Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Θα πάω και εγώ και θέλω να σε ρωτήσω αν μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο με ευρωπαικό δίπλωμα
Όσες φορές έχω βρεθεί σε ασιατικές χώρες δεν έχω νοικιάσει αυτοκίνητο, αλλά νομίζω, όπως σου γράφει και ο @mourohavlos πιο πάνω, με το διεθνές δίπλωμα θα είσαι καλυμένος. Προσωπικά θεωρώ αποτρεπτική την οδήγηση στην Μπανγκόκ γιατί αφενός οδηγούν στην αριστερή πλευρά του δρόμου, αφετέρου οδηγούν σαν τρελλοί, δεν υπολογίζουν τα οδικά σήματα και τέλος αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η τρελλή κίνηση και το μποτιλιάρισμα στους δρόμους. Για δε τα νησιά (Πούκετ, Κο Σαμούι κλπ) το θεωρώ σχεδόν απαγορευτικό από τα πολλά μηχανάκια με τους μεθυσμένους να σου πετάγονται από το πουθενά!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Ενας μηνας περιπου εχει μεινει για το ταξιδι στην Ταυλανδη...Ειναι ολα προγραμματισμενα, εχω βγαλει και δευτερο και τριτο προγραμμα σε περιπτωση που κατι παει στραβα. Εχουν πει πολλα παιδια στο forum οτι για τις ημερησιες εκδρομες δεν κλεινουμε ιντερνετικα γιατι θα βρουμε καλυτερη τιμη εκει. Δεν μπορουσα ομως να μην κοιταξω λιγο τι παιζει με τις τιμες και ενα μινι εγκεφαλικο το επαθα. Αληθεια τωρα, παιζει η τιμη 40 ευρω το ατομο για τα phi phi, hong island, four islands και τα συναφη?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
στο πουκετ υπαρχουν απειρα γραφεια ταξιδιων . ολα προσφερουν προγραμματα εκδρομων στα γυρω νησακια . ανεξαρτητα ομως τι γραφουν-προσφερουν τα φυλλαδια υπαρχει ενα προγραμμα για ολους. μεση τιμη ειναι 1200 για ημερησια σε πι-πι και αλλα δυο νησακια με γρηγορο σκαφος και 1200 για τα νησακια περιοχη του βραχου του james bond. επισης ενα αλλο πακετο ειναι το νυκτερινο προγραμμα ...φαντασια εξω απο το πουκετ . εκεινο εχει εισιτηριο μαζι με μεταφορικα 1800 μπατ.καλα να περασεις,
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Ευχαριστω πολυ!!!! Απλα δεν περιμενα με τιποτα να ειναι 40 ευρω το ατομο μονο για την μεταφορα. ( αν τωρα περιλαμβανεται στην τιμη το νερο και κατι φρουτα σιγα τα ουα )Μου φαινεται πολυ υψηλη η τιμη ισως επειδη το βλεπω ως συνολο. Δεν προκειται για μια-δυο ημερησιες. Τελος παντων, οπως και να'χει πιστευω θα ειναι τελεια!!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Λογικά στα 40 ευρώ έχεις μπουφέ, σετ σνορκελίνγκ, νερο, χυμούς, μπύρες στο πλοιο.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
/4Παιδιά καλησπέρα!!Αναζητώντας και γω με τη γυναίκα μου προορισμό για γαμήλιο ταξίδι καταλήξαμε στην Ταϊλάνδη.Τα εισιτήρια κλείστηκαν,το πρόγραμμα βγήκε(τουλάχιστον σαν σκελετός μέρη και διανυκτερεύσεις) και έχει ως εξής.Τρίτη 18-4 ξεκινάει το όνειρο μέσω Ντουμπάι.Φτάνουμε ΒΚΚ στις 12:15 τοπική ώρα και κατευθείαν πτήση για Πουκέτ.3 Διανυκτερεύσεις Πουκέτ και από κει Πιπι Ντον για 2 διανυκτερεύσεις.25/4 Πρωί αναχώρηση για Κράμπι όπου λέμε να διανυκτερεύσουμε για 5 βράδια με σκοπό να κάνουμε τις ολοήμερες κρουαζιέρες στα νησάκια του Κράμπι.Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει αντί για 5 διανυκτερεύσεις Κράμπι μήπως να βάλω 3 Κράμπι και 2 Κο Λάντα?Από Πιπι υπάρχει καραβάκι που να σε πηγαίνει Κο λάντα απευθείας αν αποφασίζαμε κάτι τέτοιο?Η επόμενη πτήση που έχω κλείσει είναι από Κράμπι για Σαμούι στις 29/4 και 3 διανυκτερεύσεις εκεί.Τέλος 2/5 επιστροφή Μπανγκοκ όπου μένουμε 4 βράδια και 6/5 παίρνουμε το ταξίδι της επιστροφής για Αθήνα μέσω Ντουμπάι και πάλι.

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εικόνα από τα μέρη πως φαίνεται το πρόγραμμα?μήπως να έκανα αλλαγές?Δλδ θα μπορούσα να κάνω 4 διανυκτερεύσεις Πουκέτ 2 Πιπι και 4 Κράμπι αντί για 5 ή την εναλλακτική που έγραψα και πιο πάνω με Κο λάντα θεωρείτε θα άξιζε?Το πρόγραμμα ξέρω ήδη ότι είναι βαρύ και ίσως το παραφορτώσαμε αλλά είμαστε άτομα που μας αρέσουν οι πολλές διαφορετικές εικόνες και με γνώμονα αυτό αποφασίσαμε να γυρίσουμε Ταιλάνδη μαυτό τον τρόπο.

Τέλος ήθελα να σας ρωτήσω προτάσεις για διαμονή.Έχουμε καταλήξει μόνο για που θα μείνουμε στη Σαμούι.Έχετε προτάσεις για τα υπόλοιπα μέρη?Πουκέτ παραλία Κάτα είναι καλή επιλογή ή να κινηθώ καλύτερα Πατονκ που είναι πολύ πιο κεντρικά και σίγουρα μπορώ να κάνω εύκολα περισσότερα πράματα?Επίσης αν υπάρχουν προτάσεις από κάποιον που έχει εικόνα για ξενοδοχείο σε Πι Πι ντον ,Παραλία Αο Νανγκ και Μπανγκοκ είναι ευπρόσδεκτες.Απλά Μπανγκοκ θα θέλαμε να μείνουμε σε ξενοδοχείο που να χει αρκετούς ορόφους ώστε να υπάρχει θέα στην πόλη.

Ξέρω ότι σας κούρασα (μέχρι και γω κουράστηκα όπως τα γράφω)!!!Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας!!
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Για την Μπανγκοκ το καλύτερο ειναι να μείνετε σε ξενοδοχείο δίπλα στο ποτάμι.Εμεις μείναμε στο chatrium hotel riverside.Εχει καραβάκι για τις μετακινήσεις στην πολη , σε όλα τα αξιοθέατα,ναούς και στο σταθμό του εναέριου μετρό.Ειναι όλα πολύ κοντά.Εχει πολλούς ορόφους και να ζητήσετε θέα στο ποταμι,το οποίο κάνει την διαφορά.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Για την Μπανγκοκ το καλύτερο ειναι να μείνετε σε ξενοδοχείο δίπλα στο ποτάμι.Εμεις μείναμε στο chatrium hotel riverside.Εχει καραβάκι για τις μετακινήσεις στην πολη , σε όλα τα αξιοθέατα,ναούς και στο σταθμό του εναέριου μετρό.Ειναι όλα πολύ κοντά.Εχει πολλούς ορόφους και να ζητήσετε θέα στο ποταμι,το οποίο κάνει την διαφορά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση.Το έχω δει το ξενοδοχείο αλλά νομίζω θα ξεφύγουμε λιγάκι από το μπατζετ.από ποιο site έκανες την κράτηση αν επιτρέπεται?booking?
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση.Το έχω δει το ξενοδοχείο αλλά νομίζω θα ξεφύγουμε λιγάκι από το μπατζετ.από ποιο site έκανες την κράτηση αν επιτρέπεται?booking?
Από το booking κάνω πάντα κρατήσεις.Ειδα τωρα οτι έχουν ανεβεί οι τιμές από το 2013 που είχα πάει.Μπορεις ομως να κοιτάς μήπως βρεις κάποια προσφορά ή κάποιο άλλο ξενοδοχειο στο ποτάμι.Ειναι άλλη η αίσθηση της πόλης απο το ποταμι.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Βοηθάτε ρε παιδιά λίγο την κατάσταση!!!Να κάνω και γω Χριστούγεννα με ηρεμία!!!:p
 

HARRIS2017

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ-ΧΟΝΚ-ΚΟΝΓΚ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α(Εργοστασιο Boeing)
Γεια σας παιδια..Μολις ανοιξα λογαριασμο στο συγκεκριμενο σαιτ..Μεσα στον Φλεβαρη προκειται να ταξιδεψω Ταυλανδη με αλλους δυο φιλους...Υπαρχει καποιος/α να μας πει 2-3 πραγματακια που πρεπει να προσεξουμε/μην ξεχασουμε/επισκεφθουμε/ ή τελος παντων κατι που θα επρεπε να ξερουμε πριν φυγουμε???Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom