1. Προσφορές Aegean για εξωτερικό! Δείτε ΕΔΩ
  2. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

ΗΠΑ Πληροφορίες για ταξίδι στις ΗΠΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Βόρεια Αμερική' που ξεκίνησε από το μέλος AERIKO, στις 1 Ιουνίου 2009.

1. AERIKO

AERIKO Member

Επόμενο Ταξίδι:
    χωρίς χάρτη...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
    Καλησπερα! φευγω για αμερικη ( )στις 16 ιουνιου και θα μεινω εκει ενα μηνα.
    1)Θα ήθελα να μου προτεινετε αλλα μερη εκει που μπορω να παω.
    2)Σχετικά με το συνάλλαγμα τι να προτιμήσω?(travellers checks ή μετρητά) και αν είναι μετρητά που με συμφέρει να κάνω αλλαγή του νομίσματος- εδώ η στις ΗΠΑ? - Εννοω που θα πληρώσω λιγότερη προμήθεια.
    3)Οσον αφορά την τηλεφωνική επικοινωνία από Ηπα προς Αθήνα σε σταθερό τηλ. θα βρω εκεί καρτες προπληρωμενου χρονου για να μιλαω οικονομικα με Ελλαδα?π.χ.εδω χρησιμοποιω την call plus της vivodi και μιλαω με φιλους στις Ηπα 2 ωρες με 5 euro
    Ευχαριστω πολυ

Ξεχασα να γραψω που θα παω στις ΗΠΑ!Σαν Φρανσισκο-Λος Αντζελες-Λας Βεγγας-Σαν Ντιεγκο.
  2. Μοιραστείτε τη σελίδα

3. taver

taver Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λίβανος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Καλησπέρα,

Ήμουν πρόσφατα στα μέρη που θα πας (όπως και κάποιοι άλλοι από δω...)

Tips:
    - Νοίκιασε αυτοκίνητο. Είσαι στη χώρα του αυτοκινήτου, και μάλιστα σε περιοχή αυτής που δεν συνίσταται για μετακινήσεις με άλλα επίγεια μέσα.
    - και κάνε τη διαδρομή San Francisco - Los Angeles από τον παραλιακό highway 1. Αφιέρωσε 1 μέρα στο Monterey/Carmel/Peeble Beach, 1 μέρα στο Big Sur (υπολόγιζέ το ως οδήγημα με δεκάδες στάσεις, κάθε 1-2 χιλιόμετρα), και 1 μέρα για Santa Barbrara/Malibu.
    - Οπωσδήποτε, μια επίσκεψη στο Yosemite National Park, αν μπορείς μάλιστα κάντη διήμερη, με διανυκτέρευση μέσα στο πάρκο (προτείνω camping στο Curry Village)
    - San Francisco μάλλον θα το πετύχεις με ομίχλη αυτή την εποχή, οπότε προγραμμάτισε τις εκδρομές σου από κει ανάλογα και με τον καιρό.
    - Πήγαινε μια εκδρομή στη Napa Valley (νοίκιασε και δες την ταινία Sideways πριν ξεκινήσεις)
    - Μη χάσεις τα απόκοσμα τοπία στο Death Valley National Park.
    - Grand Canyon από το Vegas με αεροπλάνο/ελικόπτερο. Η οικονομικότερη λύση είναι από το Grand Canyon Tours - Las Vegas Tours - Papillon
    - Προγραμματίσου για κίνηση, κίνηση, κίνηση στη Νότια Καλιφόρνια (LA, San Diego).
    - San Diego: Μη χάσεις το Balboa park
    - Δες τι παίζει στο Vegas τα βράδυα που θα είσαι εκεί, και κλείσε εισητήρια για κάποια παράσταση - είναι ανεπανάληπτες. Επίσης, ετοιμαστείτε για κραιπάλες...
    και άλλα πολλά....

Εστιατόρια, θα σου πρότεινα να τιμήσεις τα απλά καλά αμερικάνικα diners, με original ατμόσφαιρα, και φυσικά τα ακτύπητα burgers (ΔΕΝ εννοώ fast food, εννοώ τα πραγματικά burgers....)

Ξενοδοχεία: Πλην του San Francisco και του Las Vegas, παντού αλλού χρησιμοποίησε motels..

Χρήματα: Πιστωτικές κάρτες. Περίπου το 80% τως εξόδων σου (και λίγα λέω) μπορείς να τα πληρώσεις με κάρτες, και με τον τρόπο αυτό πετυχαίνεις τη βέλτιστη δυνατή ισοτιμία. Αν χρειάζεσαι και μετρητά μετά από αυτό, (εμείς 4 άτομα επί 15 μέρες, πολύ large, χρειαστήκαμε ~$400.00), βρές ένα ATM με χαμηλή προμήθεια (συνήθως της Bank of America), και κάνε ανάληψη από το λογαριασμό σου. Τονίζω: ΠΑΝΤΟΥ πληρωμές με κάρτα (έχει κι άλλα πλεονεκτήματα, π.χ. δυνατότητα άρνησης συναλλαγής, δωρεάν ασφάλιση σε κάποιες τράπεζες, κλπ).
    ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ.

Για την επικοινωνία με ελλάδα δεν το έψαξα, αλλά έχε υπόψη σου ότι θα έχετε 10 ώρες διαφορά ώρας. Όταν εσείς θα κοιμάστε στην Ελλάδα θα είναι ώρες εργασίας, και το ανάποδο. Οι ώρες που θα είναι κατάλληλες και στις 2 πλευρές ταυτόχρονα είναι πάρα πολύ λίγες, οπότε μην περιμένεις ότι θα κάνετε και πολλά τηλεφωνήματα....

Υ.Γ. Το πρόγραμμα του δικού μου ταξιδιού, το οποίο τελικά μας βγήκε μια χαρά, το είχα γράψει εδώ:
    http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...A%E1%EB%E9%F6%FC%F1%ED%E9%E1-4.html#post56303
  4. AERIKO

AERIKO Member

Επόμενο Ταξίδι:
    χωρίς χάρτη...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Tελικος προορισμος μας ειναι το ταξιδι και οχι το λιμανι

Καλησπερα!Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.Δεν γινοταν να γινεις πιο κατατοπιστικος!Τελειες οι φωτο σουΕγω απο την αλλη ειμαι τελειως απειρη και δεν ξερω ουτε το χειρισμο του site ποσο μαλλον ν ανεβασω και φωτο...(εχω απειρες απο ταξιδια)να φανταστεις μετα απο τρελο ψαξιμο ,σημερα βρηκα το μηνυμα σου!
    Ταξιδευω με τον αντρα μου παντα μεμονωμενα(ποτε με γκρουπ).Ευτυχως υπαρχει απλετος χρονος στη διαθεση μας κι ετσι κανουμε τα ταξιδια μας χωρις χρονικες δεσμευσεις .
    Τελος παντων πρωτα θα μαθω να πληκτρολογω γρηγορα γιατι ηδη εχω μισαωρο γι αυτες τις λιγες γραμμες και μετα τα υπολοιπα.Αν ομως σου ειναι ευκολο πες μου πως βρισκω τα μηνυματα μου!
    Ευχαριστω πολυ και καλο βραδυ.:p
  5. efi.hania

efi.hania Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    RTW
    ο taver τα ειπε ολα σχεδον.να προσθεσω ετσι για το κατι παραπανω...univesal studios la,antilope canyon στη arizona ειναι αρκετα μακρια αλλα αν εχετε χρονο οπως λες αξιζει,αν κανετε τη διαδρομη la-sf-la στο γυρισμο μπορεις να γυρισεις απο highway 5 ειναι πολυ πιο κοντα αλλα δεν εχει τιποτα να δεις οπως ο highway1.η ισοτιμια σημερα ειναι πολυ καλη 1,40. απ οτι θυμαμαι οταν ημουν εκει πριν 2 μηνες ειχε πολυ διαφορα εκει με καλυτερη τιμη στην ελλαδα.πιστωτικη ΠΑΝΤΟΥ και απαραιτητη σε πολλες περιπτωσεις.αυτοκινητο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και πολυ χλιδατα σε φοβερες τιμες.
    αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω

α!για να βρεις τα μνμ σου πας στο ""χρηστες'' ''θεματα που παρακολουθητε''

α!!και να εχεις εξτρα χρηματα και χωρο στις αποσκευες για ψωνια
    AERIKO likes this.
  6. mpiftex

mpiftex New Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντού για πάντα
    Όντως τα είπε όλα το Taver. Αν είναι να πας μέχρι Las Vegas (αν και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί όλοι πάτε εκεί) δεν λέει να μην πας στο Grand Canyon.

Εγώ πιστεύω πως στη δυτική ακτή είναι προτιμότερο να κάνεις το κατέβασμα από στον Route 1 γιατί έτσι α) είσαι στη μεριά της ακτής και έχεις καλύτερη θέα (και ακόμη καλύτερη ο συνοδηγός σου) και β) μπορείς να σταματήσεις πιο εύκολα όπου θες, σε οποιοδήποτε viewpoint ή resting area για φωτογραφίες και να χαζέψεις, χωρίς να πρέπει να κόψεις την κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.
    AERIKO likes this.
  7. efi.hania

efi.hania Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    RTW
    σωστο κι αυτο:clap: anyway ενοουσα οτι υπαρχει πιο κοντινος δρομος για τη μια απο τις δυο διαδρομες
  8. mpiftex

mpiftex New Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντού για πάντα
    Το ξέρω, εγώ απλά το συμπλήρωσα.. :)
  9. AERIKO

AERIKO Member

Επόμενο Ταξίδι:
    χωρίς χάρτη...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:

Oταν λες ψωνια , τι ενοεις? Ετσι γενικα η βρηκες κατι σημαντικο ?Αληθεια τι γινεται με το ελληνικο διπλωμα οδηγησης εκει? Χρειαζεται κατι εξτρα απο εδω ?Κι επειδη ησουν προσφατα εκει θυμασαι τιμες για ενοικιαση αυτοκινητου?
    Παντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!:clap:
  10. AERIKO

AERIKO Member

Επόμενο Ταξίδι:
    χωρίς χάρτη...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:

Πολυ σημαντικη η παρατηρηση σου σχετικα με τις φωτογραφιες.Κι εγω σχετικα με αυτο εχω ενα θεμα..ειναι το πιο σπουδαιο κοματι στα ταξιδια που κανουμε !Ελπιζω απο τον Οκτωβριο που θα ειμαστε Αθηνα και παλι -γιατι μετα τις ΗΠΑ παμε να γυρισουμε την Ελλαδα-
    να σας αποζημιωσω με πολλες φωτογραφιες !Σ ευχαριστω πολυ !:lol:
  11. efi.hania

efi.hania Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    RTW
    ψωνια...ψωνια...ψωνια...οτι μπορεις να φανταστεις απο επωνυμα ρουχα,απο gadget,προιοντα αισθητικης και μαλλιων.εμεις ειχαμε γενικα πολυ λιγο χρονο και δεν αξιζε να τον σπαταλαμε σε μαγαζια αλλα 5 πραγματα που χρειαστικαμε ειδαμε διαφορες.π.χ.βαλιτσα,memory stick,καμερα,μαξιλαρακι αεροπλανου tempur μιση τιμη στο lax απ οτι στο βενιζελο την ιδια μερα κτλ.
    βγαλαμε διεθνες διπλωμα στην ελπα αλλα δε χρειαστικε πουθενα,δε μας το ζητησε κανεις,τωρα τι να σου πω...μη βγαλεις...??κι αμα εσενα σου χρειαστει??
    φυσικα και θυμαμαι γιατι ηταν εντυπωσιακες οι τιμες στα αυτοκινητα.
    4 μερες las vegas ''dollar''=200ε τζιπ chrysler 5000κυβικα με πληρη ασφαλεια και ενα ντεποζιτο
    5 μερες l.a. ''alamo''=300e τζιπ cadillac πληρη ασφαλεια,ντεποζιτο και gps
  12. AERIKO

AERIKO Member

Επόμενο Ταξίδι:
    χωρίς χάρτη...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:

Θα εκμεταλευτω τις πληροφοριες σου στο επακρο!
    Ωστοσο πες μου κατι ,γιατι σαν νεα στο site δεν....,λοιπον μπορω να απανταω κατευθειαν απο το mail μου στα μηνυματα που λαμβανω απο αλλους χρηστες η πρεπει να μπαινω στο site?Ειμαι παντως τρελα ασχετη και το ξερω....!:p

Μοιραστείτε τη σελίδα