Σουηδία Πληροφοριές για γκετεμποργκ

KostasKatsia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα,θα ηθελα να μαθω καποιες πληροφοριες σχετικα με ενα ταξιδι που ετοιμαζω να κανω στο γκετεμποργκ.Μιας και με ενδιαφερουν η μηχανολογια/αυτοκινητα θα ηθελα να επισκευτω το μουσειο της Volvo.Υπαρχουν αλλα αξιοθεατα (χωρις να εχουν σχεσει με τα αυτοκινητα),γενικα μου αρεσουν τα ωραια τοπια,η καποιο roof bar η γενικα κατι οπου δεν θα πρεπει να "χασω",καποιο μαγαζι για φαγητο/γλυκο μεχρι το οτιδηποτε.Σκεφτομαι να μεινω 7Ημερες οπου 1-2Ημερες θα παω στο Rudskogen,Norway σε ενα event.Ας ξεκινησω με τα βασικα,εχετε να μου πρωτεινετε κατι σχετικα με την διαμονη?θα ειναι solo ταξιδι και θα ηθελα κατι οικονομικο γυρω στα 50ευρω η και λιγοτερο την βραδια οπου να ειναι value for money :p (μεσα στην πολη η γενικα κοντα σε public transportation).Επισης με τι αξιζει να μετακινουμε στην πολη?σκεφτομουν να νοικιαζα ποδηλατο για να δω την πολη.Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Ποια εποχή θα πας; Αν πας τώρα το χειμώνα ετοιμάσου για πολύ κρύο και πολύ χιόνι. Για την διαμονή μπορείς να βρεις σε κάποιο hostel αν θέλεις να μείνεις κάπου οικονομικά. Το Γκέτεμποργκ είναι μικρή πόλη σε σχέση με την Στοκχόλμη. Εγώ είχα πάει 4-5 φορές επειδή έμενα σε μια πόλη κοντά στο Γκέτεμποργκ. Έχει αρκετά μουσεία όπως είναι το Μουσείο Τέχνης και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ. http://www.goteborg.com/en/museum/
Όσον αφορά τις μετακινήσεις μπορείς να επιλέξεις το λεωφορείο ή το τραμ. Κάθε Κυριακή υπάρχει διαδρομή με παλιό τραμ όπου επιβιβάζεσαι και σου σερβίρουν καφέ και γλυκό. Αν θες μπορείς να μετακινηθεις και με ποδήλατο. Η Σουηδία είναι γεμάτη από αυτα. Επίσης μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατος για κάποιες ώρες και να μετακινηθείς άνετα.
Επίσης η πόλη περπατιέται και μπορείς να πας όπου θέλεις.
Για φαγήτο / ποτό ρίξε μια ματιά εδώ http://www.goteborg.com/en/all-categories-eat--drink/
Από φάγητο θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις σολωμό. Από γλυκό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ψωμάκια κανέλας (kanelbulle). Οι Σουηδοί τα τιμάνε ιδιαίτερα και περισσότερο αν συνοδευεται από καφέ. Είναι μια ιεροτελεστία και αυτούς και ονομάζεται fika.
 

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Καλησπέρα, θα επισκεφθώ στα μέσα του Οκτώβρη την πόλη Γκέτεμποργκ, διότι βρήκα οικονομικά αεροπορικά μέσω Βουδαπέστης.
Διάβασα όλες τις παλαιότερες συζητήσεις για την πόλη αυτή και σκέφτηκα να ξανά ανοίξω την ενημέρωση πληροφοριών για το Γκέτεμποργκ🤭
Θα ήθελα λοιπόν, να ρωτήσω με την σειρά μου για προτάσεις κάθε είδους!
Επίσης υπάρχει κάποιο εισιτήριο για τα μέσα που να είναι ενιαίο (για 3 μέρες) και αν ναι, αξίζει;
Όπως καταλαβαίνετε θα μείνω αρκετά λίγο και με προβληματίζει ιδιαίτερα το αν αξίζει επίσης να βγω και εκτός του Γκέτεμποργκ για ημερήσια🤔
Περιμένω τις εμπειρίες σας, την γνώμη σας και τις προτάσεις σας!:pilot:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom