Ιταλία Πληροφοριες για Μιλανο-Φλωρεντια-... SOS

tharis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα στα μελη του φορουμ!
Μπαινω κατ ευθειαν στο θεμα γτ χρειαζομαι αρκετες πληροφοριες

Σχεδιαζω ενα ταξιδι στην Ιταλια, εγω με την κοπελα μου, 14-19/12 πεταω με ryanair για Βεργκαμο-Μιλαν. Το πλανο ειναι 2 διανυκτερευσεις Φλωρεντια, 1 Μπολονια και 2 Μιλανο-Μπεργκαμο. Επιστροφη στις 19 7:00 το πρωι.

1ο Θεμα. Τρενα ή ενοικιαση αυτοκινητου?
Το κοστος του αυτοκινητου το υπολογιζω μαζι με βενζινες γυρω στα 350 ευρω (ειμαι 23 ετων). Ειναι ασφαλης η ενοικιαση αυτο στην Ιταλια? Χρειαζεται credit card ή μπορω και με χρεωστικη να κλεισω απο τωρα και να ξεμπερδευω?
Αν το ταξιδι γινει με τα ΜΜΕ της Ιταλιας συμφερει και ειναι ευκολο να κλεινω εισητηρια κλπ εκεινη τη στιγμη? Απο μπεργκαμο πως παω στο σταθμο στο μιλανο και πως θα ειμαι στο μπεργαμο στις 5 το πρωι για την επιστροφη? Βαζω διαδρομες στο γκουγκλ με ΜΜΕ και μου βγαζει Μιλαν-Φλωρεντια 7-8ωρες.. τι παιζει? Επισης βλεπω σε τρενιταλια και αντιστοιχα σαιτ το ιδιο δρομολογιο σε 2 ωρες..(με 200km/h παει το τρενο?:p)
Τα εισητηρια ειναι περιπου 50ε το ατομο οποτε με τα πανε ελα ειναι 200+ μονο για αυτα + τις υπολοιπες μετακινησεις για αυτο ρωταω μηπως συμφερει κ το αμαξι δεδομενου οτι θα μπορω να επισκευτω κατα βουληση πιο πολλα μερη στην επαρχια.

Κυριως με αγχωνει το θεμα των μετακινησεων αυτη τη στιγμη και αφου λυθει θα κλεισω και αναλογα τα ξενοδοχεια. Δυστυχως εχω ελαχιστο χρονο για ψαξιμο αυτη τη στιγμη.. Ευχαριστω εκ των προτερων και υποσχομαι να συστηθω και στην καταλληλη ενοτητα!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
θα σου προτεινα να αρκεστεις στα ΜΜΕ διοτι στην ιταλια οι πολεις εχουν δακτυλιο και σε γραφουν πριν το παρεις χαμπαρι (την εχω πατησει ετσι)!επισης το παρκαρισμα δυσκολο και κοστιζει!ασε που αν δεν εχεις πιστωτικη νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις ενοικιασει (τη χρειαζονται την πιστωτικη γιατι αρχικα σου δεσμευουν ενα ποσο, περιπου 700 ευρω, ως ασφαλεια σε περιπτωση που τρακαρεις, σε γραψουν κτλ).
τωρα μιλανο φλωρεντια ειναι πολυ κοντα με το τρενο (1 ωρα και 45 λεπτα και κοστιζει κανενα πενηνταρικο)!αν τα κλεισεις απο το σαιτ της trenitalia κανα μηνα πριν μπορεις να βρεις με 30% κατω!
επισης συμβουλη αφιερωσε ολες τις μερες στην τοσκανη!μη μεινεις καθολου μιλανο!οτι αλλο θες ρωτα!
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Με τα ΜΜΕ δεν πας πουθενά....με τα ΜΜΜ κάπου μπορεί να πας......!!!!!!!!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
μου φαινεται οτι εχεις ενα μικρο δικιο!
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Για Μιλάνο μια μέρα είναι υπεραρκετή εκτος κι αν σε ενδιαφέρει να κάνεις ψώνια αλλιώς είναι πολύ πιο ωραία στο bergamo!
 

tharis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
xaxa ναι ΜΜΜ εννουσα.. :D

Δηλαδη λες να αποκλεισω το αμαξι ε ? Το καλο ειναι οτι εχει τρενο πολυ συχνα. Το bergamo εχει σταθμο ή πρεπει να παω στο μιλανο για να παρω το τρενο και ποση ωρα θα μου παρει απο το αεροδρομιο να παραλαβω βαλιτσα, να παρω λεωφορειο για Μιλανο και να ειμαι στο σταθμο για να παρω το τρενο? (δεν ειναι λιγο δυσκολο να υπολογισω σιγουρα τις ωρες για να κλεισω εισητηρια απο πιο νωρις ή μηπως μπορω κ να τα αλλαξω σε περιπτωση που δε το προλαβω?)

Η πολη που θελω να επισκευτω κυριως ειναι η Φλωρεντια και ισως καμια πιο μικρη εκει κοντα πχ Σιενα. Η Μπολονια μπαινει γτ ως λατρης των motorsports θελω να επισκευτω και καποια εργοστασια εκει γυρω (Ferrari, Lamborghini, Ducati). Γνωριζετε αν θα πρεπει να κανω κρατηση και γι αυτα ή μπορω να παω ετσι ?

Μιλανο ή Μπεργκαμο πρεπει να μεινω σιγουρα το τελευταιο βραδυ για να φυγω την αλλη μερα το πρωι αλλα για να δουμε και κατι εβαλα 2 μερες εκει. Πιστευετε οτι 2 διανυκτερευσεις στην Φλωρεντια ειναι πολυ λιγες?

Οποια πληροφορια εχετε POI ή κανενα site για συγκινωνιες κλπ ευπροσδεκτες!! Ευχαριστω πολυ!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
απο το αεροδρομιο του μπεργκαμο δεν γνωριζω τι παιζει με τις συγκοινωνιες γιατι δεν εχω βρεθει ποτε-και τις τρεις φορες που εχω βρεθει μιλανο εχω παει μαλπενσα!παντως το αγχος του να προλαβω το τρενο το ειχα κι εγω αλλα τελικα δεν ειχα κανενα προβλημα γιατι το δικτυο τους ειναι πολυ καλο!
αν ειναι να μεινεις δυο μερες φλωρεντια τοτε μεινε μονο εκει -μην πας δηλαδη σιενα κι ας ειναι πανεμορφη- διοτι εχει πολλα να κανεις (να ανεβεις στο dome, να πας το ουφιτσι κ.α.)!ασε που ειναι μαγικη σαν πολη!σε μεταφερει στο χρονο με τις πλατειες και τα κτιρια της!πραγματικα σε ζηλευω που θα πας!
επισης αν θυμαμαι καλα και μιας και θελεις να πας στην μπολονια, το τρενο απο μιλανο για φλωρεντια περναει απο την μπολονια και κανει σταση εκει!οποτε μπορεις να κατεβεις εκει και την αλλη μερα-ή και την ιδια- συνεχιζεις για φλωρεντια!
 

minara

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία, Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, Φίτζι
Καλησπέρα!! Θα κάνω και γω τα χριστουγεννα αυτο το ταξιδι και τρεχω να τα ψαξω ολα!! Λοιπον απο το αεροδρομιο (εχω κλεισει και γω την ιδια εταιρια) εχει αστικα καθε μιση ωρα για Μιλανο.. ολο το 24ωρο οποτε δεν θα εχεις προβλημα.. Το εισητηριο ειναι 10 ευρω το ατομο και αν κλεισεις κ επιστροφη σου βγαινει στα 15 ευρω/ατομο...δες εδω.. Airport transfers - Low cost bus transfers airport <-> city centre - Terravision
 

tharis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
επισης αν θυμαμαι καλα και μιας και θελεις να πας στην μπολονια, το τρενο απο μιλανο για φλωρεντια περναει απο την μπολονια και κανει σταση εκει!οποτε μπορεις να κατεβεις εκει και την αλλη μερα-ή και την ιδια- συνεχιζεις για φλωρεντια!
Αυτο σκεφτομαι να το κανω αναποδα στην επιστροφη!

Λοιπον απο το αεροδρομιο (εχω κλεισει και γω την ιδια εταιρια) εχει αστικα καθε μιση ωρα για Μιλανο.. ολο το 24ωρο οποτε δεν θα εχεις προβλημα.. Το εισητηριο ειναι 10 ευρω το ατομο και αν κλεισεις κ επιστροφη σου βγαινει στα 15 ευρω/ατομο...δες εδω.. Airport transfers - Low cost bus transfers airport <-> city centre - Terravision
Οντως εχω δει κι εγω το συγκεκριμενο site! Ξερεις ομως αν πρεπει να τα χεις κλεισει με συγκεκριμενη ωρα απο πριν ή αν μπορεις να βρεις θεση εκεινη την ωρα? Και ποση ωρα κανει μεχρι το Μιλανο?
 

minara

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία, Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, Φίτζι
Για μιλανο ειναι 1 ωρα.. καπου 50km αν δεν κανω λαθος.. Τωρα για την εκδοση του εισητηριου καπου διαβασα οτι μπορεις να τα βγαλεις στο αεροδρομιο και νομιζω και ο οδηγος μπορει να σου δωσει... τωρα για κρατηση δεν ξερω... φανταζομαι ομως θα μπορεις αλλα και να μην κανεις εχει καλη ανταποκριση..χμμμ σημειωσε λαθος... μπηκα στο site και δεν ειδα καπου αγορα απο το αεροδρομιο, οποτε κανε μια κρατηση να εισαι σιγουρος... μη ξεμεινεις εκει και εχς τυψεις μετα!!! Οταν γυρισεις στειλε εντυπωσεις γιατι 2 μερες μετα ανεβαινω και γω!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Παντως αν θελεις για να μην αγχωνεσαι, αφου πετας με Ryanair, μπορεις να αγορασεις το εισητηριο σου απο Μπεργκαμο για Μιλανο και εν ωρα πτησης απο τους αεροσυνοδους..
εκτος απο ξυστα, αρωματα και fake τσιγαρα προμοταρουν και εισιτηρια..
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα. .! Ελπίζω να μην είμαι σε λάθος θέμα. . Θα ήθελα να με διαφωτισετε για το πώς μπορώ να πάω από το Μιλάνο στην Φλωρεντία. Με τρένο? Πόσο είναι περίπου τα εισιτήρια? Ισχύει κάποια φοιτητική έκπτωση? Με αμάξι ? Έχει κάποιο λεωφορείο η Ryanair ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom