Ολλανδία Πληροφοριες για Μουσεια στο Αμστερνταμ

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Θα ηθελα να ρωτησω οποιους γνωριζουν απο αμστερνταμ, ποια ειναι τα σημαντικοτερα μουσεια που πρεπει να επισκεφτει κανεις και ποσο περιπου στοιχιζει η εισοδος σε καθε ενα απο αυτα. Επισης ενδιαφερομαι να παω στο σπιτι της Αννας Φρανκ και οτι αλλο μου προτεινετε σημαντικο....

ευχαριστω πολυ !!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum, υπάρχουν αρκετές ταξιδιωτικές ιστορίες, αλλά και πληροφορίες για το τί μπορείς να κάνεις και τί να δεις στο Αμστερνταμ, αλλά και στα πέριξ.

Όσο για τα μουσεία, προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικά το Rijksmuseum και το Van Gogh.

Αναλυτικές πληροφορίες (συμπεριλαμβανομένης της τιμής εισόδου) θα βρεις στις επίσημες ιστοσελίδες τους.

Rijksmuseum Amsterdam - Museum of Art and History
Van Gogh Museum - (Her)ontdek Van Gogh
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Συμφωνώ με την Anny για Rikjs και Van Gogh. Επίσης το Hermitage φιλοξενεί ωραίες εκθέσεις. Αν σου αρέσει η μοντέρνα τέχνη σκέψου το Stedelijk, το οποίο όμως προς το παρόν είναι κλειστό λόγω ανακαίνισης και δεν ξέρω πότε θα ανοίξει. Πολύ ωραίο είναι και το Nemo, που είναι μουσείο επιστημών. Αν και απευθύνεται κυρίως σε παιδιά εγώ το βρήκα διασκεδαστικό. Η είσοδος για το σπίτι της Άννα Φρανκ είναι 5 ευρω. Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και το σπίτι του Rembrant (Rembranthuis) διότι είανι μια καλή ευκαιρια να δεις προφανώς το σπίτι του ζωγράφου, αλλά να δεις και πως ήταν τα λεγόμενα "Canal houses", τα Ολλανδικά αρχοντικά σπίτια δλδ. Αν σκεφτεσαι αν πας σε πολλά μουσεία, και ιδίως στα δύο μεγάλα Rikjs και Van Gogh, ασυζητητή βγάλε την κάρτα των μουσείων, συμφέρει οικονομικά. Μπορείς να την βγάλεις επι τόπου στο γκισέ οποιουδήποτε μουσείου. Γενικώς το Αμστερνταμ έχει άπειρα μουσεία, τσέκαρε αυτό το λινκ μηπως σε ενδιαφερει κάποιο
Amsterdam.info - Museums in Amsterdam, museums and galleries
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Να σου πω σχετικα με αυτη την καρτα των μουσειων εχω προβληματιστει λιγο. Απο οτι ειδα κοστιζει η τριημερη περιπου 60 ευρω. Εγω σιγουρα θα παω στο van gogh και στο rikjs (αυτα συμπεριλαμβανονται στην καρτα) αλλα δεν ξερω ποσο εχουν εισοδο χωρις καρτα? Στην ιστοσελιδα τους ειδα 14 ευρω για το ενα και περιπου τοσα και για το αλλο, ενω απο αλλους εχω ακουσει για εισοδο που στοιχιζει 35 ευρω και γενικως φημολογειται οτι οι εισοδοι στα μουσεια του Αμστερνταμ ειναι πανακριβες.... γι αυτο ηθελα πληροφοριες απο καποιον που πηγε τωρα τελευταια για πιο σιγουρα !!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να σου πω σχετικα με αυτη την καρτα των μουσειων εχω προβληματιστει λιγο. Απο οτι ειδα κοστιζει η τριημερη περιπου 60 ευρω. Εγω σιγουρα θα παω στο van gogh και στο rikjs (αυτα συμπεριλαμβανονται στην καρτα) αλλα δεν ξερω ποσο εχουν εισοδο χωρις καρτα? Στην ιστοσελιδα τους ειδα 14 ευρω για το ενα και περιπου τοσα και για το αλλο, ενω απο αλλους εχω ακουσει για εισοδο που στοιχιζει 35 ευρω και γενικως φημολογειται οτι οι εισοδοι στα μουσεια του Αμστερνταμ ειναι πανακριβες.... γι αυτο ηθελα πληροφοριες απο καποιον που πηγε τωρα τελευταια για πιο σιγουρα !!!
:shock:ε όχι και 35!λάθος στα είπανε,πριν 2 μήνες περίπου που πήγα ήταν 14 ευρώ,χωρίς να έχω κάρτα και τα μουσεία Amsterling και Vanloon νομίζω 7 ευρώ το ένα και 6 το άλλο(αν σε ενδιαφέρουν παλιά αρχοντικά σπίτια ειδικά το Αμστερλινγκ είναι ενδιαφέρον γιατί έχει μέσα και μιά "κρυμμένη εκκλησία")έχω γράψει σχετικές πληροφορίες στην ταξιδ.μου ιστορία.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
το πρόβλημα με το μουσείο Βαν Γκόγκ είναι οι ουρές αν δεν έχεις κάρτα...απέφυγε να πας σβκύριακο,είναι βέβαια και θέμα τύχης...
Καλά να περάσεις!
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
αν εχεις καρτα δηλαδη δε στεκεσαι στην ουρα? Τοτε και μονο γι αυτο αξιζει...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Χμ...σχετικό αυτό.Προπαραμονή Koninginnedag δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με ουρές,και χωρίς κάρτα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Να σου πω σχετικα με αυτη την καρτα των μουσειων εχω προβληματιστει λιγο. Απο οτι ειδα κοστιζει η τριημερη περιπου 60 ευρω. Εγω σιγουρα θα παω στο van gogh και στο rikjs (αυτα συμπεριλαμβανονται στην καρτα) αλλα δεν ξερω ποσο εχουν εισοδο χωρις καρτα? Στην ιστοσελιδα τους ειδα 14 ευρω για το ενα και περιπου τοσα και για το αλλο, ενω απο αλλους εχω ακουσει για εισοδο που στοιχιζει 35 ευρω και γενικως φημολογειται οτι οι εισοδοι στα μουσεια του Αμστερνταμ ειναι πανακριβες.... γι αυτο ηθελα πληροφοριες απο καποιον που πηγε τωρα τελευταια για πιο σιγουρα !!!
Αυτό που βλέπεις στην ιστοσελίδα των μουσείων είναι και το σωστό.
Το τί μπορεί ή νομίζει ότι θυμάται ο καθένας, είναι άλλη ιστορία.

Άρα 12,50 ευρώ για το Rikjs και 14 για το Van Gogh.

Εχεις και την επιλογή της online αγοράς για να γλιτώσεις τις ουρές στα ταμεία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό που βλέπεις στην ιστοσελίδα των μουσείων είναι και το σωστό.
Το τί μπορεί ή νομίζει ότι θυμάται ο καθένας, είναι άλλη ιστορία.

Άρα 12,50 ευρώ για το Rikjs και 14 για το Van Gogh.

Εχεις και την επιλογή της online αγοράς για να γλιτώσεις τις ουρές στα ταμεία.
Στο Van Gogh ιδίως, το audioguide είναι εξαιρετικό, βοηθάει πολύ στην κατανόηση των εκθεμάτων, και - αν θυμάμαι καλά - κοστίζει κάτι παραπάνω...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Να σου πω σχετικα με αυτη την καρτα των μουσειων εχω προβληματιστει λιγο. Απο οτι ειδα κοστιζει η τριημερη περιπου 60 ευρω. Εγω σιγουρα θα παω στο van gogh και στο rikjs (αυτα συμπεριλαμβανονται στην καρτα) αλλα δεν ξερω ποσο εχουν εισοδο χωρις καρτα? Στην ιστοσελιδα τους ειδα 14 ευρω για το ενα και περιπου τοσα και για το αλλο, ενω απο αλλους εχω ακουσει για εισοδο που στοιχιζει 35 ευρω και γενικως φημολογειται οτι οι εισοδοι στα μουσεια του Αμστερνταμ ειναι πανακριβες.... γι αυτο ηθελα πληροφοριες απο καποιον που πηγε τωρα τελευταια για πιο σιγουρα !!!
Χμμμμ...εγώ έβγαλα την ετήσια και επειδή ήμουν κάτω των 24 έκανε 22 ευρώ. Μια φίλη μεγαλύτερη σε ηλικία που δεν είχε έκπτωση την έβγαλε με 40 ευρώ.
Οι είσοδοι και στα δύο είναι όπως είπε η anny. Μου φαίνεται περίεργο πάντως η ετήσια να χει 40 και η τριήμερη 60! Για δες αυτο το σαιτ. Κι εδώ 40 ευρω λέει και σου αναφέρει τα μουσεία που μπορείς να πας http://www.amsterdam.info/museums/museumkaart/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom