Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η πιο όμορφη, η πιο δελεαστική για να την επισκεφτείς (ή να μείνεις), η πιο ωραία και γοητευτική πόλη της Ελλάδος;

Ποιά πόλη είναι αυτή που θέλετε οποσδήποτε να επισκεφτείτε και να πάρετε μία γεύση από την "μαγεία" της; Ποιά είναι αυτή που θέλετε να ξεψαχνίσετε και να γίνετε ένα μαζί της;

Από αυτές που έχετε επισκεφτεί (μαζί βεβαίως βεβαίως και το μέρος που μένετε) καλείστε να δηλώσετε την ομορφότερη για εσάς πόλη!

Επιλογή μου: Ναύπλιο!!! Απλά τέλειο και μαγευτικό!


Υ.Γ: Στο παρόν θέμα ας μείνουμε μόνο σε πόλεις (Καβάλα, Λάρισα, Ηράκλειο, κ.τ.λ) και όχι και σε κωμοπόλεις ή χωριά. Σε επόμενο θέμα θα συμπεριληφθούν και αυτά :)
 

iro

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Συμφωνώ πολύ με την επιλογή σου, το Ναύπλιο είναι πολύ όμορφη πόλη.Μόλις την Κυριακή ήμουν εκει.Θα προτείνω Μυστρά ,Άνω Βόλο και Καβάλα!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
θεωρώ το Ναύπλιο όχι μόνο την ωραιότερη πόλη της Ελλάδος αλλά και μία από τις ωραιότερες ευρωπαϊκές πόλεις (με τη μικρή μου εμπειρία πάντα) και χαίρομαι που επιτέλους αρχίζει να αναγνωρίζεται η αξία του και εκτός ελληνικών συνόρων καθώς την φετινή καλοκαιρινή περίοδο είχε τους περισσότερους ξένους τουρίστες από κάθε άλλη χρονιά.
Ομολογώ ότι είναι ο αγαπημένος μου προορισμός κάθε φορά που θέλω να ξεφύγω από την καθημερινότητα και να δραπετεύσω σε κάτι διαφορετικό (είναι και πολύ κοντά στον τόπο κατοικίας μου!).
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Οι ωραιότερες πόλεις είναι αυτές που διαθέτουν και υγρό στοιχείο, είτε ποτάμι είτε λίμνη είτε θάλασσα. Μου αρέσουν πολύ η Καβάλα και τα Τρίκαλα αλλά είμαι ερωτευμένη με την Καστοριά.
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Οι ωραιότερες πόλεις είναι αυτές που διαθέτουν και υγρό στοιχείο, είτε ποτάμι είτε λίμνη είτε θάλασσα.
Στο κεφάλι μου είσαι mary! Χιλιοσυμφωνώ μαζί σου!

Οι αγαπημένες μου είναι (με σειρά προτεραιότητας):

Ναύπλιο
Καβάλα
Καστοριά
Γιάννενα
Βόλος
Θεσσαλονίκη

Χμ... γι αυτό δεν μου άρεσαν καθόλου π.χ. η Ξάνθη, η Κομοτηνή ή η Καρδίτσα. Πόλη χωρίς υγρό στοιχείο (θάλασσα, λίμνη) δεν είναι τόσο όμορφη και γοητευτική όπως οι υπόλοιπες. Προσωπική άποψη πάντα!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Εμένα με μάγεψε η πόλη της Κέρκυρας
θα μπορούσα να μείνω μόνιμα αν μου δινόταν ποτέ η ευκαιρία.:clap:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Καλαμάτα. Μιλάμε για ποιότητα ζωής! Και όχι και τόσο "φορεμένη"...
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Πολύ ωραία είναι τα Γιάννενα. Η Καστοριά επίσης, αν και δεν εχω πάει, μου φαίνεται πολύ όμορφη. Και ο Βόλος μου αρέσει, με θάλασσα και βουνό σε απόσταση αναπνοής (ας παινέψω και λίγο το σπίτι μου).
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Καστοριά χωρίς δεύτερη σκέψη. Υπέροχο κλίμα, ηρεμία και γαλήνη λόγω της λίμνης. Την ερωτεύτηκα με το που την είδα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Από Β. Ελλάδα μου αρέσει πολύ η πόλη της Καβάλας.
Το αμφιθεατρικό της χτίσιμο, μου θυμίζει Μόντε Κάρλο, ιδίως οταν περνάς το Υδραγωγείο και μετά, η εικόνα της μου θυμίζει εικόνες από τους αγώνες Φόρμουλα 1.

Από Ν. Ελλάδα, ασυζητητί, Ναύπλιο, μια πόλη που περπατώντας την, ειναι σαν να ταξιδεύεις πίσω στο χρόνο και στη Νεώτερη Ιστορία μας :cool:
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
αγια-πετρουπολη
συμφωνώ οτι το υγρό στοιχειό δίνει μια άλλη διάσταση στην πόλη. το νερό σε αναγκάζει να μπεις σε ένα άλλο πιο νωχελικό ρυθμό. ξεθολώνει το μυαλό σου όταν το κοιτάς σε γαληνεύει.ζω σε μια πόλη δίπλα σε θάλασσα στο Ηράκλειο της Κρήτης άλλα θα έδινα την ψήφο μου και εγώ στο Ναύπλιο είναι πανέμορφη πόλη
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Από Β. Ελλάδα μου αρέσει πολύ η πόλη της Καβάλας.
Το αμφιθεατρικό της χτίσιμο, μου θυμίζει Μόντε Κάρλο
Πολλοί ξένοι συγγραφείς καθώς και ταξιδιωτικοί οδηγοί παρομοιάζουν έτσι ακριβώς την Καβάλα, σαν Μόντε Κάρλο! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom