Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

hammer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Μισογεμάτο ποτήρι

Φιλε ετσι πως εχει γινει σκατα οικονομικα η Ελλαδα, αν δεν εισαι με τους βολεμενους ή τους ελαχιστους τυχερους που πηγαινουν καλα οι δουλειες τους, δεν ειναι να ζεις σε καμια πολη.
Φίλε τρυπάκια

Δυστυχώς δεν ανήκω στις πιο πάνω καηγορίες που ανέφερες.
Λόγω της δουλειάς μου ταξιδεύω πολύ, για πόσο ακόμα δεν ξέρω αλλά ακόμα και με τσακισμένα τα όνειρα μας δεν πρέπει να χάσουμε το χαμόγελο μας.
Π.χ. Επειδή ο τζίρος της εταιρίας μου έχει βυθιστεί και δεν μπορώ να έχω γραφείο στο κέντρο, λέω ευτυχώς που έχω περιορίσει αυτό το έξοδο. Σε ταξίδι τώρα δεν θα φάω φαγκρί ( άσε που δεν τρελένομαι) θα χορτάσω όμως με σαρδέλες και είμαι ο.κ.
Έριξα τον πήχη πιό χαμηλά, λέω αυτό δεν είναι για μένα και θα αγωνιστώ όπως έκαναν και οι γονείς μου και οι παπούδες μου.
Άλλωστε τα ομοφότερα πράγματα στην ζωή είναι σχεδόν τζάμπα (έρωτας,θάλασσα).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και άλλες φωτογραφίες από Αθήνα

Μιας και η συζήτηση περιστρέφεται και γύρω από την Αθήνα: Μετά τις φωτογραφίες από ψηλά, σειρά έχουν οι φωτογραφίες από τα μπαλκόνια των Αθηναίων, ως επί το πλείστον

Η θέα από 40 αθηναϊκά παράθυρα | ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ | LiFO

υπάρχει και γκρουπ στο fb.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μιας και η συζήτηση περιστρέφεται και γύρω από την Αθήνα: Μετά τις φωτογραφίες από ψηλά, σειρά έχουν οι φωτογραφίες από τα μπαλκόνια των Αθηναίων, ως επί το πλείστον

Η θέα από 40 αθηναϊκά παράθυρα | ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ | LiFO

υπάρχει και γκρουπ στο fb.
Εκτός απο αυτής του Λυκαβητού (αφήνω αυτή του μουσείου γιατί δεν είναι σπίτι) όλες είναι να σε πιάνει κλάμα.....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εκτός απο αυτής του Λυκαβητού (αφήνω αυτή του μουσείου γιατί δεν είναι σπίτι) όλες είναι να σε πιάνει κλάμα.....
Mη το λες..Είδες τις πανοραμικές από ψηλά?Είναι πιο ''ωραίες''.Παραγκούπολη της Ασίας!Πάντως όντως είναι λυπηρή και τραγική αυτή η εικόνα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Άλλο παραγκούπολη άλλο urbanism. Η παραγκούπολη έχει χαμηλά σπίτια και ανύπαρκτη ρυμοτομία. Η Αθήνα είναι πολύ classy για ασιατική παραγκούπολη όπως μπορείς να διαπιστώσεις στην παρακάτω φωτογραφία.

ai25.photobucket.com_albums_c94_gm2263_Athens_20Skyscrapers_20cfcda6c73747faf0afe21eb8a58910bd.jpg

(Πηγή SkyscraperCity)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Μιας και η συζήτηση περιστρέφεται και γύρω από την Αθήνα: Μετά τις φωτογραφίες από ψηλά, σειρά έχουν οι φωτογραφίες από τα μπαλκόνια των Αθηναίων, ως επί το πλείστον

Η θέα από 40 αθηναϊκά παράθυρα | ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ | LiFO

υπάρχει και γκρουπ στο fb.
Εικαστικός αντίλογος: η Αθήνα μπορεί να εμπνέει σπουδαίους Έλληνες ζωγράφους


Παναγιώτη Tέτση, «Αθήνα» Ο Tέτσης ζωγραφίζει για τα γραφεία της εφημερίδας «H Kαθημερινή» ένα μνημειακών διαστάσεων πανόραμα της Αθήνας, στο οποίο με αρχιτεκτονική ακρίβεια παρουσιάζονται τα σημαντικότερα νεοκλασικά του 19ου αιώνα.
aphoto.kathimerini.gr_kathnews_photos_06_06_04_06_06_04_1282922_31.jpg


Δήμου Σκουλάκη, «Oμόνοια - Αναμονή I» (λάδι σε μουσαμά, 150x120 εκ.), 1997. Tη δεκαετία του 1990 ο Δήμος Σκουλάκης σε μια ενότητα έργων του, που στηρίζονται στη φωτογραφία, απεικονίζει τον «υπόγειο» κόσμο της aθήνας, τον κόσμο του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου, υποβάλλοντας μια ιδιαίτερα μελαγχολική και ταυτόχρονα μεταφυσική ατμόσφαιρα.
aphoto.kathimerini.gr_kathnews_photos_06_06_04_06_06_04_1282922_161.jpg


Aλέξη Bερούκα, «Oδός Σταδίου, Kυριακή» (τέμπερα και λάδι σε πανί, 140x130 εκ.), 1995-’96. O Bερούκας παρατηρεί και καταγράφει τον ζωτικό περιβάλλοντα χώρο της aθήνας, δίνοντας μέσα από την επεξεργασία του χρώματος την εντύπωση μιας εξαιρετικά φωτεινής και ρευστής ατμόσφαιρας.

aphoto.kathimerini.gr_kathnews_photos_06_06_04_06_06_04_1282922_261.jpg


Aννας Mαρίας Tσακάλη, «Tον Iούλιο», 1991-’95 (170x190 εκ.). Xωρίς καμία διάθεση ωραιοποίησης, η Tσακάλη παρουσιάζει τη χαοτική εικόνα μιας μεγαλούπολης πνιγμένης μέσα στη θάλασσα του μπετόν.
aphoto.kathimerini.gr_kathnews_photos_06_06_04_06_06_04_1282922_341.jpg


«Νυχτερινός Λυκαβηττός», έργο του Νίκου Αγγελίδη

as.enet.gr_resources_2009_11_28_11_thumb_small.jpg
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και οι δύο πόλεις είναι αντικειμενικά ΠΑΝΑΣΧΗΜΕΣ και αντιτουριστικές. Βέβαια potential έχουν για να γίνουν αξιοπρεπείς τουλάχιστον αλλά θέλει πολλή δουλειά, πολλά λεφτά και κυρίως αλλαγή της βλαχονοοτροπίας μας.
Πολύ καλά τα λες , αλλά αυτό το potential, τι είναι πάλι;
Απόσβεση για το proficiency που κατέχουμε;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άλλο παραγκούπολη άλλο urbanism. Η παραγκούπολη έχει χαμηλά σπίτια και ανύπαρκτη ρυμοτομία. Η Αθήνα είναι πολύ classy για ασιατική παραγκούπολη όπως μπορείς να διαπιστώσεις στην παρακάτω φωτογραφία.

ai25.photobucket.com_albums_c94_gm2263_Athens_20Skyscrapers_20cfcda6c73747faf0afe21eb8a58910bd.jpg

(Πηγή SkyscraperCity)
Oπως επίσης και στις παρακάτω...Ευρωπαική φινέτσα,αρχοντιά και classy!
awww.lifo.gr_icache_790_453_1_454461_010_GSEE_960.jpg


awww.lifo.gr_icache_790_453_1_454460_09_Areios_Pagos_960.jpg


awww.lifo.gr_icache_790_453_1_454452_02_Goudi_960.jpg
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πάντως και η θέα της Θεσ/νίκης από ψηλά δεν μπορώ να πω ότι έχει αξιοσημείωτες διαφορές:

afarm9.staticflickr.com_8384_8553489016_ca895854a6_z.jpg
thessaloniki
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σαφώς.Εγώ αναφέρθηκα στην Αθήνα.Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί όταν συζητάμε για την Αθήνα να κολλάμε από δίπλα και τη Θεσσαλονίκη.Θεωρώ αρκετά ξεπερασμένο αυτό τον ''πόλεμο''.

Η Αθήνα είναι 4 φορές μεγαλύτερη από τη Θεσσαλονίκη και 4 φορές ασχημότερη!Είναι λογικό.Αλλωστε τα τσιμέντα και τα μπετά χαρακτηρίζουν όλες τις ελληνικές πόλεις.Δεν καταλαβαίνω γιατί πάμε να αποδείξουμε το αντίθετο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολύ καλά τα λες , αλλά αυτό το potential, τι είναι πάλι;
Απόσβεση για το proficiency που κατέχουμε;
Είναι αγγλικός όρος που παραμένει αμετάφραστος εν τη απουσία αντίστοιχου μονολεκτικού ελληνικού. Ώρες ώρες, κάποιες παρεμβάσεις (από όλους, και από μένα ενίοτε) είναι εντελώς εκτός της ουσίας....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αλλωστε τα τσιμέντα και τα μπετά χαρακτηρίζουν όλες τις ελληνικές πόλεις.
Ακριβώς και γι' αυτό δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή με την Αθήνα (όχι μόνο από σένα).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom