Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Διάβασα τις 24 σελίδες..χαμός και σε αυτό το θέμα..ξαναδιάβασα την ερώτηση αυτού που άρχισε το θέμα και θα πω πως (για μένα) ωραιότερη πόλη είναι η πόλη που ζω, η Πάτρα.Αγαπώ την αρχιτεκτονική της, τη φύση, το κλίμα, τη ρυμοτομία, κ.ά. Γωνιές που αξίζει να ψάξεις έχει πολλές-πολλές. Αν δούμε όμως πόσο φροντίζουμε τα κτίρια-μνημεία που έχει, αν είναι καθαρή πόλη, αν οι πολίτες σέβονται ο ένας τον άλλο, αν έχει δουλειές, αν υπάρχουν δρόμοι, ποδηλατόδρομοι, πάρκα, πεζόδρομοι, δωρεάν αθλητικές εγκαταστάσεις, ε, τότε θα πω πως τη μισώ την πόλη..
Λατρεύω και την Αθήνα, ανεβαίνω συχνά σαν τουρίστρια και όσο την περπατάω τόσο ανακαλύπτω συνεχώς πόσο όμορφη είναι (για μένα). Διαφωνώ με όσους δε βρίσκουν τίποτα όμορφο στη χώρα μας. Ναι, έχει στραβά πολλά αλλά (για μένα) η ομορφιά της είναι τεράστια. Αυτός που ξεκίνησε το θέμα εξάλλου δε νομίζω ότι έγραφε κάπου "πείτε ποια πόλη είναι αυτή που έχει τις καλύτερες δουλειές, νοσοκομεία, πάρκα κλπ" Αν έγραφε αυτό δεν θα έλεγε ΕΛΛΑΔΑ δίπλα υποθέτω..
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Εγω θα ελεγα το Ναυπλιο...οποτε το φερνω ως σκεψη στο μυαλο,με πιανει μια ομορφη μελαγχολια.
Αμεσως μετα Καστορια ή Βολος!
 

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝΓΚΑΗ
Εγω θα ελεγα το Ναυπλιο...οποτε το φερνω ως σκεψη στο μυαλο,με πιανει μια ομορφη μελαγχολια.
Αμεσως μετα Καστορια ή Βολος!
Θεωρώ το Ναύπλιο έναν ΠΑΡΑ πολύ υπερεκτιμημένο προορισμό απλά για ένα Σαββατοκύριακο φαντάζει exotic στα μάτια των ανθρώπων που στην Αθήνα τρέχουνε όλη μέρα σαν το Βέγγο. . . !!Είναι και αρκετά μικρό επίσης. Οπτικά μ'αρέσει κι εμένα πολύ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν το Ναύπλιο είναι υπερεκτιμημένο τότε ποιες πόλεις της Ελλάδας είναι κατά τη γνώμη σου οι υποτιμημένες;
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Θεωρώ το Ναύπλιο έναν ΠΑΡΑ πολύ υπερεκτιμημένο προορισμό απλά για ένα Σαββατοκύριακο φαντάζει exotic στα μάτια των ανθρώπων που στην Αθήνα τρέχουνε όλη μέρα σαν το Βέγγο. . . !!Είναι και αρκετά μικρό επίσης. Οπτικά μ'αρέσει κι εμένα πολύ.
εγω παντως ειμαι απο χαλκιδικη...αυτο που λες για τους Αθηναιους(διχως ιχνος παρεξηγησης) το ενιωσα στο Λουτρακι το οποιο το ακουγα χρονια και νομιζ α οτι ητανε δεν ξερω και τι..και πηγα εκει και λεω αν ειναι δυνατον!
Το Ναυπλιο παντως μου εκανε τρομερη καλη εντυπωση,ειμαι και λιγο της ιστοριας και λογω επαναστασης μου αρεσε κατι περισσοτερο.
Επισης δεν θεωρω καποια πολη της Ελλαδας-πλην πρωτευουσας- πανω απο παρασκευοσαββατοκυριακο...
 

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝΓΚΑΗ
Αν το Ναύπλιο είναι υπερεκτιμημένο τότε ποιες πόλεις της Ελλάδας είναι κατά τη γνώμη σου οι υποτιμημένες;
Ίσως όσες δε βρίσκονται αρκετά κοντά στην Αθήνα,Ξάνθη,Αλεξανδρούπολη,
Βέροια,Χανιά.Γενικά το Ναύπλιο το σώζει η γειτνίαση με την πρωτεύουσα τα ρομαντικά
ζευγαράκια(παράνομα και μη)και η φυσική ομορφιά του.Κατά τα άλλα τα μαγαζιά του
τείνουν να είναι όλα τα ίδια τώρα πια εν έτει 2014 και δουλεύουνε ελάχιστα από το συνολικό
αριθμό τους..Αν έρθετε χειμώνα ζήτημα να βρείτε ελάχιστους πελάτες.
 

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝΓΚΑΗ
εγω παντως ειμαι απο χαλκιδικη...αυτο που λες για τους Αθηναιους(διχως ιχνος παρεξηγησης) το ενιωσα στο Λουτρακι το οποιο το ακουγα χρονια και νομιζ α οτι ητανε δεν ξερω και τι..και πηγα εκει και λεω αν ειναι δυνατον!
Το Ναυπλιο παντως μου εκανε τρομερη καλη εντυπωση,ειμαι και λιγο της ιστοριας και λογω επαναστασης μου αρεσε κατι περισσοτερο.
Επισης δεν θεωρω καποια πολη της Ελλαδας-πλην πρωτευουσας- πανω απο παρασκευοσαββατοκυριακο...
Το Λουτράκι μου αρέσει περισσότερο!! Αλλά και πάλι είναι ότι μπουχτίσει κανείς πιο πολύ
ανάλογα.
 

hammer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Να ψάξουμε λίγο και τα πιό δυσκολοπροσέγγυστα.
Πρωτεύον εκτός την κυρίως πόλη πρέπει να είναι και οι δυνατότητες που σου δίνει για ένα μπάνιο το καλοκαίρι βρε αδερφέ, ή οι τιμές στα μαγαζιά εστίασης να μην είναι απαγορευτικές. Όπως βέβαια ενοίκιο και πρόσβαση σε υγειονομικές υπηρεσίες.
Έχοντας γεννηθεί και μεγαλώσει Αθήνα, έχω μια απέχθεια για τις μεγάλες πόλεις. Ας πω ότι ποτέ μου δεν επέλεξα για τουρισμό μεγάλη πόλη.
Το top 10 μου
Με δυνατότητα διαμονής και όχι μόνο επίσκεψης
1) Σητεία
2)Λευκάδα
3)Αργοστόλι
4)Ρέθυμνο
5)Βαθύ Σάμου
6) Κώς
7)Καβάλα
8)Καλαμάτα
9)Βόλος
10)Γιάννενα
 

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝΓΚΑΗ
Καλαμάτα Βόλος Γιάννενα Ξάνθη yeahhh. . .. !!! Γενικά θεωρώ ότι η Ελλάδα έχει πολύ μεγάλο ποσοστό αναξιοποίητου εδάφους.Θα μπορούσανε να αναπτυχθούνε πολλές περιοχές της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom