Ποια μέρη θέλετε να δείτε?

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πρωτη στη λιστα η Γαλλικη Πολυνησια , 2η η Μικρονησια , 3η η Ινδονησια .
Κουφονησία, Μακρονησία και Επτανησία δεν "παίζουν";:haha::haha:
Πολύ μου αρέσουν οι επιλογές σου.
Ειναι και τεκμηριωμένες με στοιχεία κλπ.
Δώσε ιδέες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.355
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:haha: Vagantos Κουφονησία, Μακρονησία και Επτανησία δεν ειναι στη λιστα γιατι βρισκονται εκτοs τηs ζωνηs του Τροπικου του Αιγoκερω και Τροπικου του Καρκινου.
Παντωs την Επτανησια την επισκεπτομαι καθε χρονο γιατι υπαρχει λογοs..σε λιγεs μερεs θα κολυμπαω ξανα στο Ιονιο!

Για την Πολυνησια θα γραψω λιαν συντομωs κατι , περιμενω εμπνευση εξ ουρανου.
Οσο για την Ινδονησια , με 120.000 νησια ειναι μεσα στην πενταδα για τα ομορφοτερα μερη του κοσμου (γνωμη μου!).
Για τη Μικρονησια...τι να πω τα πιο περιεργα νησια του κοσμου!Εκει που ειναι ντροπη μια γυναικα να φοραει σορτs να φαινονται τα ποδια τηs , αλλα απολυτα φυσικο να μη φοραει ΤΙΠΟΤΑ απο πανω.Κολυμπι σε λιμνεs με εκατομμυρια μικρεs μεδουσεs που ομωs δεν τσιμπανε.Υπαιθριεs τραπεζεs που φυλασσονται τεραστια πετρινα νομισματα και τα φυλανε λεs και θα μπορουσε κανειs να τα κλεψει χωριs γερανο χαχα! Και οταν η φυση εχει κεφια φιαχνει τα Rock islands.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Να προσθέσω στη λίστα μου και τον Μαυρίκιο :)
άντε άντε ... κάτι ώρες μείναμε! Γιούπιιι!

Εγώ θα ήθελα πολύ να ταξιδέψω στην πρωτεύουσα του κόσμου: Νέα Υόρκη !!!

Επίσης, όνειρο μου είναι να ταξιδέψω τον κόσμο σαν το αντίστοιχο πακέτο που διοργανώνει το national geographic ! Αν εξαιρέσει κανείς το οικονομικό, για μένα, αποτελεί όνειρο ζωής!


Και στον πλανήτη Άρη και το Φεγγάρι! Οκ Οκ, το πέθανα τώρα! χαχα :)
 

Zefi Alkalai

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυννησία
Πρέπει να κερδίσω το τζόκερ..

Για να πάω σε όλα τα μέρη που θέλω, μάλλον πρέπει να κερδίσω το τζόκερ!Anyway!
Θα ήθελα να πάω στη Γαλλική Πολυνησία, Περού, Αμαζόνιο , Μεξικό, Γουατεμάλα, Αργεντινή, Κόστα Ρίκα, Φίτζι,Δομίνικο, Τζασμάικα, Νότιο Αφρική, Χαβάη, Ανταρκτική, Γκαλαμπάγκος, Ινδία, Παπούα,Ιαπωνία, Νέα Ζηλανδία ,Ιρλανδία, Ισπανία(αλήθεια..δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει ακόμα στην Ισπανία..)α! και Σευχέλες, και Μαυρίκιο, και..και..και...:roll:
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ειναι πολλά ταξίδια που ονειρεύομαι... Ισπανία, Αίγυπτο, Ρωσία, Ελβετία, Μεξικό, Κίνα... δυστυχώς δεν βρίσκω εύκολα παρέα... οι φίλοι μου δεν ταξιδεύουν συχνά κι εγώ απογοητεύομαι οτι δεν θα προφτάσω... με μεγάλη λαχτάρα όμως περιμένω ένα ταξίδι στην Ιαπωνία. Εργάζομαι σε ναυτιλιακή εταιρεία και ανυπομονώ για την στιγμή που θα φτιάξουμε καινούριο πλοίο σε ναυπηγείο της Ιαπωνίας για να την επισκεφτώ στην τελετή της βάπτισής του.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Λίγα απο τα τόσα που ονειρεύομαι

Γουατεμάλα γιατί με μάγεψε το οδοιπορικό της Τσόκλη.
Κόστα Ρίκα για τη φυσική ομορφιά της.
Αργεντινή για την αρχοντιά του Μπουένος Άιρες.
Κούβα για την γραφικότητά της.
Σουρινάμ για μια βόλτα με ποταμόπλοιο στην πρωτεύουσα Παραμαρίμπο.
Ρωσία γιατί ονειρεύομαι ένα ταξίδι με τον υπερσιβηρικό.
Ιράν για χίλιες και μια νύχτες στο Ισπαχάν.
Νεπάλ για ν αγναντέψω τις στέγες του Κατμαντού.:clap:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αχχχχ αυτο ποναει πολυ!! θελω να παω παντου!!! σε ολη τη γη...... αλλα ας οψονται τα αφεντικα που μας πινουν το αιμα και δεν μας δινουν αδειες!!!!!
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αυτή την ώρα καταχωρώ το δρομολόγιο ενος πλοίου της εταιρείας μας. Το αντιγράφω: PRAIA MOLE, SANTOS, VALENCIA, PUNDA DA MADEIRA, SAN NICOLAS, SAN LORENZO, BAHIA BLANCA, ROTTERDAM, GHENT, N. ORLEANS, EL DECKEILAH, ALGECIRAS, ITAGUAI, SINGAPORE, XINSHA, KAWASAKI, CHIBA, MIZUSHIMA, FUKUYAMA-HIROSIMA.

Κι εγώ τώρα τι κάνω εδώ? πως να μην σκέφτομαι οτι θα ήθελα να είμαι ένας γλάρος στην κουβέρτα του???? (του πλοίου).:(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eγώ πάλι αγαπητοί συμφορμίτες, με την όποια πείρα έχω στα ταξίδια, θα έλεγα ότι τα πάντα ξεκινάνε και τελειώνουν στην Ευρώπη... Θάλασσες, βουνά, εξοχή, ιστορία, πόλεις, πολιτισμός, τα πάντα και τα καλύτερα. Συχνά την υποτιμάμε γιατί είναι κοντά μας αλλά καλώς ή κακώς είναι αξεπέραστη... Φυσικά και όμορφες είναι οι εξωτικές παραλίες, ο πολιτισμός της Κίνας, της Ινδίας και της Λ.Αμερικής , οι έρημοι της Αφρικής , η φύση της Αμερικής, αλλά πουθενά αλλού δεν θα τα βρείς όλα αυτά μαζεμένα παρά στην Ευρώπη. Μπορεί να την γυρίζεις αιώνες ολόκληρους και πάντα να την ανακαλύπτεις... Γιαυτό λοιπόν εγώ στο άτυπο γκάλοπ μας θα ψηφίσω την ανεπανάλειπτη Ευρώπη, πόσο μάλλον για άτομα που τώρα αρχίζουν να ταξιδεύουν...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.355
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φυσικά και όμορφες είναι οι εξωτικές παραλίες, ο πολιτισμός της Κίνας, της Ινδίας και της Λ.Αμερικής , οι έρημοι της Αφρικής , η φύση της Αμερικής, αλλά πουθενά αλλού δεν θα τα βρείς όλα αυτά μαζεμένα παρά στην Ευρώπη.
Υπεροχα νεα! Δε γνωριζω πολυ απο Ευρωπη ομολογω ,αλλα αν μπορω να βρω τιs εξωτικεs παραλιεs τηs καραιβικηs και τηs Ταυλανδηs με τη λευκη αμμο και τιs στεφανωμενεs με ψηλουs φοινικεs στην Ευρωπη , θα ηταν ευχηs εργον! Που ακριβωs βρισκεται κατι τετοιο φιλε traveller?
Επισηs το λατιν ταμπεραμεντο τηs κεντρικηs Αμερικηs , τον πολιτισμο τηs Κιναs και τηs Ινδιαs οι ερημοι τηs Αφρικηs και ολα αυτα μαζεμενα σε μια ηπειρο! Πολυ θα ηθελα να μαs πειs traveller που υπαρχουν ολα αυτα..:roll:
Πιστευω οτι και αλλα παιδια θα ηθελαν να ακουσουν!:)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πλάκα κάνετε υποθέτω...
Ποιός μίλησε για εξωτικές παραλίες με φοίνικες;; Aν και υπάρχουν κι αυτές κοντά, κατά Βάι μεριά αν έχετε ακουστά ή μακρυά κατά Μαδέιρα μεριά... Τώρα εξωτικές παραλίες απαράμιλου κάλλους υπάρχουν στις μικρές Κυκλάδες, στη Μάνη , στα Επτάνησα, στη Σικελία, στη Τενερίφη , στη , στη .... Είπαμε όταν μιλάμε για εξωτικές παραλίες δεν εννοούμε όλοι κοκοφοίκες και λευκή άμμο, που μεταξύ μας γούστα είναι αυτά, εμένα η άμμος με χαλάει ιδιαίτερα και προτιμώ τα βραχάκια...

Λάτιν ταπεραμέντο στην Ευρώπη;; Που άραγε να βρεθεί;; Ίσως από εκεί που γεννήθηκε;; Ιταλία και Ισπανία;;
Μήπως, λέω μήπως;;

Aπό πολιτισμό η Ευρώπη;; Λίγα πράγματα κι εδώ... Που να φτουρίσει ο Ελληνικός , ο Ιταλικός , ο Ισπανικός , ο Γαλλικός και καμμιά δεκαριά άλλοι πολιτισμοί μπροστα σε άλλους...

Από φύση;; Kι εδώ λίγα πράγματα. Άλπεις, Ισλανδία, Νορβιγικά φιόρδ, Τοσκάνη και καμμιά εκατοστή άλλα μόνο μέρη...

Έρημος κι όμως έχει και έρημο η ρουφιάνα η Ευρώπη κατά Ρωσία μεριά... Ίσως όχι σαν τις Αφρικάνικες αλλά αν το πρόβλημα είναι ότι η Ευρώπη δεν έχει Αφρικάνικες ερήμους τότε απολογούμε...

Αυτό πάντως που πραγματικά μου άρεσε go2dbeach και Doug είναι η διάθεσή σας για μάθηση. Έτσι σας θέλω παιδιά να ρωτάτε να μαθαίνετε... Άλλες αποριούλες;;
 

Costas

Member
Μηνύματα
34
Likes
110
Must ταξίδια για μενα Ιαπωνία και Γαλλική Πολυνησία....του χρόνου ίσως :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom