Τσεχική Δημοκρατία Πράγα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Πριν δύο μέρες επέστρεψα από τη γιορτινή Πράγα και σκέφτηκα να γράψω και γω μερικά πράγματα που ίσως φανούν χρήσιμα σε επόμενους επισκέπτες..
Η Πράγα είναι πολύ όμορφη και το εορταστικό κλίμα είναι πολύ έντονο! Επέστρεψα με πολύ όμορφες εικόνες!!!

Αρχικά θα σας πω για την πτήση.. Ταξιδέψαμε με MALEV και δε μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένη. Είναι μεν πιο οικονομική αλλά στο μέλλον θα την αποφύγω. Πήγαμε Αθήνα - Βουδαπέστη - Πράγα. Το αεροπλάνο που μας πήγε από Βουδαπέστη - Πράγα ήταν ένα μικρό, παλιό, ελικοφόρο.. Αργήσαμε λίγο να ξεκινησουμε και μας είπαν ότι υπήρχε κάποιο τεχνικό θέμα. Η πτήση δεν ήταν καθόλου ευχάριστη.. Ο θόρυβος μέσα ήταν απίστευτος! Η προσγείωση ήταν χάλια.. Γενικά δε μείναμε ευχαριστημένοι από την εταιρία και την εξυπηρέτηση.

Τώρα σχετικά με την πόλη.. Οι χριστουγεννιάτικες αγορές ήταν πολύ όμορφες! Έχουν στήσει και σκηνή όπου τραγουδούν ντόπιοι καλλιτέχνες και παιδικές χορωδίες. Επίσης στην κεντρική πλατεια υπήρχε μια φάτνη με αληθινά ζωακια (γαϊδουράκι, πόνυ, προβατάκια). Τα ξύλινα stands προσθέτουν στην ατμόσφαιρα και πουλούν souvenirs, γλυκά, κρέας (σούβλιζαν ή είχαν λουκάνικα), ζεστό κρασι και άλλα ζεστά ποτά, ένα ντόπιο γλυκό σαν στριφογυριστό ζυμάρι (το έβλεπες παντού αλλά δε με ενθουσίασε), σουβλάκια από φρούτα βουτηγμένα σε σοκολάτα, και ένα σωρό άλλα! Πάντως η Χριστουγεννιάτικη αγορά ήταν σχετικά ακριβή ενω αντίθετα τα εστιατόρια ήταν πολύ οικονομικά, ακόμα και κοντά στο κέντρο (τουλάχιστον αυτά που πήγαμε εμείς).

Παρακάτω σας γράφω αναλυτικά τα εστιατόρια που πήγαμε και τα αξιοθέατα που είδαμε..




 

Attachments

Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.356
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν είμαι η ειδική αλλά νομίζω πως αδίκως κατηγορείς την αεροπορική εταιρία για την άσχημη πτήση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν είμαι η ειδική αλλά νομίζω πως αδίκως κατηγορείς την αεροπορική εταιρία για την άσχημη πτήση.
Είναι απλά η άποψη μου σε σχέση με άλλες αεροπορικές που έτυχε να ταξιδέψω. Δε φταίει η εταιρία για τη προσγείωση..Δε μου άρεσε όμως γενικά η εμπειρία.. Ειχαμε καθυστέρηση και στην επιστροφή για τεχνικούς λόγους..Ο χώρος αναμονής στο αεροδρόμιο άλλαξε και δεν είχε καθίσματα οπότε δημιουργηθηκε ουρά από όρθιο κόσμο. Μας άφησαν μεσα στο παγωμένο λεωφορειάκι 45 λεπτά όταν πηγαίναμε μέχρι να γεμίσει και να ξεκινησει η πτήση..Όταν γυρνούσαμε η αεροσυνοδός άνοιξε ένα ντουλάπι γεματο πραγματα απέναντι απ'το κεφάλι μου επειδή εκανε τρελό θόρυβο και το άφησε έτσι σε όλη τη πτήση..Και διάφορες άλλες λεπτομέρειες με χάλασαν. Και όχι μόνο εμένα, το έβλεπα ότι υπήρχε γενικός εκνευρισμός..Εννοείται πως άλλοι μπορεί να είχαν καλή εμπειρία με την εταιρία αυτή, εγώ δεν είχα και δε θα την επιλέξω ξανά..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.356
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι απλά η άποψη μου σε σχέση με άλλες αεροπορικές που έτυχε να ταξιδέψω. Δε φταίει η εταιρία για τη προσγείωση..Δε μου άρεσε όμως γενικά η εμπειρία.. Ειχαμε καθυστέρηση και στην επιστροφή για τεχνικούς λόγους..Ο χώρος αναμονής στο αεροδρόμιο άλλαξε και δεν είχε καθίσματα οπότε δημιουργηθηκε ουρά από όρθιο κόσμο. Μας άφησαν μεσα στο παγωμένο λεωφορειάκι 45 λεπτά όταν πηγαίναμε μέχρι να γεμίσει και να ξεκινησει η πτήση..Όταν γυρνούσαμε η αεροσυνοδός άνοιξε ένα ντουλάπι γεματο πραγματα απέναντι απ'το κεφάλι μου επειδή εκανε τρελό θόρυβο και το άφησε έτσι σε όλη τη πτήση..Και διάφορες άλλες λεπτομέρειες με χάλασαν. Και όχι μόνο εμένα, το έβλεπα ότι υπήρχε γενικός εκνευρισμός..Εννοείται πως άλλοι μπορεί να είχαν καλή εμπειρία με την εταιρία αυτή, εγώ δεν είχα και δε θα την επιλέξω ξανά..
Επειδή έτυχε να ταξιδέψω πολλές φορές με την εν λόγω αεροπορική, δεν είχα ποτέ παράπονο και είναι από τις αγαπημένες μου. Ίσως ήταν όλα τυχαίες κακές συγκυρίες. Τέλος πάντων.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Eυχαριστούμε για τις χρηστικές πληροφορίες! Αναμένω τη συνέχεια!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επειδή έτυχε να ταξιδέψω πολλές φορές με την εν λόγω αεροπορική, δεν είχα ποτέ παράπονο και είναι από τις αγαπημένες μου. Ίσως ήταν όλα τυχαίες κακές συγκυρίες. Τέλος πάντων.
Βέβαια και μπορεί να ήταν μαζεμένες κακές συγκυρίες, αλλά επειδή για μένα ήταν και η πρώτη γνωριμία με την εταιρία, η πρωτη εντύπωση είναι καθοριστική..Επειδή γνωρίζεις καλά την εταιρία και έχεις ήδη καλές εμπειρίες απ'αυτή είναι λογικό να σου φαίνονται τα παραπάνω η εξαίρεση, και γω το ίδιο θα σκεφτόμουν..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καιρο ειχε να ξεμυτισει ιστοριουλα για Πραγα.
Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες !!!!
Εμενα μου αρεσαν στη χριστουγεννιατικη αγορα (την οποια κρατουν και μετα τις 25/12 )κατι ζαχαρωτογλυκα χιονανθρωπακια-αγιο Βασιλιδες-αρκουδακια κλπ με αμυγδαλοψυχα ,σοκολατα κλπ
Το φαγητο πραγματικα ηταν πολυ καλο και Πραγα και Μπρατισλαβα ..και στις 2 χωρες της πρωην Τσεχοσλοβακιας φαγαμε καλα .
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χαίρομαι να διαβάζω για Πράγα,θέλω πολύ να πάω και νομίζω ότι πήγες την καλύτερη εποχή!Περιμένω κι εγώ τις φωτογραφίες για να πάρω ιδέα από το γιορτινό της κλίμα!Αν θέλεις γράψε μας και τα βασικά αξιοθέατα,με ενδιαφέρει!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καιρο ειχε να ξεμυτισει ιστοριουλα για Πραγα.
Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες !!!!
Εμενα μου αρεσαν στη χριστουγεννιατικη αγορα (την οποια κρατουν και μετα τις 25/12 )κατι ζαχαρωτογλυκα χιονανθρωπακια-αγιο Βασιλιδες-αρκουδακια κλπ με αμυγδαλοψυχα ,σοκολατα κλπ
Το φαγητο πραγματικα ηταν πολυ καλο και Πραγα και Μπρατισλαβα ..και στις 2 χωρες της πρωην Τσεχοσλοβακιας φαγαμε καλα .
Αυτά τα γλυκά δε τα πήρε το μάτι μου να τα τιμήσω!! Πρόσεξα μόνο κάτι μπισκότα με χριστουγεννιάτικα σχέδια..όντως το φαγητό ήταν πολύ καλό! Μπρατισλάβα δεν έχω πάει αλλά φαντάζομαι θα είναι το ίδιο καλό αν όχι και καλύτερο μιας και είναι λιγότερο τουριστικά..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Χαίρομαι να διαβάζω για Πράγα,θέλω πολύ να πάω και νομίζω ότι πήγες την καλύτερη εποχή!Περιμένω κι εγώ τις φωτογραφίες για να πάρω ιδέα από το γιορτινό της κλίμα!Αν θέλεις γράψε μας και τα βασικά αξιοθέατα,με ενδιαφέρει!
:) Θα γράψω αμέσως παρακάτω πως μου φάνηκαν μερικά από τα σημαντικά αξιοθέατα..Βέβαια έχουν γραφτεί πολλά και με λεπτομέρειες από άλλους συμφορουμίτες οπότε θα εστιάσω σε αυτά που μου έκαναν περισσότερη εντύπωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom