Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα

Αν κάποιος μας ρωτούσε (και τη σύζυγο εννοώ), που θα θέλαμε να μείνουμε αν είχαμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε οποιοδήποτε τόπο στον κόσμο, η απάντηση θα ήταν πολύ απλή: Πέντε μήνες το χρόνο στη Φολέγανδρο (τους "καλοκαιρινούς") και πέντε μήνες στην Πράγα. Δε βγαίνει ο λογαριασμός; Είναι και οι δυο μήνες που θα ταξιδεύουμε. Σίγουρα, αυτή η απάντηση παραμένει υπό αίρεση μέχρι να γυρίσουμε τον υπόλοιπο κόσμο. Δε θα μας πάρει πολύ. Με πρόχειρους υπολογισμούς και με τους ρυθμούς που ταξιδεύουμε, θέλουμε μόλις 150 χρονάκια ακόμη. Ας επανέλθω όμως στο θέμα μας, γιατί δεν είναι και δύσκολο να παρεκτραπώ και να γράφω άλλα αντί άλλων. Ό,τι και να πω (ή να γράψω) για την πόλη αυτή, θα είναι πραγματικά πολύ λίγο. Είναι απόλυτα μαγευτική. Μια πόλη, που από την πρώτη στιγμή, με κέρδισε. Όχι, δεν με κέρδισε απλά. Μπήκε στο πετσί μου και ενθουσίασε τις αισθήσεις μου. Μάγεψε το μυαλό μου και με ταξίδεψε πολύ περισσότερο από τα χιλιόμετρα της απόστασης Αθήνα-Πράγα. Η αίσθηση που αποκόμισα αυτές τις τέσσερις μέρες από την πόλη (και μία επιπλέον στο Carlovy Vary) δε νομίζω ότι μπορεί εύκολα να μεταφερθεί σε ένα κείμενο, αλλά θα προσπαθήσω ...
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χθεs βραδυ βρεθηκα σε μια παρεα που ηταν και μια Γερμανιδα και φυσικα επιασα κουβεντα μαζι τηs.
Εγω τη ρωτησα για τη Γερμανια κι εκεινη δε σταματησε να μου λεει για την Πραγα και τα γυρω μερη..οποτε περιμενω να ακουσω τη συνεχεια Θανο :)!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Περίμενα να δω ποιος θα ζητήσει τη συνέχεια :D.

Στην πραγματικότητα, πρέπει να βρω χρόνο να τη γράψω. Αλλά που θα μου πάει ...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τέλειο, Ειναι σαν να ξαναζώ το ταξιδάκι του περασμένου καλοκαιριού.
Κάναμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πράγματα (μέχρι στιγμής). Από την πραγματικά πολύ φτηνή τιμή ( σε μας ηταν 535 ? για 7 μέρες ) μέχρι την περιγραφή των ατέλειωτων ποδαρόδρομων στις συνοικίες της πόλης.
Περιμένω τη συνέχεια...
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πέντε μήνες το χρόνο στη Φολέγανδρο (τους "καλοκαιρινούς") και πέντε μήνες στην Πράγα. Δε βγαίνει ο λογαριασμός; Είναι και οι δυο μήνες που θα ταξιδεύουμε.
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε! :xmas_lol:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ετοιμαζόμαστε να πάμε πράγα, θα μείνουμε κοντά στην παλιά πολη, θέλω να ρωτήσω υπάρχει χωρος στις γύρο περιοχές για free παρκάρισμα? η έστω επί πληρωμή διότι τα ξενοδοχεία ζητούν πολλά για την μια διανυκτέρευση...

thanks
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
θέλεις πάρκινγκ για μια νύχτα; πόσες θες; γιατί μέσα στην πόλη κι φθηνό πάρκινγκ στην Πράγα, δε υπάρχει
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
θέλεις πάρκινγκ για μια νύχτα; πόσες θες; γιατί μέσα στην πόλη κι φθηνό πάρκινγκ στην Πράγα, δε υπάρχει
ναι βασικά θα μείνουμε πράγα ένα βραδυ, οποτε θα χρειαστώ ένα parking, απλά στα ξενοδοχεία βλέπω ότι έχουν 30 euro τo βραδυ! στις γειτονιές δεν θα βρω δηλαδή ε ? είναι όλα επί πληρωμή φαντάζομαι!!! ? :xmas_evil:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom