Τουρκία Προγραμμα για Κωνσταντινουπολη

Yianna

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αν καταφέρει να δει τα δύο τζαμιά την πρώτη ημέρα, δεν πιάνουν και τόσο χρόνο, (ξεκινά από το Μπλε, προχωρά στο Σουλεμανιγιέ -εδώ θέλει πιο πολύ χρόνο γιατί είναι ένα μεγάλο το σύμπλεγμα- και από εκεί κατηφορίζει στην Αιγυπτιακή Αγορά, τότε μπορεί να αφήσει για την Κυριακή την Κινστέρνα και τη δεύτερη ημέρα να περιορισθεί Αγία Σοφία, Τοπ Καπί και Αρχαιολογικό. (αν δεν υπάρχουν τεράστιες ουρες. Να της πεις με το που θα μπει στο Τοπ Καπι να έχει το νου της να δει πότε έχει τη μικρότερη ουρά ωστε να μπει στο χαρέμι χωρίς να περιμένει ώρες).
Για τα Πριγκηπόνησα θα έλεγα οτι είναι τελειως διαφορετικά από την υπόλοιπη Κωνσταντινούπολη. Όταν εγώ τα επισκέφθηκα δεν είχε ψυχή ζώσα και ήταν όμορφα. Θα εξαρτηθεί από τον καιρό: αν βρέχει δε λέει με την καμία.
Δεν είμαι σίγουρη ότι την πρώτη μέρα θα προλάβουμε Αιγυπτιακή αγορά, Μπλε τζαμί και Σουλεϊμανυγιέ ,δεδομένου ότι φτάνουμε στο αεροδρόμιο 15:30 και όλα αυτά κλείνουν στις 19:00 (σύμφωνα με το πρόγραμμα που δημοσίευσε ο Χρήστος)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έψαξα και βρήκα τις ώρες της βραδινής προσευχής των μουσουλμάνων στην Κωνσταντινούπολη : Istanbul Turkey Accurate Prayer Times ????? ?????? , Qiblah, Qibla ????? ?????? Mosques (Masjids), Islamic Centers, Organizations and Muslim Owned Businesses, Athan Azan Adhan Salah Salat Software Sahor Sahar Imsak Iftar Starting Fast Breaking Fast R
Την εποχή που θα είστε εσείς η βραδινή προσευχή γίνεται στις ς 8 παρά, οπότε μετά θα κλέινουν τα τζαμιά.
Οπότε ξεκινήστε από την Αγορά Μπαχαρικών (Αιγυπτιακή Αγορά) και μέχρι εκεί που σας πάει ο χρόνος.
Επίσης ξαναδιαβάζοντας το πρόγραμμα μου φαίνεται πολύ πιεσμένο το Σάββατο, εκτός αν πάρετε την μικρή ωριαία κρουαζιέρα του Βοσπόρου. Αλλιώς η κανονική κρουαζιέρα σας τρώει μισή μέρα.
Και αν κάνετε πρώτα βόλτα στο Ταξιμ, μετά την κρουαζιέρα και το Ντολμα Μπαχτσε τότε σίγουρα δε θα προλάβετε το Καπαλί Τσαρσι το οποίο κλείνει στις 19.00.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Mια φιλη μου θα παει Κωνσταντινουπολη 20-25/10 φτανουν 15:15 και φευγουν απο κει 16:00.
εχουν σκοπο να ακολουθησουν πανω κατω το ακολουθο προγραμμα:

Πεμπτη 20/10/2011
Aγορα Μπαχαρικων
Παρασκευη 21/10/2011
Αγια Σοφια, Μπλε τζαμι, Τοπ Καπι, Αρχαιολογικο Μουειο, Αγια Ειρηνη, Σοκακι SOGUKCESME SOKAGI,Δεξαμενη Ιουστινιανου
Σαββατο 22/10/2011
Κρουαζιρα στο Βοσπορο,Ντολμαμπαχτσε, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Μεγαλο παζαρι
Κυριακη 23/10/2011
Μουσειο ψηφιδωτων,Μικρη Αγια Σοφια, Μουσειο Ισλαμικης τεχνης, Σουλειμανυγιε, Κουμκαπι
Δευτερα 24/10/2011
Πριγκιπονησια, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Πυργος Γαλατα
Τριτη 25/10/2011
Αγ. Σωτηρα της Χωρας, Θεοδοσιανα τειχη

Πως σας φαινεται ; χρειαζεται αλλαγες; καμα σημαντικη παραλειψη; θα μενουν Σουλταναχμετ. Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη!:D
Ερώτηση 1η που θα μείνουν ??
Αν μείνουν sultanahmet το αργότερο 5 θα είναι στο δρόμο
βλέπουν Τζαμιά( μπλέ και απο εκεί και με τα πόδια Beyazit και suleimaniye ).
Παρασκευή

Παρασκευη 21/10/2011
Αγια Σοφια, μουσείο ψιφιδωτών Μπλε τζαμι, Τοπ Καπι, Αρχαιολογικο Μουειο, Αγια Ειρηνη, Σοκακι SOGUKCESME SOKAGI,Δεξαμενη Ιουστινιανου

Ξεκινάνε πρωί πρωί πρίν τις 9πμ κατεβαίνουν Μικρή Αγια Σοφιά ( όπως λέει η Ερση αν είναι τυχεροι !! -εγω ήμουν !!! ) Στην Συνέχεια Αγια Σοφιά Αγια Ειρήνη ,Σοκάκι , Κινστέρνα Βασιλική , Αρχαιολογικό Μουσείο , Τοπ Καπί ( επειδή πήγα για δευτερη φορά στο χαρέμι ,τελικά θεωρώ οτι δεν αξίζει τελικά κια ειδικά τώρα που ενα μερος του είναι κλειστό λόγω εργασιών ).
Και μετά αν αντέχουν πάνε και grand bazaar

Σαββατο 22/10/2011
''Κρουαζιρα στο Βοσπορο,Ντολμαμπαχτσε, Ταξιμ-Ιστικλαλ, μεγάλο παζαρι''

Κρουαζιέρα 2 ωρών απο eminonu η σε πιο κυριλέ έκδοση απο Ortakoy
Aπο εκεί είναι ευκολο να πάνε Dolma και να δουν και το ciragan saray .
Μετά μπορούν να πάνε Kabatas και με τρενάκι να ανέβουν Taksim Istiklal , Peran Πύργο αργά ( νομίζω μεχρι 9μμ δεχονται κόσμο για τον εξώστη )κτλ....... τα γυρω γυρω .

Κυριακή
Πατρειαρχείο αν δεν είναι άθεοι !!,Μεγάλη του Γενους Σχολή που είναι δίπλά και απο εκεί με ταξί Cariye Camii εβραική συνοικία και τείχη θεοδωσίου .
Απο εκεί μπορούν με ταξί ( μικρη απόσταση να κατέβουν Grand Bazaar , cembelritas .
Τα κατηφορικά στενά μεταξύ Grand και Spice Bazzar είναι όλα τα λεφτά κια ειδικά Κυριακή θα γίνετε χαμός !!!!!!!!!!!!! και να φτάσουν να μπούν και στο λαικό τζαμί στο eminonu ( ιδανικό να πετύχουν και προσευχή ) και να φάνε και στο Hamdi που είναι δίπλα τους .


Δευτερα 24/10/2011
''Πριγκιπονησια, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Πυργος Γαλατα''

Πριγκιπόννησα αξίζει να πάνε είναι καλά και αν πάνε με το ταχύπλοο απο Kabatas ( αν θυμάμαι καλά φευγει γυρω στις 9 το πρωί σε μία ωρα είναι Χαλκη και μεγάλη Πρίγκιπο ).Κανουν την βόλτα τους με την Αμαξα αγοράζουν και τα στεφανάκια τους με τα λουλουδάκια και επιστρέφουν

επιστροφή κατα τις 3 και βόλτες ...βόλτες ....βόλτες και ψώνια όπου θέλουν .

Τριτη 25/10/2011
Αγ. Σωτηρα της Χωρας, Θεοδοσιανα τειχη

Τα έχουν ήδη δεί !!!
Μερα μισή ελεύθερη να κάνουν οτι θέλουν

Αυτα για αρχή και εδώ είμαι ;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αγια ειρηνη και μικρη αγια σοφια κεγω ανοιχτα τα πετυχα..

τωρα, τα πριγκιπονησα κεγω εκτος θα τα αφηνα (οπως και τα αφησα) για πρωτη επισκεψη στην πολη!ειναι πλανευτρα η ατιμη και θες να την χαρεις..και υπαρχει καλυτερος τροπος απο το να κανεις ατελειωτες βολτες??
στο ortakoy ειπαμε οτι ειναι ιδανικα την ωρα που σουρουπωνει..αχχχχ..:romeo:

επισης, χαμαμ δεν θα κανουνε??να κανουνε οπωσδηποτε!!

επισης, η βολτα στην ασιατικη πλευρα (αν και εγινε με απωτερο σκοπο το φαγητο) μου αρεσε..

plus..προτεινω αν χωρεσει στο προγραμμα και αν φυσικα τους ενδιαφερει, επισκεψη στο τζαμι του Eyüp μου αρεσε πιο πολυ απ ολα οσα ειδα..και καπακι, αναβαση μεσω του νεκροταφειου στο Pierre Loti καφε για πανοραμικη θεα..και καταβαση με το τελεφερικ!!αυτο το καναμε την μερα που πηγαμε στη μονη της χωρας και στο φαναρι..αν χρησιμοποιησεις ταξι ειναι μικρες οι αποστασεις και συνδυαζονται αυτα μαζι..

για τοπ καπι συμφωνω με τον χρηστο..οχι χαρεμι, μη σου πω οχι τοπ καπι γενικα και σε σοκαρω..το ντολμα ειναι πολυ ανωτερο για μενα!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγώ πάλι είμαι εντελώς αντίθετη: Τοπ Καπί και δευτερευόντως Ντολμάμπαχτσε.
Το πρώτο αντικατοπτρίζει την αρχιτεκτονική των λαών της στέπας, πράγμα που δεν υπάρχει σε ευρωπαϊκο έδαφος, δηλαδή μικρά περίπτερα μέσα σε κήπους, τα οποία στην ουσία τους ανατρέχουν στη λειτουργία των σκηνών, και με κάποιον τρόπο είναι ενταγμένα καλύτερα μέσα στη φύση, έχοντας πιο ανθρώπινο μέγεθος, ενώ το Ντολμά Μπαχτσέ ουσιαστικά αντιγράφει τα ευρωπαϊκά ανάκτορα, μονομπλόκ και κυριαρχικά επί ανθρώπων και φύσης. Εντάξει έχει μια μεγάλη πολυτέλεια, τουρκομπαρόκ και οριεντάλ, πολυελαίους και κλίμακες, που δεν έχει το Τοπ Καπί, αλλά το real thing, το παλάτι- έμπνευση όλων αυτών που ακολούθησαν, θα το βρεις στις Βερσαλίες.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
α
επισης, χαμαμ δεν θα κανουνε??να κανουνε οπωσδηποτε!!

για τοπ καπι συμφωνω με τον χρηστο..οχι χαρεμι, μη σου πω οχι τοπ καπι γενικα και σε σοκαρω..το ντολμα ειναι πολυ ανωτερο για μενα!!
Χαμαμ δεν θελουνε! Τι να τους κανω... εγω ονειρευομαι την επομενη επισκεψη μου προτιστως γι αυτο ...:roll: χεχε!

δεν με σοκαρεις εμενα για το Τοπ Καπι της ιδιας αποψης ειμαι! αλλα οτι αποφασισουν... Και η ΕΡΣΗ εχει σιγουρα τα δικια της γι αυτα που λεει βεβαια...

Ερώτηση 1η που θα μείνουν ??
Σουλταναχμετ! τους εχω βαλει και σε διαβαζουν εσενα οποτε ειναι μονοδρομος:haha:

Κυριακή
Πατρειαρχείο αν δεν είναι άθεοι !!
δεν ενδιαφερονται!:roll:οποτε μενει απ εξω!

Ακομα μια φορα σας χιλιο-ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Εγώ πάλι είμαι εντελώς αντίθετη: Τοπ Καπί και δευτερευόντως Ντολμάμπαχτσε.
Το πρώτο αντικατοπτρίζει την αρχιτεκτονική των λαών της στέπας, πράγμα που δεν υπάρχει σε ευρωπαϊκο έδαφος, δηλαδή μικρά περίπτερα μέσα σε κήπους, τα οποία στην ουσία τους ανατρέχουν στη λειτουργία των σκηνών, και με κάποιον τρόπο είναι ενταγμένα καλύτερα μέσα στη φύση, έχοντας πιο ανθρώπινο μέγεθος, ενώ το Ντολμά Μπαχτσέ ουσιαστικά αντιγράφει τα ευρωπαϊκά ανάκτορα, μονομπλόκ και κυριαρχικά επί ανθρώπων και φύσης. Εντάξει έχει μια μεγάλη πολυτέλεια, τουρκομπαρόκ και οριεντάλ, πολυελαίους και κλίμακες, που δεν έχει το Τοπ Καπί, αλλά το real thing, το παλάτι- έμπνευση όλων αυτών που ακολούθησαν, θα το βρεις στις Βερσαλίες.
εχεις δικιο ερση μου..αρχιτεκτονικα αξιζει σιγουρα, απλα προσωπικα δεν με συγκινησε ιδιαιτερα..ουτε και τα εκθεματα του..

στο ντολμα αρχικα δεν σκοπευα να παω, μπηκε στο προγραμμα τελευταια στιγμη, η πολυτελεια του δεν μου λεει κατι (δεν ειμαι γενικα φαν των παλατιων), αλλα μαλλον η θεση του ηταν αυτη που με κερδισε..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η αλήθεια είναι οτι στο μουσειολογικό τομέα χάνουν πολύ οι τούρκοι και ειδικά στο Τοπ Καπί. Κρίμα.
Το Τοπ Καπί έχει αριστουργήματα ως εκθέματα δοσμένα με πολύ άθλιο τρόπο, έτσι ώστε να μη τα καταλαβαίνεις.
Παράδειγμα: στις κουζίνες του συγκροτήματος υπάρχει μια από τις μεγαλύτερες συλλογές κινέζικης προσελάνης παγκοσμίως. (Νομίζω οτι είναι η μεγαλύτερη εκτός Κίνας). Το Μετροπόλιταν στη Νέα Υόρκη και το Λούβρο θα έδιναν πολλά για να έχουν κάτι αντίστοιχο.
Ανάθεμα με τέτοιον φωτισμό αν μπορεί να δει κανείς τη ζωγραφική που υπάρχει πάνω στα αντικείμενα αυτά, τα οποία είναι άφθονα, το ένα πάνω στο άλλο, οπότε τα προσπερνάς ταχέως, χωρίς να τους ρίξεις μια δεύτερη ματιά.
Επίσης σε κάποιο άλλο περίπτερο έχουν ρούχα των σουλτάνων. Πολύ ωραίο θέμα για να κάνεις μια ενδιαφέρουσα έκθεση. Αμ δε! φορεμένα σε κάτι κούκλες μαθαίνεις οτι αυτό ήταν το καφτάνι του Μωάμεθ του Πολιορκητή, αυτό του Χ σουλτάνου και πάει λέγοντας: τι να σε συγκινήσει σε κάτι τέτοιο;
Η πινακοθήκη των πορτραίτων των Σουλτάνων και μελών της οικογένειας του. Εξαιρετικό θέμα: πρώτον θα μπορούσε να εξετάζει τις σχέσεις της δυτικής ζωγραφικής με την ζωγραφική της ανατολής: οι σουλτάνοι ειχαν στις αυλές τους και ζωγράφους από τη δύση και φυσικά ζωγράφους από την ανατολή. Επίσης άλλο πολύ ενδιαφέρον θέμα ήταν τα πορτραίτα των γυναικών: μια και δε μπορούσαν να είναι ακάλυπτες μπροστά σε άνδρες που δεν ήταν μέλη της οικογένειας τους, συνήθως μόνο γυναίκες ζωγράφοι μπορούσαν να τις ζωγραφήσουν. Σιγά μην παρουσιάζεται τίποτε από όλα αυτά.
Επομένως ο περισσότερος κόσμος κατευθύνεται αποκλειστικά στους θησαυρούς και χαζεύει τους χρυσούς θρόνους και τις χρυσές κούνιες.
Αλλά και η θέση του Τοπ Καπί, ψηλά στο λόφο, στο ακρωτήριο είναι μοναδική: αν κάνει και καλό καιρό και μπορείς να κάτσεις έξω στο Konyali είναι όλα τα λεφτά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ουτε εμενα με συγκινησε το τοπ καπι ιδιαιτερα..σαν αισθηση και μαλιστα το εξτρα εισητηριο για το χαρεμι το θεωρω χωρις νοημα..η θεση βεβαια του εστιατοριου konyali ειναι καταπληκτικη και απολαυσαμε ενα υπεροχο γευμα σε μια ηλιολουστη μερα..

το ντολμαμπαξε κι εμενα μου αρεσε περισσοτερο..και λογω της πολη καλης οργανωμενης ξεναγησης..συμφωνω οτι ειναι στα προτυπα ευρωπαικων παλατιων δεν παυει ομως να ειναι ενα πανεμορφο και εξωτερικα και εσωτερικα παλατι..

οσο για τα ορθοδοξου ενδιαφεροντος σημεια οπως το πατριαρχειο,η μονη ζωοδοχου πηγης,παναγια βλαχερνων ειναι για μενα δευτερευοντα ομως στο φαναρι στη μεγαλη του γενους σχολη ειναι μια πολυ ατμοσφαιρικη και γραφικη περιοχη οποτε αξιζει να παει οποιος επισκευτεται την πολη..

το μικρο τζαμι στο ortakoy ειναι πανεμορφο και γενικα η περιοχη εκει ειναι η καλυτερη..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Συμφωνώ σε όλα με την Ερση όσο αφορά το Τοπ Καπι .είναι καταπληκτικό
Ζηλευτα εκθέματα σε απαράδεκτους χώρους .

Εγώ αναφέρθηκα Μόνο για το χαρεμι ότι δεν είναι αυτό που περιμένεις να δεις και οδικά τώρα που κάνουν επισκευές

Όσο αφορά την θέα απλά το σημείο δεν υπάρχει '!!!!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Όσο αφορά το τζαμί στο Οrtakoy μόνο σε πόστερ θα το δει κάποιος λόγω εργασιών .

Η Πόλη έχει τόσα πράγματα να κανεις και να δεις που θα μπορούσαμε να γράφουμε με τις ώρες !!!!

Στο dolma το δευτερο κτήριο πίσω Απο το κυρίως είναι κλειστό λόγω ανακαίνισης
Ούτε εμείς το είδαμε πριν 1 μήνα που είμασταν εκει
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μα καλα παντου εργασιες και επισκευες κανουν?απ τη στιγμη που εχεις παει τοσο προσφατα μας φερνεις φρεσκα νεα..

εγω πριν 5 μηνες που ημουν εκει δεν ειδα τιποτα εργα και στο τζαμι στο ortakoy μπηκαμε και στην ωρα της προσευχης.

αλλα πραγματικα υπαρχουν τοοοσα να δεις που ο καθενας θα μπορουσε να γραφει με τις ωρες ειδικα αυτοι που εχουν παει αρκετες φορες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom