Προτασεις για Μονεμβασια

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
καλησπερα τελικα κλεισαμε δωματιο στο "ξενωνα κελια" για 19 αυγουστου
http://www.booking.com/hotel/gr/kel...p1t1:neg;ws=&gclid=CLWRz6b317gCFchX3godEzsApA
εχουμε καμια νεωτερη πλοιροφορια για μονεμβασια κ τριγυρω περιοχη για φαγητο κ παραλιες?
πολύ καλή επιλογή....
από παραλίες έχω να σου προτείνω...
α. το ΠΟΡΙ (είναι η μεγάλη παραλία πριν φτάσουμε στη Μονεμβασία),καλύτερα να φτάσετε στο ΠΟΡΙ από τον δρόμο που πηγαίνει προς το λιμάνι του Γέρακα.
β.τα ΑΜΠΕΛΑΚΙΑ.Είναι στο δρόμο προς Αγιο Στέφανο.Δήλαδή βγαίνουμε από την Μοενμβασία και πηγαίνουμε προς τα χωριά Αγία Παρασκευή-Αγιο Στέφανο-Φούτια.Πριν φτάσουμε στη διασταύρωση προς Αγιο Στέφανο στο αριστερό μας χέρι είναι η παραλία.Μπες στο Google Earth και θα την δεις.
Ακριβώς στη διασταύρωση που λέω παραπάνω είναι η ταβέρνα ΜΕΛΙΤΖΑΝΑΚΙΑ.
Εκεί να φάτε....θα με θυμηθείτε!!!!
γ.Μετά τα αμπελάκια υπάρχει ακόμη μία μεγάλη παραλία, του Ξυφιά.
δ.Αν φύγουμε από Μονεμβασία σε απόσταση περίπου μισής ώρας υπάρχουν οι παραλίες της Ελιάς και της Πλύτρας.Είναι όπως πάμε στους Μολάους μετά το χωριό Συκιά.Υπάρχουν πινακίδες που σε καθοδηγούν.
Οτι άλλο θες μπορείς να ρωτήσεις....
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
σε ευχαριστω πολυ "stayro"!!!μαλλον θα παρατεινουμε τις διακοπες μας αλλες τρεις μερες.η πρωτη σκεψη ηταν να περασουμε κυθηρα αλλα τελικα λεμε να παμε προς αρεοπολη,οιτυλο να μεινουμε μια η δυο μερες κ να παμε προς καρδαμυλι καλαματα κ απο κει αθηνα.τι λετε?
 

AggelikiP

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία-Ταϊλάνδη
Λοιπόν σαν Λακεδαιμόνισσα έχω να πω τα εξής: αξίζουν και οι παραλίες μέσα στη Μονεμβάσια, μπροστά δηλαδή, εκει που βλέπεις το κάστρο. Να πάτε να φάτε στον Αστερία, υπέροχο (κατά τη γνώμη μου) φαγητό από ένα συμπαθέστατο ζευγάρι, έχει και θέα το κάστρο.
Μέσα στο κάστρο τώρα, αγαπημένο το Εμβασις και το Ενετικό.. Για φαγητό προτιμώ τη Μαριάνθη απο τη Ματούλα αλλά και τα δυο ειναι εξίσου καλα.. Να περπατήσετε το κάστρο όσο μπορείτε περισσότερο, να φτάσετε στην Αγία Σοφία αλλά και να το περπατήσετε γενικά.. Θα περάσετε απο στενα σοκάκια θα κατεβείτε σκάλες θα βρείτε μέρος με σκαλάκια και βραχάκια να ρίξετε μια βουτιά. :D Να πάτε στον Ελκόμενο, την εκκλησία δηλαδή που έχει και το κανόνι να δείτε τη θέα.. Ακόμη μπαίνοντας στο κάστρο στα αριστερά μπορείτε να ανεβείτε στο σπίτι του Ρίτσου και να δείτε μια Θέα που θα σας μαγέψει.. Α!! Όπως θα πηγαίνετε στο κάστρο (περπατώντας ή οδηγώντας δηλαδή στο δρόμο) θα δείτε στα δεξιά κάτι σαν προβλήτα με σκάλες, αξίζει να ρίξετε μια βουτιά αν και δεν εχει να βάλετε ομπρέλα κλπ αλλά για κάτι γρήγορο το προτείνω.. υπέροχα νερά.. Τέλος οι παραλίες της Ελιάς αξίζουν πολύ αν θελήσετε να βγείτε απο τη Μονεμβάσια. Αμυγδαλωτα απο τον Χαραμή να πάρετε!!! Και όχι τακούνια στο κάστρο!! :p :p
 
Last edited by a moderator:

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Λοιπόν σαν Λακεδαιμόνισσα έχω να πω τα εξής: αξίζουν και οι παραλίες μέσα στη Μονεμβάσια, μπροστά δηλαδή, εκει που βλέπεις το κάστρο. Να πάτε να φάτε στον Αστερία, υπέροχο (κατά τη γνώμη μου) φαγητό από ένα συμπαθέστατο ζευγάρι, έχει και θέα το κάστρο.
Μέσα στο κάστρο τώρα, αγαπημένο το Εμβασις και το Ενετικό.. Για φαγητό προτιμώ τη Μαριάνθη απο τη Ματούλα αλλά και τα δυο ειναι εξίσου καλα.. Να περπατήσετε το κάστρο όσο μπορείτε περισσότερο, να φτάσετε στην Αγία Σοφία αλλά και να το περπατήσετε γενικά.. Θα περάσετε απο στενα σοκάκια θα κατεβείτε σκάλες θα βρείτε μέρος με σκαλάκια και βραχάκια να ρίξετε μια βουτιά. :D Να πάτε στον Ελκόμενο, την εκκλησία δηλαδή που έχει και το κανόνι να δείτε τη θέα.. Ακόμη μπαίνοντας στο κάστρο στα αριστερά μπορείτε να ανεβείτε στο σπίτι του Ρίτσου και να δείτε μια Θέα που θα σας μαγέψει.. Α!! Όπως θα πηγαίνετε στο κάστρο (περπατώντας ή οδηγώντας δηλαδή στο δρόμο) θα δείτε στα δεξιά κάτι σαν προβλήτα με σκάλες, αξίζει να ρίξετε μια βουτιά αν και δεν εχει να βάλετε ομπρέλα κλπ αλλά για κάτι γρήγορο το προτείνω.. υπέροχα νερά.. Τέλος οι παραλίες της Ελιάς αξίζουν πολύ αν θελήσετε να βγείτε απο τη Μονεμβάσια. Αμυγδαλωτα απο τον Χαραμή να πάρετε!!! Και όχι τακούνια στο κάστρο!! :p :p
μιά χαρά τα λες...αν προσθέσουμε σε όλα αυτά.... τη ψαροταβέρνα ΤΡΑΤΑ (δίπλα από το φαρμακείο) που το καλοκαίρο βγάζει τραπέζια πάνω στα βότσαλα και βλέπει κατ ευθείαν κάστρο....το καφέ ΔΥΤΕΣ με θέα το λιμανάκι (η υπεύθυνη του καφέ η Μαρία όλα τα λεφτά...μην διστάσετε να την ρωτήσετε ότι θέλετε για τη περιοχή)...και το σπήλαιο της Καστανιάς....τότε έχει μιά πολύ καλή γεύση και εικόνα από την καστροπολιτεία της Μονεμβασιάς...το Γιβραλτάρ της Ανατολής...
 
Last edited by a moderator:

AggelikiP

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία-Ταϊλάνδη
μιά χαρά τα λες...αν προσθέσουμε σε όλα αυτά.... τη ψαροταβέρνα ΤΡΑΤΑ (δίπλα από το φαρμακείο) που το καλοκαίρο βγάζει τραπέζια πάνω στα βότσαλα και βλέπει κατ ευθείαν κάστρο....το καφέ ΔΥΤΕΣ με θέα το λιμανάκι (η υπεύθυνη του καφέ η Μαρία όλα τα λεφτά...μην διστάσετε να την ρωτήσετε ότι θέλετε για τη περιοχή)...και το σπήλαιο της Καστανιάς....τότε έχει μιά πολύ καλή γεύση και εικόνα από την καστροπολιτεία της Μονεμβασιάς...το Γιβραλτάρ της Ανατολής...

πολύ σωστά! Να προσθέσω επίσης οτι τον Αύγουστο στο κάστρο ανεβαίνουν ''μαγικά'' οι τιμές κ πιάνουν λίγο τον κ**** των επισκεπτων αλλά όπως και να χει αξίζει...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Χριστούγεννα με διαμονή μέσα στο κάστρο(Λικίνια) αξίζει;
Ξέρετε άν υπάρχουν αρκετά ανοικτά για φαγητό/ποτό;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όσο κι αν ακουστεί παράξενο εμένα η Μονεμβασιά μου αρέσει περισσότερο το χειμώνα, βέβαια θα προτιμούσα μια περίοδο που να μην είναι τόσο τουριστική όπως τα Χριστούγεννα, αλλά και πάλι πιστεύω οτι αν σας αρέσει μια σχετική απομόνωση και δε θέλετε άπειρο clubbing κτλ είναι μια ωραία εναλλακτική. Τα εστιατόρια και τα μπαρ λειτουργούν κανονικά όλο το χρόνο αλλά υποθέτω οτι δε θα είναι ανοιχτές οι ταράτσες όσων μαγαζιών διαθέτουν φυσικά.
 

parva

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και χαιρετώ την όμορφη παρέα του φόρουμ. παρακολουθώ το φόρουμ πολύ καιρό και με έχει βοηθήσει αρκετά για τις λίγες εξορμήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα. Σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου στην μονεμβασιά για 4 ημέρες. Είμαστε από κρήτη και έτσι θα πάρουμε το πλοίο και θα φτάσουμε γύθειο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1) πόση ώρα είναι γύθειο - μονεμβασιά;
2) το οδικό δίκτυο είναι καλό;
3) πόση ώρα είναι μονεμβασιά -νεάπολη;
4) σκεφτόμαστε να μείνουμε μέσα στο κάστρο. Το αυτοκίνητο που μπορούμε να το αφήσουμε;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρόνο που θα αφιερώσετε για να με βοηθήσετε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γυθειο - Μονεμβασια ειναι 70 χλμ και θελεις 1,5 ωρα χαλαρά .
Ο δρόμος μετριος επαρχιακος με αρκετες στροφες σε αρκετο κομματι της διαδρομης.
Το αυτοκινητο θα το παρκαρεις εξω απο το κάστρο.

για το Μονεμβασια Νεαπολη δεν εχω ιδεα , δες χλμ και υπολογισε επαρχιακο δρόμο.
 

parva

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχαριστώ πολύ. που αλλού αξίζει να πάμε εκεί κοντά; έχει καθόλου νυχτερινή ζωή το κάστρο;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μονεμβασιά-Νεάπολη είναι γύρω στα 45 λεπτά και ο δρόμος είναι κι αυτός επαρχιακός, έχει κάποιες στροφές αλλά είναι γενικά καλός.
Μπορείτε να το συνδυάσετε με Ελαφόνησο για μπάνιο (τύπου μονοήμερη). Γενικότερα μιας και θα μείνετε 4 μέρες θα πρότεινα αν σας αρέσουν οι παραλίες να κάνετε μια βόλτα και πιο νότια καθώς οι παραλίες γύρω από τη Μονεμβασιά υστερούν λίγο (υποκειμενικά βέβαια πάντα).
Άλλες επιλογές κοντά στη Νεάπολη είναι το Σπήλαιο της Καστανιάς και το Απολιθωμένο Δάσος στην Αγία Μαρίνα. Αν πάτε στο 2ο και πεινάσετε, για φαγητό προτείνω ανεπιφύλακτα τη Νεράιδα στο χωριό Άγιος Νικόλαος.

Νυχτερινή ζωή στο κάστρο έχει αλλά χαλαρά πράγματα, μπαράκια με ταράτσες, ωραία θέα, κοκτέιλ κτλ κτλ, μην περιμένετε να βρείτε club αλλά οι λιγοστές επιλογές που έχει είναι πολύ αξιοπρεπείς κι από τη στιγμή που είστε και ζευγάρι νομίζω οτι θα είστε καλυμμένοι.
Κοντά στη Μονεμβασιά ωραία είναι μια βόλτα και στο γραφικό Ιέρακα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.229
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom