Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Πρώην Γιουγκοσλαβία, οδικό ταξίδι.

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ – ΜΙΝΙ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

Στο ταξίδι αυτό διανύσαμε περίπου 3.500 χμ., περάσαμε από 6 χώρες, κάναμε 10 συνοριακά περάσματα και σε όλα χρησιμοποιήσαμε ταυτότητες. Τα παιδιά που ήταν πάνω από 12 ετών και είχαν ταυτότητα δεν χρειάστηκαν διαβατήριο, ενώ τα υπόλοιπα πέρασαν με διαβατήριο. Μόνο στο πέρασμα από Σερβία – Βοσνία, οι Βόσνιοι μας ρώτησαν αν έχουμε διαβατήρια και μετά την αρνητική απάντηση δεν μας είπαν κάτι άλλο. Επειδή ήμασταν κομβόι 4 ελληνικών αυτοκινήτων, στο πρώτο – δεύτερο γίνονταν κάποιες ερωτήσεις – του τύπου που πάτε ή γιατί ταξιδεύετε και οι υπόλοιποι πέρναγαν αέρας.

Να σημειώσω εδώ ότι η μία οικογένεια είχε μαζί της και δύο παιδιά που δεν ήταν δικά της. Είχαν φροντίσει να έχουν μαζί τους την σχετική έγκριση των γονέων τους (στα Ελληνικά και τα Αγγλικά) ότι επιτρέπουν να γίνει αυτό το ταξίδι. Στα δύο πρώτα συνοριακά περάσματα δήλωναν το σχετικό γεγονός αλλά δεν έδωσε κάποιος σημασία, οπότε σταμάτησαν να αναφέρουν κάτι. Στον τελευταίο έλεγχο πριν μπούμε στην Ελλάδα οι υπάλληλοι τους ζήτησαν από μόνοι τους να δουν την σχετική έγκριση.

Σε όλες τις χώρες χρησιμοποιήσαμε κυρίως το € στις συναλλαγές μας και τις πιστωτικές κάρτες. Ίσως χάσαμε λίγο σε ισοτιμία (αν και σε Σερβία και Βοσνία ήταν γενικά πολύ τίμιοι στην μετατροπή) αλλά δεν πονοκεφαλιάσαμε για το που θα βρούμε συνάλλαγμα και τι θα το κάνουμε όταν φύγουμε από την εκάστοτε χώρα. Ήταν γενικά τόσο ευέλικτοι στις πληρωμές, ώστε το τελευταίο μας βράδυ στη Σερβία πληρώσαμε στο εστιατόριο που φάγαμε τον μισό λογαριασμό με τα τελευταία μας RSD και τον υπόλοιπο με €. Εντύπωση μας έκανε στην Αλβανία που σταματήσαμε για καύσιμα, ότι ήθελαν να λογαριάσουν με διαφορετικό τρόπο την ισοτιμία για τα κέρματα του € (1€=100lek ) και με άλλον τα χαρτονομίσματα (1€ = 130lek ):)

Τα δύο από τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιήσαμε ήταν με υγραέριο, το ένα με βενζίνη και το τέταρτο με πετρέλαιο. Για περίπου ίδιο αριθμό χιλιομέτρων (3.500), σε υγραέριο πληρώσαμε 140 και 160€ αντίστοιχα, σε πετρέλαιο 200€ περίπου και σε βενζίνη 250€. Η μεγάλη διαφορά στο υγραέριο οφείλεται εν μέρει στην εξευτελιστική τιμή του σε κάποιες χώρες. Συγκεκριμένα, στη Βοσνία το πληρώσαμε μέχρι και 27 λεπτά του € το λίτρο!!! :shock: Για τα διόδια εγώ προσωπικά έδωσα 48€ εντός και εκτός Ελλάδος.

Η διαμονή κλείστηκε εξ ολοκλήρου από το Booking -η οποία μας έδωσε ικανοποιητική λύση σε πρόβλημα που δημιουργήθηκε με κάποια κράτηση - και μας κόστισε μόνο 260€ οι 8 διανυκτερεύσεις ανά οικογένεια σε πολύ καλά καταλύματα – χωρίς όμως πρωινό- που δεν μας έλειψε.

Για το φαγητό, έγραψα και στην ιστορία, φάγαμε από καλά μέχρι εξαιρετικά, με το καλύτερο όλων να είναι η τιμή, που δεν ξεπέρασε ποτέ τα 100€ για τα 17 άτομα.

Πουθενά δεν αισθανθήκαμε ανασφάλεια ή φόβο, αντιθέτως όσοι συναναστραφήκαμε ήταν πολύ φιλικοί κι εξυπηρετικοί.

Στους δρόμους δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε το τμήμα Σκόδρα – Τίρανα της Αλβανίας, το οποίο όμως ευτυχώς τελικά το περάσαμε αλώβητοι. Από μπλόκα της αστυνομίας συναντήσαμε αρκετά σε όλες τις χώρες. Σε γενικές γραμμές κινούμασταν στα όρια, κάποιες φορές μας αναβόσβησαν τα φώτα, ενώ ελάχιστες φορές σταθήκαμε τυχεροί και δεν μας σταμάτησαν αν και τρέχαμε λίγο παραπάνω από το όριο.

Το ταξίδι αυτό ήταν ένα γρήγορο πέρασμα από πολλά και ενδιαφέροντα μέρη, που σίγουρα τους άξιζε περισσότερος χρόνος. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα, θα τους αφιέρωνα τουλάχιστον διπλάσιες ημέρες, όμως δεν την έχω, οπότε για εμάς αυτά που είδαμε και νιώσαμε ήταν αρκετά, ελπίζουμε στο μέλλον σε περισσότερα.

Καλές οι Δαλματικές ακτές, αλλά πολύ τουριστικές βρε παιδί μου. Κυρίως μας έκανε κάκιστη εντύπωση η αντιμετώπιση των Κροατών στο Ντουμπρόβνικ ( εκεί πήγαμε, για τους άλλους δεν ξέρουμε). Ξεκάθαρα γι’ αυτούς ήσουν μόνο € και τίποτα άλλο. Έβλεπες ότι βρήκαν την κότα με τα χρυσά αυγά (κοινώς την παλιά πόλη) και προσπαθούν να την ξεζουμίσουν με κάθε τρόπο. Στο Μαυροβούνιο τα πράγματα ήταν πιο ανθρώπινα, αν και από ότι φαίνεται βαδίζουν κι αυτοί στον ίδιο «τουριστικό» δρόμο.

Από τις χώρες που επισκεφτήκαμε, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις η Βοσνία. Τόσο η φυσική ομορφιά της και οι πόλεις που επισκεφτήκαμε, όσο και οι άνθρωποί της. Ευγενικοί, πρόθυμοι να σε βοηθήσουν, χωρίς να νιώθεις ότι γι’ αυτούς δεν είσαι παρά ένας τουρίστας από τον οποίο θα «αρμέξουν» όσα περισσότερα € μπορούν. Ήταν μία πολύ ευχάριστη έκπληξη, πολύ οικονομική, με καλό φαγητό και σίγουρα θα την επισκεφτούμε ξανά, λίαν συντόμως.
Παρόμοια εντύπωση αποκομίσαμε από την Σερβία και τους ανθρώπους της.

Στην αρχή της αφήγησής μου είχα αφήσει ένα αναπάντητο ερώτημα, που ήρθε η ώρα να απαντηθεί. Αξίζει να ταξιδέψουν τόσοι άνθρωποι μαζί; Η απάντηση και από τους 17 είναι: ΝΑΙ. Ήταν ένα δύσκολο εγχείρημα, που τελικά στέφθηκε με επιτυχία. Όλοι είχαμε τις αμφιβολίες μας πριν από το ταξίδι ( και κυρίως εγώ που είχα αναλάβει τον κύριο όγκο της προετοιμασίας), αλλά τελικά μικροί και μεγάλοι γυρίσαμε κατευχαριστημένοι με ένα μεγάλο χαμόγελο στα χείλη. Είμαι σίγουρος ότι σε όλων μας τις αναμνήσεις, το ταξίδι αυτό θα είναι πολύ ψηλά στη λίστα. Το όλο εγχείρημα είχε βέβαια και κάποια αρνητικά, όμως τα θετικά ήταν τόσα πολλά που σίγουρα τα υπερκάλυψαν. Για πρώτη φορά τα παιδιά μου δεν γκρίνιαξαν ή βαρέθηκαν ούτε για μια στιγμή. Ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό, οπότε μία καλή παρέα δίνει μεγαλύτερη απόλαυση σε ένα ταξίδι. Για τα παιδιά, αυτή η παρέα είναι ακόμη πιο σημαντική. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, εμείς θα το ξαναδοκιμάσουμε ίσως εντός Ελλάδος, αλλά και το καλοκαίρι του 2017 στο νέο μας road trip στο εξωτερικό.

Ελπίζω με την ιστορία μου αυτή να βοηθήσω κι εγώ κάποιους να σχεδιάσουν το ταξίδι τους, όπως με βοήθησαν κι εμένα ιστορίες άλλων σε αυτό κι άλλα φόρουμ.

Καλά ταξίδια να έχουμε.:clap::clap::clap:
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η ιστορία μου έχει τελειώσει, οπότε όποιος moderator έχει την καλοσύνη, ας πράξει τα δέοντα!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Βρισκόμαστε σε παρόμοιο οδικό ταξίδι στα Βαλκάνια, οπότε ελπίζω γυρίζοντας στις 30 Αυγούστου να ξεκινήσω μια νέα ιστορία.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Βασίλη, βρήκα την πρώτη ιστορία σου από την αναφορά της στη 2η που γράφεις τώρα και την βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη!! Έκανες πάρα πολύ καλή δουλειά στην οργάνωση της και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι κινηθήκατε 4 οικογένειες μαζί!!
Την διάβασα με πολύ ζήλο γιατί θέλω πολύ να κάνω το ίδιο ταξίδι με αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη, αλλά διστάζω και φοβάμαι. Αυτό που είπες για τους επικίνδυνους δρόμους στην Αλβανία με αποθάρρυνε λιγάκι... Δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλος πιο ασφαλής δρόμος για να φτάσω στο Ντουμπρόβνικ και να αποφύγω την Αλβανία χωρίς να κάνω κύκλους.
Οι διαδρομές που κινήθηκες ήταν επικίνδυνες για οδήγηση ή όχι; Αυτά τα ψεύτικα μπλόκα που στήνουν αστυνομικοί για να σου πάρουν χρήματα ισχύουν ή είναι υπερβολές;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Βασίλη, βρήκα την πρώτη ιστορία σου από την αναφορά της στη 2η που γράφεις τώρα και την βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη!! Έκανες πάρα πολύ καλή δουλειά στην οργάνωση της και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι κινηθήκατε 4 οικογένειες μαζί!!
Την διάβασα με πολύ ζήλο γιατί θέλω πολύ να κάνω το ίδιο ταξίδι με αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη, αλλά διστάζω και φοβάμαι. Αυτό που είπες για τους επικίνδυνους δρόμους στην Αλβανία με αποθάρρυνε λιγάκι... Δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλος πιο ασφαλής δρόμος για να φτάσω στο Ντουμπρόβνικ και να αποφύγω την Αλβανία χωρίς να κάνω κύκλους.
Οι διαδρομές που κινήθηκες ήταν επικίνδυνες για οδήγηση ή όχι; Αυτά τα ψεύτικα μπλόκα που στήνουν αστυνομικοί για να σου πάρουν χρήματα ισχύουν ή είναι υπερβολές;
Να είσαι καλά.
Θα σου πρότεινα να το πάρεις απόφαση και να παραμερίσεις τους όποιους φόβους σου.
Τώρα για την Αλβανία,το πιο δύσκολο για εμάς σε αυτή τη διαδρομή, ήταν οι πόλεις που περάσαμε και κυρίως τα Τίρανα αλλά αν κινηθείτε με προσοχή και στα όρια, νομίζω ότι θα τα καταφέρετε. Πολλοί το έχουν κάνει, δεν θα είσαι η πρώτη.:)
Δεν ξέρω τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις για να σου δώσω άλλη εναλλακτική διαδρομή, αλλά για Ντουμπρόβνικ το πέρασμα από Αλβανία είναι μονόδρομος.
Τώρα για τους υπόλοιπους δρόμους ισχύει το ίδιο, πρέπει να κινείσαι στα όρια ταχύτητας και γενικά να είστε όσο γίνεται νόμιμοι. Στην αρχή νιώθεις λίγο μαγκωμένος αλλά μετά το συνηθίζεις.
Ψεύτικα μπλόκα δεν συνάντησα ποτέ, νομίζω ότι είναι υπερβολές. Τέσσερα χρόνια που ταξιδεύω με αυτοκίνητο στο εξωτερικό, μόνο μία φορά με σταμάτησαν στην Τουρκία και όταν είδαν ότι είμαι Έλληνας, αμέσως με έδιωξαν.
Στα Βαλκάνια γενικά παίζει και η προειδοποίηση για αστυνομία με αναβόσβημμα των φώτων.
Αν αποφασίσεις γενικά ποια θα είναι η διαδρομή σου και προς τα που θα κινηθείς, και μπορώ να σε βοηθήσω, μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Ιστορίες για Δαλματικές ακτές υπάρχουν πολλές, οπότε ξεκίνησε το διάβασμα.;)
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Να είσαι καλά.
Θα σου πρότεινα να το πάρεις απόφαση και να παραμερίσεις τους όποιους φόβους σου.
Τώρα για την Αλβανία,το πιο δύσκολο για εμάς σε αυτή τη διαδρομή, ήταν οι πόλεις που περάσαμε και κυρίως τα Τίρανα αλλά αν κινηθείτε με προσοχή και στα όρια, νομίζω ότι θα τα καταφέρετε. Πολλοί το έχουν κάνει, δεν θα είσαι η πρώτη.:)
Δεν ξέρω τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις για να σου δώσω άλλη εναλλακτική διαδρομή, αλλά για Ντουμπρόβνικ το πέρασμα από Αλβανία είναι μονόδρομος.
Τώρα για τους υπόλοιπους δρόμους ισχύει το ίδιο, πρέπει να κινείσαι στα όρια ταχύτητας και γενικά να είστε όσο γίνεται νόμιμοι. Στην αρχή νιώθεις λίγο μαγκωμένος αλλά μετά το συνηθίζεις.
Ψεύτικα μπλόκα δεν συνάντησα ποτέ, νομίζω ότι είναι υπερβολές. Τέσσερα χρόνια που ταξιδεύω με αυτοκίνητο στο εξωτερικό, μόνο μία φορά με σταμάτησαν στην Τουρκία και όταν είδαν ότι είμαι Έλληνας, αμέσως με έδιωξαν.
Στα Βαλκάνια γενικά παίζει και η προειδοποίηση για αστυνομία με αναβόσβημμα των φώτων.
Αν αποφασίσεις γενικά ποια θα είναι η διαδρομή σου και προς τα που θα κινηθείς, και μπορώ να σε βοηθήσω, μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Ιστορίες για Δαλματικές ακτές υπάρχουν πολλές, οπότε ξεκίνησε το διάβασμα.;)
Καλησπέρα @vasiliss ,
Δεν ξέρω αν είναι off topic, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ και να μη ρωτήσω: έκανες οδικό σε Τουρκία; Πολύ θα με ενδιέφερε.
Στα Βαλκάνια το ψιλο- πήραμε το κολάι, ας αρχίσουμε και Τουρκία σιγα σιγα.
Ιστορία σχετική δική σου δεν βλέπω...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα @vasiliss ,
Δεν ξέρω αν είναι off topic, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ και να μη ρωτήσω: έκανες οδικό σε Τουρκία; Πολύ θα με ενδιέφερε.
Στα Βαλκάνια το ψιλο- πήραμε το κολάι, ας αρχίσουμε και Τουρκία σιγα σιγα.
Ιστορία σχετική δική σου δεν βλέπω...
Ήταν ένα οδικό που περιελάμβανε λίγο το ελληνικό κομμάτι της Θράκης και από Τουρκία την Αδριανούπολη και την Κωνσταντινούπολη. Τότε δεν είχα κολλήσει ακόμη το μικρόβιο της συγγραφής ιστοριών ;) οπότε δεν έγραψα κάτι και τώρα σιγά σιγά οι μνήμες εξασθενούν. Είναι κι αυτός ένας λόγος για να γράφει κάποιος ταξιδιωτικές ιστορίες. Νομίζω το γνωρίζεις κι εσύ, γιατί είσαι πολυγραφότατη.
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, γι' αυτές τις δύο πόλεις, πολύ ευχαρίστως.

Και εκεί που προετοιμάζαμε ταξίδι στα "βάθη της ανατολής" - όπως έλεγε τότε η κουμπάρα μου- δηλ. Πόντο και Καππαδοκία, ξέσπασαν όλα αυτά τα απανωτά γεγονότα στην Τουρκία,:icon_evil: που μας αποθάρρυναν.
Ελπίζω σύντομα να στρώσουν τα πράγματα στη γείτονα, γιατί αυτό το απραγματοποίητο ταξίδι μου έχει μείνει απωθημένο.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
A! Πολύχαίρομαι που βρήκα κάποιον να ρωτήσω σχετικά. Και μάλιστα εσένα που ξέρω πόσο καλά μελετάς τις διαδρομές σου και γενικά όλα τα ταξίδια σου.
Κάποια στιγμή σκεφτόμουν το: Θράκη, Ανδριανούπολη, παράλια Εύξεινου Πόντου (Βουλγαρία - Ρουμανία) και πίσω, αλλά για κάποιο λόγο το ΅φρέναρα΅. Με άγχωνε λίγο η Τουρκία (το να περάσω με δικό μου αυτοκίνητο), που τη θεωρούσα όμως και μεγάλο highlight.
Κάποια άλλη στιγμή είχα σχεδιάσει το: Χίος - Τσεσμέ - Σμύρνη - Παμουκαλε - Ικόνιο - Γκορεμέ και πίσω, το οποίο και ματαίωσα για τους ίδιους λόγους με σένα.
Αλλά καραδωκώ. Μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα θέλω να είμαι έτοιμη. Μαζεύω πληροφορίες από τώρα.

Ευχαριστώ πολύ!
Θα σε ενοχλήσω σύντομα (μάλλον με Π.Μ.) σχετικά με Θράκη - σύνορα - Ανδριανούπολη.:lol:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στα sos που μας είχε πει ο Jose ήταν να ακουμπήσουμε το αυτί μας στον τάφο του αγίου, που βρίσκεται μέσα στην εκκλησία, για να ακούσουμε τον χτύπο της καρδιάς του. Κάποιοι πιο «πιστοί» τον άκουσαν, ενώ οι «άπιστοι» δεν άκουσαν τίποτα.
:haha::haha::haha::haha:
 

Gorget

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,εξαιρετικο. Θα ηθελα να σας ρωτήσω για την απόσταση απο Μοκρα Γκορα μεχρι το χωριο του Κουστουριτσα. Ειναι απαραίτητο το αυτοκινητο , περπατωντας γινεται. Ευχαριστώ!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα,εξαιρετικο. Θα ηθελα να σας ρωτήσω για την απόσταση απο Μοκρα Γκορα μεχρι το χωριο του Κουστουριτσα. Ειναι απαραίτητο το αυτοκινητο , περπατωντας γινεται. Ευχαριστώ!
Είναι περίπου 2 χιλιόμετρα από το σιδηροδρομικό σταθμό, με λίγη ανηφόρα. Φαντάζομαι σε κανέναν 20λεπτο, φτάνεις εκεί με τα πόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom