Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερίζω το forum και δηλωνω ενθουσιασμενος που υπαρχει μια τετοια κοινοτητα!!!!
Οπως θα διαβασατε και απο τον τιτλο, το ερχομενο Σαββατο (ξημερωματα Κυριακης) θα ταξιδεψω πρωτη φορα στη Βαρκελωνη. Θα ηθελα να εκφρασω καποιες αποριες/αγχη που εχω γι'αυτο το ταξιδι.

Αρχικα, θα μενω σε ξενοδοχειο που βρισκεται πολυ κοντα στη Sagrada Familia. Επειδη θα φτασω στις 06.00 ξημερωματα, ειναι ευκολη η προσβαση με μετρο εκει;;; Καταρχην, το δικτυο τους καλυπτει ολη την πολη; Τετοια ωρα θα εχει συρμους;;; Εναλλακτικα, εαν χρησιμοποιησω ταξι, θα κοστισει ακριβα;;;; (πολλες ερωτησεις κανω στους ανθρωπους...)
Πιστευετε οτι φτανουν 6 γεματες μερες που θα μεινω, για να καλυψω ολα τα αξιοθεατα;;; Επισης, θα ηθελα να προγραμματισω και μια εκδρομη, πιθανοτατα Φιγκερες, επειδη θελω να επισκεφθω το μουσειο του Νταλι. Αξιζει κατι τετοιο, ή προτεινετε καποια αλλη εκδρομη;;; Αν τελικα παω Φιγκερες, θα ηθελα να παρακαλεσω, εαν γνωριζει καποιος, να μου πει πως θα φτασω εκει. Μεσο, κοστη, διαρκεια, κλπ κλπ.
Γενικα, πως προτεινετε να κινηθω, ωστε να καλυψω με τον καλυτερο δυνατο τροπο οσα μπορω;;;;

Εχω και αλλες ερωτησεις που τωρα δε μου ερχονται, αλλα, προς το παρον, ας μεινω εδω, καθως σας εχω ζαλισει απο το πρωτο μου ποστ.

Ευχαριστω οσους απαντησουν εκ των προτερων. Θα ειναι μεγαλη βοηθεια!!!!
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Από το αεροδρόμιο μπορείς να φτάσεις στην πόλη με τρένο ή λεωφορείο http://www.aerobusbcn.com/ και από κει μετά να πάρεις μετρό για το ξενοδοχείο. Εκείνη την ώρα θα χει και τα δύο. Το λεωφορείο προσωπικά το βρίσκω πιο ξεκούραστο και άνετο αλλά εκείνη την ώρα δε θα ναι ώρα αιχμής οπότε και με τρένο καλά θα ναι. To ταξί είναι γύρω στα 25-30 ευρώ για το κέντρο της πόλης.
Έξι μέρες είναι μια χαρά, δες ποια μέρη σε ενδιαφέρουν για να επικεντρωθείς σε αυτά.
Στο μουσείο του Νταλί μπορείς να πας και μόνος αλλά και οργανωμένα εκδρομή με γκρουπ.
Όπως αυτή
http://bcnshop.barcelonaturisme.com...hCwBinU9rlKcEUzgYfHscb2ZyXislye3ZdB2mUOIVGMpg


 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για το link! Θα μου φανεί πολυ χρήσιμο!!!
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ελπίζω, επειδη θα ειναι κρίμα να παω και να μη δω καποια πραγματα.
Με ιντριγκαρει αρκετα το link που έδωσε ο φίλος παραπάνω, επειδη συνδυάζει και Girona και Figueres.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Στη σελίδα αυτή έχει κι άλλες εκδρομές που μπορεί να σ'ενδιαφέρουν.
Θα την έκανα κι εγώ πριν δυο μήνες που ήμουν, αλλά τελικά προτίμησα μια άλλη, στη Χιρόνα είχα ξαναπάει βέβαια. Θα την κάνω το φθινόπωρο όμως. Γενικά θεωρώ καλύτερο αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί, να δεις και τη Χιρόνα. Μόνος δύσκολα να πηγαίνεις από το ένα στο άλλο αν δεν έχεις μέσο.
Υπάρχει και πρακτορείο που συνδυάζει Dali με Costa Brava
http://www.explorecatalunya.com/dali,figueres,pu.html
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομιζω πως για πρώτη φορα, Φιγκερες και Χιρονα ειναι καλα.
Μήπως γνωρίζεις το κόστος για τη συγκεκριμένη εκδρομη;
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
73, συμπεριλαμβάνει και το μουσείο.
Νομίζω είχε μικρή προσφορά αυτή τη στιγμή στο λινκ που έγραψα, στο κατω μερος βάζεις αριθμό ατόμων και σου βγάζει τιμή. Βέβαια μπορείς να τα κλείσεις κι όταν φτάσεις εκεί, στο γραφείο τουρισμού της Βαρκελώνης που είναι στην Πλάθα Καταλούνια.
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πραγματικα πολυ χρήσιμα ολα αυτα!!! Και παλι σε ευχαριστω πολυ!!!!
Άσχετο, αλλα πως βάζεις στην φωτογραφία του προφίλ σου τον επόμενο προορισμό και ονειρεμένο ταξιδι;;
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
πάνω δεξιά που έχει το όνομά σου, κλικάρεις, μπαίνεις στο προφίλ σου και τα βάζεις.
Αυτή τη στιγμή γράφω για το τελευταίο μου ταξίδι, οι τελευταίες μέρες ηταν στη Βαρκελώνη.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ν-Γαλλία-Καταλονία-και-λίγο-Ναβάρρα.49842/
Δες και αλλες ιστοριες που εχει εδω να παρεις ιδέες για το πού μπορείς να πας.
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστω πολυ!!!!!

Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτήσω, αφορα στην γλώσσα.
Θα τα καταφέρουμε με τα αγγλικα μονο; Λέγεται οτι οι Καταλανοί δε μιλάνε καθόλου αγγλικα. Ισχύει και για τις τουριστικές περιοχές αυτo;
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτήσω, αφορα στην γλώσσα.
Θα τα καταφέρουμε με τα αγγλικα μονο; Λέγεται οτι οι Καταλανοί δε μιλάνε καθόλου αγγλικα. Ισχύει και για τις τουριστικές περιοχές αυτo;
Μια χαρα αγγλικα μιλανε ολοι, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom