Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

OLGAV

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα και πάλι.
Θα ήθελα λίγο την (πολύτιμη ομολογουμένως) βοήθειά σας.
Σε 3 εβδομάδες φεύγω για Παρίσι, δυστυχώς για 3,5 μέρες μόνο και σκέφτομαι να μείνω σε ένα youth hostel στην περιοχή Quartier Latin μεταξύ Νotre Dame και Πανεπιστημίου Σορβόννης. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
1) το σημείο που έχω επιλέξει είναι βολικό απο πλευράς μετακινήσεων για να μπορέσω να δω τα αξιοθέατα;
2) να βγάλω κάποια κάρτα μετακινήσεων (ισχύουν φοιτητικές κάρτες ISIC;) απο το αεροδρόμιο, έτσι ώστε να μην έχω το άγχος των εισιτηρίων;
3) τι προτείνετε να δω και με ποια σειρά, εφόσον φτάνω εκεί Πέμπτη μεσημέρι...
4) οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη! :haha:
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!:p
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλημερα Ολγα και καλως μας ηρθες!

υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες για τον υπεροχο προορισμο σου!!
μπες στο παρακατω λινκ νομιζω οτι θα βρεις οτι ψαχνεις!

http://www.travelstories.gr/glossary/18233-%E3%E1%EB%EB%DF%E1.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στο forum.

Το σημείο που έχεις διαλέξει για διαμονή είναι εξαιρετικό. Πολλά από τα μέρη που πρέπει να δεις είναι σε απόσταση αναπνοής και οι συγκοινωνίες για τα υπόλοιπα, βολικότατες. Υπάρχουν δε, πολλές επιλογές για φαγητό και καφέ.

Για τα άλλα θέματα, κάνε μια αναζήτηση. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν.
 

OLGAV

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
σε ευχαριστώ πολύ Anny. Προτείνεις και κάποια κάρτα μετρό για τις μετακινήσεις ή κάποια κάρτα για είσοδο σε μουσεία ή οι ουρές δεν είναι και τόσο μεγάλες; :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επειδή έχω περάσει προ πολλού τη φοιτητική ηλικία, δε γνωρίζω λεπτομέρειες για το τί σε συμφέρει να κάνεις.
Παρόλα αυτά, υπάρχουν αρκετές σχετικές πληροφορίες στο forum αν κάνεις αναζήτηση.

Πχ. το παρακάτω θέμα

http://www.travelstories.gr/%E5%F1%...F4%F1%E9%E1-%F3%F4%EF-%F0%E1%F1%DF%F3%E9.html

Κι αν πάλι δε βρεις άκρη, όλο και κάποιος πιο σχετικός θα βρεθεί να σε βοηθήσει περαιτέρω.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
καλημερα!
οπως αναφερθηκε και προηγουμενως,το μερος που θα μεινεις ειναι σε πολυ καλο σημειο.δε θα εχεις κανενα προβλημα με τις μετακινησεις σου,το μετρο σε πηγαινει οπου θες και σιγουρα θα εχεις ενα διπλα σου!
οσον αφορα την καρτα για τα μουσεια που ανεφερες,ξερω οτι αν εισαι κατω απο 25 μπαινεις δωρεαν,αρκει να δειξεις την ταυτοτητα σου.δε νομιζω οτι σε συμφερει να βγαλεις καποια ειδικη καρτα που να συνδυαζει μετακινησεις και εκπτωση σε μουσεια.τα μουσεια τα εχεις εξασφαλισμενα(αν εισαι στο οριο ηλικιας) και για καρτα δε ξερω για τις μερες που θα μεινεις τι σε συμφερει να κανεις!
κατα τη γνωμη μου,επειδη θα μεινεις λιγες μερες,μην τις χαραμισεις μεσα σε μουσεια,οχι γιατι δεν αξιζει,αλλα ο προορισμος και η εποχη απαιτει ατελειωτες βολτες!!
ΥΓ εχω ανοιξει παλαιοτερα ενα θεμα για τις μετακινησεις,αν θες δες το!
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Καλησπέρα σε όλους,
τον Οκτώβριο θα επισκεφτώ για πρώτη φορά το Παρίσι και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποια πράγματα.Αρχικά έχουμε κλείσει μόνο τις πτήσεις οπότε τηα ήθελα τις προτάσεις σας σχετικά με τα ξενοδοχεία και τις πιο βολικές περιοχές οπου θα μπορούσαμε να μείνουμε για πρώτη φορά.Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν συμφέρει, απο άποψη χρημάτων και αναμονής στην ουρά, να κλείσουμε μέσω internet εισητήρια για τον πύργο του Άιφελ και το λούβρο.Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν ισχύει οτι η είσοδος στα μουσεία είναι δωρεάν την πρώτη κυριακή του Οκτώβρη και αν στα μουσεία αυτά περιλαμβάνεται και το μουσείο του Λούβρου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Αναφορικά με τη δωρεάν είσοδο την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα δείτε αυτό:
http://en.parisinfo.com/discovering...good-deals-in-museums-and-monuments-in-paris#
Αναφορικά με την περιοχή διαμονής στο Παρίσι καλό είναι να συμβουλευτείς αυτό το παλαιότερο θέμα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Περιοχή-διαμονής-στο-Παρίσι.32711/
σε ευχαριστώ πολύ!!!!!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Δεν ξέρω τί budget έχεις και πόσες μέρες θα κάτσεις αλλά το ρισκάρω.

Για 1η φορά πιστεύω οτι οι καλλίτερες περιοχές είναι γύρω απο τα τουρκογυράδικα (st michel) ή γύρω απο την mouffetard, αμφότερα στο latin quarter.
Το λέω αυτό, γιατί μπορείς να γυρνοβολάς μέχρι αργά το βράδυ αν δεν θες να κοιμηθείς απο τις 23:00.
Η 1η περιοχή είναι λίγο πιο κιτς αλλά είναι δίπλα στον σηκουάνα ενώ η 2η πιο casual (δεν της λείπει το κιτς) αλλά θέλει περπάτημα (ή βραδινά λεωφορεία) αν ξεμείνεις στον σηκουάνα αργά. Και οι δύο είναι τουριστικές κάργα βέβαια αλλά στην mouffetard τα μαγαζάκια είναι πιο γλυκούλικα.

Έχουμε μείνει το Abbatial St Germain που δεν είμαι σίγουρος οτι αξίζει τα λεφτά (η περιοχή είναι ατού), στο BestWestern Royal St Michel που μας άρεσε πολύ και τις τελευταίες χρονιές μένουμε στο Hotel de France Quartier Latin, κυρίως λόγω περιοχής και κόστους (συμπαθήσαμε και τον ιδιοκτήτη :D ).
Γύρω απο αυτά, υπάρχουν αρκετά άλλα, για όλα ( ; ) τα βαλάντια.

Δεν μπορώ να σου κάνω σχόλια για τα δωμάτια γιατί πάντα μας δίνανε το καλύτερο που είχαν (λόγω του ότι μέναμε 10+ ημέρες). Δες στα σχόλια του tripadvisor απλά αγνόησε τα σχόλια των Αμερικάνων/Αυστραλών/... που λένε "πω πω...πολύ μικρά δωμάτια και ανσανσέρ 1*".
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Δεν ξέρω τί budget έχεις και πόσες μέρες θα κάτσεις αλλά το ρισκάρω.

Για 1η φορά πιστεύω οτι οι καλλίτερες περιοχές είναι γύρω απο τα τουρκογυράδικα (st michel) ή γύρω απο την mouffetard, αμφότερα στο latin quarter.
Το λέω αυτό, γιατί μπορείς να γυρνοβολάς μέχρι αργά το βράδυ αν δεν θες να κοιμηθείς απο τις 23:00.
Η 1η περιοχή είναι λίγο πιο κιτς αλλά είναι δίπλα στον σηκουάνα ενώ η 2η πιο casual (δεν της λείπει το κιτς) αλλά θέλει περπάτημα (ή βραδινά λεωφορεία) αν ξεμείνεις στον σηκουάνα αργά. Και οι δύο είναι τουριστικές κάργα βέβαια αλλά στην mouffetard τα μαγαζάκια είναι πιο γλυκούλικα.

Έχουμε μείνει το Abbatial St Germain που δεν είμαι σίγουρος οτι αξίζει τα λεφτά (η περιοχή είναι ατού), στο BestWestern Royal St Michel που μας άρεσε πολύ και τις τελευταίες χρονιές μένουμε στο Hotel de France Quartier Latin, κυρίως λόγω περιοχής και κόστους (συμπαθήσαμε και τον ιδιοκτήτη :D ).
Γύρω απο αυτά, υπάρχουν αρκετά άλλα, για όλα ( ; ) τα βαλάντια.

Δεν μπορώ να σου κάνω σχόλια για τα δωμάτια γιατί πάντα μας δίνανε το καλύτερο που είχαν (λόγω του ότι μέναμε 10+ ημέρες). Δες στα σχόλια του tripadvisor απλά αγνόησε τα σχόλια των Αμερικάνων/Αυστραλών/... που λένε "πω πω...πολύ μικρά δωμάτια και ανσανσέρ 1*".
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
Κάτι ακόμα,προσπάθησα να κλείσω εισητήρια online για τον Άιφελ αλλα μου λέει οτι δεν υπάρχουν για τις ημερομηνίες που θέλω.Γνωρίζει κανείς(στο περίπου πάντα) πόση ώρα θα μας πάρει αν βγάλουμε εισητήριο κατευθείαν εκεί την ημέρα που θα πάμε?

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.134
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom