Γαλλία Πρώτο ταξίδι μετά τα cc.

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737

Πρώτο ταξίδι μετά τα cc.

Κεφάλαιο 1

Εισαγωγή


Το cc σημαίνει τα capital controls. Μάλιστα, ζήσαμε να το μάθουμε κι αυτό. Να μάθουμε τι σημαίνουν τα capital controls.
Να το μάθουμε και να το υπομείνουμε.
Να μάθουμε να ζούμε με αυτό.
Ο άνθρωπος όλα τα υπομένει. Όχι όμως εγώ.
Όλο το καλοκαίρι κατέβαζα καντήλια.
Έσκισα σαν καλσόν όλα τα ταξιδιωτικά σχέδια που είχα.
Όταν οι άλλοι σκίζουν μνημόνια, εγώ δυστυχώς πρέπει να σκίσω όλα τα ταξιδιωτικά σχέδια που είχα.
Ο άνθρωπος όλα τα υπομένει. Ακόμα κι εγώ. ‘Οταν υπομένω κάτι και δεν φταίω εγώ, εκνευρίζομαι πολύ.

Όταν συνέρχεσαι από μια δύσκολη εγχείριση.
Όταν συνέρχεσαι από ένα βαρύ τραυματισμό.
Τότε μαθαίνεις να ξαναπερπατάς.
Μαθαίνεις να περπατάς όπως τότε που ήσουν μωρό.
Ξεκινάς απ’ την αρχή.
Οι φυσιοθεραπευτές σε μαθαίνουν να περπατάς.
Ε! ας ξεκινήσουμε από τη βάση μας.

Νομίζεις ότι όλα μπορείς να τα καταφέρεις. Λάθος. Για να σταθείς στα πόδια σου πρέπει να επιστρέψεις στις ρίζες σου.
Ας ταξιδέψουμε πάλι. Σα μικρά παιδιά.

Τον τελευταίο καιρό είχα ταξιδέψει πάρα πολύ.
Τα τελευταία χρόνια είχα ταξιδέψει πάρα πολύ.
Τώρα όμως έπρεπε να επιστρέψω στη βάση μου. Εκεί που πριν από πολλά χρόνια είχα αρχίσει να ταξιδεύω.
Σε λίγες ώρες φεύγω. Επιστρέφω για πολλοστή φορά στον αγαπημένο μου προορισμό.
Επιστρέφω για να τονώσω τη ψυχολογία μου.

Αυτοί μας βάζουν cc. Εγώ όμως αντιδρώ. Θα πάω στην αγαπημένη μου πόλη χλιδάτος. Ο λόγος είναι οι αναβαθμίσεις που προσφέρει η Aegean στα μέλη με χρυσή κάρτα.

Capital control αυτοί, business εγώ. Business class για την πόλη του φωτός.
Capital control αυτοί, Παρίσι εγώ. Και μάλιστα Business class. Αξιοποιούμε τις ευκαιρίες του καπιταλισμού.

Και σ’ ανώτερα.

 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Φωτογραφία από την εκδήλωση των Podemos υπέρ του ΟΧΙ στο επικείμενο δημοψήφισμα στο Τολέδο 5 μέρες μετά την επιβολή cc ( 60 ευρώ την ημέρα). Το ανδρείκελο είναι τραπεζίτης. Καταραστείτε άφοβα.
 

Attachments

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Κεφάλαιο 2

Tο ταξίδι.


Όπως προείπα τον τελευταίο καιρό είχα ταξιδέψει πάρα πολύ.
Γενικά τα τελευταία χρόνια είχα ταξιδέψει πάρα πολύ.
Ο άνθρωπος όσο υπερβολικός και αν είναι δεν μπορεί ν’ αγαπήσει τα πάντα. Μία είναι η πραγματική αγάπη. 'Οταν αναγκάζεσαι να επιλέξεις, επιλέγεις την πραγματική αγάπη, το Παρίσι. Ήμουν μικρός όταν πρωτοείδα το Παρίσι.

Όμως τότε σκέφτηκα ότι είναι η μοναδική πόλη στην οποία μπορώ να ζήσω..
Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε. Δεν κατάφερα να ζήσω στο Παρίσι. Πιθανώς και σε κανέναν οργανωμένο ή/και μη οικιστικό ιστό.
Αποφάσισα να μείνω στην ερημιά. Εγώ και η θάλασσα.

0.JPG


Όμως για το Παρίσι, είχα πάντα στο μυαλό μου τις σκέψεις του Χεμινγουέι ότι "θα έχουμε για πάντα το Παρίσι".
Αυτό σκέφτηκα και γω. Θα έχουμε για πάντα το Παρίσι. Έτσι ξεκίνησα για το Παρίσι.

Μετά τα cc. Με το αβαντάζ της αναβάθμισης της Aegean σε Business. Μικρολεπτομέρεια πριν. Μετά τα cc δεν το θεώρησα λεπτομέρεια.

Φτάνω έγκαιρα στο αεροδρόμιο, σπάνιο (το έγκαιρο) για μένα. Αφήνω το αυτοκίνητό μου στο parking. στη θέση Α4,
Προχωρώ γρήγορα κάνω τσεκ ιν στη βαλίτσα, και φτάνω γρήγορα στο lounge της Aegean, για τσιγάρο και κρασάκι.
Η ώρα πέρασε γρήγορα, όταν πέρασα γρήγορα από ελέγχους διαπίστωσα ότι το αεροπλάνο ήταν εκεί.

1.JPG


Επί τέλους μπήκα στο αεροπλάνο στη θέση 1D.

Η επιλογή της θέσης έγινε με το κριτήριο της θέσης του ήλιου. Ο ήλιος την ώρα εκείνη, ρέπει προς τα δυτικά και εγώ θέλω να αποφεύγω τις συναναστροφές με τον ήλιο. Αρκετά με χτυπάει κάθε μέρα στη θάλασσα.

Δεν έχω κανένα παράπονο από την περιποίηση και τις παροχές φαγητού και ποτού σ' όλη τη διάρκεια της πτήσης.
Κάποια στιγμή, το απόγευμα και μάλιστα Παρασκευή απόγευμα, φτάνουμε στο Παρίσι. Στο Παρίσι και συγκεκριμένα στο χαοτικό αεροδρόμιο Σαρλ Ντε Γκολ.

2.JPG


Ήταν απόγευμα και σκέφτηκα να μη χάσω χρόνο. Αποφάσισα να πάρω ταξί. Η αποσκευή ήρθε άμεσα βγαίνω γρήγορα έξω και παίρνω άμεσα ταξί.
Δυστυχώς έπεσα σε μποτιλιάρισμα.
Πάντως δεν είχα μεγάλη απώλεια χρόνου. Το ταξί με έφτασε άνετα και σχετικά γρήγορα στο ξενοδοχείο μου. Προχωρώντας προς το ξενοδοχείο, περάσαμε και από την πλατεία της Βαστίλλης.

3.JPG


Ύστερα από λίγα λεπτά το ταξί έφτασε στο ξενοδοχείο μου. Αγαπημένο ξενοδοχείο. Βρίσκεται στο κέντρο της πόλης. Το ξενοδοχείο μου είναι το Holiday Inn Paris Notre Dame στην rue Danton.

4.JPG


Μάλλον αυτό που έχω ορίσει εγώ ως κέντρο, ύστερα από πολλά ταξίδια στο Παρίσι. Το "θα έχουμε για πάντα το Παρίσι" ήταν συνεχώς χαραγμένο στο μυαλό μου.

Βγαίνω από το ταξί και βλέπω ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα να φορτίζονται.
Στην παρακάτω φωτογραφία, στο πρώτο πλάνο ένα smart.

5.JPG


Ύστερα από ένα φρεσκάρισμα στο ξενοδοχείο, βγήκα γρήγορα έξω.

6.JPG


Ήμουν στο κέντρο της πόλης. Αν και το γνώριζα, το συνειδητοποίησα απόλυτα, κάνοντας μερικά βήματα.

7.JPG
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Κεφάλαιο 3

Tα παραλλειπόμενα του ταξιδιού.

Το ταξίδι, πράγματι, κύλισε υπέροχα.Δεν έχω κανένα παράπονο από την Aegean.
Το αντίθετο μάλιστα.. Ήμουν σε κεντρική θέση μπροστά (1D), οπότε εκτός από τα φαγητά,

1.jpg


μου έφερναν συνεχώς κρασί

2.jpg


και στη συνέχεια ποτά.
Η αντίδρασή μου ήταν συνήθης. "Βέβαια θέλω ποτό. Δεν θέλω να με κακοχαρακτηρίσετε ως ακατάδεχτο. Άλλωστε τόσα χρήματα έχουμε πληρώσει. (Σ.Σ. 90 ευρώ)". Το έχω αναφέρει ξανά. Αν οι normal αεροπορικές εταιρείες θέλουν να συναγωνιστούν τις low cost airlines, πρέπει να δίνουν παροχές στους τακτικούς επιβάτες.

Και τα ποτά έρρεαν με μεγάλη ταχύτητα προς το στομάχι μου. Όμως τι είναι ένα ποτό στο στομάχι μου; Είναι σα μια σταγόνα νερό σε μια έρημο. Έτσι συνέχισα τα ποτά μου. Όμορφα πέρασε το ταξίδι. Προσεγγίσαμε στο Παρίσι

3.jpg


Έφτασα στο (χαωτικό) αεροδρόμιο Σαρλ Ντε Γκολ.

4.JPG


Τα λοιπά έχουν αναφερθεί στο προηγούμενο κεφάλαιο.
Όπως έχω αναφέρει, λοιπόν, βρήκα άμεσα ταξί και έφτασα στο κέντρο της πόλης. Το ηλιακό φως είχε αρχίσει να φεύγει. Όμως ήμουν στην πόλη του φωτός. Για τις επόμενες ώρες δεν θα χρειαζόμουν, ιδιαίτερα, το ηλιακό φως.

5.JPG


6.JPG
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Κεφάλαιο 4

Η πρώτη νύχτα στο Παρίσι.


Φτάνοντας στο ξενοδοχείο, Holiday Inn Paris Notre Dame στη rue Danton, μετά από ένα πολύ σύντομο ντους (αν και δεν είχα ταλαιπωρηθεί, λόγω καλού αυτοκινήτου, lounge, business class), βγαίνω πολύ γρήγορα από το ξενοδοχείο. Είχα επιλέξει αυτό το ξενοδοχείο, γιατί αυτή τη φορά ο στόχος του ταξιδιού μου είναι μοναδικός (εκτός από του να ξεπεράσω τα cc).
Ο μοναδικός μου στόχος είναι να περπατήσω κατά μήκος του ποταμού. Κατά μήκος του Σηκουάνα.

1.JPG


Βγαίνοντας από το ξενοδοχείο, η πρώτη μου εικόνα ήταν η κίνηση στους πεζόδρομους κάτω από το ξενοδοχείο

2.JPG


και η κρήνη του Saint Michel. Φωτογράφισα την κρήνη

3.JPG


και προχώρησα. Όπως προανέφερα ο στόχος μου ήταν συγκεκριμένος. Περίπατος στην περιοχή του Σηκουάνα. Και κυρίως στην αριστερή όχθη. Πολλές φορές έχω πάει Παρίσι. Δεκάδες, πιθανόν εκατοντάδες. Αυτή τη φορά όμως ήμουν κατασταλαγμένος.

Ήμουν για ένα τριήμερο στο Παρίσι. Επειδή στην πόλη αυτή, την κατά την προσωπική μου άποψή είναι η μόνη αυθεντική πρωτεύουσα, έχω πάει πολλάκις, αυτή τη φορά ήθελα να είμαι κοντά στο ποτάμι. Αγαπώ πολύ το νερό. Το πρωί ξυπνώντας και βλέποντας την καταπληκτική θάλασσα,

4.jpg


βούτηξα αμέσως και έκανα πολύ ώρα μπάνιο. Ευτυχώς η πτήση μου ήταν απογευματινή. Το πρωί στη θάλασσα και το απόγευμα στο ποτάμι. Και σε ποιό ποτάμι. Στον Σηκουάνα.

5.JPG


Στην πρωτεύουσα των πρωτευουσών. Στο Παρίσι. Στο Παρίσι που άρχισε να σκοτεινιάζει.

6.JPG


Σκοτεινιά στην πόλη του φωτός. Ή ημισκοτεινιά που έδινε μαγεία σ' ένα απ' τα αγαπημένα μου σημεία στο Παρίσι.

7.JPG



Συνέχισα να περπατώ κατά μήκος της αριστερής όχθης, κοντά ήταν η Pont Neuf η παλαιότερη γέφυρα του Παρισιού η οποία ενώνει, από το έτος 1607, το δυτικό άκρο του Ιλ ντε λα σιτέ και με τις δύο όχθες του ποταμού.

9.JPG


Χαρακτηριστικές είναι οι αστείες αναπαραστάσεις κεφαλών μεθυσμένων - καλεσμένων του βασιλιά Ερρίκου Δ.

10.JPG


Σταμάτησα στη γέφυρα και αγνάντεψα για λίγη ώρα προς την ανατολή. Επί τέλους ήμουν πάλι στον ποταμό Σηκουάνα.

11.JPG


Ήμουν ευτυχής. Το βλέμμα μου στρέφεται προς αριστερά. Από την αριστερή όχθη βλέπω το νησάκι Ιλ ντε λα σιτέ. Εστιάζω τη ματιά μου προς το Les Voyelles.

12.JPG


Θυμήθηκα ότι το είχα δει στο Lonely Planet. Tο Lonely Planet το είχε ως εστιατόριο. Κάνει λάθος. Το Les Voyelles είναι καθαρόαιμο μπαράκι. Αν θες, πάντως, μπορείς να φας και κάτι. Πάντως το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η μεγάλη ποικιλία ποτών και η μουσική. Είχε πολύ ωραία μουσική. Πίνοντας μερικά ποτά, τα πρώτα μου σ' αυτό το ταξίδι στο Παρίσι και περνώντας ωραία στο Les Voyelles, βλέποντας ακόμα μια φορά το ποτήρι μου με το malt ουίσκι αδειανό,

13.JPG


αποφάσισα να φύγω το Les Voyelles. Έφυγα στενοχωρημένος, επειδή έφυγα, αλλά και παράλληλα ευτυχισμένος. Το μπαρ αυτό μου άρεσε. Βγαίνω έξω

14.JPG


και προχωρώ προς ένα άλλο μπαρ, πρόταση του Lonely Planet και αυτό. Ύστερα από μερικά μέτρα φτάνω στο Taverne Henri IV, bar χρονολογούμενο από το έτος 1885, με μεγάλη λίστα κρασιών. Εγώ συνόδευσα ένα απ' τα αγαπημένα μου αλσατικά κρασιά τύπου Pinot Gris,

15.JPG


με τη συνοδεία πιάτου τυριών και αλλαντικών. Κάποια στιγμή αποφάσισα να φύγω από το Taverne Henri IV και προχώρησα κατά μήκος οδών και πεζοδρόμων του Ιλ ντε λα σιτέ, μέχρι που έφτασα στην εμβληματική Παναγία των Παρισίων.

17.JPG


Προχώρησα κατά μήκος της οδού rue du cloitre Notre Dame, κατευθυνόμενος προς το δεύτερο νησάκι ile St Louis και βρέθηκα από την πίσω πλευρά της εκκλησίας

18.JPG


Κατευθύνθηκα προς τη γέφυρα που ενώνει τα δύο νησάκια στον ποταμό Σηκουάνα. Το Ιλ ντε λα σιτέ και το Ιλ Σαιντ Λουί.

19.JPG


20.JPG


Το σημείο αυτό είναι από τα πολύ αγαπημένα μου σημεία του Παρισιού. Στο βάθος διακρινόταν και ο φωτισμένος πύργος του Μονπαρνάς.

21.JPG


Σκέφτηκα πόσο ανομοιόμορφος, είναι ο πύργος αυτός με το λοιπό Παρίσι. Το γλυκό Παρίσι. Προχώρησα κατά μήκος της κεντρικής οδού του ile St Louis (τη rue St Louis).

Ήταν ήσυχη, όπως πάντα. Άλλωστε η ώρα ήταν περασμένη. Βέβαια κάποια πράγματα στο Παρίσι παραμένουν. Παραμένουν για αιώνες.

Σκέφτηκα ότι πρέπει ν' αφήσω τη φωτογραφική μηχανή στο ξενοδοχείο μου, για να συνεχίσω την πορεία μου, πιο άνετα, στο νυχτερινό Παρίσι. Το ξενοδοχείο ήταν στην αριστερή όχθη, πολύ κοντά στο σημείο στο οποίο ήμουν. Ξεκινώ προς το ξενοδοχείο, αφήνω το Ιλ Σαιντ Λουί, αφήνω το Ιλ ντε λα σιτέ, φτάνω στην αριστερή όχθη, παρατηρώ πολύ κόσμο να κυκλοφορεί στα καταστήματα και στους δρόμους

22.JPG


και προσεγγίζοντας στο ξενοδοχείο μου φτάνω στην κρήνη του Saint Michel.

23.JPG


Δίπλα στο ξενοδοχείο, είναι η place st Andre des arts. από εκεί ξεκινά η rue st Andre des arts. Κυκλοφορούσε πολύς κόσμος και αποφάσισα να περπατήσω για λίγο. Βλέπω μια κρεπερί

24.JPG


και μπαίνω μέσα όπου απόλαυσα μια υπέροχη κρέπα, σ' ένα όμορφο περιβάλλον. Στη συνέχεια προχώρησα προς το ξενοδοχείο μου.

Αφήνοντας τη φωτογραφική μηχανή στο ξενοδοχείο μου, αποφάσισα να πιώ ένα ποτό κοντά στην κρήνη. Στην καφετέρια, η οποία είχε αυτοονοματιστεί κρήνη του Saint Michel ήπια ένα ακόμη ποτό.

25.jpg


Κάποια στιγμή έφυγα από εκεί. Η νύχτα ήταν μεγάλη, όπως και η κάθε πρώτη νύχτα σε κάθε ταξίδι στο Παρίσι, έτσι έμεινα αρκετή ώρα σ' ένα κλαμπ με live rock και τις πρωινές ώρες έφτασα στο ξενοδοχείο μου. Ευτυχώς, αυτό, ήταν πολύ κοντά.
 

Attachments

  • 184,7 KB Προβολές: 0
  • 218,2 KB Προβολές: 0

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Κεφάλαιο 5

Μια μικρή βόλτα στο κέντρο του Παρισιού.


Ξυπνώ το πρωί, προχωρημένη ώρα και από το παράθυρο του δωματίου μου βλέπω όμορφα παρισινά κτίρια.

1.JPG


Μετά το πλούσιο πρωινό του ξενοδοχείου, παίρνω ένα μπουκαλάκι κρασί και ανεβαίνω στην ταράτσα του ξενοδοχείου.

2.JPG


Το μπαρ είναι κλειστό, αλλά μπορείς να απολαύσεις το ποτό σου και τον καπνό σου, στον χώρο αυτόν, θαυμάζοντας παράλληλα και την πρωτεύουσα.

3.JPG


4.JPG


Την πόλη που είχε διαμορφωθεί για πρωτεύουσα. Για μένα τη μόνη πρωτεύουσα.

Ήταν υπέροχα να απολαμβάνεις το Παρίσι από ψηλά. Όμως κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω ένα μικρό περίπατο στο κέντρο της πόλης. Βγαίνω από το ξενοδοχείο,

5.JPG


προχωρώ προς τον ποταμό Σηκουάνα. Παρατηρώ τρομερή κίνηση στους δρόμους αλλά και στους πεζόδρομους.

6.JPG


Παρατηρώ την καφετέρια - μπαρ κρήνη του Saint Michel

7.JPG


όπου την προηγούμενη νύχτα ήπια ένα ποτό, πριν ανακαλύψω ένα κλαμπ με live rock, για τα επόμενα ποτά μου.

Είμαι στην πλατεία και στην κρήνη του Saint Michel.

8.JPG


Συνεχίζω προς τον ποταμό Σηκουάνα και στοχεύω ανατολικά. Προς την Παναγία των Παρισίων.

9.JPG


Στη συνέχεια στοχεύω και δυτικά.

10.JPG


Επί τέλους, ήμουν και πάλι στο αγαπημένο μου Παρίσι. Στο κέντρο του Παρισιού. Στον Σηκουάνα. Αυτό το ποτάμι πάντα το απολαμβάνω. Προχωρώ προς βορά. Περνώ το ποτάμι από τη βόρεια πλευρά του Ιλ ντε λα σιτέ, φτάνω στον αγαπημένο μου δρόμο St Denis. Στόχος μου είναι, αυτή τη φορά να περπατήσω κατά μήκος της οδού Montorgueil, στη δεξιά όχθη του ποταμού Σηκουάνα.

11.JPG


Φτάνοντας στην οδό Montorgueil, παρατηρώ αριστερά το ναό του Αγίου Ευσταθίου.

12.JPG


Μπαίνω μέσα στο ναό και ήταν πράγματι εντυπωσιακός.

13.JPG


Στον πεζόδρομο που περπάτησα, δηλαδή κατά μήκος της οδού Montorgueil,

14.JPG


15.JPG


όπου είδα πολλά υπέροχα ανθοπωλεία

16.JPG


και συνάντησα ένα υπέροχο ζαχαροπλαστείο.

17.JPG


18.JPG


Συνέχιζα να περπατώ προς βόρεια - βορειονατολικά και μέσω της οδού Μονμάρτης, έφτασα στην κεντρική λεωφόρο Haussman, η οποία στη συνέχεια αλλάζει διαρκώς ονοματολογία. Στην περιοχή αυτή, εάν θυμάμαι καλά ονομαζόταν λεωφόρος Μονμάρτης, στη συνέχεια (προς ανατολικά) Βd Poisonniere κλπ.

Στη λεωφόρο αυτή, παρατηρώ ένα θέατρο, στην παράσταση του οποίου πρωταγωνιστεί η αγέραστη - όπως φαίνεται - Συλβί Βαρντάν.

19.JPG


Είχα διψάσει και πέρασα απέναντι στη λεωφόρο, όπου ήταν το Hard Rock για μια σύντομη ξεδιψαστική μπύρα. Στη συνέχεια προχώρησα κατά μήκος της Βd des Italiens, μέχρι την όπερα.

20.JPG


Την όπερα την είχα δει πολλές φορές. Θυμήθηκα πόσο το κτίριο αυτό, το έχουν μιμηθεί στο Ρίο ντε Τζανέιρο, στο θέατρο της κεντρικής πλατείας, το οποίο είχα δει πριν τέσσερις μήνες.

Όμως είχα αρχίσει να κουράζομαι. Ή μάλλον ήθελα επειγόντως ένα ποτό. Γνώριζα σε ποιό μπαρ

21.JPG


θα πιω το πρώτο ποτό της ημέρας. Είχα ήδη καθυστερήσει.

Υπέροχο Παρίσι. Και κάποια μπαρ το κάνουν ωραιότερο.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Κεφάλαιο 6

Μια μικρή ανάπαυση στο Harry's New York Bar.


Όπως φαίνεται στο προηγούμενο κεφάλαιο, αποφάσισα να κάνω μια στάση στο Harry's New York Bar, το οποίο βρίσκεται πολύ κοντά στην όπερα. Από την όπερα άρχισα να περπατώ κατά μήκος της rue de la paix, προς την πλατεία Vendome κατ' αρχήν και στη συνέχεια προς τον Κεραμεικό.

Ξεκινώντας το περπάτημα κατά μήκος της rue de la paix, στην πρώτη διασταύρωση στρίβω αριστερά, περπατώ μερικά βήματα κατά μήκος της rue Daunou και βρίσκομαι στο αγαπημένο μου μπαρ. Στο Harry's New York Bar.

1.JPG


2.JPG


Το Harry's New York Bar θεωρείται απο τα δημοφιλέστερα - προπολεμικού τύπου - μπαρ αμερικάνικου στυλ (το οποίο - λόγω μπάρας και ατμόσφαιρας - μου αρέσει πολύ), στο οποίο σύχναζαν άνθρωποι των γραμμάτων και των τεχνών, όπως ο Έρνεστ Χεμινγουέι, ο Φράνσις Σκοτ Φιτζέραλντ και λοιποί. Θεωρείται ότι το κοκτέιλ Bloody Mary, το οποίο πρωτοφτιάχτηκε στο Harry's New York Bar, στο Παρίσι, είναι δημιουργία αυτών που σύχναζαν στο μπαρ.

Σύμφωνα με την παράδοση το εσωτερικό από κουβανέζικο μαόνι των μέσων του 19ου αιώνα, μεταφέρθηκε στο Παρίσι από ένα μπαρ του Μανχάτταν το έτος 1911.

Αυτό φαίνεται και στην πρόσοψη του μπαρ.

Αγαπώ τα μπαρ του Μανχάτταν. Αγαπώ το Harry's New York Bar. Όποτε βρεθώ στο Παρίσι, το επισκέπτομαι για ένα ποτό.

3.JPG


Πίνοντας το ποτό μου, φαντάζομαι τον Χεμινγουέι να καθοδηγεί τον μπάρμαν στην κατασκευή ενός πρωτότυπου κοκτέιλ.

Δεν θέλω να αμφισβητήσω το μύθο, όταν μάλιστα αυτός μου αρέσει πολύ.

4.JPG


5.JPG


Όλα τα όμορφα πράγματα, όμως, έχουν ένα τέλος. To μπαρ ήταν υπέροχο.

6.JPG


Έτσι και τώρα έχοντας πιεί τα ποτά μου αναχώρησα από το Harry's New York Bar και μέσω της rue Daunou,

7.JPG


επέστρεψα στη rue de la paix, κατευθυνόμενος νότια προς την πλατεία Vendome.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Κεφάλαιο 7

Η συνέχεια της μικρής βόλτας.


Προχωρώντας στη rue de la paix, με τα μεγαλοπρεπή κτίρια και προσεγγίζοντας την πλατεία Vendome, μου έκαναν εντύπωση τα πολυτελή αίθρια, με παραρτήματα οίκων.

1.JPG


2.JPG


3.JPG


Έφτασα στην πλατεία Vendome. Εκτός από τη λοιπή μεγαλοπρέπεια και η Ferrari ήταν εκεί.

4.JPG


Περνάω την πλατεία και συνεχίζω προς νότο, κατά μήκος της rue de la paix.

5.JPG


Στο επόμενο τετράγωνο, βλέπω κάποια μοντέλα να ετοιμάζονται για φωτογράφιση.

6.JPG


Διασκέδασα πολύ όταν ξεκίνησαν να περπατούν με το γνωστό βήμα των μοντέλων, κατά μήκος της rue de la paix προς βορά και προς την πλατεία Vendome.

7.JPG


Η φωτογράφιση απέτυχε και τις έστειλαν πίσω στην αφετηρία. Όμως εγώ δεν είχα πολύ χρόνο για σπατάλη, όσο όμορφα κι αν ήταν τα μοντέλα. Συνέχισα προς τους κήπους του Κεραμεικού.

8.JPG


Ήταν πολύ χαρακτηριστικά τα φθινοπωρινά χρώματα στους κήπους.

9.JPG


Κάθισα σ' ένα αναπαυτικό κάθισμα για λίγο, μετά συνέχισα τη βόλτα στους κήπους, ρίχνω μια ματιά προς την place de la Concorde,

10.JPG


έως ότου βγαίνω από τους κήπους στη νότια πλευρά τους και συγκεκριμένα στον ποταμό Σηκουάνα. Τον αγαπημένο μου ποταμό. Παρατηρώ αμέσως το μουσείο Ορσέ. Το μουσείο Ορσέ, μήκους 175 μέτρων, σ' έναν παλιό σιδηροδρομικό σταθμό. Το κτίριο είναι υπέροχο.

11.JPG


Ήθελα να το επισκεφτώ, γιατί την περίοδο αυτή εκτός των άλλων είχε και αφιέρωμα στην πορνεία ως έμπνευση τέχνης.

12.JPG


Είδα ουρές και το ξανασκέφτηκα. Είναι γνωστό ότι οι ουρές δεν μου αρέσουν. Δεν θα κάτσω ποτέ σε ουρά, ακόμα κι αν ο Απολλωνάρας παίξει τελικό ευρωλίγκας. Γύρισα το βλέμμα μου.
Η θέα προς την ανατολή ήταν υπέροχη.

13.JPG


Άρχισα να περπατώ κατά μήκος της αριστερής όχθης

14.JPG


15.JPG


Γρήγορα έφτασα στο αγαπημένο μου σημείο της πόλης.

16.JPG


Στη συνέχεια περνώντας από την κρήνη Saint Michel,

17.JPG


προχώρησα προς το ξενοδοχείο για ολιγόλεπτη ξεκούραση. Οι δρόμοι στην περιοχή είχαν ήδη γεμίσει.

18.JPG
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Υπέροχες βόλτες και μπαρότσαρκες αγαπητέ μου, μπράβο! Είχα ανατρέξει συχνά στην ιστορία σου όσο βρισκόμουν στο Παρίσι, μιας κι ήμασταν και “γείτονες” - έμενα στην ίδια περιοχή. Ακολούθησα τα βήματά σου και βρέθηκα κι εγώ πριν λίγες μέρες στο Harry’s bar! Η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού όπως έχεις ήδη πει είναι το Bloody Mary (14ευρώ).
DSC06587.JPG


Γενικώς οι τιμές των κοκτέιλ στο Harry’s bar κυμαίνονται ανάμεσα στα 14 με 16 ευρώ. Στο πάνω μπαρ, πέριξ της μπάρας πολλοί Αμερικάνοι έπιναν μπύρα, ενώ στον κάτω χώρο, με τα κόκκινα βελούδινα καθίσματα, εξελίσσονταν λίγο πιο χαλαρές και πριβέ καταστάσεις.
DSC06593.JPG

DSC06588.JPG

DSC06597.JPG


Κάποιες μπαρότσαρκες που έκανα ήταν πιο “θεματικές”: μια μέρα, καθώς αναζητούσα το σπίτι στο οποίο πέθανε ο Jim Morrison, διαπίστωσα ότι απέναντι ακριβώς υπήρχε ένα πολλά υποσχόμενο μπαράκι, κλειστό εκείνη την ώρα, το Sherry Butt
DSC07391.jpg

1.jpg


που μάλιστα συμμετείχε και σε ένα event, που ούτε καν ήξερα ότι ήταν εν εξελίξει στην πόλη του Παρισιού. Πρόκειται για τη δεύτερη διοργάνωση του Paris Cocktail Week
κατάλογος.jpg

www.pariscocktailweek.fr
στο οποίο συμμετείχαν 40 μπαρ με 100 διαφορετικές προτάσεις σε κοκτέιλ. Διάρκεια από 23 έως 30 Ιανουαρίου 2016. Του χρόνου πάλι, ας ελπίσουμε.

Νωρίς το βράδυ επισκέφτηκα λοιπόν το Sherry Butt κι ήταν ήδη γεμάτο και πολύ σκοτεινό, γεμάτο νεαρόκοσμο. (που στη φωτό δε φαίνεται,γιατί ήταν στο βάθος :p) Ακριβώς απέναντι είναι η είσοδος στο τελευταίο σπίτι του Jim (17 Rue Beautreillis)
DSC07599.JPG

DSC07607.JPG

DSC07387.JPG


Τα κοκτέιλ φαίνονταν πολλά υποσχόμενα, όμως με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς να το ψάξω και πολύ, διάλεξα αυτό με το όνομα “Waiting for the sun” ( Vodka, Liqueur de Poire, Absinthe, Raisin/Vanille, Citron jaune préssé, Soda) προς τιμήν του Jim.
DSC07601.jpg


To ποτάκι ήταν υπέροχο, μπορεί να πήγαινα και για δεύτερο, αν δεν ανυπομονούσα να βρεθώ σε ένα άλλο μέρος, ιστορικό, το ξενοδοχείο L’Hôtel (πρώην Hôtel d'Alsace). Εκεί είχε ζήσει την τελευταία περίοδο της ζωής του, σε άθλια κατάσταση, ο Oscar Wilde. Το ξενοδοχείο που έμενε ήταν κι εκείνο άθλιο, τώρα όμως 5 αστέρων.

L’Hôtel
DSC07799.JPG


η γύρω περιοχή
DSC07611.JPG

DSC07794.JPG


Το ξενοδοχείο διαθέτει ένα πολύ ατμοσφαιρικό μπαρ http://www.l-hotel.com/le-bar/le-bar.htm που μετά τις 5 το απόγευμα σερβίρει αλκοόλ και που δεν έβλεπα την ώρα να το επισκεφτώ. Και δεν είχα άδικο, η επιλογή ήταν άριστη.
DSC07625.JPG


Αν και 5στερο ξενοδοχείο, νιώθεις πολύ άνετα και το περιβάλλον δεν είναι καθόλου δήθεν, ούτε σνομπ. Αν έμενα στο Παρίσι θα ήταν σίγουρα το στέκι μου. Μέχρι και Blondie έπαιξε ως μουσικό χαλί (“Call me”)
DSC07624.JPG


Το πρώτο πρώτο κοκτέιλ στη λίστα ονομάζεται “Born to de Wilde”. Θα το τιμούσα λόγω του πολύ πιασιάρικου ονόματος, όμως υπέκυψα αντί αυτού στον πειρασμό του Jamaican Tiramisu
DSC07621.JPG


Φεύγοντας από το άκρως φιλόξενο και χαλαρό περιβάλλον του μπαρ του ξενοδοχείου L’Hôtel, επιστρέφοντας προς τη βάση μου, πέρασα απ’ έξω από ένα άλλο café-restaurant που είχα σταμπάρει, βλέποντας το ντοκιμαντέρ για τον Ηλία Πετρόπουλο “Ένας κόσμος υπόγειος”, το La Palette. http://www.cafelapaletteparis.com σε πολύ κοντινή απόσταση από το L’Hôtel.


Από το επίσημο site: The bistro is traditionally a gathering place for Fine Arts students, nearby gallery owners and artists. It was also sought after international artists. In fact, La Pallete was frequented by Cézanne, Picasso and Brauqe and later by Ernest Hemingway and Jim Morrison. Among others today's celebrities include Harrison Ford and Julia Roberts.

DSC07639.JPG
DSC07640.JPG


Παρασκευή βράδυ, πολύς κόσμος έξω στα τραπεζάκια, το εσωτερικό όμορφο και μισογεμάτο, με καλούσε να το επισκεφτώ. Είχα όμως ήδη πιει αρκετά, οπότε είπα να αφήσω και κάτι για την επόμενή μου επίσκεψη στην Πόλη του Φωτός… ☺
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Ivanna Petrovna, συγγνώμη την καθυστέρηση, αλλά έλειπα σε ταξίδι. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις εύστοχες επισημάνσεις σου και για τις πληροφορίες. Το χω γράψει, δεν παίζεσαι. Είσαι η κορυφαία συγγραφέας του φόρουμ και όχι μόνο. Σ' ευχαριστώ για τις εκπληκτικές πληροφορίες.

Κεφάλαιο 8

Σάββατο νύχτα στο Παρίσι.


Ύστερα από ολιγόλεπτη ξεκούραση, σε συνδυασμό με ένα γρήγορο ντους βγήκα έξω. Σαββατόβραδο στο Παρίσι. Αισθανόμουν υπέροχα. Βγαίνω από το ξενοδοχείο. Όλα ήταν υπέροχα.

1.JPG


Ψάχνω από το trip advisor, για φαγάδικο. Χαμένος κόπος. Το μόνο που προσεγγίσαμε στην περιοχή ήταν γεμάτο.

Όμως ποτέ το ένστικτό μου δεν με έχει αδικήσει. Ήμουν εγώ και είχα βρει θαυμάσιο μαγαζί. Άλλη μια νύχτα στο Παρίσι θα κυλίσει υπέροχα.

2.JPG


Μπαίνω μέσα. Η διακόσμηση - όπως είχα διακρίνει και από έξω - ήταν υπέροχη.

3.JPG


4.JPG


Υπέροχα ήταν και τα φαγητά. Για πρώτο πιάτο επέλεξα σαλιγκάρια πέστο,

5.JPG


για δεύτερο πιάτο φιλέτο

6.JPG


και για επιδόρπιο μια κρέμα η οποία προσομοίαζε με την κρέμα καταλονίας που έτρωγα στη Βαρκελώνη.

7.JPG


Από κρασί επέλεξα κατ' αρχήν Chardonnay

8.JPG


και στη συνέχεια το αγαπημένο μου αλσατικό Riesling

9.JPG


(βλ ιστορία "Έτσι χωρίς πρόγραμμα. Road Trip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.").

Το μαγαζί που είχα επιλέξει ήταν υπέροχο απ' όλες τις απόψεις. Σκέφτηκα ότι η εμπειρία μου με έχει κάνει άριστο ταβερνογράφο και κυρίως μπαρογράφο. Όμως η ώρα ήταν περασμένη και δυστυχώς έπρεπε να φύγω προς εξερεύνηση ενός μπαρ προκειμένου να πιω τα ουίσκι μου και να ακούσω μουσική. Βγαίνω από το μαγαζί. προχωρώ βόρεια προς το ποτάμι και παίρνω την πρώτη παράλληλο. Εκεί στη γύρω περιοχή γινόταν χαμός από σούβλες

10.JPG


και ... γύρους.

11.JPG


Παρατηρούσες πολύ κίνηση στους δρόμους

12.JPG


Αφού κάνω μια μεγάλη βόλτα στα νησάκια

13.jpg


βγαίνω απ' αυτά, φτάνω στην πλατεία Βοσγίων στη δεξιά όχθη, επιστρέφω στα νησάκια περνάω στην αριστερή όχθη και παρατηρώ στους (πεζό)δρόμους υπερβολική κίνηση,

14.JPG


κατέληξα να περάσω τη νύχτα σ' ένα κλαμπ με live rock, όπως κάθε νύχτα σε κάθε ταξίδι στο Παρίσι. Η νύχτα πέρασε όμορφα. Ποτά και μουσική υπέροχα και τις πρωινές ώρες έφτασα στο ξενοδοχείο μου. Ευτυχώς, αυτό, ήταν πάλι πολύ κοντά. Γι αυτό το 3ήμερο αυτό, ήθελα να μείνω δίπλα στον Σηκουάνα.
 

Attachments

  • 237,5 KB Προβολές: 0

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραια μπαροτσαρκα !
Σε ευχαριστουμε !
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Ivanna Petrovna, συγγνώμη την καθυστέρηση, αλλά έλειπα σε ταξίδι. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις εύστοχες επισημάνσεις σου και για τις πληροφορίες. Το χω γράψει, δεν παίζεσαι. Είσαι η κορυφαία συγγραφέας του φόρουμ και όχι μόνο. Σ' ευχαριστώ για τις εκπληκτικές πληροφορίες.

Κεφάλαιο 8

Σάββατο νύχτα στο Παρίσι.


Ύστερα από ολιγόλεπτη ξεκούραση, σε συνδυασμό με ένα γρήγορο ντους βγήκα έξω. Σαββατόβραδο στο Παρίσι. Αισθανόμουν υπέροχα. Βγαίνω από το ξενοδοχείο. Όλα ήταν υπέροχα.

View attachment 139788

Ψάχνω από το trip advisor, για φαγάδικο. Χαμένος κόπος. Το μόνο που προσεγγίσαμε στην περιοχή ήταν γεμάτο.

Όμως ποτέ το ένστικτό μου δεν με έχει αδικήσει. Ήμουν εγώ και είχα βρει θαυμάσιο μαγαζί. Άλλη μια νύχτα στο Παρίσι θα κυλίσει υπέροχα.

View attachment 139790

Μπαίνω μέσα. Η διακόσμηση - όπως είχα διακρίνει και από έξω - ήταν υπέροχη.

View attachment 139791

View attachment 139792

Υπέροχα ήταν και τα φαγητά. Για πρώτο πιάτο επέλεξα σαλιγκάρια πέστο,

View attachment 139793

για δεύτερο πιάτο φιλέτο

View attachment 139794

και για επιδόρπιο μια κρέμα η οποία προσομοίαζε με την κρέμα καταλονίας που έτρωγα στη Βαρκελώνη.

View attachment 139795

Από κρασί επέλεξα κατ' αρχήν Chardonnay

View attachment 139796

και στη συνέχεια το αγαπημένο μου αλσατικό Riesling

View attachment 139797

(βλ ιστορία "Έτσι χωρίς πρόγραμμα. Road Trip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.").

Το μαγαζί που είχα επιλέξει ήταν υπέροχο απ' όλες τις απόψεις. Σκέφτηκα ότι η εμπειρία μου με έχει κάνει άριστο ταβερνογράφο και κυρίως μπαρογράφο. Όμως η ώρα ήταν περασμένη και δυστυχώς έπρεπε να φύγω προς εξερεύνηση ενός μπαρ προκειμένου να πιω τα ουίσκι μου και να ακούσω μουσική. Βγαίνω από το μαγαζί. προχωρώ βόρεια προς το ποτάμι και παίρνω την πρώτη παράλληλο. Εκεί στη γύρω περιοχή γινόταν χαμός από σούβλες

View attachment 139798

και ... γύρους.

View attachment 139799

Παρατηρούσες πολύ κίνηση στους δρόμους

View attachment 139800

Αφού κάνω μια μεγάλη βόλτα στα νησάκια

View attachment 139801

βγαίνω απ' αυτά, φτάνω στην πλατεία Βοσγίων στη δεξιά όχθη, επιστρέφω στα νησάκια περνάω στην αριστερή όχθη και παρατηρώ στους (πεζό)δρόμους υπερβολική κίνηση,

View attachment 139802

κατέληξα να περάσω τη νύχτα σ' ένα κλαμπ με live rock, όπως κάθε νύχτα σε κάθε ταξίδι στο Παρίσι. Η νύχτα πέρασε όμορφα. Ποτά και μουσική υπέροχα και τις πρωινές ώρες έφτασα στο ξενοδοχείο μου. Ευτυχώς, αυτό, ήταν πάλι πολύ κοντά. Γι αυτό το 3ήμερο αυτό, ήθελα να μείνω δίπλα στον Σηκουάνα.
Σ’ ευχαριστώ πολύ! Και για τα καλά σου λόγια, αλλά και για το γούρι που μου φέρνεις όταν σε διαβάζω. Στα δύο μου τελευταία ταξίδια στο εξωτερικό είχα ως ανάγνωσμα και τις σχετικές 2 ιστορίες που έχεις γράψει. Πέρασα υπέροχα! Ελπίζω σύντομα μέσα στα επόμενα να είναι το Ρίο ή η Νέα Υόρκη.

Επειδή βλέπω ότι έχεις ιδιαίτερη αδυναμία στα ροκ μπαρ, σου παραθέτω ένα link

http://parismojo.fr/2015/05/07/the-complete-guide-to-rock-bars-in-paris/

Δεν έχω ιδέα αν αξίζουν ή όχι, γιατί ανακάλυψα αυτή τη λίστα μετά την επιστροφή μου. Μπορεί να έχεις πάει ήδη σε κάποιο απ’ αυτά.

Να σημειώσω 2 πράγματα, το ένα το έχεις επισημάνει κι εσύ:

- Η περιοχή Saint Michel είναι απίστευτα βολική σε όλα της. Ειδικά αν έρχεσαι με το RER από αεροδρόμιο CDG σε αφήνει κατευθείαν εκεί, χωρίς ούτε καν να χρειαστεί να κάνεις μετεπιβίβαση. Υπάρχουν τα πάντα τριγύρω. Το μόνο που με χαλάει λίγο προσωπικά, είναι το κιτς “φολκλόρ” του Quartier Latin

- Προσοχή σε κάποια μουσεία και εκθέσεις! Αν δεν μιλάτε γαλλικά, για ψάξτε το λίγο προτού να πάτε! Εγώ την έχω πατήσει απ’ όσο θυμάμαι δύο φορές. Την μια φέτος, στην έκθεση Chandigarh : 50 ans après Le Corbusier

στην Cité de l’architecture et du patrimoine
http://www.citechaillot.fr/fr/expos...966-chandigarh_50_ans_apres_le_corbusier.html

και την άλλη πριν 2 χρόνια στο σπίτι-μουσείο του Balzac (το οποίο δεν θα το συνιστούσα και γενικότερα ως αξιοθέατο). Τα επεξηγηματικά κείμενα ήταν αποκλειστικά στα γαλλικά! Το μόνο καλό στην υπόθεση ήταν ότι ειδικά στον Balzac, η είσοδος αν θυμάμαι καλά ήταν δωρεάν. Αλλά είναι κρίμα να χάσεις χρόνο για να δεις κάτι που πιθανόν να μην το καταλαβαίνεις...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom