Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Ρίγα- Ταλίν η Ρίγα-Βίλνιους?

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αγαπητοί μου φίλοι, έχουμε κλείσει εισητήρια με air baltic για Ρίγα στις 5/9-11/9/2013.Οι μέρες δεν ειναι πολλές για να μπορέσουμε να γυρίσουμε άνετα και τις 3 πρωτευουσες των Βαλτικών χωρών....προσανατολίζομαι να αρκεστούμε μόνο σε δύο, η Ρίγα ειναι σίγουρα μιά απο αυτές...η άλλη ποιά?
Το Ταλίν η το Βίλνιους?
Πολλοι απο εδώ έχετε ταξιδεψει προς τα εκεί...άν έχετε διάθεση γράψτε κάτι!!
θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο...
η πτήση στις 5/9 ημέρα Πέμπτη,φτανει στην Ρίγα βραδάκι και η αναχώρησή μας απο εκεί ειναι Τετάρτη 11/9 στις 11.15 το πρωί.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εγώ θα σου πρότεινα Ρίγα - Βίλνιους. Άσε το Ταλλίνν σε άλλο ταξίδι μαζί με Ελσίνκι ή με Αγία Πετρούπολη.

Φτάνεις Ρίγα και πας για ύπνο κάπου στο κέντρο της Ρίγας. Το πρωί με το καλό θα ξυπνήσετε να δείτε την πόλη με μια ματιά και θα πάτε το απόγευμα στο Βίλνιους. Το ταξίδι είναι κοντά στις 4 ώρες μέσω της Via Baltica. Κρατίστε το Βίλνιους σαν βάση (Τράκαι, Καούνας) και επιστροφή στην Ρίγα μέσω Siauliai ;)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Συμφωνώ κι εγώ αν πρέπει να αφήσεις έξω μια πρωτεύουσα να είναι το Ταλίν, γιατί η επίσκεψή του συνδιάζεται εύκολα με άλλο ταξίδι. Θα διαφωνήσω όμως με το ThanasisU2 στο να ξεπετάξεις γρήγορα τη Ρίγα και να μείνεις τέσσερις μέρες στη Λιθουανία γενικότερα. Προσωπικά η Ρίγα μου αρεσε πιο πολύ από το Βίλνιους και θα προτιμούσα εάν δεν είχα χρόνο για όλα να μην πάω στο Κάουνας.
Μπορείς όμως να μείνεις στη Ρίγα μία μέρα όταν φτάσεις και μία μέρα πριν φύγεις -λογικά από Ρίγα πετάς- και να προλάβεις να πας και σε όλα τα μέρη στη Λιθουανία -ίσως λίγο ταχύτερα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Θα μου επιτρέψετε να χρησιμοποιήσω το τόπικ της Ιωάννας για μια ερώτηση μιας και με τα οικονομικά εισιτήρια μπήκα στο τρυπάκι και ψάχνω μπας και το αποφασίσω και τα κλείσω.Ψάχνοντας τα λεωφορεια για Ριγα-Βίλνιους και Βίλνιους-Ταλλίν είδα να παίζει η τιμή 3ευρώ(!!!) απλή μετάβαση!!!Ισχύει ή κάτι δεν κάνω καλά?Γιατί αν ισχύει βγαίνει πολύ οικονομικό το ταξίδι.Βοήθεια παρακαλώ!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Θα μου επιτρέψετε να χρησιμοποιήσω το τόπικ της Ιωάννας για μια ερώτηση μιας και με τα οικονομικά εισιτήρια μπήκα στο τρυπάκι και ψάχνω μπας και το αποφασίσω και τα κλείσω.Ψάχνοντας τα λεωφορεια για Ριγα-Βίλνιους και Βίλνιους-Ταλλίν είδα να παίζει η τιμή 3ευρώ(!!!) απλή μετάβαση!!!Ισχύει ή κάτι δεν κάνω καλά?Γιατί αν ισχύει βγαίνει πολύ οικονομικό το ταξίδι.Βοήθεια παρακαλώ!


Έτσι ακριβώς είναι. Τον Αύγουστο πήγα Ρίγα - Ταλίν με 3 ευρώ και Ταλίν - Βίλνιους με 6
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έχω πάει έτσι Αγία Πετρούπολη - Βαρσοβία με 6 ευρώ ;)

εκεί ναι, παίζουν τέτοιες τιμές, δε είναι παντού ελλάδα ;)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε ήταν απευθείας το δρομολόγιο, άλλα ενδιάμεσο μέσω Ρίγας και Βίλνιους. Έφυγα Παρασκευή 2000 το βράδυ και έφτασα στην Βαρσοβία την Κυριακή στις 0600 ;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
3ευρώ για Βίλνιους-Ταλλίν 8μιση ώρες ταξίδι???Κι εγώ πάω Αθήνα- Λάρισα 3μιση ώρες με 40???
Τα λεωφορεία αυτής της τιμής είναι οκ?Γιατί λέμε να κάνουμε νύχτα το ταξίδι.
Α,παρεπιπτόντως έκλεισα τα αεροπορικά πριν λίγο 193ε Αθήνα-Ρίγα-Αθήνα δύο άτομα για Απρίλη!!!Έχω ενθουσιαστεί τρελλά!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μια χαρά είναι, θα σου δώσουν και ένα μπουκαλάκι νερό στην είσοδο. άνετα και με καθαρή τουαλέτα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.260
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
3ευρώ για Βίλνιους-Ταλλίν 8μιση ώρες ταξίδι???Κι εγώ πάω Αθήνα- Λάρισα 3μιση ώρες με 40???
Τα λεωφορεία αυτής της τιμής είναι οκ?Γιατί λέμε να κάνουμε νύχτα το ταξίδι.
Τα εισιτήρια με τόσο χαμηλες τιμές είναι λίγα πάντως σε κάθε δρομολόγιο. Όποιος προλάβει πρόλαβε! :xmas_cheesygrin:

Και είναι μια χαρά όπως λέει και ο Θανάσης, καλύτερα από τα δικά μας. Μου έκανε εντύπωση ότι βάζουν καρτελίτσα στην αποσκευή που δίνεις για αποθήκευση και σου δίνουν ένα χαρτάκι με τον κωδικό της για να την παραλάβεις μετά. Πολύ οργάνωση γενικότερα.

μια χαρά είναι, θα σου δώσουν και ένα μπουκαλάκι νερό στην είσοδο. άνετα και με καθαρή τουαλέτα
Εμένα μπουκαλάκι με νερό δεν μου έδωσαν, διαμαρτύρομαι! :xmas_biggrin: Για την τουαλέτα θα συμφωνήσω. Αν και κρατήθηκα με νύχια και δόντια να μην πάω, τα υγρά που είχα πιει και το τσουχτερό κρύο με ανάγκασαν να την τιμήσω και ναι, ήταν πολύ καθαρή!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το νερό το δίνουν σε διαδρομές άνω των 5 ωρών ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.117
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom