1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο / Ιούνιο / Ιούλιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Ρίγα- Ταλίν η Ρίγα-Βίλνιους?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος ioanna balla, στις 3 Δεκεμβρίου 2012.

1. ioanna balla

ioanna balla Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Basel...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    αμερική
    Αγαπητοί μου φίλοι, έχουμε κλείσει εισητήρια με air baltic για Ρίγα στις 5/9-11/9/2013.Οι μέρες δεν ειναι πολλές για να μπορέσουμε να γυρίσουμε άνετα και τις 3 πρωτευουσες των Βαλτικών χωρών....προσανατολίζομαι να αρκεστούμε μόνο σε δύο, η Ρίγα ειναι σίγουρα μιά απο αυτές...η άλλη ποιά?
    Το Ταλίν η το Βίλνιους?
    Πολλοι απο εδώ έχετε ταξιδεψει προς τα εκεί...άν έχετε διάθεση γράψτε κάτι!!
    θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο...
    η πτήση στις 5/9 ημέρα Πέμπτη,φτανει στην Ρίγα βραδάκι και η αναχώρησή μας απο εκεί ειναι Τετάρτη 11/9 στις 11.15 το πρωί.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. Μοιραστείτε τη σελίδα

3. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    εγώ θα σου πρότεινα Ρίγα - Βίλνιους. Άσε το Ταλλίνν σε άλλο ταξίδι μαζί με Ελσίνκι ή με Αγία Πετρούπολη.

Φτάνεις Ρίγα και πας για ύπνο κάπου στο κέντρο της Ρίγας. Το πρωί με το καλό θα ξυπνήσετε να δείτε την πόλη με μια ματιά και θα πάτε το απόγευμα στο Βίλνιους. Το ταξίδι είναι κοντά στις 4 ώρες μέσω της Via Baltica. Κρατίστε το Βίλνιους σαν βάση (Τράκαι, Καούνας) και επιστροφή στην Ρίγα μέσω Siauliai ;)

ioanna balla likes this.
  4. depy!!!

depy!!! Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΡΟΥΜΑΝΙΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΕΡΟΥ - ΧΙΛΗ
    Συμφωνώ κι εγώ αν πρέπει να αφήσεις έξω μια πρωτεύουσα να είναι το Ταλίν, γιατί η επίσκεψή του συνδιάζεται εύκολα με άλλο ταξίδι. Θα διαφωνήσω όμως με το ThanasisU2 στο να ξεπετάξεις γρήγορα τη Ρίγα και να μείνεις τέσσερις μέρες στη Λιθουανία γενικότερα. Προσωπικά η Ρίγα μου αρεσε πιο πολύ από το Βίλνιους και θα προτιμούσα εάν δεν είχα χρόνο για όλα να μην πάω στο Κάουνας.
    Μπορείς όμως να μείνεις στη Ρίγα μία μέρα όταν φτάσεις και μία μέρα πριν φύγεις -λογικά από Ρίγα πετάς- και να προλάβεις να πας και σε όλα τα μέρη στη Λιθουανία -ίσως λίγο ταχύτερα.

5. villi

villi Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΕΡΟΥ-ΚΙΝΑ-MΟΓΓΟΛΙΑ
    Θα μου επιτρέψετε να χρησιμοποιήσω το τόπικ της Ιωάννας για μια ερώτηση μιας και με τα οικονομικά εισιτήρια μπήκα στο τρυπάκι και ψάχνω μπας και το αποφασίσω και τα κλείσω.Ψάχνοντας τα λεωφορεια για Ριγα-Βίλνιους και Βίλνιους-Ταλλίν είδα να παίζει η τιμή 3ευρώ(!!!) απλή μετάβαση!!!Ισχύει ή κάτι δεν κάνω καλά?Γιατί αν ισχύει βγαίνει πολύ οικονομικό το ταξίδι.Βοήθεια παρακαλώ!

6. depy!!!

depy!!! Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΡΟΥΜΑΝΙΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΕΡΟΥ - ΧΙΛΗ

Έτσι ακριβώς είναι. Τον Αύγουστο πήγα Ρίγα - Ταλίν με 3 ευρώ και Ταλίν - Βίλνιους με 6

villi likes this.
  7. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    έχω πάει έτσι Αγία Πετρούπολη - Βαρσοβία με 6 ευρώ ;)

εκεί ναι, παίζουν τέτοιες τιμές, δε είναι παντού ελλάδα ;)

villi likes this.
  8. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Belgrade
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Από περιέργεια, πόσες ώρες είναι ένα τέτοιο ταξίδι, Θανάση;

9. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    δε ήταν απευθείας το δρομολόγιο, άλλα ενδιάμεσο μέσω Ρίγας και Βίλνιους. Έφυγα Παρασκευή 2000 το βράδυ και έφτασα στην Βαρσοβία την Κυριακή στις 0600 ;)

paefstra likes this.
  10. villi

villi Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΕΡΟΥ-ΚΙΝΑ-MΟΓΓΟΛΙΑ
    3ευρώ για Βίλνιους-Ταλλίν 8μιση ώρες ταξίδι???Κι εγώ πάω Αθήνα- Λάρισα 3μιση ώρες με 40???
    Τα λεωφορεία αυτής της τιμής είναι οκ?Γιατί λέμε να κάνουμε νύχτα το ταξίδι.
    Α,παρεπιπτόντως έκλεισα τα αεροπορικά πριν λίγο 193ε Αθήνα-Ρίγα-Αθήνα δύο άτομα για Απρίλη!!!Έχω ενθουσιαστεί τρελλά!!!

ioanna balla likes this.
  11. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    μια χαρά είναι, θα σου δώσουν και ένα μπουκαλάκι νερό στην είσοδο. άνετα και με καθαρή τουαλέτα

12. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    AQ-BD-IN-IS-JP-PE
    Τα εισιτήρια με τόσο χαμηλες τιμές είναι λίγα πάντως σε κάθε δρομολόγιο. Όποιος προλάβει πρόλαβε! :xmas_cheesygrin:

Και είναι μια χαρά όπως λέει και ο Θανάσης, καλύτερα από τα δικά μας. Μου έκανε εντύπωση ότι βάζουν καρτελίτσα στην αποσκευή που δίνεις για αποθήκευση και σου δίνουν ένα χαρτάκι με τον κωδικό της για να την παραλάβεις μετά. Πολύ οργάνωση γενικότερα.

Εμένα μπουκαλάκι με νερό δεν μου έδωσαν, διαμαρτύρομαι! :xmas_biggrin: Για την τουαλέτα θα συμφωνήσω. Αν και κρατήθηκα με νύχια και δόντια να μην πάω, τα υγρά που είχα πιει και το τσουχτερό κρύο με ανάγκασαν να την τιμήσω και ναι, ήταν πολύ καθαρή!

villi likes this.
  13. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    το νερό το δίνουν σε διαδρομές άνω των 5 ωρών ;)

Μοιραστείτε τη σελίδα