Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Ρίγα- Ταλίν η Ρίγα-Βίλνιους?

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
oι χωρες της Βαλτικης περα απο τις πρωτευουσες τους αξιζουν τουρ; πχ εχουν χωριουδακια η αλλα σημεια ενδιαφεροντος;:)
Η Λιθουανία έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα εθνικά πάρκα (αν είχα πάει άλλη εποχή θα είχα επισκεφτεί σίγουρα κάποιο), το πανέμορφο Τρακάι, τον Λόφο των Σταυρών και πολλά ακόμα μέρη! Προσωπικά θέλω να ξαναπάω οπωσδήποτε Βαλτική για να οργώσω πιο επισταμένα τη φύση της! Και γενικότερα αν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης αμαξιού νομίζω ότι επιβάλλεται να το κάνετε. Βέβαια όλα εξαρτώνται και από τις μέρες που έχει κανείς στη διάθεσή του, καθώς κατά τη γνώμη μου οι πρωτεύουσες χρειάζονται από 2 μέρες η καθεμία για να πάρεις μια καλή μυρωδιά (Ταλλίν δεν έχω πάει βέβαια).
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ευχαριστώ πολύ Fenia!Αυτή ακριβώς την περιγραφή ήθελα για να ξέρω τι να περιμένω!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σχεδιάζοντας το ταξίδι μου στη Βαλτική και μετά την ανάγνωση της υπέροχης ιστορίας για το Ελσίνκι από τη Fenia42 κάνω τη σκέψη να το κολλήσω τελικά.Για γράψτε μου την άποψή σας καθώς έχω 2 ολόκληρες μέρες Ταλίν (φτάνω Παρασκευή 7 το πρωί και φέυγω Κυριακή πρωί) με παίρνει να πάω το Σάββατο με το πρώτο δρομολόγιο του ΤΑΛΙΝΚ 7μιση πρωί και να γυρίσω κατά τις 7 το απόγευμα?Προλαβαίνω να δω το Ταλίν με μία μέρα γεμάτη και κάτι ώρες μετά την επιστροφή από Ελσίνκι?
Εισιτήρια πλοίου βγάζεις επιτόπου ή καλό είναι να τα κλείσω νωρίτερα διαδικτυακά?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε θα δεις πολλά πράγματα στο Ελσίνκι. Συνήθως το Τάλιν γίνεται ημερήσια απ' το Ελσίνκι και όχι το αντίθετο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σχεδιάζοντας το ταξίδι μου στη Βαλτική και μετά την ανάγνωση της υπέροχης ιστορίας για το Ελσίνκι από τη Fenia42 κάνω τη σκέψη να το κολλήσω τελικά.Για γράψτε μου την άποψή σας καθώς έχω 2 ολόκληρες μέρες Ταλίν (φτάνω Παρασκευή 7 το πρωί και φέυγω Κυριακή πρωί) με παίρνει να πάω το Σάββατο με το πρώτο δρομολόγιο του ΤΑΛΙΝΚ 7μιση πρωί και να γυρίσω κατά τις 7 το απόγευμα?Προλαβαίνω να δω το Ταλίν με μία μέρα γεμάτη και κάτι ώρες μετά την επιστροφή από Ελσίνκι?
Εισιτήρια πλοίου βγάζεις επιτόπου ή καλό είναι να τα κλείσω νωρίτερα διαδικτυακά?
Δε θα δεις πολλά πράγματα στο Ελσίνκι. Συνήθως το Τάλιν γίνεται ημερήσια απ' το Ελσίνκι και όχι το αντίθετο.
Ναι αλλα το Ταλλιν αξιζει πολυ περισσοτερο απο το Ελσινκι. Με 1 μερα στο Ελσινκι νομιζω εισαι κομπλε,το Ταλλιν ειναι υπεροχο.
Villi καλυτερο ειναι να βγαλεις διαδικτυακα γιατι αλλιως σε χρεωνουν 8 ευρω την συναλλαγη στο γκισε. Μην κοιταξεις μονο την tallink γιατι ηταν ακριβα τα εισιτηρια (67 ευρω το πηγαινε-ελα στο γκισε) ενω μου εχουν πει οτι υπαρχουν και εισιτηρια με 50 ευρω .
Δες και αυτο το τοπικ που εχει ξαναειπωθει το θεμα .
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EB%F3%DF%ED%EA%E9-%EC%E5-%F0%EB%FC%E9%EF.html
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καταρχάς Villi χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου και που σε ενέπνευσε .
Θα συμφωνήσω με τον Ορέστη ως προς το πλάνο. Εμένα όπως ξέρεις το εισιτήριο κόστισε 40 ευρώ πήγαινε-έλα και το εβγαλα μόλις την προηγούμενη μέρα από το λιμάνι. Αν είσαι αποφασισμένη να πας στο Ελσίνκι ψάξε τις τιμές ον λάιν και δες τι σε συμφέρει. Αν αμφιταλαντεύεσαι υπάρχει η αρχαία ταξιδιωτική μέθοδος "βλέποντας και κάνοντας " οπότε πας Ταλλίν και επιλέγεις εκεί πώς θα πορευτείς :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν αμφιταλαντεύεσαι υπάρχει η αρχαία ταξιδιωτική μέθοδος "βλέποντας και κάνοντας " οπότε πας Ταλλίν και επιλέγεις εκεί πώς θα πορευτείς :)
Σωστό!Βέβαια είμαι πολύ υπέρ του προγράμματος,για κάποιο λόγο όταν ξέρω ότι τα έχω κανονίσει όλα φέυγω πιο ήρεμη για το ταξίδι μου.Μια φορά είπα να αφήσω τα πράγματα στην τύχη τους και τα έκανα μούσκεμα στη Ρώμη με αποτέλεσμα να χάσω πολύ χρόνο και να αποκτήσω αρκετά νέυρα τα οποία με συνόδευσαν και στην Τοσκάνη!!!Πονεμένη ιστορία!
Βασικά η ερώτηση μου είναι αν σε μία μέρα και κάτι ψιλά προλαβαίνω να δω τα βασικά του Ταλίν ή το αδικώ εντελώς?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι τοσοδούλι και κουκλίστικο το Ταλλίν. Κατ'εμέ προλαβαίνεις. Μην ακους το Νορθ, ειναι βαθιά εσθονοφιλος :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι αλλα το Ταλλιν αξιζει πολυ περισσοτερο απο το Ελσινκι. Με 1 μερα στο Ελσινκι νομιζω εισαι κομπλε,το Ταλλιν ειναι υπεροχο.
Το Τάλιν είναι για μισή μέρα όση δηλαδή χρειάζεσαι για να γυρίσεις δύο φορές την Παλιά Πόλη και άντε άλλη μισή μέρα αν πας καλοκαίρι για να επισκεφτείς το πάρκο Κadriorg και τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Επίσης αν μείνεις μέσα στο ιστορικό κέντρο, περπατώντας απ' το σταθμό λεωφορείων στο ξενοδοχείο σου θα έχεις ήδη δει τη μισή Παλιά Πόλη. Θα κάνεις και άλλη μια βραδινή βόλτα στην Παλιά Πόλη μετά το φαγητό ή πριν το ποτό και τα είδες όλα. Μουσεία δεν υπάρχουν ούτε ιδιαίτερα αξιοθέατα στα οποία θα αφιερώσεις πολύ χρόνο, αυτά δε που υπάρχουν βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν είναι πολύ όμορφο το Τάλιν, απλά δεν είναι για πολύ.

Το Ελσίνκι απ' την άλλη μεριά είναι μια υποτιμημένη πρωτεύουσα που και περισσότερα πράγματα έχεις να κάνεις και να δεις αλλά και τα αξιοθέατα είναι πιο απλωμένα μεταξύ τους οπότε χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Αν πας ημερήσια απ' το Τάλιν θα προλάβεις απλώς να γυρίσεις την περιοχή γύρω απ' το λιμάνι και τον Καθεδρικό άντε και να κάνεις το γύρο της πόλης με κάποιο τραμ ώστε να πεις ότι είδες κάτι από Ελσίνκι.

Βασικά η ερώτηση μου είναι αν σε μία μέρα και κάτι ψιλά προλαβαίνω να δω τα βασικά του Ταλίν ή το αδικώ εντελώς?
Προλαβαίνεις να δεις τα βασικά σε μία μέρα. Κοίτα την αντίστοιχη έκδοση του LP και θα δεις ότι τα αξιοθέατα δεν είναι τόσο πολλά και οι αποστάσεις μεταξύ τους μικρές (εκτός από Kadriorg).
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απόψεις!Ίσως τελικά να κάνω αυτό που μου έγραψε η Φένια,να πάω και να αποφασίσω εκεί αν και η ζυγαρια κλεινει μάλλον προς το ''θα το κάνω''.Μια μυρωδιά Φιλανδίας δε θα με χάλαγε!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απόψεις!Ίσως τελικά να κάνω αυτό που μου έγραψε η Φένια,να πάω και να αποφασίσω εκεί αν και η ζυγαρια κλεινει μάλλον προς το ''θα το κάνω''.Μια μυρωδιά Φιλανδίας δε θα με χάλαγε!
Ελα να βάλω ένα λιθαράκι ακόμα στην απόφασή σου ;) :p
asphotos_d.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_552360_425746340802116_1349115762_n.jpg


asphotos_d.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_prn1_555860_425543524155731_1122771013_n.jpg


asphotos_a.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_555745_371659366210814_22920202_n.jpg


asphotos_d.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_536743_371661839543900_1331765574_n.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom