Ιταλία Ρώμη

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα

Στο 1ο ταξίδι, όπως προανέφερα, πήγα με ένα φίλο ΑΕΚτζή. Δεν ανέφερα τυχαία την ομάδα του. Απλά, το ταξίδι το είχαμε συνδιάσει με τον αγώνα του Ch.L. Ρόμα-ΑΕΚ. Οπότε, επισκέφθηκα και το Ολύμπικο. Το τραγελάφικο ήταν ότι πηγαίνοντας στο γήπεδο, με τα λεωφορεία των οπαδών της ΑΕΚ, έπιασε βροχή. Είπαμε τότε με τον φίλο ότι δεν είχμα πάρει ομπρέλες και θα γίνουμε μούσκεμα. Μπαίνοντας στην εξέδρα (φυσικά σχεδόν στο πέταλο), κοιταχτήκαμε με νόημα. Το νόημα ήταν ότι νιώσαμε βλάκες. Το γήπεδο είχε στέγαστρο και δεν μπορούσες να βραχείς. Βλέπετε τότε στην Ελλάδα δεν υπήρχαν σκεπαστές εξέδρες σε κανένα γήπεδο. Μόνο για την ιστορία και για όσους δεν ασχολούνται, το παιχνίδι ήρθε ισοπαλία και φύγαμε ευχαριστημένοι. Επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο από το οποίο ξεκινούσαν τα λεωφορεία και φύγαμε για να βρούμε ένα ταξί για να γυρίσουμε στο δωμάτιό μας. Καταλάβαμε ότι δεν είχαμε καθόλου τύχη. Παρότι είχαμε στηθεί σε σχετικά κεντρικό δρόμο, δεν εμφανιζόταν κανένα ταξί, ούτε καν ΙΧ. Μα που πάτε ρε βλάχοι, χωρίς να καλέσετε ταξί; Με τα πολλά γυρίσαμε στο δωμάτιο.

Στη Ρώμη (1ο ταξίδι), είχαμε κάποιον φίλο που δούλευε εκεί και κάναμε λίγη παρέα. Ένα βράδυ, πήγαμε σε ένα πάρτυ Ρωμαίων. Ήταν απλά καταπληκτικά. Τα παιδιά ήταν γύρω στα 25 με 30 και ιδιαίτερα φιλικοί. Γνωριστήκαμε αμέσως και νοιώσαμε πολύ άνετα. Το πάρτυ με έφερε στις αρχές της δεκαετίας του '80. Οι Ιταλοί χορεύαν ασταμάτητα, τα τραγούδια ήταν γνωστά και μη εξαιρεταία και όπως είπα ήταν κλασσικό πάρτυ δεκαετίας 80.

Μία άλλη ενδιαφέρουσα βόλτα ήταν στις κατακόμβες. Αφού επιλέξαμε σε ποιες θα πάμε, πήραμε το λεωφορείο και φύγαμε. Τις προλάβαμε στο τσακ πριν το κλείσιμο και μπήκαμε. Το περιβάλλον, αρκετά μέτρα κάτω από γη, ήταν ιδιαίτερα κλειστοφοβικό και ταυτόχρονα υποβλητικό. Εκατοντάδες μέτρα, ιδιαίτερα στενών και σκοτεινών διαδρόμων, με χιλιάδες τάφους αριστερά και δεξιά.

Και τις δύο φορές που επισκέφθηκα τη Ρώμη, επισκέφθηκα και το Κολοσσαίο. Ούτε την πρώτη, ούτε τη δεύτερη δεν με εντυπωσίασε. Εντάξει, ένα τερατώδους μεγέθους κατασκεύασμα, που το συνοδεύουν οι ιστορίες των μονομάχων, των λιονταριών κλπ που ντύνουν τον μύθο του, αλλά δεν ... Αυτό βέβαια είναι μία προσωπική άποψη και ήταν πολλοί αυτοί που έμεναν εκστασιαμένοι.



Όλα στη Ρώμη ήταν ιδιαίτερα μεγάλα, έως απίστευτα μεγάλα. Για παράδειγμα το μνημείο του Βιττόριο Εμμανουέλλε (Ιλ Βιτοριάνο) είναι ένα ακόμη τέτοιο δείγμα που μάλιστα κατασκευάστηκε σχετικά πρόσφατα, στις αρχές του 20ου αιώνα. Είναι απλά ένα έκτρωμα, που καταστρέφει την Piazza Vennezia και τη γύρω περιοχή.



Κάναμε και κάποιες βόλτες εκτός του ιστορικού κέντρου και λίγο τυχαία. Η πόλη μας έδωσε την εικόνα μιας σύγχρονης μεγαλούπολης με τα καλά και τα άσχημα που αυτό συνεπάγεται. Δύο φορές επιχείρησαν να μας κλέψουν τα κινητά. Η τεχνική απλή. Ερχόντουσαν δύο τύποι στο καφέ που καθόμασταν και προτάσαν δύο κάρτες που κάτι έγραφαν στα Ιταλικά (προφανώς, έχω παιδί άρρωστο, είμαι άνεργος κλπ). Τις κάρτες τις βάζαν ακριβώς πάνω στα τηλέφωνα με σκοπό να τα πάρουν μαζί. Ευτυχώς και τις δύο φορές το γλυτώσαμε. Από εκεί και πέρα, στο τραπέζι πάνω ήταν μόνο οι καφέδες. Και κάπου ενδιάμεσα είχαμε πάρει το δρόμο για το Βατικανό ...

 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.362
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικα εχειs κοτσια Θανο..σε συμβουλευω να αποφυγειs περιγραφεs μπριζολων και παγωτων και θα τα παs μια χαρα.Μεταξυ μαs θα ηταν χαρα μου να ποσταρει κατι ο ΑΕΚφαν ακομα κι αν ηταν για να μου κανει αρνητικη Κρητικη (
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_lol.gif
).

Περιμενω με αγωνια τη συνεχεια
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_xyxthumbs.gif
!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Θάνο δεν θα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερο δώρο για τη γιορτή μου. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη συνέχεια με μεγάλη αγωνία. Και οι υπόλοιποι Ρωμαίοι καλοδεχούμενοι να συνδράμετε. Ότι έχετε ευχαρίστηση. Θέλω τον Μάρτη που θα πάω να μη χάσω τίποτα.
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Θάνο το τελευταίο πράγμα που χρειάζεσαι τώρα είναι η "τρομοφοβία"...;)
Γράψε ελεύθερα και να είσαι σίγουρος πως ότι βγαίνει straight from the heart δεν είναι ποτέ λάθος....
Έτσι κ αλλιώς για να αποφύγεις την κριτική...(η συνέχεια βρίσκεται στην υπογραφή μου...)

[SIZE=-1]Fasten your seatbelts και viva Roma λοιπόν!
Tαξίδεψέ μας amigo...:clap:
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ ωραίες οι πληροοφορίες.
Κατά τα άλλα το φόβο του ΑΕΚφαν να χετε:shock:
Δεν θα σας καταδικάσει απλά, αλλα θα εφαρμόσει την " σαρία" ( ισλαμικός νόμος):D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ναι, αλλά όσο και αν τον προκαλώ, αυτός δε λέει να εμφανιστεί.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.362
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο το κακο εχουν τα πολυ τουριστικα μερη , μαζευουν πολυ κοσμο
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_shake.gif
και δεν τα ευχαριστιεσαι.
Πολυ καλο το αρθρο σου Θανο και οι φωτογραφιεs που το συνοδευουν
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_cool2.gif
!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια!! :clap:

Έχω να δηλώσω ότι διατηρώ απόρρητο βίντεο από την ανάβασή μου στον τρούλο της Βασιλικής, αλλά δε μπορώ να το δώσω στη δημοσιότητα γιατί με τα βογγητά που ακούγονται προς το τέλος θα νομίζετε ότι είμαι τουλάχιστον 90 ετών :haha:

Η θέα από πάνω βέβαια σε αποζημιώνει, αλλά πολύ στρίμωγμα και εκεί βρε παιδί μου. Μια σταλιά χώρος είναι και συνωστίζονται πολλά άτομα. Εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ απόλαυσα την ανάβαση που μου θύμιζε ... φάση κατακόμβες, παρά τη θέα από τον τρούλο. :)
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
αύτή η ανάβαση αξέχαστη θα μου μείνει
ανέβαινα ανέβαινα ανέβαινα..............έφτασα τ ε λ ε ι α
μετά μπήκα στα μουλοχτά από το ασανσερ........είχα γίνει πατζάρι από την ανάβαση...

Roma la piu bella cita......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom