Ιταλία Ρώμη

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε γ@μωτη μου εγώ γιατί παντα πέφτω στις εξαιρεσεις ;; :( γιατι "οι δικοί μου" μιλανεζοι είναι χαμογελαστοί κ φιλόξενοι;; μήπως είμαι πολύ καλοπρoαιρετη;; αλλά πιστέψτε με..χαμογελανε και αυτοί!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δεν έχεις πέσει σε εξαιρέσεις αφού δεν ειναι οοοοοοόλοι ξυνοί, απλα δεν έχεις γνωρίσει και μιλιούνια όπως κάποιοι άλλοι άτυχοι....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
elefinor said:
τρως θαυμάσια, αν όμως διαπράξεις το ολέθριο σφάλμα να πας "αδιάβαστος", αμελής και αμέριμνος πρόκειται να φας τρελή σαβούρα. Παίζει να είναι και η χώρα ( από τις μεγάλες τουλάχιστον), για την οποία απαιτείται η εκτενέστερη γαστρονομική έρευνα πριν την επισκεφθείς.
"
απολυτως τιποτε δεν χρειαζεται.περαν της κοινης λογικης. οτι κανω στην Παρο,στη Μυκονο,στην Κρητη κανω κι εκει. αποφευγω πλατειες,στιφη τουριστων,κραχτες κ τρωω υπεροχα. πηγαινετε σε μια οποιαδηποτε ιταλικη πολη πλην αυτων των 20+ εκατ. τουριστων, μπειτε οπου ναναι κ θα φατε πολυ καλα. ειναι δυσκολο να φας σαβουρα εκει. αν εχει συνηθισει καποιος βεβαια στα μπεργκερ, στις ψαροσουπες θα φαει οντως σαβουρα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
dark knight said:
σου εχω απαντησει ηδη πιο πανω,κανε ενα κοπο και διαβασε και θα καταλαβεις οτι η συμπεριφορα μου ηταν αποτελεσμα δικης τους κακης συμπεριφορας.
αγαπητε δε θα διαφωνησω μαζι σου σε τι οφειλοταν η συμπεριφορα σου, ουτε σου απεδωσα κανενα επιθετο. συμπεριφορα που περιλαμβανει βωμολοχιες ειναι χειριστη αγενεια κ δεν δικαιολογειται με τπτ.
δεν θα συζητησω περαιτερω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αφηνω στην μπαντα τα περι ψαροσουπας για να μην γινει το τοπικ κ@λος.
Η ψαρόσουπα στην Ρώμη αποτελεί πλέον κτήμα του φόρουμ και μπορούμε ελεύθερα να την χρησιμοποιούμε χωρίς παρεξήγηση... υποθέτω ότι διαθέτεις χιούμορ και δεν παρεξηγήσε...

Τα μαγαζια που πηγε ο φιλος οντως μπορει να ηταν tourist traps. Ομως ενας τουριστας θα κινηθει στο κεντρο, στα αξιοθεατα και θα παει σε μαγαζια που βρισκονται σε αυτες τις περιοχες. Αν δεν υπαρχουν λοιπον καλα μαγαζια στα τουριστικα μερη της Ρωμης, ειναι δικο της προβλημα. Ο τουριστας που αναζητα να φαει κατι για να χορτασει δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε να εχει κανει ερευνα ουτε να ψαχνει εκεινη την ωρα που θα φαει καλα.
Ο τουρίστας που θέλει να φάει καλά, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει έρευνα για το που θα φάει καλά, αλλιώς τρώει ξεράσματα... αυτό είναι κανόνας...

Αν κάποιος δεν έχει την στοιχειώδη πείρα να διακρίνει πότε ένα εστιατόριο είναι tourist trap τότε μοιραία θα φάει και φόλες... και για να μην το κουράζουμε... στην Ρώμη, αν έχεις απλή αίσθηση για το τι είναι καλό φαγητό και αδιάβαστος να πας θα πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να φας άσχημα... έχουμε αναφέρει υπέροχα εστιατόρια, για όλα τα budget στο τουριστικό κέντρο της Ρώμης που τρως άριστα... αν κάποιος διαλέγει την σαβούρα πρόβλημά του... και κλείνω γενικεύοντας... αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το φαγητό που θα φας στην Ιταλία ή στην Γαλλία, τότε δεν φταίει το εκεί φαγητό αλλά δυστυχώς φταίει που εσύ δεν ξέρεις να τρως... τα ρέστα είναι παρηγοριά στον άρρωστο...

Το οτι η Ρωμη δεν εχει καλο φαγητο φαινεται κι απο τις προτασεις που δινετε κατα καιρους για διαφορα εστιατορια. Γραφετε: το ταδε εστιατοριο στην ταδε διευθυνση. Αν η Ρωμη (ή εστω καποιες περιοχες της) ειχε καλο φαγητο θα επρεπε να γραφετε: Στο ταδε μερος ή στον ταδε δρομο οπου και να φας θα μεινεις ευχαριστημενος, εκτος απο το ταδε μαγαζι που δεν ειναι καλο.
Εμμεσα λοιπον παραδεχεστε (χωρις να το καταλαβαινετε) πως η "αιωνια" απο φαγητο δεν τα παει και τοσο καλα.
Φοβερό... ενώ στην Αθήνα, το Λονδίνο, την Ζιμπάμπουε λες στον τάδε δρόμο θα φάω καλά και παντού τρως καλά!! Ρε συ tripakias αυτά τα σκέπτεσαι πριν τα γράψεις? Mε το θέμα φαγητό είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι δεν τα πας καλά, τι διάολο ασχολέίσαι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ψαρόσουπα στην Ρώμη αποτελεί πλέον κτήμα του φόρουμ και μπορούμε ελεύθερα να την χρησιμοποιούμε χωρίς παρεξήγηση... υποθέτω ότι διαθέτεις χιούμορ και δεν παρεξηγήσε...
Αυτο ακριβως ειπα, πως δεν χρειαζεται να ξανανοιξει το θεμα...



Φοβερό... ενώ στην Αθήνα, το Λονδίνο, την Ζιμπάμπουε λες στον τάδε δρόμο θα φάω καλά και παντού τρως καλά!! Ρε συ tripakias αυτά τα σκέπτεσαι πριν τα γράψεις? Mε το θέμα φαγητό είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι δεν τα πας καλά, τι διάολο ασχολέίσαι?
Ζιμπαμπουε δεν εχω παει. Το φαγητο του Λονδινου δεν το εχω σε εκτιμηση και το Αθηναικο (αν και υστερει κατα πολυ σε σχεση με αυτο αλλων περιοχων της χωρας) δεν μπορω να το συγκρινω με αυτο της Ρωμης, το θεωρω πολυ ανωτερο.
Δεν διεκδικω τιτλο γευσιγνωστη αλλα ασε τον ουρανισκο μου να εχει κι αυτος αποψη. Μην προσπαθεις λοιπον να με πεισεις πως επεσα σε παγιδες. Θα ηταν πιο ευστοχο αν ελεγες πως η ιταλικη κουζινα μαλλον δεν ταιριαζει στα γουστα μου. Ετσι ισως να μ' επειθες. Θα λεγα ΟΚ αυτα τα ξερασματα αρεσουν στον κοσμο, τι να κανουμε;

Και για να τελειωνουμε, η Ρωμη οντως ειναι μια μεγαλη tourist trap που ζει και βασιλευει εξαιτιας του Βατικανου και τις ορδες των θρησκοληπτων καθολικων που το επισκεπτονται. Αν δεν υπηρχε το Βατικανο δεν θα ειχε ουτε το 1/10 των τουριστων που εχει κι αυτο εξαιτιας της αιγλης του παρελθοντος.

Κι αν δεν αλλαξουν μυαλα κατα κει οδευουν... ηδη επεσε 4 θεσεις σε σχεση με περυσι στη λιστα με τον αριθμο των διεθνων επισκεπτων. Μεχρι και το Μιλανο κοντευει να την περασει.
http://newsroom.mastercard.com/wp-c...Card_Global_Destination_Cities_Index_2012.pdf
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tripakias said:
1.Δεν διεκδικω τιτλο
2.η Ρωμη οντως ειναι μια μεγαλη tourist trap καθολικων που το επισκεπτονται.
1. κριμα. να το κανεις. χανεται ενα μεγαλο ταλεντο.
2. α ναι..η φουσκα του αιωνα. ακους να παλιωνουν τα κτιρια να φαινονται μερικων αιωνων και τα μαρμαρα να τα βαφουν να φαινονται αρχαια..σκετο Vegas...Τιρανα κ παλι Τιρανα.
3. να συμβουλεψεις κ το δημαρχο που δεν ξερει πλεον να διαχειριστει τα στιφη. πανω απο 28 εκατ. εφτασαν οι βαρβαροι. προφανως ολοι καθολικοι και αποτυχημενοι γευσιγνωστες..
http://roma.repubblica.it/cronaca/2011/12/28/news/turismo-27306507/
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν διεκδικω τιτλο γευσιγνωστη αλλα ασε τον ουρανισκο μου να εχει κι αυτος αποψη. Μην προσπαθεις λοιπον να με πεισεις πως επεσα σε παγιδες.
Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έπεσες σε παγίδες... αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρεις από φαγητό... δεν είναι κακό αυτό κι εγώ δεν έχω ιδέα από ιατρική και φυσική, αλλά έχω συμβιβαστεί με την ιδέα και δεν έχω άποψη για αυτά τα θέματα...

Το ξαναλέω... αν δεν σας αρέσει ο Σαίξπηρ, οι Αρχαίες τραγωδίες, η Όπερα, το Ιταλικό ή το Γαλλικό φαγητό, δεν σημαίνει ότι όλα αυτά είναι αηδίες, σημαίνει ότι κάποιος δεν έχετε παιδεία για να τα καταλάβετε... αυτό σε καμιά περίπτωση δεν είναι κακό... έχω επιχειρήσει να διαβάσω τον ΟΔΥΣΣΕΑ αρκετές φορές αλλά δεν τα κατάφερα... στην Κίνα είδα Κινέζικη Όπερα και με έπιασε το κεφάλι μου... ποτέ όμως δεν βγήκα να πω ότι ο Τζέιμς Τζόις είναι άσχετος ή ότι η Κινέζικη όπερα είναι μαρτύριο... κάνω απλά τουμπεκί και δεν έχω άποψη για κάτι που δεν καταλαβαίνω...

Υ.Γ. Α και αυτά που λες για την Ρώμη μην τα λες παραέξω... εδώ ξέρουμε ότι προβοκάρεις και το διασκεδάζουμε, πιο έξω όμως θα νομίζουν ότι τα λες σοβαρά και θα σε πάρουνε με τις λεμονόκουπες...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το μεγαλύτερο ποσοστό των Βόρειων Ιταλών αναρωτιούνται πως είναι δυνατόν αυτοί οι ανώτεροι να είναι ομοεθνείς με τους Νότιους που μόνο για μετανάστες στη Γερμανία τους έχουν ικανούς!
και οι νότιοι αναρωτιούνται πώς γινεται η πλουσιότερη περιοχή της Ιταλίας να βρίσκεται τωρα στη χειρότερη θέση μετά το ξεζούμισμα δεκαετιών. και να ειναι στο ιδιο κρατος με βαρβάρους. οι οποίοι όταν ερωτηθηκαν πρόσφατα κιόλας, με δημοψήφισμα αποφάσισαν με συντριπτική πλειοψηφία την παραμονή τους στην χώρα. αυτό έλειπε. πρόβατο εκτός μαντριού...δεν θα σας μαθω ιστορία όμως, άλλο είναι το θέμα εδώ.

Regno delle Due Sicilie - Wikipedia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.το αεροδρομιο τους ειναι σαν το δικο μας την δεκαετια 70-80.
2. επελεξα για παγωτο την gioliti.πολυ καλο παγωτο σε πολυ καλες τιμες.η μια μπαλα δικη τους ειναι σχεδον 2 δικες μας.οι δυο μπαλες και η σαντιγυ κοστιζουν 2,5 ευρω.
3.ακολουθησα παλι τη συμβουλη του φορουμ και ηπιαμε εσπρεσσο στη βια βενετο.κοστος 3 ευρω ο ενας και περιπου 5 ευρω το μπουκαλι με το νερο στην γυαλινη.εκει απολαυσαμε και το καλυτερο τιραμισου(12 ευρω το ενα ) που εχουμε δοκιμασει ποτε.
4.καθισαμε στη βια βενετο στο χαρντ ροκ καφε το οποιο ηταν απο τα λιγα μαγαζια που εκλειναν στις 1 αντι για 12 τη νυχτα.α ρε ξενυχτες ιταλοι.το μονο μερος που φαγαμε καλα στη ρωμη.
5.πολυ καλη αστυνομευση.οσο για το τερμινι πηγαμε μονο μια φορα μερα και οντως θυμιζε λιγο ομονοια.δεν θα επελεγα να μεινω εκει αν πηγαινα με την κοπελα μου.
6.για οσους πανε για ψωνια θα βρουν οτι θελουν αλλα σε υψηλες τιμες.
7.ακολουθηστε δοκιμασμενες προτασεις του φορουμ και μην προτιματε προχειρο φαγητο και εστιατορια σε πολλη τουριστικα μερη διοτι και καλα δεν ειναι και χρεωνουν ακριβα.
1. δεν σε παρεξηγώ. 1ο ταξίδι ήταν, απλά δεν το ξέρεις. δες τουλάχιστον φωτο, το χαρτη και την επόμενη φορά κατι θε ξερεις παραπάνω. τουλάχιστον ελπίζω να ειδες το Leonardo. οι περισσότεροι αγνοούν καν την ύπαρξή του..
Aeroporto di Fiumicino - Leonardo da Vinci - Adr.it - Aeroporti di Roma
2. το παγωτό δεν πωλείται σε μπαλες.
3. απορώ με τη συμβουλή. ακρως τουριστικός δρόμος, για τουρίστες που αναζητούν το φαντασμα της dolce vita, σε λάθος μερος. προς αποφυγή όλα τα μαγαζια επι του δρόμου, περιλαμβανομένων των τουριστικών παγίδων Hard rock cafe, Harrys Bar κλπ.
4. ησουν εντελώς έξω από τη νυχτερινή ζωή της πολης. δεν υπάρχουν μαγαζιά εκει (πλην ενός με ροζ πινακίδα...). στο φορουμ εχουν γραφει πολλες προτασεις για κλαμπ, μπαρ και για το πού χτυπάει η καρδιά της πόλης τη νυχτα. πάντως όχι εκει που ησουν.
5. θα το επαναλαβω για πολλοστή φορα. δεν υπάρχει κανενα θεμα ασφαλείας στο Τερμινι.
6. μην γενικεύεις. θελει ψαξιμο, οπως σε καθε τουριστική πόλη.
7. σωστή η συμβουλή σου, μονο που δεν την ακολουθησες. την επόμενη φορα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
τα ξέρω βρε Samion , απλά για εμάς ή για εμένα αν θέλεις, ελιναι πράγματα περίεργα....
κατα την ταπεινή μου άποψη και οι 2 μεριές έχουν τα δίκια τους,άλλιώς έχουν μεγαλώσει και αλλιώς εχουν μάθει να αντιμετωπίζουν τη ζωή....
πάντα στο ίδιο έθνος θα ανήκουν πιστεύω, κατά βάθος το ξέρουν, αλλά έχουν εγωισμό και οι μεν και οι δε, που δεν τους αφήνει να δούν τα κοινά τους σημεία και να τα παραδεχτούν...
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλή και νόστιμη η ιταλική κουζίνα, αλλά ούτε η κορυφαία της Ευρώπης είναι ούτε τόσο σπουδαία όσο την παρουσιάζει το εξαιρετικά δραστήριο κι επιτυχημένο ιταλικό marketing. Μόνο και μόνο αν σκεφθεί κάποιος οτι ένα βασικότατο συστατικό της κουζίνας τους, το ελαιόλαδο, είναι αναμεμιγμένο με μεγάλες ποσότητες έξτρα παρθένου ελληνικού ελαιόλαδου, καταλαβαίνει τη "φούσκα" της πτωχότατης ιταλικής κουζίνας. Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα απολαμβάνετε ένα υπέροχο , ακριβό ιταλικό πιάτο, τουλάχιστον θυμηθείτε να ευχαριστήσετε νοερά και τον ελαιοπαραγωγό της Λακωνίας, της Στυλίδας ή της Δυτ.Κρήτης, για το λαδάκι που νοστιμεύει τόσο το φαγητό σας.
Επίσης, την κουζίνα μιας χώρας δεν την κρίνεις αν πας στοχευμένα σε κάποιο μαγαζί επι τούτου, αλλά μόνο αν μπεις τυχαία σε οποιοδήποτε μαγαζί βρεις μπροστά σου, όταν πεινάς. Ε, τότε η διαφορά μεταξύ Αθήνας-Ρώμης ( δεν μπάινω καν στον κόπο να αναφέρω τη Θεσσαλονίκη) είναι συντριπτική υπέρ της Αθήνας.

Υ.Γ. Φίλε Traveller, επειδή κι εγώ είμαι τερψιλαρύγγιος ( ε,ρε, πάλι διδάσκω...) τύπος, μελετώ πολύ πριν αποφασίσω που θα ρίξω τις μάσες μου, πολύ περισσότερο όταν είμαι στο εξωτερικό. Ο μέσος επισκέπτης-τουρίστας, όμως, δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Έχει το δικαίωμα να απολαύσει αν μη τι άλλο ένα αξιοπρεπές γεύμα σε μια προσιτή τιμή, σε όποιο εσταιατόριο κι αν επιλέξει. Στη Γερμανία , π.χ. , αυτό το πετυχαίνεις σχεδόν πάντα. Στην Ιταλία όχι τόσο συχνά. Απλά είναι τα πράγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom