Ιταλία Ρώμη

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Σκέφτομαι για ένα ταξίδι στην Ιταλία με αυτοκίνητο :clap: (Ιταλία δεύτερη φορά, πρώτη φορά όμως Ρώμη). Με προβληματίζουν όμως 2 πράγματα...
Πρώτο, το ότι βολεύομαι να ταξιδέψω στα μέσα Αυγούστου (από 10 και μετά έως 25), και έχω ακούσει πολλά για το διάστημα αυτό, άλλα θετικά και άλλα αρνητικά. Περιμένω τη γνώμη όσων έχουν ταξιδέψει τέτοιο καιρό.
Δεύτερο, σκέφτομαι να μείνω έξω από τη Ρώμη, σε πιο οικονομικό ξενοδοχείο (αφού θα πρέπει να έχω και χώρο για το αυτοκίνητο) γιατί σκοπεύω μερικές μέρες να κάνω και κάποιες εκδρομές. Με προβληματίζει η ευκολία του πως θα μπαίνω στη Ρώμη με το αυτοκίνητο και αν θα μπορώ να το αφήνω κάπου με ασφάλεια. :(
 

GIORGOSH

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σχετικά με Ρώμη, που προτείνετε είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή? Είμαι μεταξύ ιστορικού κέντρου (Piazaa di Spagna κοντά) και περιοχή Termini όπου μου λένε είναι το μετρό κοντά...
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σχετικά με Ρώμη, που προτείνετε είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή? Είμαι μεταξύ ιστορικού κέντρου (Piazaa di Spagna κοντά) και περιοχή Termini όπου μου λένε είναι το μετρό κοντά...
Εγω φιλε ειχα μεινει σχετικα κοντα στο termini, στη Via Nazionale, και ηταν πολυ καλα...Μην πας βεβαια και ακριβως διπλα απο το termini!Παντως η Via Nazionale εχει καλες συγκοινωνιακες συνδεσεις και ειναι κοντα στο κεντρο...Καλα να περασεις!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Κι εγώ δίπλα στον Τέρμινι έμενα (αχ 1 χρόνο πριν :()....
O σταθμός με το να είναι κοντά εύκολα πας με το τραίνο στο αεροδρόμιο (Φιουμιτσίνο) αλλά και στο άλλο με λεωφόρειο...εύκολα μετακινήσε και με το μετρό!!!!


Σχετικά με Ρώμη, που προτείνετε είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή? Είμαι μεταξύ ιστορικού κέντρου (Piazaa di Spagna κοντά) και περιοχή Termini όπου μου λένε είναι το μετρό κοντά...
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Έγώ έκλεισα για Μάρτιο και επέλεξα να μείνω σε 4* 50 μέτρα από τη στάση casto pretorio και 500 μέτρα από τον κεντρικό σταθμό termini...Απ' ότι κατάλαβα είναι μια μέση λύση..Ούτε μέσα στο κέντρο που λένε πως δεν είναι και ότιο καλύτερο , αλλά και κοντά σε συγκοινωνίες...
Ελπίζω να μην απογοητευτώ!:p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μπα προς απογοήτευση σε βλέπω... το χαβά σας εσείς... όσο λέμε ότι τα ξενοδοχείο στο Termini είναι φόλα εκεί εσείς...
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Μην ανυσυχείς, εγω 3 μέρες το Νοέμβριο έμεινα κοντά στο Termini ήταν μία χαρά και σαν δωμάτια αλλα και σαν περιοχή.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Traveller και συ τα ίδια πάλι...παιδιά μια χαρά είναι στο Τέρμινι...Μην το φοβάστε καθόλου...Εγώ έχω μείνει 3 φορές μέχρι τώρα...σε 4 αστέρων ξενοδοχείο κ όλες οι συγκοινωνίες στα πόδια μου...όποιος θέλει πληροφορίες,ευχαρίστως.:)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Traveller και συ τα ίδια πάλι...παιδιά μια χαρά είναι στο Τέρμινι...Μην το φοβάστε καθόλου...Εγώ έχω μείνει 3 φορές μέχρι τώρα...σε 4 αστέρων ξενοδοχείο κ όλες οι συγκοινωνίες στα πόδια μου...όποιος θέλει πληροφορίες,ευχαρίστως.:)
Εγώ ο φουκαράς νόμιζα πως μάλλον στο ιστορικό κέντρο είναι καλύτερα να μείνεις αλλά μάλλον λάθος θα κάνω... αφού εσύ έχεις μείνει 3 ολόκληρες φορές στο Termini και το βρίσκεις καλό κάτι παραπάνω θα ξέρεις από εμένα τον άσχετο...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ξέρεις τι γίνεται φίλε τράβελερ? για να καταλάβεις την διαφορά σε κάτι και να συγκρίνεις πρέπει να ζήσεις και το αλλιώτικο... ο φίλος έμεινε 3 φορές στο τέρμινι και προφανώς και ειναι ευχαριστημένος, αν έμενε στο ιστορικο κέντρο το ποιο πιθανών είναι να μη ξαναμιλούσε για τέρμινι, αλλά εκεί δεν είναι και αρκετά ποιο ακριβά? βρισκεις 4* με κάτω απο 150?? γιατι στο τέρμινι εισαι απο 80-110? και σταματα να κάνεις συνέχεια παρατηρήσεις επείδη εχεις ζοχάδες που σου κοψε τη σύνταξη το ΔΝΤ και δε μπορείς να πας ταξίδια!!:haha:
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Εγώ ο φουκαράς νόμιζα πως μάλλον στο ιστορικό κέντρο είναι καλύτερα να μείνεις αλλά μάλλον λάθος θα κάνω... αφού εσύ έχεις μείνει 3 ολόκληρες φορές στο Termini και το βρίσκεις καλό κάτι παραπάνω θα ξέρεις από εμένα τον άσχετο...
Καλησπέρα....Καταρχάς είμαι γυναίκα και όχι άντρας...Αλλά λίγο το κακό.
Κάτι καταλάβατε λάθος..Δεν σύγκρινα το ιστορικό κέντρο με την περιοχή του Τέρμινι..Αν είναι δυνατόν!Εγώ έμεινα 3 φορές στο Τέρμινι,επείδη με την παρέα που είχα πάει,δεν είχε την οικονομική άνεση που έχω εγώ και δεν μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς για να στο πω "χύμα"..Όταν είχα πάει μόνη μου με τον φίλο μου,είχαμε πάει στο ιστορικό κέντρο φυσικά και πληρώναμε 250 ευρώ την βραδιά και όλα στα πόδια μας..Εννοείτε πολύ πιο άνετα και πιο χλυδάτα..το να μείνεις όμως 5 μέρες σε ξενοδοχείο που έχει γύρω στα διακόσια ευρώ την βραδιά,για κάποιους είναι πολλά λεφτά..Άρα γιατί κάποιος που δεν έχει την οικονομική άνεση να μην μείνει στο Τέρμινι και να δώσει τα μισά λεφτά?Πιστεύω ότι οι πιο πολλόι εδώ μέσα κάτι τέτοιο ζητάνε..έχω μείνει και στο Τέρμινι σε αξιοπρεπέστατο τετράστερο ξενοδοχείο,καθαρό με πολύ καλό πρωινό και με τα μισά λεφτά..Γιατί να μην το προτίνω σε κάποιον?Το να πω εδώ ότι έχω μείνει στο ιστορικό κέντρο,στο τάδε ξενοδοχείο και να χει 200 ευρώ την βραδιά είναι το πιο εύκολο..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.461
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom