Ιταλία Ρώμη

CCfos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Φρέσκα κουλούρια....

Μόλις επέστρεψα από Ρώμη. Έμεινα Termini (via Firenze) δίπλα στην Όπερα, 5 λεπτά με τα πόδια νότια του σταθμού. Δεν το μετάνιωσα καθόλου και αν ξαναπήγαινα εκεί θα έμενα. Με 1 λεπτό περπάτημα ήμουν via Nazionale, εμπορικότατος δρόμος, απ' όπου περνάνε όλα τα λεωφορεία (συμφέρουν περισσότερο από το μετρό, πιστέψτε με).

Το "κακό" Termini είναι βόρεια του σταθμού. Μια βόλτα έκανα με τα πόδια και άλλη μία με το λεωφορείο και το μετάνιωσα, όχι γιατί είχα δυσάρεστη εμπειρία αλλά γιατί μου προκάλεσε ανασφάλεια και αηδία. Σκοτεινό, μίζερο, φουλ σε φτώχεια, πολλή βρωμιά. Σε λεπτομέρειες δε θα μπω γιατί μπορεί και εσείς να αηδιάσετε.

Είναι 2 τελείως διαφορετικά πρόσωπα της ίδιας πόλης. Αυτό όμως δεν ισχύει και για όλη τη Ρώμη; Άλλο το ιστορικό κέντρο που όλοι αγαπάμε και άλλο η περιφέρεια.

Αν βρω χρόνο τις επόμενες μέρες θα γράψω χρήσιμες λεπτομέρειες για όσους πρόκειται να ταξιδέψουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Το "κακό" Termini είναι βόρεια του σταθμού. Μια βόλτα έκανα με τα πόδια και άλλη μία με το λεωφορείο και το μετάνιωσα, όχι γιατί είχα δυσάρεστη εμπειρία αλλά γιατί μου προκάλεσε ανασφάλεια και αηδία. Σκοτεινό, μίζερο, φουλ σε φτώχεια, πολλή βρωμιά. Σε λεπτομέρειες δε θα μπω γιατί μπορεί και εσείς να αηδιάσετε.
2. Είναι 2 τελείως διαφορετικά πρόσωπα της ίδιας πόλης. Αυτό όμως δεν ισχύει και για όλη τη Ρώμη; Άλλο το ιστορικό κέντρο που όλοι αγαπάμε και άλλο η περιφέρεια.
1. για ποια περιοχή μιλάς ακριβώς?γιατί στα στενά βόρεια του σταθμού βρίσκονται 3 Υπουργεία (το 1 μερος του Εθν. Αμυνας) και στη λιγο ευρύτερη περιοχή, μερικά στενά δηλ πιο πέρα, άλλα 4 Υπουργεία+ Αμερικανική πρεσβεία. με λίγα λόγια αποτελεί μια από τις καλύτερα επιτηρούμενες περιοχές της Ρώμης ακόμα κι αν δεν γίνεται αισθητό. δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας ακόμα κ με το μισό εκατ. κόσμου που περνά καθημερινά από το σταθμό. τα υπόλοιπα σχόλια είναι καθαρά προσωπικές σου εκτιμήσεις.
2. όχι δεν ισχύει κατι τετοιο. την ξέρεις καλά την περιφέρεια της πόλης?
 

CCfos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Εννοείται πως πρόκειται για δικές μου εκτιμήσεις και σχόλια.

Ξαναγράφω...δεν με έκλεψαν ούτε καν με απείλησαν. Απλά δεν είχα το αίσθημα ασφάλειας που είχα σε άλλες περιοχές.

Αλλά αν το να ουρείς μέσα στο λεωφορείο δεν είναι βρωμιά τότε τι είναι;

Το ότι υπάρχουν πρεσβείες και υπουργεία προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Διακριτική παρουσία Polizia και Carabinieri βρίσκεις σχεδόν παντού.

Το αν είναι το καλύτερα επιτηρούμενο κομμάτι της Ρώμης δεν το γνωρίζω, αλλά για μένα η αστυνόμευση δεν είναι βασικό κριτήριο για να μου αρέσει ως περιοχή.

Δεν είναι και κανένα γκέτο, αλλά μου φάνηκε βρώμικο, μίζερο και αντιαισθητικό, κυρίως κατά μήκος της Via Casilina.

Απορία: αν το ιστορικό κέντρο και η περιφέρεια της Ρώμης δεν διαφέρουν, γιατί η μεγάλη πλειοψηφία των τουριστών διαμένει και περιπλανιέται κεντρικά;

Και για να μην παρερμηνεύεται το προηγούμενο μήνυμά μου...το Termini νότια του σταθμού και συγκεκριμένα κατά μήκος της Via Nazionale το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Εννοείται πως πρόκειται για δικές μου εκτιμήσεις και σχόλια.
2. Ξαναγράφω...δεν με έκλεψαν ούτε καν με απείλησαν. Απλά δεν είχα το αίσθημα ασφάλειας που είχα σε άλλες περιοχές.
3. Αλλά αν το να ουρείς μέσα στο λεωφορείο δεν είναι βρωμιά τότε τι είναι;
4. Το ότι υπάρχουν πρεσβείες και υπουργεία προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Διακριτική παρουσία Polizia και Carabinieri βρίσκεις σχεδόν παντού.
5. Το αν είναι το καλύτερα επιτηρούμενο κομμάτι της Ρώμης δεν το γνωρίζω, αλλά για μένα η αστυνόμευση δεν είναι βασικό κριτήριο για να μου αρέσει ως περιοχή.
6. Δεν είναι και κανένα γκέτο, αλλά μου φάνηκε βρώμικο, μίζερο και αντιαισθητικό, κυρίως κατά μήκος της Via Casilina.
7. Απορία: αν το ιστορικό κέντρο και η περιφέρεια της Ρώμης δεν διαφέρουν, γιατί η μεγάλη πλειοψηφία των τουριστών διαμένει και περιπλανιέται κεντρικά;
1. σεβαστά κ χρήσιμα. διαφώνησα μόνο σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια.
2. κι εγώ ξαναλέω: δεν υπάρχει κανένα μα κανένα θέμα ασφάλειας στην περιοχή.
3. δεν καταλαβαίνω τι σχεση έχει αυτό με το "κακό" τερμινι που είπες. αυτό έχει σχεση με ζώα, όχι με καμμία περιοχή.
4. η περιοχή είναι γεμάτη κάμερες κ γι αυτό η εγκληματικότητα είναι πάρα πολύ χαμηλή.
5. σωστά, γι αυτό δεν μιλησα για τα γούστα σου αλλά μονο για τα θέματα ασφαλείας.
6. η via casilina είναι στα νοτιοανατολικά του σταθμού. πριν μιλησες για βόρεια. κοίτα πάλι το χαρτη κ πες μας που είναι τελικά το "κακό" τέρμινι.
7. φυσικά κ διαφέρουν αλλά δεν είναι δα κ δύο διαφορετικά προσωπα προς το χειρότερο όπως άφησες να εννοηθεί. το "κακό" τερμινι κ το καλό κεντρο, το "καλό" κεντρο κ η "κακή" περιφερεια? ίσως να καταλαβα λάθος. αν ναι, σόρυ. πάντως για όσους διαβάζουν, η περιφέρεια της Ρώμης είναι φυσικά διαφορετική και υπέροχη. ανακαλύψτε τη διαβάζοντας τη σχετική πολύ ωραία ιστορία που έχει ήδη γραφεί στο φόρουμ.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/20682-lazio-%E4%E5%ED-%E5%DF%ED%E1%E9-%EC%FC%ED%EF-%E7-%F1%FE%EC%E7.html
 

CCfos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Για να μην γεμίζουμε το forum με μηνύματα άνευ σημασίας...

Είχες δίκιο σε μερικά πράγματα και εγώ σε άλλα. Μάλλον φταίει ο τρόπος που τα έγραψα και οι εκφράσεις που χρησιμοποίησα.

Παρεξήγηση ήταν και (φαντάζομαι) λύθηκε.

Ζητώ συγνώμη.

Όλα καλά.
 

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερικη
Cafe και μπαράκια- vinerie στη Ρώμη

Καλησπέρα σε όλους,

Σε 10 μέρες θα κάνω ένα πενθήμερο ταξίδι στη Ρώμη και θα ήθελα πληροφορίες για ωραία μέρη για καφέ και κρασί ή ποτό, κατα προτίμηση με jazzοειδή μουσική και όχι πολύ τουριστικά...

Θα χαρώ ν'ακούσω απο εσάς!
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Piacevole!
 

chrismil

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σιγκαπούρη, Ιούλιος 2012
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία-Κένυα
Πετάω για Ρώμη σε 3 μέρες και έχω μερικές απορίες που θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν μπορούσατε να μου λύσετε.
Έκλεισα μειωμένης τιμής εισητήρια για Βατικανό από το Internet, αφού είμαι φοιτητής κάτω των 26. Ωστόσο δεν έχω International Student Card όπως απαιτείται ως απόδειξη του ότι είμαι φοιτητης όπως γράφει στην ιστοσελίδα απ'όπου έκλεισα τα εισητήρια. Είναι ικανοποιητική και μία βεβαίωση στα αγγλικά από το πανεπηστήμιο?
Ακόμη, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ασφαλής χώρος όπου μπορούμε να αφήσουμαι τις αποσκευές μας για λίγο στο Termini Station?
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εχετε να προτεινετε κανενα ξενοδοχειο μεχρι 70 ευρω τη βραδια; Ενδιαδερομαι για 19 Ιουλιου - 4 βραδια.
Με τοσα λιγα χρηματα η επιλογη ειναι τερμινι;
(μη που πειτε για κανενα με 120 ευρω και πανω κεντρικο.... )
Ευχαριστω!
http://hotels.skyscanner.net/Search...hc_sr_summary&scroll=1500&mapstate=contracted
αυτο τι λεει?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
index


αυτο! κλειστο απο το σαιτ του ... 240 ευρωπουλακια!!! μαζι με το αιρ κοντιτιον;)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εμενα μου το δινει 314 για 19-23 ιουλιου. Παντως, η τοποθεσια ειναι τελεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom