ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΥΡΩΠΗ

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δηλαδη με λιγα λογια απο οτι μου λετε δεν μπορω να βρω αξιοπρπες ξενοδοχειο στο παρισι με 100 ευρω???Απο αυτους που εχουν την εμπειρια σε τι μπατζετ πρεπει να κινηθω για κατι καλο και καθαρο????Βεβαια δεν θελω να φτασω σε επιπεδα των 200 ευρω και ανω.Προτιμω να τα χαλασω καπου αλλου....
Ευχαριστω πολυ...
Αξιοπρεπές με 100 ευρώ μπορείς να βρεις (κάνοντας αρκετούς συμβιβασμούς). Αλλά θα είναι στο κάτω όριο του ό,τι υπάρχει στην πόλη, και θα είναι κάπως μίζερα. Σε άλλο ταξίδι ναι, να το δεχτείτε. Αλλά σε γαμήλιο...?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
sorry, αλλα δε μπορω να δεχθω τη νοοτροπια του στυλ ΄για να περασεις καλα πρεπει να δωσεις πολλα' . Και για μενα ταξίδι δεν είναι ένα ακριβό ξενοδοχείο και ενα ακριβο κρασι..............
Καλά μην το δέχεσαι... εσύ όταν θα πας γαμήλιο ταξίδι μείνε σε hostel και πίνε coca cola στα McDonald's...

Καλώς ή κακώς όμως, η πλειοψηφία των λογικών ανθρώπων, θεωρεί το γαμήλιο ταξίδι πραγματικά ιδιαίτερο και επιδιώκει να του μείνει αξέχαστο, μένοντας σε ένα χλιδάτο ξενοδοχείο και τρώγοντας σε ένα εξαιρετικό εστιατόριο... οι υπόλοιποι ας μείνουν σε πάτους και ας τρώνε χάμπουργκερ... έχουν άλλωστε τον έρωτά τους, τι άλλο θέλουν...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Πέρασα τα 30 γενέθλια μου πέρυσι στο Παρίσι. Για Π-Σ-Κ (Eurostar Παρασκευή βράδυ μετά τη δουλειά - επιστροφή Κυριακή βράδυ) - για δύο άτομα - πρέπει να ξεπεράσαμε τα 1,000 Ευρώ. Και δεν μιλάμε για ταξίδι "πολυτελείας". Μείναμε σε ένα 4* (Pavillon de la Reine), φάγαμε φυσιολογικά, κτλ. Ούτε στο George V μείναμε, ούτε φάγαμε σε Michelin εστιατόρια, ούτε μπουκάλια Krug ανοίχτηκαν.

Δυστυχώς το Παρίσι στην απόδοση ποιότητας-τιμής δεν τα πάει καλά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι βρε φουκαρά μου κι εσύ... σε ένα απλό και λιτό τετράστερο έμεινες...

Σοβαρά πάντως, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω... έμεινες σε ένα πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο, που για μένα είναι η επιτομή του location και υποθέτω ότι θα έκανες και 2-3 καλά γεύματα... έχει καμιά σχέση αυτό το ταξίδι που έκανες εσύ με το ταξίδι που θα κάνει κάποιος που θα μείνει σε ένα απρόσωπο ξενοδοχείο και θα τρώει κρέπες στο δρόμο?

Εδώ να πω ότι στην περιοχή υπάρχουν και άλλα αξιόλογα ξενοδοχεία, φτηνότερα από το υπέροχο Pavillon de la Reine, που κοστίζουν πάνω κάτω 200?... ε η διαμονή σε αυτά ουδεμία σχέση έχει με την διαμονή σε ξενοδοχεία των 100?... έτσι είναι η ρουφιάνα η ζωή... ότι πληρώνεις παίρνεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Κανείς δε θα έμπαινε στον κόπο να κάνει υποδείξεις αν το μπάτζετ των ταξιδιωτών ήταν σφιχτό. Μιλάμε για 4 χιλιάρικα! Είναι κρίμα να υπάρχει τόση πίεση για φτηνό ξενοδοχείο, όταν υπάρχει δυνατότητα για κάτι καλό. Σε ξενοδοχείο τον 100 ευρώ να είσαι βέβαιος ότι θα βαρεθείς να πηγαίνεις όταν με το καλό θα έρθουν παιδάκια και οι υποχρεώσεις που τα συνοδεύουν.
Έχω την απορία αν η καλή σου συμφωνεί σε ένα τέτοιο πλάνο. Αν ναι, πάμε πάσο όλοι. Αν όμως της ετοιμάζεις έκπληξη, ετοιμάσου για μούτρα!
Μικρές ανόητες λεπτομέρεις, όπως σαμπάνια για πρωινό ή αισθητική στο χώρο που μένεις μπορούν να φτιάξουν τη διάθεση μιας γυναίκας (και τη δική σου) σ΄ένα γαμήλιο. Εγώ θα επέλεγα ένα art hotel να 'χω να το λέω και στα εγγόνια μου, με τέτοιο προϋπολογισμό. Και δεν θα ψώνιζα ούτε ένα μαγνητάκι ή μπλουζάκιγια κανέναν πίσω.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Μου θυμίσες ένα ζευγάρι που πήγε Λονδίνο πριν μερικά χρόνια ,τους ρωτάω 1)πήγατε σε μουσεία ;;2)που μενατε;;;3)ωραία τα εστιατορια στο Λονδίνο ,απαντήσεις:1)όχι μωρε είχε ακριβή είσοδο 2)μια ώρα και μισή απο το κέντρο σε ένα πολλυ ωραίο προάστιο αλλα γυρνουσαμε στις 8 το βράδυ στο δωμάτιο επειδη κάποιοι τύποι εκαιγαν κάτι κάδους 3)τα McDonald'sαπίστευτα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Μου θυμίσες ένα ζευγάρι που πήγε Λονδίνο πριν μερικά χρόνια ,τους ρωτάω 1)πήγατε σε μουσεία ;;2)που μενατε;;;3)ωραία τα εστιατορια στο Λονδίνο ,απαντήσεις:1)όχι μωρε είχε ακριβή είσοδο 2)μια ώρα και μισή απο το κέντρο σε ένα πολλυ ωραίο προάστιο αλλα γυρνουσαμε στις 8 το βράδυ στο δωμάτιο επειδη κάποιοι τύποι εκαιγαν κάτι κάδους 3)τα McDonald'sαπίστευτα
:haha::haha::haha:Έλεος.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ναι βρε φουκαρά μου κι εσύ... σε ένα απλό και λιτό τετράστερο έμεινες...

Σοβαρά πάντως, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω... έμεινες σε ένα πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο, που για μένα είναι η επιτομή του location και υποθέτω ότι θα έκανες και 2-3 καλά γεύματα... έχει καμιά σχέση αυτό το ταξίδι που έκανες εσύ με το ταξίδι που θα κάνει κάποιος που θα μείνει σε ένα απρόσωπο ξενοδοχείο και θα τρώει κρέπες στο δρόμο?

Εδώ να πω ότι στην περιοχή υπάρχουν και άλλα αξιόλογα ξενοδοχεία, φτηνότερα από το υπέροχο Pavillon de la Reine, που κοστίζουν πάνω κάτω 200?... ε η διαμονή σε αυτά ουδεμία σχέση έχει με την διαμονή σε ξενοδοχεία των 100?... έτσι είναι η ρουφιάνα η ζωή... ότι πληρώνεις παίρνεις...
που κολλαει το ξενοδοχειο με το ταξιδι? Δηλαδη εσενα τα ξενοδοχεια σου μενουν απο τα ταξιδια σου?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
που κολλαει το ξενοδοχειο με το ταξιδι? Δηλαδη εσενα τα ξενοδοχεια σου μενουν απο τα ταξιδια σου?
Νομίζω ότι η ένσταση πολλών από μας είναι ότι είναι γαμήλιο το ταξίδι. Ε, όσο να 'ναι περνάς αρκετό χρόνο και στο ξενοδοχείο. Λίγο η κούραση του γάμου, λίγο που είσαι μες στα μέλια...έχει σημασία και το ξενοδοχείο, εφ' όσον μπορείς να το πληρώσεις, βέβαια. Για τα υπόλοιπα ταξίδια, δεν θα έκανα υποδείξεις.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Rosa Mundial said:
που κολλαει το ξενοδοχειο με το ταξιδι? Δηλαδη εσενα τα ξενοδοχεια σου μενουν απο τα ταξιδια σου?
Πολλυ αστεία η ερώτηση σου εννοείται το ξενοδοχείο κολλάει με το ταξίδι .είναι ένα μέρος του ταξιδιού .οταν γυρνάς όλη μετα στο εξωτερικό βόλτες είσαι πτώμα και φαντάσου μετα να στεναχωριεσε που θα πας να κοιμηθεις σε ένα Κωλοξενοδοχειο που θα είναι πολλυ μακρυά και χωρης κανένα σέρβις !
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
που κολλαει το ξενοδοχειο με το ταξιδι? Δηλαδη εσενα τα ξενοδοχεια σου μενουν απο τα ταξιδια σου?
Κάνεις πλάκα να υποθέσω... τράβα ένα τετραήμερο στο Παρίσι, κάνε μια βόλτα από το Pavillon de la Reine και μετά ρώτα αν σου μένουν τα ξενοδοχεία από το ταξίδι...
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Πολλυ αστεία η ερώτηση σου εννοείται το ξενοδοχείο κολλάει με το ταξίδι .είναι ένα μέρος του ταξιδιού .οταν γυρνάς όλη μετα στο εξωτερικό βόλτες είσαι πτώμα και φαντάσου μετα να στεναχωριεσε που θα πας να κοιμηθεις σε ένα Κωλοξενοδοχειο που θα είναι πολλυ μακρυά και χωρης κανένα σέρβις !
το αν θα ειναι μακρυα ή όχι ειναι αλλο θεμα. Ισα ισα που οταν ειμαι πτωμα απο την κουραση, κοιμαμαι και ορθια και δε με νοιαζουν οι πολυτελειες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom