Ανάφη Σίκινος- Ανάφη

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Καλησπέρα και από εμένα.

Για φέτος τα πλάνα λένε να επισκεφθούμε αυτά τα δύο νησάκια.
Αν έχει πάει κάποιος θα ήταν καλοδεχούμενες πληροφορίες σχετικά με:
α)τιμές στα νησιά
β)αν μπορούμε να ενοικιάσουμε όχημα (αυτοκίνητο - μηχανάκι - γουρούνα) εκεί ή θα πρέπει να το ενοικιάσουμε από αλλού (π.χ. Σαντορίνη)
γ)αν ξέρει κάποιος κανένα καλό κατάλυμα
δ)και γενικότερα οτιδήποτε άλλο που θα μας φανεί χρήσιμο.

Ευχαριστώ...

Υ.Γ.: Για την Ανάφη υπάρχει ήδη post, οπότε περισσότερες πληροφορίες θα χρειαστούμε για Σικινο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν έχω πάει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, αλλά πέρσι το καλοκαίρι που τα έψαχνα, άσχετα αν δεν πήγα μου είχαν φανεί πολύ κατατοπιστικές οι επίσημες διαδικτυακές ιστοσελίδες των κοινοτήτων τους:
::ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΣΙΚΙΝΟΥ::
Anafi Island

Καλά να περάσεις!
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Πήγα πέρσι μονοήμερη στη Σίκινο από Φολέγανδρο. Είχα ήδη νοικιάσει μηχανάκι στη Φολέγανδρο, οπότε το έβαλα στο καράβι και πέρασα απέναντι. Είναι μικρό νησί και σε μια μέρα το γυρίσαμε όλο. Τα χαρακτηριστικά αξιοθέατα είναι η παλιά εκκλησία της Επισκοπής και η εκκλησία στην άκρη του βράχου πάνω από τη χώρα. Επίσης έχουν φτιάξει νέο δρόμο που πάει στην παραλία του Αγίου Γεωργίου, όπου παλιά πήγαινες μόνο με καΐκι. Και έγω πριν πάω συμβουλεύτηκα την ιστοσελίδα που λέει η φίλη παραπάνω. Πάντως αν ψάχνεις ηρεμία, μπορείς να κάτσεις εκεί αρκετές μέρες.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Γεια σου Μανο!
Περσυ ημουν σε αυτα τα δυο νησια, ειναι υπεροχα, ισως πιο μαγικη η Αναφη που ειναι και η αγαπημενη μου!
Η Σικινος ειναι πολυ απλη και ομορφη αν θελεις ηρεμια οτι πρεπει, εμεις πηγαμε 3 μερες μεσα Ιουλιου (δε ξερω αν ειναι για παραπανω!) και εβλεπες τα ιδια προσωπα παντου, ειναι χαλαρα, μειναμε στο λιμανι, που εχει 2-3 ταβερνες και μια πιτσαρια ψηλα... Μη χασεις την εκκλησια της επισκοπης... Ο δρομος φτανει μεχρι εκει, πηγαινει λεωφορειο, δε ξερω αν θα χρειαστεις αυτοκινητο, δε νομιζω, το λεωφορειο αυτο παει και στην παραλια του Αγιου Γεωργιου αλλα αυτη στο λιμανι ειναι μια χαρα, εχει και παπιουλες και ομπρελες ξαπλωστρες δωρεαν νομιζω του δημου!
Τωρα για την Αναφη τι να πω, ειναι πολυ ομορφη... Στη χωρα εχει μερικα μαγαζια για φαγητο και καφε, εχει κοσμο αλλα ειναι μια χαρα! Ισως εκει χρειαστεις μηχανακι για τις παραλιες!
Αυτα και να περασετε καλα! ;)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
παδιά σος!!!!!!! Ηθελα κ εγω να συνδυάσω Ανάφη με Σίκινο αλλά δεν υπάρχει ανταπόκριση στα πλοία! Τελικά λέω ν περιοριστώ μόνο σε Ανάφη. όποια βοήθεια καλοδεχούμενη....
 
Last edited by a moderator:

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι στιγμής...

φιλη/ε muya αν θέλεις και αν μεινατε ευχαριστημένοι από τα καταλύματα, μου λες που μείνατε???

φίλη eleva από όσο το έχω ψάξει, έχω δει ότι υπάρχει ένα μόνο καράβι της ANEK LINES που να συνδέει τα δύο νησιά, και αυτό έχει συχνότητα μίας εβδομάδας (άρα από ότι φαντάζομαι θα πρέπει να διαμορφώσεις το πρόγραμμά σου σύμφωνα με αυτό).

Επίσης από το ψάξιμο μέχρι στιγμής είδα και εγώ ότι πιο όμορφη φαίνεται η Ανάφη.
Αυτό που μας φοβίζει κάπως είναι μην τυχον δεν είναι τόσο χύμα όσο φανταζόμαστε (πέρυσι πήγαμε στα κουφονήσια και μας φάνηκαν κάπως κυριλέ).

Ευχαριστώ και πάλι...
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Ναι,κι εμένα αυτό με φοβίζει,μήπως δεν είναι πολύ χύμα κ μήπως έχει υπερβολικό κόσμο.:roll: Δυστυχώς εμείς (ζευγάρι) δεν θα μπορέσουμε να συνδυάσουμε Ανάφη με κάτι άλλο κ θα κλείσουμε μόνο Ανάφη (μάλλον για 5 βράδια). Σκεφτόμαστε αρχές Αυγούστου (διότι η άλλη επιλογή είναι μέσα Ιουλίου,αλλά τότε ενδεχομένως προκύψει 1 μικρό "τεχνικό" προβληματάκι για μένα..). Φοβόμαστε (ιδίως για Αύγουστο):
1) Μήπως γίνεται χαμός
2) μήπως είναι πανάκριβα τα δωμάτια (έχω δει κ φτηνά,αλλά αν τα κλείσουν??)
Εσείς φίλε Μάνο ποια περίοδο σκοπεύετε να πάτε??
έχεις ακούσει για την τελεία (λένε!) ανατολή στην Παναγία την Καλαμιώτισσα (στο βράχο Κάλαμο)?????:p Λέμε να διανυκτερεύσουμε 1 βράδυ εκεί αλλά δεν ξέρουμε αν θα μαστε ολομόναχοι ή όχι....
Παιδιά παρακαλούμε, όποιος έχει πάει ας δώσει μια χείρα βοηθείας κ σχετικά με το τι πρέπει να κάνει κανείς, πώς είναι ο κόσμος, δωμάτια κτλ- Από το φθινόπωρο τις περιμένουμε αυτες τις έρμες τις διακοπούλες....:cool:
Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Παιδια η Αναφη ειναι μαγικη! Χαλαρωστε, φτανεις εκει και καταλαβαινεις.
Κοσμο εχει, εμεις πηγαμε απο Σαντορινη με ενα καραβι που εκανε τελευταια σταση Αναφη και ειχε παρα πολυ κοσμο (σε σχεση με αυτο που περιμενα εγω) και ολοι κοιταζομασταν, αφου το πλοιο δε πηγαινε αλλου ολοι εδω θα κατεβουμε! Θα χωρεσουμε; και τετοια...
Το λεωφορειο σε πηγαινει μεχρι Ρουκουνα για οσους θελουν να κατασκηνωσουν εκει και γενικα υπαρχει μια ωραια ατμοσφαιρα.
Η χωρα εχει ενα σουβλατζιδικο, ενα φουρνο δυο μινι μαρκετ και καποιες ταβερνες. Ολοι εκει μαζευονται. Η θαλασσα καταπληκτικη αν και δεν το γυρισα το νησι και εχω εκκρεμοτητα να ξαναπαω!
Ο βραχος με την Καλαμιωτισα υπεροχος να τον κοιτας, εγω δεν το τολμησα ακομα να τον ανεβω. Παει κοσμος δε νομιζω οτι δε θα ειναι κανενας αλλος εκει. Γενικα εγω επαθα πλακα, καθομουν και κοιταζα τη θεα απο το μπλακονι και μου εφτανε...
(μανο θα σου στειλω π.μ. για αυτο που με ρωτας)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Muya μου, σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μήπως θα μπορούσες να στειλεις κ σε μένα ένα μηνυματάκι για το πού μείνατε κ τις τιμές, αν σου είναι δυνατό? Επίσης ποια ακριβώς περίοδο πήγατε(σ Ανάφη)?
Ευχαριστώ κ πάλι!:clap:
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
eleva εμείς θα πάμε στις 18 Ιουλίου, οπότε μάλλον θα αποφύγουμε τον πολύ κόσμο του Αυγούστου...
Για την Παναγία την Καλαμμιώτισσα το ειχα διαβάσει και εγώ, αλλά τώρα μου έβαλες ωραία ιδεα...
Άντε, αν πάμε πρώτοι εμέις θα σου πούμε εντυπώσεις, αφού από ότι κατάλαβα ψαχνουμε για τον ίδιο τρόπο διακοπών...

muya σε ευχαριστώ πολύ... πραγματικά ωραία και ειδικά το δεύτερο...
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Χίλια ευχαριστώ muya! Να είσαι πάντα καλά κ ευτυχισμένη κ συγχαρητήρια για το ευτυχές γεγονός!
Μάνο ναι,μάλλον για Αύγουστο το κόβουμε (αν κ όπως είπα υπήρχε 1 σκεπτικό κ για μέσα Ιουλίου αλλά μάλλον το αποκλείουμε λόγω ανωτέρας βίας! :-( άσε πρέπει να κλείσουμε σιγά-σιγά, γιατί προβλέπω ν γίνεται ψιλοπανικός τον Αύγουστο! Βεβαίως θα περιμένω εντυπώσεις από την παραμονή σας κ αν τελικά ανεβείτε στο βράχο! Μόνο προσοχή, σος συμβουλή για το αν σκοπεύεται να διανυκτερεύσετε εκεί πάνω:
http://www.lifo.gr/mag/features/1662 (αν δεν υπήρχε κ αυτό το προβληματάκι δε θα το σκεφτόμασταν καθόλου! -κ πάλι όμως έχω την αίσθηση ότι θα είναι μοναδική εμπειρία κ θα αξίζει τον κόπο!!!):D Τα λέμε!
 
Last edited by a moderator:

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
αναφη

mano & eleva
ημουν στην ανάφη για 15 μέρες τον αύγουστο 2009 και τελικά έκατσα όλο τον μήνα.

Οι τουρίστες μιλάνε μεταξύ τους, γιατί συναντάς όλο τους ίδιους, καθώς επίσης και τους ντόπιους. Βρήκα αυτήν την οικειότητα ΄πολύ χαλαρωτική κι έκανα πολλές παρέες. Γενικά νομίζω ότι εκει πηγαίνει κόσμος που ξερει τι θα βρει.

Δεν χρειάζεστε αυτοκίνητο, υπάρχει δημοτικό λεωφορείο. Ετσι κι αλλιώς μάλλον θα μείνετε στη χώρα, όπου συγκεντρώνεται όλη η κίνηση τα βράδυα. Ενδείκνυται για ήρεμες διακοπές, έχει καθαρές θαλασσες, ωραίο φαγητό, οι τιμές καλές, η φύση και η θέα από παντού απαιχτη! Πραγματικά ξεκουράζεσαι...

Για δωμάτια www.anafi.gr, έμεινα στη Χώρα, σε διάφορα με διάφορες τιμές (από 40Ε απλο ενοικιαζόμενο, πολύ μικρό αλλα με κοινή βεράντα και θέα) μέχρι 80Ε διαμέρισμα με δύο υπνοδωμάτια και απίστευτη θέα, ηλιοβασίλεμα. Προτιμώ το "Πανσέληνος', θα το βρειτε στο σάϊτ του νησιού.
Ολη η Χώρα (που είναι χτισμένη ψηλά) έχει θεα στο πελαγος. Βλεπεις θάλασσα από το πρωί που ξυπνάς μέχρι το ηλιοβασίλεμα.

Μη φοβάστε, δεν είναι Κουφονήσι, ευτυχώς είναι πολύ μακριά από αθήνα. Είναι ένα νησί ανεπιτήδευτο, με καμμιά 10αριά αμμουδερές παραλίες, με αλμυρίκια στις περισσότερες και ελεύθερους κατασκηνωτές. Αν έχετε΄διάθεση ψάξτε για τις μικρότερες, πιο μυστικές παραλίες για να νιώσετε πραγματικά ΑΛΛΟΥ...
Σε πολλές μπορείτε να κάνετε γυμνισμό, αν σας αρέσει.

Το δημοτικό λεωφορείο κάνει δρομολόγια για όλες τις παραλίες, μέχρι το Μοναστήρι. Ο οδηγός, ο Μάριος, Αθηναίος που παντρεύτηκε αναφιώτισσα, πολύ εξυπηρετικός κι ευγενικός, ένα είδος ξεναγού (καμμία σχέση με τους αθηναίους οδηγούς που σε βλέπουν να έρχεσαι και πατούν γκάζι, χαχαχα). Απλώς από εκει που σ' αφήνει το λεωφορείο θέλει λίγο/περισσότερο περπάτημα. Οι παραλίες δεν έχουν ομπρελο/ξαπλώστρες. Στην Καλαμιώτισσα δεν ανέβηκα.

Για φαγητό: Μαργαρίτα στην παραλία Κλεισίδι, Αρμενάκι (μετά τις 10.30 αρχίζει γλέντι με ζωντανη μουσική) και ΄Ανεμος στη Χώρα, Ακρογιάλι στο λιμάνι. Εγώ σ' αυτές κατέληξα να τρώω, αφου τις δοκίμασα όλες.
Για ποτό στην Αργώ στη Χώρα και υπάρχει ένα κλαμπάκι στους μύλους, δεν θυμαμαι όνομα, μάλλον Μυλος (?).

Στην ανάφη θα νιώσετε πολύ κοντά στη φύση, θα περπατήσετε, θα χορτάσει το μάτι σας θάλασσα, πάρτε μαζί την καλή σας διάθεση και θα περάσετε τέλεια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom