Σαντορινη 2012

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Πρωτη ταξιδιωτικη μου ιστορια,ελπιζω να μην κανω καποιο λαθος και να μην κουρασω!Ψαχνουμε προορισμο για το καλοκαιρι που μας περασε με την κοπελα μου και αφου καταληξαμε σε Σαντορινη,Ζακυνθο,Παρο,Μηλο της ειπα να διαλεξει,Σαντορινη λοιπον..
Κοντα στο Πασχα ξεκιναω να ψαχνω δωματιο,εισιτηρια κτλ..Βρηκα στο Ακρωτηρι με 230 ευρω για 7 νυχτες και το κλεινω,οπως τα υπολογισαμε συμφερε το καραβι,150 ευρω περιπου πανε ελα απο Πειραια τα δυο ατομα!Ξεκιναει μετα η αντιστροφη μετρηση,ηταν και πολλες οι μερες απο Μαιο μεχρι τις 20 Αυγουστου που θα πηγαιναμε!Κοντευαν οι μερες,ψαχναμε να βρουμε μεταφορικο μεσο για το νησι,αλλα ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι...ταριφα 40 ευρω την μερα ολοι στα αυτοκινητα,πριν τον δεκαπενταυγουστο βρηκα γουρουνα με 20 την μερα,την κλεινω για να εχουμε κατι και βλεπουμε...
20 Αυγουστου,7 κ 30 περιπου ξεκιναμε,μετα απο στασεις σε Παρο,Ναξο,Ιο,φτανουμε Σαντορινη γυρω στις 4 με μια μικρη καθυστερη λογω καιρου...κατεβαινουμε απο το καραβι και πεταγονται μπροστα σου ο ενας με τα δωματια ο αλλος με τα αυτοκινητα και παει λεγοντας...ρωταμε για αυτοκινητο και μας το αφηνει 200 ευρω για ολες τις μερες,το κλεινουμε και φυγαμε για το δωματιο,κοντα στον Φαρο,Alisaxni resort,καινουριο,μερα παρα μερα αλλαγη σεντονιων καθαρισμα κτλ...μπαινοντας δεξια μια μικρη κουζινα με οτα τα κουζινικα ωστε να μαγειρεψεις αν θες,αριστερα ενα μικρο μπανιο και λιγο πιο μεσα το κρεβατι με μια ντουλαπα,τηλεοραση και τραπεζακι,ανοιγω την μπαλκονοπορτα και εχω μπροστα μου το ηφαιστειο,την Θηρασια και το απεραντο γαλαζιο!
Τακτοποιηθηκαμε λιγο,πηγαμε για φαγητο στην σπηλια του Νικολα στο Ακρωτηρι,δεν ηταν κατι τρομερο,αλλα φαγαμε καλα και οικονιμικα,μια μικρη βολτα στα Φηρα μετα και "σπιτι" για ξεκουραση!
Καθε μερα πηγαιναμε και σε αλλη παραλια για να τις γνωρισουμε ολες,τα νερα καθαρα και γαλαζια σε αρκετες αλλα με το βοτσαλο δεν φαινεται πολυ...Καμαρι,Κοκκινη παραλια,Περισσα,Βλυχαδα,Περιβολος,Κολουμπο και τελευταια αφηνω την Καμπια που δεν ηταν καθαρη και η καντινα που ειχε δεν προτεινεται για καφε,για freddo τουλαχιστον,δυο καφεδες της κακιας ωρας 7 ευρω,στον Περιβολο στο beach bar Ταξιδι που μας αρεσε περισσοτερο απο τα υπολοιπα,οι ξαπλωστρες με δερματινα μαξιλαρακια 8 ευρω με μεγαλο νερο που στο σερβιρουν,οι καφεδες ειχαν 5!!
Απο φαγητο εκτος απο την σπηλια του Νικολα,προτεινω την Σκαλα στην Οια και πρεπει να πατε οπως και δηποτε οσοι ταξιδεψετε Σαντορινη στο Μεταξυ μας στην Εξω γωνια,απιστευτο φαγητο,οτι καλυτερο φαγαμε!!
Μεσοβδομαδα βολτα σε ηφαιστειο,ζεστα νερα και Θηρασια με 19 ευρω,ειναι γραφεια που για την ιδια εκδρομη ζητανε 27 ευρω η και περισσοτερα γι αυτο ψαξτε το,ο ξεναγος πολυ καλος!!Εμαθα οτι ολη η Σαντορινη ειναι ενα ηφαιστειο και οχι μονο το ηφαιστειο που πηγαινεις την εκδρομουλα!!Τα ζεστα νερα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο,καναμε μια σταση για μιση ωρα,οποιος ηθελε κολυμπουσε,μετα απο εκει στην Θηρασια για καμια ωρα που δεν προλαβαινεις να κανεις και πολλα πολλα,ετσι καναμε μια βουτια και πισω στο καραβακι για να φυγουμε!
Ειχαμε κλεισει 20 με 27 αλλα αφου μας αρεσε αποφασισαμε να κατσουμε παραπανω,βρηκαμε αλλο δωματιο γιατι δεν υπηρχε ελευθερο εκει που ειχαμε κλεισει,το βρηκαμε στην Περισσα στο Spuridoyla villa με 25 ευρω την βραδια,δεν εχω παραπονο απο τους ιδιοκτητες του πρωτου δωματιου αλλα οι δευτεροι ηταν πολυ φιλικοι και εξυπηρετικοι ανθρωποι,μας ελειπε το μπαλκονι του πρωτου βεβαια με το ηλιοβασιλεμα του αλλα τι να κανεις,το ειδαμε και απο Οια που γινοταν ο "κακος" χαμος απο κοσμο!!
Με αυτα και με αυτα ηρθε το τελος των καλοκαιρινων διακοπων!!
Κραταω τις καλυτερες αναμνησεις,ηταν οι καλυτερες διακοπες μου μεχρι στιγμης!!
Αυτα για την ωρα,αν εχω ξεχασει κατι θα επιστρεψω...
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom