Σερβία Σερβια

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
ειναι απιστευτοι στα συνορα-δεν σου λεει να του δωσεις 5 ευρω αλλα σου δίνη την πρασινη καρτα και σου λεει δεν εχει καφε μεσα!!! και την επιστρέφεις με 5-10 ευρω!!!
 

pantel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
ειναι απιστευτοι στα συνορα-δεν σου λεει να του δωσεις 5 ευρω αλλα σου δίνη την πρασινη καρτα και σου λεει δεν εχει καφε μεσα!!! και την επιστρέφεις με 5-10 ευρω!!!
Έτσι ακριβώς όπως το λές.
Βγαίνοντας απο Ελλάδα που είμασταν χαλαροί, και έτσι λίγο ψαρομένοι...μίλησε με το συνοδηγό μου και μας λέει "5 ευρω στην πράσινη κάρτα για καφέ και καλό δρόμο"
Μπαίνοντας, πέφτουμε σε άλλον και με πιο σοβαρό ύφος του λέω "γεια" και του δίνω τα διαβατήρια. Ζητάει πράσινη κάρτα (απογοήτευση που δεν είχε τπτ μέσα:bleh:)...μου ζητάει άδεια κυκλοφορίας...του τη δίνω...μετα λέει "ποιανου είναι τ'αμαξι? Δεν ειναι δικο σου"..Του δίνω και εξουσιοδότηση που είχα απο τον κάτοχο του αυτ/του...και κάπου εκεί μου λέει "ε, ρε συ, θα κερασεις τπτ?"
Το γελοίο είναι ότι σε ολη τη διαδρομη πληρώσαμε γύρω στα 30 ευρώ διόδια και 10 ευρω ΜΙΖΑ σε αυτους τους κερατάδες.

Όσο για το αν μπαίνεις με ταυτότητα Σερβία...Τι να πώ...
Φτάνοντας στα σύνορα κατευθείαν Passport ζητούσε..και μάλιστα το σφράγιζε...Τώρα, αν μπορείς και με ταυτότητα..δεν ξέρω.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
στα σύνορα στα Βαλκάνια είναι αστα να πάνε. Σε διαδρομή Αθήνα - Κρακοβία μέσω ΠΓΔΜ κι Σερβία, το διαβατήριο μου (Πολωνικό) δε σφραγίστηκε καν στην ΠΓΔΜ κι μια φορά μόνο στην Σερβία
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
Είμαστε Βελιγράδι και ο ένας πέρασε χωρίς διαβατήριο μόνο με ταυτότητα καινουργια και οι γυναίκες είναι πανέμορφες (άσχετο) .
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
φτηνά την έβγαλες με 10 ευρώ χρονια ανεβοκατεβαίνω από εκεί μια ζωή τα ίδια και χειρότερα στα σκοπια-αλλο σερβια- αερα-αντε ελληνα φυγε-αυτόν τον καιρό είναι να το αποφεύγω από εκεί μετά το ξύλο που έπεσε με τους δικούς μας που επίστρεφαν από Dortmund,-9 ώρες στα σύνορα στρατό φέρανε!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Ρε παιδιά έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι, ήμασταν τόσο τυχεροί που πριν μια εβδομάδα περάσαμε στα σύνορα FYROM αμέσως και χωρίς να μας ζητήσουν τίποτα ή τους μοιάζαμε εντελώς μπατίρια???:haha::haha::haha:
 

pantel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
φτηνά την έβγαλες με 10 ευρώ χρονια ανεβοκατεβαίνω από εκεί μια ζωή τα ίδια και χειρότερα στα σκοπια-αλλο σερβια- αερα-αντε ελληνα φυγε-αυτόν τον καιρό είναι να το αποφεύγω από εκεί μετά το ξύλο που έπεσε με τους δικούς μας που επίστρεφαν από Dortmund,-9 ώρες στα σύνορα στρατό φέρανε!!!
9 ώρες στα σύνορα??? Τι κάνανε???
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Έτσι ακριβώς όπως το λές.
Βγαίνοντας απο Ελλάδα που είμασταν χαλαροί, και έτσι λίγο ψαρομένοι...μίλησε με το συνοδηγό μου και μας λέει "5 ευρω στην πράσινη κάρτα για καφέ και καλό δρόμο"
Μπαίνοντας, πέφτουμε σε άλλον και με πιο σοβαρό ύφος του λέω "γεια" και του δίνω τα διαβατήρια. Ζητάει πράσινη κάρτα (απογοήτευση που δεν είχε τπτ μέσα:bleh:)...μου ζητάει άδεια κυκλοφορίας...του τη δίνω...μετα λέει "ποιανου είναι τ'αμαξι? Δεν ειναι δικο σου"..Του δίνω και εξουσιοδότηση που είχα απο τον κάτοχο του αυτ/του...και κάπου εκεί μου λέει "ε, ρε συ, θα κερασεις τπτ?"
Το γελοίο είναι ότι σε ολη τη διαδρομη πληρώσαμε γύρω στα 30 ευρώ διόδια και 10 ευρω ΜΙΖΑ σε αυτους τους κερατάδες.

Όσο για το αν μπαίνεις με ταυτότητα Σερβία...Τι να πώ...
Φτάνοντας στα σύνορα κατευθείαν Passport ζητούσε..και μάλιστα το σφράγιζε...Τώρα, αν μπορείς και με ταυτότητα..δεν ξέρω.
Πολύ περίεργα όλα αυτά, έχω μπει και βγει σχεδόν 200 (διακόσιες) φορές στα Σκόπια και ποτέ δεν είδα να παίρνουν φράγκο από κανέναν. Επίσης υπάρχει διακρατική συμφωνια να ΜΗ σφραγίζονται τα διαβατήρια και για αυτο το λόγο παλιότερα υπήρχε η λευκή κάρτα (ακριβώς ίδια με αυτή που χρησιμοποιουν μπαίνοντας στο τουρκοκρατούμενο τμήμα της Κύπρου).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom