Σκύρος Σκύρος

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
@VarioAthens
Sorry για την παρεμβαση, αλλά τα 80Ε για δικλινο που μου ζητησαν στο Αμμος για 7-14 Ιουλίου (ητοι 7 δ/ν) σε περιοδο κρίσης και σε έναν τόπο που θεωρείται εναλλακτικος και οικονομικος τα θεωρω αρκετα. Σιγουρα θα ηταν η επιλογη μου αν η τιμη ηταν καλυτερη. Ειδικά οταν πέρσι τον Ιουλιο το είχαν σε προσφορα στα 50Ε.
καλημέρα emouli, καλά έκανες και παρενέβεις για να σταματήσει η παραπληροφόρηση του εν λόγω χρήστη. Βλέπεις πέρισυ με την αγία aegean ,όπως την έχουν όνομάσει οι Σκυριανοί, γέμισε το νησί και κάποιοι επιτήδειοι και αντιεπαγγελματίες πιάσαν τον Πάπα απ'τα @@ και νομίζουν οτι έγιναν Μύκονος και θέλουν να κάνουν απόσβεση της επένδυσης τους σε 1 καλοκαίρι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
@VarioAthens
Sorry για την παρεμβαση, αλλά τα 80Ε για δικλινο που μου ζητησαν στο Αμμος για 7-14 Ιουλίου (ητοι 7 δ/ν) σε περιοδο κρίσης και σε έναν τόπο που θεωρείται εναλλακτικος και οικονομικος τα θεωρω αρκετα. Σιγουρα θα ηταν η επιλογη μου αν η τιμη ηταν καλυτερη. Ειδικά οταν πέρσι τον Ιουλιο το είχαν σε προσφορα στα 50Ε.

Θα απαντησω μονο σε σενα γιατι η συζητηση με τον χρηστη agalipa δεν οδηγει πουθενα και με κουραζει, ποσο μαλλον τους τριτους που μπορει να την παρακολουθουν.

Τι παει να πει ειναι πολλα τα 80 για Σκυρο? Ενα ξενοδοχειο πρωτιστως το πληρωνεις γι' αυτα που προσφερει... Αν αντιστρεψουμε την λογικη που χρησιμοποιεις στο επιχειρημα σου, τοτε στη Σαντορινη θα επρεπε μεχρι και το τελευταιο ξοφλημενο ενοικιαζομενο δωματιακι να εχει πανω απο 150 ευρω μιας και βρισκεται στο ωραιοτερο νησι του κοσμου. Δεν ειναι ομως ετσι, γιατι αλλα προσφερει το Χ ξενοδοχειο, αλλα το Ψ και αλλα το ενοικιαζομενο δωματιο. Απλα πραγματα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Θα απαντησω μονο σε σενα γιατι η συζητηση με τον χρηστη agalipa δεν οδηγει πουθενα και με κουραζει, ποσο μαλλον τους τριτους που μπορει να την παρακολουθουν.

Τι παει να πει ειναι πολλα τα 80 για Σκυρο? Ενα ξενοδοχειο πρωτιστως το πληρωνεις γι' αυτα που προσφερει... Αν αντιστρεψουμε την λογικη που χρησιμοποιεις στο επιχειρημα σου, τοτε στη Σαντορινη θα επρεπε μεχρι και το τελευταιο ξοφλημενο ενοικιαζομενο δωματιακι να εχει πανω απο 150 ευρω μιας και βρισκεται στο ωραιοτερο νησι του κοσμου. Δεν ειναι ομως ετσι, γιατι αλλα προσφερει το Χ ξενοδοχειο, αλλα το Ψ και αλλα το ενοικιαζομενο δωματιο. Απλα πραγματα.
Δεν αντιλέγω. Ωστοσω και σε προορισμούς που ήταν παραδοσιακά ακριβοί όπως η Σαντορίνη ή η Ανδρος φρόντισαν κάποιοι (όχι όλοι) επαγγελματίες του τουρισμού να ρίξουν τις τιμές τα τελευταία χρόνια. Κι αν αυτη η μειωση δεν συνοδευεται από εκπτωσεις στην ποιότητα τότε πραγματικά τους βγάζω το καπέλο.
Απ' την άλλη γιατί περσι τον Ιουλιο είχαν το δικλινο 50Ε και φετος 80Ε; Αλλαξε κάτι σ' αυτό που προσφέρει το συγκεκριμένο ξενοδοχείο;
Εχω την αισθηση πως όλη αυτη η παραπληροφόρηση από τα κανάλια σε σχεση με τον αριθμό των τουριστών που υποτίθεται θα επισκεφτούν την Ελλάδα φέτος, έχει δημιουργήσει μια στρεβλή εικόνα σε καποιους επαγγελματίες με αποτελεσμα να ανεβάζουν τις τιμές τους σε σχέση με πέρσι. Αυτο δεν αφορα το Αμμος συγκεκριμένα, είναι περισσότερο μια δική μου παρατηρηση από τη μεχρι τώρα ερευνα που εχω κάνει σε διαφορα καταλυμματα κι όχι μόνο σε ξενοδοχεία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Δεν αντιλέγω. Ωστοσω και σε προορισμούς που ήταν παραδοσιακά ακριβοί όπως η Σαντορίνη ή η Ανδρος φρόντισαν κάποιοι (όχι όλοι) επαγγελματίες του τουρισμού να ρίξουν τις τιμές τα τελευταία χρόνια. Κι αν αυτη η μειωση δεν συνοδευεται από εκπτωσεις στην ποιότητα τότε πραγματικά τους βγάζω το καπέλο.
Απ' την άλλη γιατί περσι τον Ιουλιο είχαν το δικλινο 50Ε και φετος 80Ε; Αλλαξε κάτι σ' αυτό που προσφέρει το συγκεκριμένο ξενοδοχείο;
Εχω την αισθηση πως όλη αυτη η παραπληροφόρηση από τα κανάλια σε σχεση με τον αριθμό των τουριστών που υποτίθεται θα επισκεφτούν την Ελλάδα φέτος, έχει δημιουργήσει μια στρεβλή εικόνα σε καποιους επαγγελματίες με αποτελεσμα να ανεβάζουν τις τιμές τους σε σχέση με πέρσι. Αυτο δεν αφορα το Αμμος συγκεκριμένα, είναι περισσότερο μια δική μου παρατηρηση από τη μεχρι τώρα ερευνα που εχω κάνει σε διαφορα καταλυμματα κι όχι μόνο σε ξενοδοχεία.
Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα στο οποιο δεν διαφωνω.
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
θα συμφωνησω οτι σε καποιους ισως λιγο πιο οικονομικους προορισμους καποιος περιμενει οτι να βρει κ λιγο οικονομικο "καλο" δωματιο.Αλλα αυτο δε σημαινει οτι επειδη ειναι στη σκυρο το αμμος πρεπει να εχει κ 30 ευρω το βραδυ.Αν ηταν στην Σιφνο θα ειχε 150 τη βραδια κ θα λεγαμε οτι ειναι κ νορμαλ τιμη.ομως το συγκεκριμενο ξενοδοχειο ειναι ισως το καλυτερο του νησιου κ δεν ειναι το ακριβοτερο γιαυτο κ ειναι ψιλογεματο απο οτι βλεπω.Τωρα εαν ο φιλος που ειναι απο κει ξερει κατι παραπανω για φιλοσοφια ιδιοκτητων λανθασμενη οπως κ πολλων αλλων ξενοδοχων ανα την Ελλαδα ειναι ενα αλλο σεναριο.Κ καλα κανει ισως κ δε το προτεινει ....
 

FaJo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Τέλη Ιουλίου θα επισκεφτούμε κι εμείς τη Σκύρο και ψάχνωντας για πληροφορίες βρήκα το φόρουμ το οποίο έχει πολύ καλό υλικό! Κι εμείς κοιτούσαμε για διαμονή στα Μαγαζιά αλλά βρήκαμε πολύ καλή τιμή στην περιοχή του Μώλου και κλείσαμε εκεί. Αυτό που μας προβλημάτισε όμως διαβάζοντας το τόπικ είναι η δυσκολία στη μετακίνηση... Δεν θα έχουμε όχημα - φοιτήτριες γαρ και τα οικονομικά είναι λίγο στενά - και ελπίζαμε ότι θα την βγάλουμε με τα πόδια για χώρα... Είναι όντως δύσκολο να πας με τα πόδια από Μώλο για χώρα? Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει δρομολόγιο με λεωφορείο για Χώρα αλλά όχι μέχρι πολύ αργά, οπότε σκεφτόμασταν πως για τη βραδινή μας βόλτα θα παίρναμε το λεωφορείο απογευματάκι και το βράδυ θα γυρνούσαμε με τα πόδια.. Είναι εφικτό? Διαφορετικά, θα μπορούσαμε εύκολα να βρούμε ταξί αργά (2-3 το βράδυ..) στη Χώρα?
Επίσης για τις υπόλοιπες παραλίες του νησιού δεν έχει λεωφορείο?Ευχαριστούμε εκ των προτέρων :) :)
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω ειχα αμαξι ,αλλα και παλι δεν ειδα και πολλα λεωφορεια να πηγαινοερχονται στο νησι.
Σαφεστατα και θελει αμαξι το νησι.
Δε μου φαινεται και πολυ κοντινη η αποσταση Χωρα-Μαγαζια ...ειδικα βραδιατικα και κοπελες μονες.
Σιγουρα παντως ,μην το δοκιμασετε στην ανηφορα ...ειναι ψηλουτσικα η Χωρα.
 

jimaslan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημερα κι πο μενα....ειμαι νεος στο φορουμ ,ψαχνοντας πληροφοριες σας βρηκα! Ξερει κανεις σας οτιδηποτε για το ξενοδοχειο "Διωνης"? Ενδιαφερομαι και θεωρω οτι θα ηταν φρονιμο να μαθω σχετικα μ αυτο, αν ξερει κανεις σας...ευχαριστω!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ξερει κανεις σας οτιδηποτε για το ξενοδοχειο "Διωνης"? Ενδιαφερομαι και θεωρω οτι θα ηταν φρονιμο να μαθω σχετικα μ αυτο, αν ξερει κανεις σας...ευχαριστω!
Φροντισμενοι εξωτερικοι χωροι κι ευρυχωρα δωματια στο Διωνη αλλα αν σε ενδιαφερει η διαμονη στην παραλια Ασπους κοιταξε τα alemar houses http://www.alemar.gr/index.php/el/ . Τα δωματια ειναι οπως ακριβως φαινονται στις φωτογραφιες κι οι εξωτερικοι χωροι ενας πρασινος παραδεισος, με σκιερες γωνιες ολες τις ωρες της ημερας. Στα συν η εξαιρετικα φιλοξενη Πολυξενη που μας προσεχε και μας τραταρε γλυκακια, η πληρης αυτονομια καθε δωματιου που σου "κρυβει" τους διπλανους σου και φυσικα η καλυτερη σχεση ποιοτητας-τιμης που εχουμε βρει ποτε!
 

jimaslan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Φροντισμενοι εξωτερικοι χωροι κι ευρυχωρα δωματια στο Διωνη αλλα αν σε ενδιαφερει η διαμονη στην παραλια Ασπους κοιταξε τα alemar houses http://www.alemar.gr/index.php/el/ . Τα δωματια ειναι οπως ακριβως φαινονται στις φωτογραφιες κι οι εξωτερικοι χωροι ενας πρασινος παραδεισος, με σκιερες γωνιες ολες τις ωρες της ημερας. Στα συν η εξαιρετικα φιλοξενη Πολυξενη που μας προσεχε και μας τραταρε γλυκακια, η πληρης αυτονομια καθε δωματιου που σου "κρυβει" τους διπλανους σου και φυσικα η καλυτερη σχεση ποιοτητας-τιμης που εχουμε βρει ποτε!
Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον...όμως έχω κλείσει ήδη στο Διώνης μια και "άργησε" να απαντήσει κάποιος φίλος εδώ στο φόρουμ (είχα γράψει στις 28/6) .Ελπίζω να μην απογοητευτώ!πάντως πολύ όμορφα αλλά και φτηνά στο alemar!
 

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
ΠΑΡΑΛΙΕΣ
  1. Ορμος Καλογριας καταπληκτικη, μηδεν σκια , αμμος
  2. Ατσιτσα αισχος
  3. Αγ. Φωκας καταπληκτικη, μηδεν σκια , στσ δεξια αμμος
  4. Πευκος Αριστη, 4-5 σκιες, ψαθινες ομπρελες, τιμια ταβερνα ΄΄ η κυρα σταματια΄΄
  5. Αχερουνες καλη , κοντα στο λιμανι
  6. Καλαμιτσα μετρια , βρωμαγε
  7. Ασπους ΚΑλη
  8. Γυρισματα , καλη, αν εχει βοριαδες ξεχαστε το.....
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Καλησπέρα. Τέλη Ιουλίου θα επισκεφτούμε κι εμείς τη Σκύρο και ψάχνωντας για πληροφορίες βρήκα το φόρουμ το οποίο έχει πολύ καλό υλικό! Κι εμείς κοιτούσαμε για διαμονή στα Μαγαζιά αλλά βρήκαμε πολύ καλή τιμή στην περιοχή του Μώλου και κλείσαμε εκεί. Αυτό που μας προβλημάτισε όμως διαβάζοντας το τόπικ είναι η δυσκολία στη μετακίνηση... Δεν θα έχουμε όχημα - φοιτήτριες γαρ και τα οικονομικά είναι λίγο στενά - και ελπίζαμε ότι θα την βγάλουμε με τα πόδια για χώρα... Είναι όντως δύσκολο να πας με τα πόδια από Μώλο για χώρα? Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει δρομολόγιο με λεωφορείο για Χώρα αλλά όχι μέχρι πολύ αργά, οπότε σκεφτόμασταν πως για τη βραδινή μας βόλτα θα παίρναμε το λεωφορείο απογευματάκι και το βράδυ θα γυρνούσαμε με τα πόδια.. Είναι εφικτό? Διαφορετικά, θα μπορούσαμε εύκολα να βρούμε ταξί αργά (2-3 το βράδυ..) στη Χώρα?
Επίσης για τις υπόλοιπες παραλίες του νησιού δεν έχει λεωφορείο?Ευχαριστούμε εκ των προτέρων :) :)

Κοριτσια δε θελω να σας απογοητευσω αλλα η Χώρα ειναι ενα μισαωρο τουλαχιστον με τα ποδια, ανηφορα και δυσκολος δρομος. Τον κανω απο μικρη γιατι μενει η θεία μου μόνιμα. Για να κατεβεις ειναι οκ για να ανεβεις ομως, θα σας βγει η γλωσσα και επισης κοπελες μονες σας δε ξερω...Οχι οτι ειναι επικινδυνο γενικα μηδεν εγκληματικοτητα που λεει ο λογος αλλα καλυτερα να παιρνατε ταξι που ναι υπαρχουν και τετοιες ωρες και θα τα βρειτε στην πλατεια!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom