Σκύρος Σκύρος

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Για αστακομακαροναδα ως ντοπιος τους προτεινεις το Στελιο στα Γυρισματα ή καπου αλλου?
Εγω λατρεψα και τον παλιο μυλο διπλα στο εκκλησακι στο βραχο ..πολυ ωραια τοποθεσια
Για αστακομακαρονάδες αυστηρά Στέφανος στα Μαγαζια και Ασημενός στους Ασπούς και Ιβιλάη στη Λιναριά. Ο ανεμόμυλος που δούλευα κιόλας μόλις είχε πρωτοανοίξει το 2001 είναι πανέμορφο μαγαζί αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί φέτος. Ο τοτε μάγειρας του ανεμόμυλου άνοιξε τις ιστορίες του Μπάρμπα.
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Πόσο στοιχίζει περίπου η ενοικίαση αυτοκινήτου ξέρουμε;; :)
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Τελικά πάμε 24 με 29 αυγούστου και λέμε να μείνουμε Μαγαζιά (μετά των συμβουλών εδω!). Θα θελα κι εγω κανα τηλεφωνάκι! Μέχρι στιγμής έχω επικοινωνήσει με Φερόγια (δεν έχει τίποτα!) και Ανδριάννα... άλλη επιλογή? προτιμητέο κάποιο με θέα θάλασσα και όσο πιο οικονομικό γίνεται..!
 

Bohemes

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα.
Κοιτάω και εγώ για Σκύρο, αλλά προβληματίζομαι ως προς τον τόπο διαμονής.Μεταφορικό μέσο δεν θα υπάρχει οπότε είμαι μεταξύ Χώρας και της περιοχής Μαγαζιά.

Είδα τι γράφεται εδώ μέσα και ότι προτείνεται Μαγαζιά, αλλά στην Χώρα μου φαίνεται πιο ωραία.Γιατί δεν προτείνετε Χώρα; Δεν έχει μήπως αγορά(μάρκετ) κοντά ή επιλογές για φαγητό;

Ευχαριστώ
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλημέρα.
Κοιτάω και εγώ για Σκύρο, αλλά προβληματίζομαι ως προς τον τόπο διαμονής.Μεταφορικό μέσο δεν θα υπάρχει οπότε είμαι μεταξύ Χώρας και της περιοχής Μαγαζιά.

Είδα τι γράφεται εδώ μέσα και ότι προτείνεται Μαγαζιά, αλλά στην Χώρα μου φαίνεται πιο ωραία.Γιατί δεν προτείνετε Χώρα; Δεν έχει μήπως αγορά(μάρκετ) κοντά ή επιλογές για φαγητό;

Ευχαριστώ
έχει τα πάντα εκτός απο θάλασσα. ωστόσο αν προτιμάει καποιος χώρα θα βρεί τα πάντα και το ταξί με ενα 5ευρω σε πάει Μαγαζιά για μπάνιο ή τα ποδαράκια σου σε 20 λεπτα, η επιστροφή ειναι το ζόρι λόγω υψώματος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ο ανεμομυλος λειτουργουσε κανονικα περσι -καλοκαιρι 2011.
Παντως παιδια μονο με Χωρα-Μαγαζια κατα την ταπεινη μου αποψη..δεν βλεπετε και δεν καταλαβαινετε τιποτα απο το νησι.Χωρια που η παραλια σε Μωλο-Μαγαζια δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.Προσπαθηστε να νοικιασετε ενα μεταφορικο ..εστω και για τις μισες μερες.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
1 χμλ. + απεραντη αμμουδιά δεν βρίσκεις πάντου μην την υποτιμάμε επειδή είναι πολυσύχναστη και εύκολα προσβάσιμη. προσωπικά σε όποια νησιά έχω πάει τέτοια παραλία δεν έχω βρεί. ναι μεν δεν βλέπεις πολλά μέρη αλλά το καλό είναι οτι είναι όλα συγκεντρωμένα και δεν βαριέσαι. καλό βεβαια ειναι να νοικιάσεις κάτι.
 

Bohemes

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μάλιστα, ευχαριστώ.Σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αμάξι, αλλά όχι για όλες τις ημέρες που θα είμαστε εκεί..Ευχαριστώ πολύ!
 

pinelopaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ενοικιαζόμενα δωμάτια στη χώρα

καλημέρα, Είμαι Σκυριανός και μπόρω να δώσω πληροφορίες σε όποιον και οτι χρειάζεται.
Έκλεισα εισιτήρια για 16/8 - 20/8. Για όλα τα ταξίδια μου βρίσκω δωμάτια μέσω internet. Είναι η πρώτη φορά που δυσκολεύτηκα τόσο πολύ να βρω ενοικιαζόμενα δωμάτια στο internet. Μόνο κάποια ξενοδοχεία.
Μήπως ξέρεις κάποια οικονομικά ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Χώρα της Σκύρου? Το μόνο που μου απάντησε στο τηλέφωνο ήταν το "Πανσιόν Νικόλαος" με 40€. Είναι καλό?

Για την αστακομακαρονάδα απάντησες παρακάτω, οπότε ΟΚ.
Γενικώς στο φαγητό εμπιστεύομαι πολύ τη γνώμη των ντόπιων...

Ευχαριστώ πολύ!!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Έκλεισα εισιτήρια για 16/8 - 20/8. Για όλα τα ταξίδια μου βρίσκω δωμάτια μέσω internet. Είναι η πρώτη φορά που δυσκολεύτηκα τόσο πολύ να βρω ενοικιαζόμενα δωμάτια στο internet. Μόνο κάποια ξενοδοχεία.
Μήπως ξέρεις κάποια οικονομικά ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Χώρα της Σκύρου? Το μόνο που μου απάντησε στο τηλέφωνο ήταν το "Πανσιόν Νικόλαος" με 40€. Είναι καλό?

Για την αστακομακαρονάδα απάντησες παρακάτω, οπότε ΟΚ.
Γενικώς στο φαγητό εμπιστεύομαι πολύ τη γνώμη των ντόπιων...

Ευχαριστώ πολύ!!!
θύμισε μου που είναι αυτό (Πασιόν Νικόλαος)? ξέρεις επώνυμο αυτου που το είχε? εμείς τα αναγνωρίζουμε με τα επώνυμα.
 

pinelopaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ενοικιαζόμενα δωμάτια

Τον λένε Τσαλαπατάνη Νικόλαο. Τα δωμάτια έχουν κόκκινα παντζούρια.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βρίσκω ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Χώρα. Κάποιοι μου είπαν ότι δεν τα λειτουργούν πια.
Αν ξέρεις κάποιο άλλο, δώσε μας πληροφορίες.

Να 'σαι καλά πάντως που ασχολείσαι και μας δίνεις πληροφορίες...
Σε ευχαριστώ πάαααρα πολύυυυυ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom