Σκύρος Σκύρος

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Παντως,πληροφοριακα η aegean εχει ακομα παρα πολυ φθηνες τιμες για σκυρο.

Τωρα κοιτουσα και εχει μεσα αυγουστου me 31 ευρω με επιστροφη.
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
agalipas τα ενοικιαζομενα "ανδριάννα" στα Μαγαζιά τα ξέρεις? σκεφτόμαστε να κλεισουμε 2 μέρες εκεί και τις 2 τελευταίες μέρες στη χώρα για να μοιράσουμε τις αποστάσεις (θα μαστε χωρίς αμάξι) και να φύγουμε κατευθειαν για αεροδρομιο. η χώρα με τα μαγαζιά επικοινωνεί με κτελ?
Ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες! Αν είσαι Σκύρο εκείνες τις μέρες κερνάμε καφεδάκι (σε καφετέρια που θα επιλέξεις εσύ ως ντόπιος!χαχα)
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
agalipas τα ενοικιαζομενα "ανδριάννα" στα Μαγαζιά τα ξέρεις? σκεφτόμαστε να κλεισουμε 2 μέρες εκεί και τις 2 τελευταίες μέρες στη χώρα για να μοιράσουμε τις αποστάσεις (θα μαστε χωρίς αμάξι) και να φύγουμε κατευθειαν για αεροδρομιο. η χώρα με τα μαγαζιά επικοινωνεί με κτελ?
Ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες! Αν είσαι Σκύρο εκείνες τις μέρες κερνάμε καφεδάκι (σε καφετέρια που θα επιλέξεις εσύ ως ντόπιος!χαχα)
Ναι τα ξέρω, είναι στη γειτονιά μου. αρκετά δωμάτια είναι με θέα στη θάλασσα σε καλό σημείο τα συστήνω ανεπιφύλακτα αν βρείτε να κλείσετε και πολύ καλή και εξυπηρετική η Ανδριάννα. Έχει κτελ για Μαγαζία - χώρα άλλα όχι πολύ συχνα 5-6 δρομολόγια ημερησίως και όχι μεχρι πολύ αργά. Βέβαια μπορείς να πας και με τα πόδια αν έχεις κουράγιο, δεν είναι πολύ μακριά αρκεί να σου δείξουν το μονοπάτι. μικρός ανεβοκατέβαινα πολλές φορές τη μέρα (τώρα έχω μηχανή).
εγώ θα σας έλεγα να μείνετε μόνο στα Μαγαζιά. η απόσταση για τη χώρα δεν είναι πολύ μεγάλη και δεν αξίζει να μετακομίζετε για δύο μέρες σκέτη ταλαιπωρία, άσε που και στη χώρα αν μείνεις θα έχεις μία μεγάλη ανηφόρα για να πας στην Αγορά. επίσης για το αεροδρόμιο το λεωφορείο περνάει από Μαγαζιά. εγώ θα πάω 31 Αυγούστου (για το πανηγύρι του Αη Μάμα) δυστυχώς δεν έχω άδεια νωρίτερα, αν τύχον όμως κατέβω κανένα τριήμερο και σας πετύχω το κέρασμα θα είναι δικό μου..
 

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Σκύρος

Μοιάζει με Κυκλαδονήσι αλλά βρίσκεται στις Σποράδες. Ο ευκολότερος τρόπος να το προσεγγίσεις με τις νέες και φτηνές πτήσεις της Aegean.
Ακριβά καταλύμματα.
Προσοχή να έχεις κλείσει από πριν για τις μετακινήσεις σου με αυτοκίνητο. Όμως αν μείνεις στα Μαγαζιά μπορείς με τα πόδια να πας από την παραλία Μαγαζιά στην παραλία Μώλο. Τα Γυρίσματα απέχουν 30 λεπτά με τα πόδια από Μαγαζιά. Η Χώρα από τα Μαγαζιά με τα πόδια από τα σκαλιά κανα 15λεπτο με 20λεπτο. Αξίζει με χίλια να πας έχει φοβερή θέα από τη Χώρα και είναι ωραία για περπάτημα. Θα φας στο ΜπάρμπαΓιάννη & Μαρίτσα είναι Καρδιτσιώτης και φτιάχνει 5-6 πιάτα μόνο (λαδόπιτα με ξυνοτύρι, τηγανόψωμο, κεφτεδάκια, τηγανιά...) και σε ένα ιταλικό εστιατόριο πάνω σε μια ταράτσα. Με αυτοκίνητο όλα είναι δίπλα αλλά οι δρόμοι είναι λίγο στενοί και απότομοι.
Οι δύο οργανωμένες παραλίες στο νησί είναι τα Μαγαζιά με το Juicy cafe restaurant και στο Μώλο το Thalassa. Πιο πολλά φαγητά έχει το Juicy αλλά καλύτερη μουσική το Thalassa. Ειδικά αν πας από νωρίς θα βρεις να κάτσεις όπου θες και στα δύο. Οι παραλίες είναι με γκρι άμμο και έχουν και ντουζιέρα. Οι τιμές κυμαίνονται από 5 έως 10 ευρώ περίπου. Για φαγητό στις Ιστορίες του μπάρμπα και για ψάρι αστακομακαρονάδα αλλά με ραντεβού στο ΣΤΕΛΙΟ στα Γυρίσματα (γύρω στα 60 ευρώ 2 άτομα για αστακομακαρονάδα)!!!
Υπάρχει και ΚΤΕΛ που δεν έχει συχνές διελεύσεις για να φτάσεις Μώλο ή Λιναριά.
Από τη Λιναριά φεύγει κρουαζιέρα με πλοιάριο για 2 σπηλιές όπου στη δεύτερη κάνεις και μπάνιο και καταλήγει στο νησί Σαρακηνό στην παραλία Γλυφάδα. Καλό θα ήταν να μην πάρετε τα πράγματά σας από το πλοιάριο γιατί στην παραλία πολύ κοντά έχει μια στάνη και ο βοσκός αφήνει τα ζώα στην παραλία να κάνουν την ανάγκη τους και δεν μπορείς να κάτσεις.

Αυτά σίγουρα θα ξαναπάω...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
δωμάτιο στη θάλασσα

καλημέρα, Είμαι Σκυριανός και μπόρω να δώσω πληροφορίες σε όποιον και οτι χρειάζεται. Με τα κτελ δεν μπορείς να γυρίσεις το νησί πρέπει να έχεις δικό σου μέσο, αλλιώς θα κυκλοφορείς Μαγαζιά-Χώρα-Μαγαζιά. Με ταξί μπορείς άλλα είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Ρώτα με οτι θέλεις να μάθεις.
Καλησπέρα agalipas, έχεις υποψη σου δωμάτιο/ξενοδοχείο στη ΒΔ ή ΝΑ Σκύρο, πάνω στη θάλασσα με ψαρεύσιμη ακτή, όχι αμμουδιά δλδ? με ενδιαφέρει να μείνω σε ένα μέρος και να βουτάω κατευθείαν στην παραλία του για ψαροντούφεκο
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλησπέρα agalipas, έχεις υποψη σου δωμάτιο/ξενοδοχείο στη ΒΔ ή ΝΑ Σκύρο, πάνω στη θάλασσα με ψαρεύσιμη ακτή, όχι αμμουδιά δλδ? με ενδιαφέρει να μείνω σε ένα μέρος και να βουτάω κατευθείαν στην παραλία του για ψαροντούφεκο
το μοναδικό ξενοδοχείο που θα σε βόλευε για αυτό το σκοπό και μόνο είναι στην ατσίτσα ΒΔ. βέβαια εκεί έχει μόνο μια ταβέρνα και τίποτα άλλο όλα τα υπόλοιπα είναι σε ακτίνα 20χλμ. είναι τέλειο τοπίο όμως.
Hotel Atsitsa in Skyros Island Greece
θα βρείς και ωραία μέρη για ψάρεμα.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Αν πατε μη ξεχασετε να δοκιμασετε τη πολυ σκληρη φετα που εχει στα Λιναρια. Μου εχει μεινει αξεχαστη.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
το μοναδικό ξενοδοχείο που θα σε βόλευε για αυτό το σκοπό και μόνο είναι στην ατσίτσα ΒΔ. βέβαια εκεί έχει μόνο μια ταβέρνα και τίποτα άλλο όλα τα υπόλοιπα είναι σε ακτίνα 20χλμ. είναι τέλειο τοπίο όμως.
Hotel Atsitsa in Skyros Island Greece
θα βρείς και ωραία μέρη για ψάρεμα.

Όντως φαίνεται πολύ καλό. Ευχαριστώ
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Διακοπές στη Σκύρο...
Τα συν
...βόλτα στα σοκάκια της Χώρας
...λαδόπιτα με ξινοτύρι και ελληνικός καφές στο Γιαλό στα Μαγαζιά
...ηλιοβασίλεμα στην παραλία στα Μαγαζιά
...βόλτα στον ανεμόμυλο, στα Πουριά και απόλαυση του ιδιαίτερου τοπίου εκεί
...διαδρομή από το λιθόστρωτο μονοπάτι Μαγαζιά-Χώρα
...κεραμικά από την Ιωάννα (στη Χώρα) και από ένα μαγαζάκι δίπλα στο Κορφάρι (στα Μαγαζιά)
...φαγητό στον Στέφανο (Μαγαζιά)
...ποτό στην Αγορά και στο Εσκομπάρ στη Χώρα
...αλογάκια!
...υπέροχη θέα από το ψηλότερο σημείο της Χώρας
...απίστευτα φιλικός κόσμος
...μπουγάτσα από τον Μήτσο στη Χώρα
...καφεδάκι/ ποτάκι στο Juicy
...τα περισσότερα σπίτια σε κυκλαδίτικο στυλ, φροντισμένα με ωραίους κήπους και χρώματα
...οικονομικές τιμές
Τα πλην
...μη συχνά δρομολόγια της τοπικής συγκοινωνίας και όχι προς πολλά μέρη του νησιού
...δύσκολη μετακίνηση αργά το βράδυ με ταξί
(χρειάζεται αμάξι δηλαδή!)
...πανέμορφα αλλά ακριβά τα κεραμικά
...μεγάλη απόκλιση στις τιμές από κάποια ξενοδοχεία σε άλλα (θέλει ψάξιμο η διαμονή)

Ιδανική για ήσυχες, ήρεμες, οικονομικές διακοπές με αυτοκίνητο για εύκολη μετακίνηση
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Διακοπές στη Σκύρο...
Τα συν
...βόλτα στα σοκάκια της Χώρας
...λαδόπιτα με ξινοτύρι και ελληνικός καφές στο Γιαλό στα Μαγαζιά
...ηλιοβασίλεμα στην παραλία στα Μαγαζιά
...βόλτα στον ανεμόμυλο, στα Πουριά και απόλαυση του ιδιαίτερου τοπίου εκεί
...διαδρομή από το λιθόστρωτο μονοπάτι Μαγαζιά-Χώρα
...κεραμικά από την Ιωάννα (στη Χώρα) και από ένα μαγαζάκι δίπλα στο Κορφάρι (στα Μαγαζιά)
...φαγητό στον Στέφανο (Μαγαζιά)
...ποτό στην Αγορά και στο Εσκομπάρ στη Χώρα
...αλογάκια!
...υπέροχη θέα από το ψηλότερο σημείο της Χώρας
...απίστευτα φιλικός κόσμος
...μπουγάτσα από τον Μήτσο στη Χώρα
...καφεδάκι/ ποτάκι στο Juicy
...τα περισσότερα σπίτια σε κυκλαδίτικο στυλ, φροντισμένα με ωραίους κήπους και χρώματα
...οικονομικές τιμές
Τα πλην
...μη συχνά δρομολόγια της τοπικής συγκοινωνίας και όχι προς πολλά μέρη του νησιού
...δύσκολη μετακίνηση αργά το βράδυ με ταξί
(χρειάζεται αμάξι δηλαδή!)
...πανέμορφα αλλά ακριβά τα κεραμικά
...μεγάλη απόκλιση στις τιμές από κάποια ξενοδοχεία σε άλλα (θέλει ψάξιμο η διαμονή)

Ιδανική για ήσυχες, ήρεμες, οικονομικές διακοπές με αυτοκίνητο για εύκολη μετακίνηση
χαιρομαι που πέρασες καλά ακολουθώντας τις συμβουλές μου. εύχομαι να μας ξανάρθεις και κυρίως το τελευταίο 3μερο αποκρεών είναι must.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Καλημέρα!!

Πίνοντας χθες ουζάκι σε μια ταράτσα στις ανηφόρες της πλάκας με καλή παρέα,
ξεκίνησε η συζήτηση καλοκαιρακι-διακοπές-μπανάκια κλπ...
Όπως καταλαβαίνετε έπεσε στο τραπέζι και η άκρως δελεαστική για 3-ημεράκι αεροπορική προσφορά για Σκύρο!

Σε πρώτη φάση έχω 2 πολύ βασικές ερωτήσεις..

1. Τέλη Ιουνίου θα έχει κανένα μαγαζάκι ανοιχτό για ποτάκι στην χώρα? (όχι τίποτα φοβερό, απλά να πιούμε 2-3 κοκτειλ μέχρι τις 1-2 το βράδυ). Ή θα αράζουμε με τον μπάρμαν? :D
2. Αξίζει για 2,5 μερούλες? Σάββατο-Δευτέρα
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλημέρα!!

Πίνοντας χθες ουζάκι σε μια ταράτσα στις ανηφόρες της πλάκας με καλή παρέα,
ξεκίνησε η συζήτηση καλοκαιρακι-διακοπές-μπανάκια κλπ...
Όπως καταλαβαίνετε έπεσε στο τραπέζι και η άκρως δελεαστική για 3-ημεράκι αεροπορική προσφορά για Σκύρο!

Σε πρώτη φάση έχω 2 πολύ βασικές ερωτήσεις..

1. Τέλη Ιουνίου θα έχει κανένα μαγαζάκι ανοιχτό για ποτάκι στην χώρα? (όχι τίποτα φοβερό, απλά να πιούμε 2-3 κοκτειλ μέχρι τις 1-2 το βράδυ). Ή θα αράζουμε με τον μπάρμαν? :D
2. Αξίζει για 2,5 μερούλες? Σάββατο-Δευτέρα
καλημέρα φίλε και σε σένα,

1. τέλος Ιουνίου θα βρεις ανοιχτά όλα τα μαγαζιά στο νησί εντός και εκτός της χώρας. στη χωρα υπάρχουν περίπου στα 15 bar-cafe τα οποία δεν κλείνουν στη διάρκεια του έτους (χειμώνα - καλοκαίρι ανοιχτά). Για οτι μουσική ακούς υπάρχουν και τα αντίστοιχα μαγαζιά. χαμώς δεν θα γίνεται αλλά γενικά κινηση θα υπάρχει σε όλη τη χώρα και στα καταστήματα και σε ορισμένα ίσως να μην βρείς να κάτσεις το Σάββατο. Αν πας και το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος θα έχει πολύ κίνηση το νησί, θα ήταν καλή περίπτωση.

2. Σε δυόμιση μέρες δεν θα έχεις τη δυνατότητα να γυρίσεις όλο το νησί αλλά θα δεις τουλάχιστον 2,3 μέρη πέρα απο την χώρα με την προϋπόθεση να έχεις μεταφορικό μέσο.

για οποιαδήποτε πληροφορίες χρειαστείς μη διστάσεις να με ενοχλήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom