1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Αύγουστο - Σεπτέμβριο 2013! Κάντε κλικ εδώ!

Συγκεκριμένες απορίες για Εύβοια..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Στερεά Ελλάδα' που ξεκίνησε από το μέλος danisg, στις 28 Απριλίου 2012.

1. vickokka

vickokka Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντου
    Πολύ ενδιαφέροντα , όσα προτείνεις, εγώ που έιμαι από τη Χαλκίδα δεν τα ξερω τα πιο πολλα. Ουτε τη Μονή που ανέφερες ούτε το Χωνευτικό ούτε τη Χηλή.
    Εμένα μου αρέσει η Κύμη και η Πλατάνα και θα πρότεινα να γυρίσει αυτά τα μέρη.

eleva, thanos75 and Chris22 like this.
  2. thanos75

thanos75 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ηνωμένο Βασίλειο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Σίδνευ-Νέα Ζηλανδία
    Παράλειψή μου όντως να αναφέρω την Πλατάνα. Εϊναι συμπαθέστατο παραλιακό χωριό με ωραία περαντζάδα ακόμα και τώρα την άνοιξη

eleva and vickokka like this.
  3. vickokka

vickokka Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντου
    Πολύ ωραίο μέρος!

4. Despinadmk

Despinadmk Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αλασκα... <3
    Προσωπικα, η Στενη ειναι απο τα αγαπημενα μου μερη στην Ευβοια για εκδρομη.Συνηθως την συνδιαζουμε με επισκεψη στην Αγια Κυριακη, οπου βρισκεται σε υπεροχο φυσικο περιβαλλον. Πλατανια παντου, τρεχουμενα νερα και η απολυτη ηρεμια! Υπαρχει μια μονο ταβερνα εκει...με πεντανοστιμο φαγητο και πολυ ωραια θεα! Οσον αφορα την ταβερνα ως χωρο, ειναι περιποιημενη αλλα ειναι παλια....πολυ παλια. Δεν ξερω αν εχουν κανει καποιες αλλαγες τωρα. Οντως η αποσταση απο Κυμη ειναι μεγαλη.
    Οσον αφορα την Κυμη συγκεκριμενα, θα την προτιμουσα καλοκαιρι. Οχι οτι δεν προσφερει ενδιαφερουσες επιλογες οπως αυτες που αναφερει ο Thanos75 παραπανω.

eleva likes this.
  5. eleva

eleva Member

Επόμενο Ταξίδι:
    μάλλον Μαγνησία ξανά
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    12/10/1944
    Πω πω, ταχύτατη και πλούσια ανταπόκριση! Ευχαριστώ θερμά όλους! :clap: Σε γενικές γραμμές ήταν υπερπλήρης και όμορφη εκδρομή, δεν προτείνεται ωστόσο από εμένα για πάνω από 3ήμερο (ειδικά εκτός καλοκαιριού). Ακολουθήσαμε βασικά τις συμβουλές του Θάνου (ευχαριστούμε πάααααααααρα πολύ!!!:)) και επισκεφτήκαμε τις πηγές στο Χωνευτικό (ελπίζω να ήταν αυτό που είδαμε!:p), τη Μονή της Μεταμόρφωσης μόνο εξωτερικά (πράγματι απίστευτη θέα και φοβερό κτίσμα) τη Χηλή (συμπαθητικό χωριουδάκι έδειχνε από ψηλά αλλά από κοντά μισοεγκατελειμένο, απεριποίητο και πολύ μικρή σχέση είχε με το Κλήμα ή άλλα χωριά με "σύρματα" στη Μήλο) και φυσικά την Κύμη, την παραλία Κύμης και την Πλατάνα. Ομορφότερες εντυπώσεις από το άνω χωριό της Κύμης (γραφικότητα και κάποια ζωντάνια το βράδυ, πολύ νόστιμο φαγητό στο "Καπιτσαλιό" και γλυκά -ιδίως τοπικοί μπακλαβάδες και αλησμόνητο ραβανί στις "αδερφές Σιδεράκη"!), και το ξενοδοχείο πάνω από την Πλατάνα (μαγευτική θέα του Αιγαίου και του μικροσκοπικού χωριού). Δρόμοι τραγικοί, και στα παραθαλάσσια χωριά (ιδίως Πλατάνα αλλά και παραλία Κύμης) τρελή εγκατάλειψη... οι αρμόδιες αρχές έχουν μεγάααααλο έργο να πράξουν αλλιώς προβλέπω να πέφτει κάνα τούβλο στο κεφάλι κανενός ή να σπάζει κανένα πόδι απ΄τον κυριολεκτικά κομματιασμένο (!) δημ. δρόμο της Πλατάνας και να ζητούνται αποζημιώσεις (αν δεν έχουν ζητηθεί ήδη...) Για να μην σας μαυρίσω την ψυχή και επειδή πέρασα πραγματικά πολύ όμορφα ακολουθεί σύντομο φωτορεπορτάζ:

(παραλία λίγο έξω απ' την Πλατάνα)
    DSC_1615.JPG

Η θέα της Πλατάνας απ' το δωμάτιο
    DSC_1616.JPG

DSC_1663.JPG

Πλατάνα (αν πάτε χειμώνα, σιγουρευτείτε ότι τα έχετε πολύ καλά με τον εαυτό σας!)
    DSC_1638.JPG

DSC_1645.JPG

Παραλία Κύμης
    DSC_1631.JPG
    DSC_1632.JPG

(Ορεινή) Κύμη
    DSC_1722.JPG

DSC_1723.JPG

DSC_1726.JPG
    (η μεσαία και δεξιά επισήμανση νομίζω δεν χρήζει σχολιασμού..:confused: εξ άλλου σκέφτηκα να εμφανιστώ με πλεξουδάκια!:haha:)
    DSC_1725.JPG

(όταν λέμε Απόλαυση...ας είναι με άλφα κεφαλαίο!)
    DSC_1724.JPG

(Διακρίνεται -ακόμη!- το μισοφαγωμένο τηγανόψωνο που ανέφερε παραπάνω ο φίλος Θάνος!!:D)
    DSC_1658.JPG

Πηγές λίγο παραέξω
    DSC_1699.JPG

DSC_1703.JPG

DSC_1711.JPG

DSC_1715.JPG

Χηλή

DSC_1670.JPG

DSC_1684.JPG

DSC_1686.JPG

DSC_1683.JPG

DSC_1677.JPG

Μονή Μεταμόρφωσης του Σωτήρος:
    DSC_1687.JPG

DSC_1689.JPG

DSC_1690.JPG

Και ολίγη από Χαλκίδα για αποχαιρετισμό:

DSC_1731.JPG

DSC_1738.JPG

DSC_1740.JPG

chris7, Chris22, thanos75 and 4 others like this.
  6. thanos75

thanos75 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ηνωμένο Βασίλειο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Σίδνευ-Νέα Ζηλανδία
    Πολύ ωραίες φωτος και χαίρομαι που περάσατε πραγματικά όμορφα. Τί ωραία που μου θύμισες και τα απίστευτα γλυκά του Σιδεράκη!!! Οι μπακλαβάδες γενικά στην Κύμη είναι θεικοί. Στην Κύμη προσωπικά είχα βρεθεί πριν 2 χρόνια φιλοξενούμενος από φίλο εκπαιδευτικό που υπηρετεί εκεί και έτσι γύρισα αρκετά την περιοχή. Να αναφέρω ότι δυστυχώς φέτος το Γενάρη η Κύμη χτυπήθηκε από απίστευτο χιονιά (κακοκαιρία Αριάδνη) και υπήρξαν μεγάλες ζημιές στις υποδομές. Ο φίλος μου ανέφερε ότι σχεδόν 1 βδομάδα δεν μπορούσαν να βγουν από το σπίτι και να κυκλοφορήσουν, ενώ για 2 μέρες δεν είχαν καλά καλά ούτε νερό!!! Οι ντόπιοι τους έλεγαν ότι ήταν γενικά η χειρότερη κακοκαιρία που είχαν δει εδώ και πολλά χρόνια. Ίσως για αυτό να είδετε τόσο χάλια το οδικό δίκτυο (εδώ να πω πως πάλι καλά που δεν με ακούσατε να πάτε και στο Μετόχι, ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί να είναι ο δρόμος μέχρι σήμερα προς τα εκεί). Τέλος να αναφέρω και για μελλοντικούς επισκέπτες της Κύμης, πως η κωμόπολη διαθέτει και ένα από τα πιο ωραία λαογραφικά μουσεία που έχω δει στην Ελλάδα. Επίσης αξίζει μια επίσκεψη και το σπίτι του Γεώργιου Παπανικολάου (του γιατρού που ανακάλυψε το test pap), ο οποίος ήταν από εκεί!

Chris22 likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα