Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
όπως είπε και η Vegerazaros σχεδόν όλες οι ελληνικές τράπεζες έχουν υποκαταστήματα εκεί, όποτε ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βγάλεις από το ΑΤΜ.
επίσης αν θα είσαι 6 με 10 Αυγούστου είναι ευκαιρία να πάτε και στο guca festival (είναι περίπου 2,5 με 3 ώρες από το Βελιγράδι).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κόψε κατι δεν ειναι και για να ζηλευεις το Βελιγράδι .... Anyway εχει Alpha bank οπότε μπορείς να βολευεσαι
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
Χαλαρά , έχει και τράπεζες ( όχι μόνο Alpha bank , έχει και Eurobank και Πειραιώς και άλλες) , έχει και ΠΑΝΤΟΥ ανταλακτήρια σε πολύ καλή ισοτιμία. Γράφουν Menjacnica
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Από Τουρκία έβγαλα λεφτά από ΑΤΜ με κάρτα Εθνικής Τράπεζας χωρίς καθόλου προμήθεια.Στην ισχύουσα ισοτιμία.
Εγώ πάντως πριν μερικές μέρες έβγαλα μερικές λίρες από το ΑΤΜ του αεροδρομίου με προμήθεια 5% (με κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς). Η ισοτιμία ήταν ίδια με αυτήν που μου έδωσε το ανταλλακτήριο δυο μέρες μετά, χωρίς καμμία επιπλέον χρέωση.
 

Eva luna

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα :D
δλδ μου λετε να βαλω τα χρηματα στη τραπεζα και να τραβαω απο ΑΤΜ και θα βγουνε σε νομισμα σερβιας?

Κόψε κατι δεν ειναι και για να ζηλευεις το Βελιγράδι .... Anyway εχει Alpha bank οπότε μπορείς να βολευεσαι
αν εχεις και παει και δεν σου αρεσε ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ασχημος προορισμος απο πολλες αποψεις :) και αν του παιδιου του αρεσε γιατι να περιοριστει ;)
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
δλδ μου λετε να βαλω τα χρηματα στη τραπεζα και να τραβαω απο ΑΤΜ και θα βγουνε σε νομισμα σερβιας?
ακριβώς απο τα atm σου εχει επιλογη για Δηναριο ή ευρώ. Αν βρεις και ανταλλακτήρια με καλή τιμη, ΟΚ ! αλλα αν πας για πρωτη φορα περδευεσαι λιγο με τις ισοτιμίες...Το Βελιγραδι ειναι πολυ ομορφο...ειδικά καλοκαιρι ( χειμωνα ειναι γκριζο :)) Πολλά καφε στους πεζοδομους ,ομορφα παρκα,Βολτα στο ποταμι,διασκεδαση το βραδι στα Σκαρνταλια,πολύς νεαρόκοσμος, Φαγητό καλό και τιμες ακομη καλλίτερες...κλπ..κλπ..Μικρο αλλα ομορφο.. Εινα για αυτο που εννοουμε οι περισσότεροι Ελληνες "Διακοπές" δλδ αραλίκι..Θα περασεις πολυ καλα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, εμένα τα ΑΤΜ μου φαίνονται καλά μόνο όταν είναι για ευρώ. Αλλά, από την άλλη, τι ξέρω εγώ από μαθηματικά και τραπεζικές εργασίες; Τίποτα! :rolleyes:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, εμένα τα ΑΤΜ μου φαίνονται καλά μόνο όταν είναι για ευρώ. Αλλά, από την άλλη, τι ξέρω εγώ από μαθηματικά και τραπεζικές εργασίες; Τίποτα! :rolleyes:
Κι όμως τα ΑΤΜ συμφέρουν αν έχεις κάρτα με μικρή προμήθεια (πχ Εθνική). Αν η τράπεζά σου κρατάει 4 -5 ευρώ ανά ανάληψη τότε καλύτερα ανταλλακτήριο. Τσεκαρισμένο τελευταία στην Τουρκία.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι όμως τα ΑΤΜ συμφέρουν αν έχεις κάρτα με μικρή προμήθεια (πχ Εθνική). Αν η τράπεζά σου κρατάει 4 -5 ευρώ ανά ανάληψη τότε καλύτερα ανταλλακτήριο. Τσεκαρισμένο τελευταία στην Τουρκία.
Με την κάρτα της Εθνικής και με χρέωση μόνο ένα ευρώ έχω κάνει κι εγώ ανάληψη. Η χρέωση αυτή όμως ισχύει για όλες τις χώρες; Ισχύει και για την Τουρκία δηλαδή;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι, από κάθε χώρα για ανάληψη έως €390

Από €391 - €490 είναι €1,10
από €491 - €600 είναι €1,25
και για άνω των €600 είναι €1,50 + 0,5% επί του ποσού
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κι όμως τα ΑΤΜ συμφέρουν αν έχεις κάρτα με μικρή προμήθεια (πχ Εθνική). Αν η τράπεζά σου κρατάει 4 -5 ευρώ ανά ανάληψη τότε καλύτερα ανταλλακτήριο. Τσεκαρισμένο τελευταία στην Τουρκία.
Ακριβώς, επειδή τσεκαρίστηκε στην Τουρκία (= προμήθεια 5%) αλλά και στα Βιετνάμ, Ινδονησία, Μαλαισία, Λιθουανία, γι αυτό και το σχόλιο.
Καλό ταξίδι και φιλιά στη Μαρία (Καστάνια) στο Σαντιάγο! ;)
 

Eva luna

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα :D
εχω της alphabank και για νεο λογαριασμο λιγο δυσκολο η αληθεια ειναι οτι και εγω τα φοβαμαι λιγο αλλα το προτειμω απο τα ανταλλακτιρια.. μηπως ξερουμε για τη συγκεκριμενη τραπεζα τη προμυθειες κραταει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom