Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

spoul

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Γιατί δεν τραβάς από το ATM του αεροδρομίου στη Βουδαπέστη;
Καλημέρα, εννοείς να τραβήξω όλο το ποσό από ΑΤΜ αεροδρομίου Βουδαπέστης ή να βγάλω λίγα για τα πρώτα έξοδα και τα υπόλοιπα από ανταλλακτήριο;
Επίσης, γνωρίζεις ποια τράπεζα χρεώνει τη μικρότερη προμήθεια;

Ευχαριστώ.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Γεια σας παιδια.Μετακομίζω Σκοτία και ήθελα και γω με τη σειρα μου καποιες πληροφορίες για το συνάλλαγμα.Διάβασα οσα γράψατε και οι περισσοτεροι προτείνετε ανάληψη απο ΑΤΜ.
1,Λιρα Αγγλιας χρησιμοποιουνε και στη Σκοτια ετσι?
2.Εχω λογαριασμο στην Πειραιώς.Θα ανοιξω κι εκει βεβαια εναν λογαριασμο αλλα για τον πρωτο καιρο θα κινούμαι με την χρεωστικη αυτη.Σκευτομουν να κανω απο δω συναλλαγμα να εχω εστω για τις πρωτες μέρες.Ειδα τις ισοτιμιες στο site της Πειραιως και μου φαίνονται πολυ καλες εως κ οτι βγαίνω κερδισμένη.Αναρωτιομουν μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και στην πράξη υπαρχουν extra χρεωσεις?Εχει κανει κανεις συναλλαγμα στην τράπεζα?
3.Απο ΑΤΜ η πειραιως ξερετε τι προμήθεια κραταει για λιρες?
στα ατμ 10 ανα συναλλαγη αρα κανε μεγαλες αναλ'υψεις-ο λογαριασμος θέλει 15 ημ'ερες να ανοίξει-κάνε καλή διαχείρηση-οντος υπάρχουν υπαρχουν extra χρεωσεις?
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που είναι πιο οικονομικά να κάνω συνάλλαγμα από ευρώ σε λίρες ( σε οποιαδήποτε τράπεζα, στην τράπεζα της Ελλάδος ή στο αεροδρόμιο ) ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Εξέτασε και να τραβήξεις κατευθείαν από ΑΤΜ εκεί Λίρες με κάρτα ανάληψης της τράπεζας σου.Αν μας πείς ποιάς τράπεζας κάρτα ανάληψης έχεις,αυτοί που ξέρουν θα σε ενημερώσουν.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που είναι πιο οικονομικά να κάνω συνάλλαγμα από ευρώ σε λίρες ( σε οποιαδήποτε τράπεζα, στην τράπεζα της Ελλάδος ή στο αεροδρόμιο ) ?
Στα ανταλλακτηρια Ομονοιας, στην Αγιου Κωνσταντινου ειναι καποιο που δεν χρεωνει προμηθεια.
 
Last edited:

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
ΠΑΙΔΕΣ καλησπερα, μια ερωτηση..... Το Σαββατο πεταω για Βουδαπεστη... Εχω κανει 200 ευρω συναλλαγμα (56.000 φιορινια), απο το eurochange στο Συνταγμα και σκεφτομαι να κανω οτι υπολοιπο χρειαστει εκει, αποφευγοντας οσο μπορω τα τουριστικα της Βατσι....
Το ερωτημα ειναι, αν μου μεινουν περισσευουμενα τι συμφερει να κανω? να τα ανταλλαξω εκει, πριν φυγω ξανα σε ευρω η να τα ανταλλαξω εδω οταν γυρισω?
Δυστυχως τσιγκουνευτηκα τα... 2 ευρω που μου ζητησαν απο το eurochange για να κλειδωσω την ισοτιμια.... (Ξερω ειμαι ..μ****ς)

ΤΙ ΛΕΤΕ?
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Vaci λοιπον..... οποτε εκει κανω εξτρα φιορινια η ξανακανω πισω ευρω....

thanks παιδες!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Κάθε κατάστημα έχει την ισοτιμία και αναφέρεται αν κρατάει ή όχι προμήθεια.Μια γύρα να κάνεις θα δεις πολλά.
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Το ποιο φτηνο φιλε μου εγω το ειχα βρει κοντα στην Μεγαλη Εβραικη συναγωγη.. Στην γωνια που κανει η Dohany με την Karoly krt πηγαινοντας για την σταση του μετρου Astoria ... Ηταν ενα πολυ μικρο που το ειχαν κατι Αραβες , και ειχε μια κοκκινη πινακιδα απεξω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom