EasyJet Ryanair Συνδυασμος ryanair και easyjet?

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σχεδιαζουμε να παμε για πρωτη φορα στο Λονδινο τελη Γεναρη και ενω αρχικα ελεγα να παμε με ryanair μετ επιστροφης τελικα βλεπω οτι οι ωρες αφιξης της στο Λονδινο ειναι πολυ αργα σε αντιθεση με την easyjet που φτανει μεσημερι και ετσι κερδιζουμε μιση μερα,ενω στην επιστροφη συμβαινει το αντιστροφο δηλαδη η easyjet πεταει εξαιρετικα νωρις στις 6 τα χαραματα ενω η ryanair στις 4 το μεσημερι. Για εμας που δεν το βλεπω να ξαναπηγαινουμε Λονδινο μια επιπλεον μερα συνολικα ειναι υποθεση....

Επειδη πεταω πρωτη φορα με τις εταιρειες αυτες και γενικα με lowcost εταιρειες,υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω? Μηπως μου δημιουργησει προβλημα αυτο που λεω να κανω,να παω με αλλη και να γυρισω με αλλη εταιρεια?

Πασα βοηθεια δεκτη.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Χωρις να εχω ταξιδεψει με καμια απο τις 2 εταιρειες αλλα με πολλες αλλες, εκφραζω τη γνωμη οτι η επιλογη σου δεν εχει σχεση με τη λεξη προβλημα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις,κάνε αυτό που σε βολεύει και σε συμφέρει περισσότερο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Kατ αρχη μπορεις να το κανεις αλλα θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν οτι η Ιζυ απο
Θεσσαλονικη προσγειωνετε στο αεροδρομιο Γκατγουικ,ενω η Ραυαν πετα
στο Στανστεντ.Διαβασε τις οδηγιες που εχει γραψει ο Θανασης αλλα και αλλοι
συμφορουμιτες και αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
NIKOLETA05 said:
Σχεδιαζουμε να παμε για πρωτη φορα στο Λονδινο τελη Γεναρη και ενω αρχικα ελεγα να παμε με ryanair μετ επιστροφης τελικα βλεπω οτι οι ωρες αφιξης της στο Λονδινο ειναι πολυ αργα σε αντιθεση με την easyjet που φτανει μεσημερι και ετσι κερδιζουμε μιση μερα,ενω στην επιστροφη συμβαινει το αντιστροφο δηλαδη η easyjet πεταει εξαιρετικα νωρις στις 6 τα χαραματα ενω η ryanair στις 4 το μεσημερι. Για εμας που δεν το βλεπω να ξαναπηγαινουμε Λονδινο μια επιπλεον μερα συνολικα ειναι υποθεση....

Επειδη πεταω πρωτη φορα με τις εταιρειες αυτες και γενικα με lowcost εταιρειες,υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω? Μηπως μου δημιουργησει προβλημα αυτο που λεω να κανω,να παω με αλλη και να γυρισω με αλλη εταιρεια?

Πασα βοηθεια δεκτη.
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Μόνο μη μπερδεψεις τα αεροδρόμια που είπαν και νωρίτερα!

Επίσης προσοχή στα όρια της χειραποσκευης.
Νομίζω αλλά της easyjet και αλλά της Ryanair.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ξανά)
Έχω την εντύπωση πως από οικονομικής απόψεως ένα ταξίδι με επιστροφή βγαίνει πιο οικονομικά από 2 μεμονομένα. Τσεκαρε το
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Έχω την εντύπωση πως από οικονομικής απόψεως ένα ταξίδι με επιστροφή βγαίνει πιο οικονομικά από 2 μεμονομένα. Τσεκαρε το
στη ryan δεν ισχυει αυτό από ότι ξέρω.Οι τιμές είναι στάνταρ είτε κλείσεις απλό είτε με επιστροφη.Και νομίζω ότι έτσι είναι και στην easy
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ναι ενω με τις αλλες εταιρεις το μεμονωμενο εισιτηριο ειναι πιο ακριβο με τις δυο αυτες ειναι ιδια τιμη. Παω να διαβασω οδηγιες για ιζυ τις αλλες τις εχω ξεκοκαλισει προχτες και μετα κλεινω....
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Διαβασε τις οδηγιες που εχει γραψει ο Θανασης αλλα και αλλοι
συμφορουμιτες και αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε.
Tις οδηγιες του Θαναση για την ryanair τις διαβασα δεν βρηκα κατι αναλογο ομως για ιζυ...υπαρχει?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περιπλους της Ευρωπης!
Φαινομενικα οι τιμες ειναι ιδιες ειτε one-way ειτε μετ'επιστροφης. Ωστοσο οταν πας να κλεισεις ryanair μονο Λονδινο-Θεσσαλονικη σου βγαζει την ιδια τιμη σε λιρες. Το admin fee απο 6€ γινεται 6 λιρες και η βαλιτσα απο 15€/διαδρομη γινεται 15 λιρες ανα διαδρομη. Θελω να κανω ακριβως το ιδιο με τη Νικολετα λογω της ωρας αφιξης/αναχωρησης και μου βγαινει συνολικα 50€ περισσοτερα απο οτι αν εκλεινα πανε-ελα ryanair. Νομιζω ομως οτι θα τα δωσω γιατι δε λεει να περασω τη νυχτα στο Victoria Station, ακομα δε με εριξε εκει η ζωη.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φαινομενικα οι τιμες ειναι ιδιες ειτε one-way ειτε μετ'επιστροφης. Ωστοσο οταν πας να κλεισεις ryanair μονο Λονδινο-Θεσσαλονικη σου βγαζει την ιδια τιμη σε λιρες. Το admin fee απο 6€ γινεται 6 λιρες και η βαλιτσα απο 15€/διαδρομη γινεται 15 λιρες ανα διαδρομη. Θελω να κανω ακριβως το ιδιο με τη Νικολετα λογω της ωρας αφιξης/αναχωρησης και μου βγαινει συνολικα 50€ περισσοτερα απο οτι αν εκλεινα πανε-ελα ryanair. Νομιζω ομως οτι θα τα δωσω γιατι δε λεει να περασω τη νυχτα στο Victoria Station, ακομα δε με εριξε εκει η ζωη.
Δεν ειναι μονο οτι θα περασεις τη νυχτα στο σταθμο....ειναι οτι πληρωνεις τζαμπα και βερεσε το ξενοδοχειο για ενα επιπλεον βραδυ χωρις να μεινεις την επομενη μερα στο Λονδινο,οπότε τη διαφορα των 50 ευρω την πληρωνεις διπλα και τριπλα....ενω αν γυρισεις με ράιαν που πεταει το μεσημερι ξυπνας το πρωι ανετος,αφηνεις τις αποσκευες καπου στο ξενοδοχειο και βλεπεις μεχρι τίς δυο καποιο αξιοθεατο ακομη....

Αν πας Λονδινο για τουρισμο και οχι για δουλεια αξιζει και γι αυτη τη μιση μερα παραπανω.

Εκλεισα τελικα για αρχες Φλεβαρη Θεου θελοντος ...Εχω καποιες αποριες.
Βοηθηστε παρακαλω για να μη μπλεξω τα πρεπει των δυο εταιρειων.

1)Στην easy ειναι επισης υποχρεωτικο το Online check in? Ή μπορω να κανω και στο αεροδρομιο χωρις κοστος?

2)Οταν εκλεισα τη μεταβαση στο Λονδινο με την easy μου ζητησε αριθμους ταυτοτητων-ληξεις κλπ κλπ.Στο κλεισιμο του εισιτηριου της επιστροφης από Λονδινο με τη ryan δεν ζητησε τετοιες λεπτομερειες μονο ονοματα. Εκανα κατι λαθος?

3) Παρολο που ειχα συμπληρωσει ολες τις ζητουμενες λεπτομερειες στην easy περι ταυτοτητων,διευθυνσεις μας κλπ κλπ και γι αυτο αλλωστε με αφησε να προχωρησω,στο mail επιβεβαιωσης της κρατησης μου γραψανε: "Σας ευχαριστουμε για την κρατηση σας ΧΥΖΤ6789 και στην κατω σειρα με πορτοκαλι γραμματα "Σημαντικο! Πρεπει να προσθεσετε πληροφοριες ταυτοτητας στην κρατηση σας". Το βγαζει τυποποιημενα ή οντως δεν εγραψα κατι σωστα? Μα δεν αναβε καποιο κοκκινο κουτακι οταν τα συμπληρωσα τα στοιχεια ταυτοτητων...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom