Συρία Συρία, η γόησσα της Μ.Ανατολής.

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη

_Σαχτακ!!
_Στην υγεια σου αντιπροτεινω και εγω στον χαμογελαστο Χ.που σηκωνει το ποτηρι του να τσουγκρισουμε.
Κατεβαζω αργα την πρωτη γουλια αρακ γεματος περιεργια για τη γευση του!!!
Εχει το χρωμα του ουζου αλλα όχι τη μυρωδια του,και από γευση....προς το τσιπουρο.

Μιας και καθομαστε στο εστιατοριο του ξενοδοχειου η κυριως κουβεντα μας είναι γυρω από τα φαγητα.
Ο Χ. καποια στιγμη επιμενει με πεισμα στη φραση του οτι…...η πολιτικη κουζινα της Κωνσταντινουπολης είναι υπερτιμημενη,και βαλλεται να μας το αποδειξει.
Σε λιγο παρελαυνουν από μπροστα μας ένα σωρο πιατακια.
Μια πανδαισια γευσεων και χρωματων ξεκινα,και πρωτα ευφραινονται τα ματια και κατοπιν ο ουρανισκος.
Ξεσκεπαζουμε από το πανερι τις αραβικες πιτες,κοβουμε μικρα κομματια και τσιμπολογαμε με τα δαχτυλα τα ανατολιτικα εδεσματα,υιοθετοντας το συριακο τροπο συτισης

Καψαχαλαμπια, φαλλαφελ, ταμπουλε, σουλουκι, τουμπε, τοσκα, χουμους, κιμπε, ρισταγε
είναι μερικα από τα πιατα που δοκιμαζουμε και ερχονται συνεχεια κι`αλλα.

Κάθε προσπαθεια μας για εγκρατεια παει περιπατο και μεις βυθιζομαστε ολο και περισσοτερο στο γαστριμαργικο παραδεισο της Συριας.
Λιγο πριν εκραγω σκαει μυτη και το επιδορπιο παγωτο καιμακι με ξηρους καρπους και ευχομαι να λειτουργηση σαν βαλσαμο πριν ανατιναξω το στομαχι μου στον αερα.
Το ταξίδι της γευσης συνεχιστηκε και τις υπολοιπες 2 μερες που μειναμε στο Αλεππο με αποκορυφωμα που δεν θα ξεχασω ποτε το….κεμπαπ με σαλτσα από κερασια και διαφορα αλλα συστατικα που δεν θυμαμαι.
Θυμαμαι όμως ότι ηταν η αποθεωση της νοστιμιας.!!!!

Διδαγμα…..πριν πατε στη Συρια πρεπει να κανετε διαιτα.(μην αγνοησετε αυτό το tip)


Νωρις το πρωι ξεκιναμε να γνωρισουμε το Αλεππο,με τα ποδια.
Mια εποχη αλλοτινη εξελισεται μπροστα στα ματια μας.!!!
Η πολη εχει ιστορια 5000 ετων και θεωρητε απο τις αρχαιοτερες που κατοικουντε συνεχομενα μεχρι σημερα.
Ο σημερινος πλυθησμος της είναι περισσοτερος από της Δαμασκου στις μερες μας.
Οι πρωτες εικονες μου φερνουν στο νου την παληα πολη των Χανιων και του Ρεθυμνου.
Στενα σοκακια με αψιδες και καμαρες,όλα είναι πετροκτιστα διατηρητεα και ακρως εντυπωσιακα.
Μερικα σπιτια είναι καφασωτα δηλ.ένα δωματιο από ξυλο προεξεχει από το υπολοιπο σπιτι και στηριζετε με δοκους στον εξωτερικο τοιχο.
Οι περισσοτερες ξυλινες εξωπορτες που συνανταμε εχουν σκαλιστα σχεδια.Αν τυχει και βρειτε καποια ανοιχτη,παρτε το θαρρος και ριχτε μια ματια στο εσωτερικο προαυλιο χωρο.Ισως να αντικρυσετε ένα μικρο παραδοσιακο πετροχτιστο σπιτι,διακοσμημενο σε μπεζ ασπρο και μαυρο χρωμα,βουτηγμενο μεσα στις κληματαριες.

Η νεα πολη του Αλεππο δεν είναι κατι αξιοθεατο.και την προσπερναμε χωρις ιδιαιτερη σημασια.
Στο δρομο κανουμε συναλλαγμα,η ισοτιμια που μας δινουν είναι καλη,το δε κερδος τους πολύ λιγο και γενικα συμφερει για αρχη.
Αλλαζουμε μικροποσα γιατι ολοι δεχονται και ευρω και τα ρεστα δινονται σε συρ.λιρες.

Προσπερναμε το seraton που είναι σε αποχρωση του μπεζ χρωματος και δενει αρμονικα με την πολη.
Η κυκλοφορια στους δρομους είναι μικρη γιατι ακομη είναι νωρις,οι περισσοτεροι εμποροι ανοιγουν τα μαγαζια τους μετα της 11 το πρωι.
Υποψιν ότι τις Παρασκευες είχουν κλειστα οι μουσουλμανοι,και τις Κυριακες οι χριστιανοι.
Οι δυο αυτές θρησκειες συνυπαρχουν αρμονικα στη Συρια διχως την παραμικρη εχθρα η αντιπαλοτητα μεταξυ τους.

Είναι απιστευτα ομορφο να δειτε το βραδυ μιναρε φωτισμενο στην κορφη του με το πρασινο φως και διπλα χριστιανικη εκκλησια που στον τρουλο της αναβει ο μπλε σταυρος.
Κατευθυνομαστε στο κεντρο της παληας πολης που είναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας από την Unesco.

Το πρωτο που αντικριζουμε μπροστα μας είναι το μεσαιωνικο αραβο-ισλαμικο καστρο το Citadel που στεκει εκει αιωνες πανω σ`ένα λοφο περιτρυγιρισμενο από ταφρο.Είναι εντυπωσιακο και τεραστιο.
Λενε ότι σε καποια παλαιοτερη μορφη του ξεκουραστηκε εκει ο Αβρααμ πηγαινοντας στη Χανααν.
Εχει ξανακτηστει πανω σε παλιοτερα συντριμμια καστρων αφου μεσα από την αρχαια ιστορια του το ειχαν διεκδηκησει ένα σωρο λαοι,αναμεσα τους και οι ελληνες.
Ενώ λοιπον πριν μερικους αιωνες οι διαφοροι λαοι σκοτωνοντουσαν να μπουν στα εσωψυχα του, εσεις με ένα πολύ μικρο αντιτιμο θα περασετε την πελωρια πυλη του και θα θαυμασετε τους εσωτερικους και εξωτερικους χωρους του.

Εκτος από τα παληα αναπαλαιοτεα κτισματα του υπαρχουν κι αλλα ερειπια απειραχτα από ανθρωπινο χερι να μαρτυρουν τα μεγαλεια μιας παλαιοτερης εποχης.
Η θεα από δω πανω είναι μοναδικη,από δω φαινεται ολη η πολη πανοραμικα.
Μπορειτε να απολαυσετε ένα τσαι μεντας αφηνοντας το βλεμμα σας να ψαχνει σπιθαμη-σπιθαμη την πολη.
(μην πατε Τριτη είναι κλειστο).


Στις παρυφες του citadel ξεκιναει το αυθεντικοτερο παζαρι της ανατολης,η καρδια του αλεππο χτυπα εδώ μεσα στα κτισματα του13ου αιωνα.
Βρειτε την πυλη μπροστα σας και χαθειτε στη σκεπαστη δαιδαλωδη αγορα,μηκους 12 χλμ.
Όλα τα αγαθα της ανατολης στα ποδια σας θα βρειτε, και οι μυρωδιες των μπαχαρικων θα τρυπωσουν γενναιοδωρα στην οσφρηση σας.

Οι προσφορες των εμπορων ξεκινουν με χαμογελο που ακολουθει την ερωτηση...
Από πού ειστε…..και μετα την απαντηση μας το χαμογελο μεγαλωνει....και το παζαρεμα φουντωνει.
Στο τελος ως συνηθως αν κανεις πως φευγεις πετυχενεις την τιμη που θες,αφου σε ξαναφωναζουν πισω.
Το σιγουρο είναι ακομη και χωρις να ψωνισεις εστω και αν μπεις στο μαγαζακι τους για λιγο θα σε κερασουν τσαι η καφε,και ότι κι αν απογινει θα σε αποχαιρετισουν με ένα γουελκαμ η γεια σου.
Οι περισσοτεροι μιλουν ικανοποιητικα αγγλικα αλλα και σπαστα ελληνικα μιας και ερχονται στη χωρα μας για δουλεια η για σπουδες.

Ο καφες στη Συρια είναι με καρδαμο,είναι όπως ο δικος μας ελληνικος,αλλα η γευση του δεν με εντυπωσιασε και πολύ σε σχεση με το τσαι τους που είναι υπεροχο,και σερβιρετε σε ποτηρια όπως αυτά του κρασιου.
Μην παραλειψετε να αγορασετε το φημισμενο αλεπιανο σαπουνι με ελαιολαδο,εξαλλου χρειαζετε και για χαμαμ.!!!

Από τα σουκς βγηκαμε απογευμα φορτωμενοι με λογης-λογης πραματειες,και αναλωμενοι από τα αλεπαλληλα απανωτα παζαρεματα.

Ωρα για χαλαρωση και αλλαγη εικονων μας προσφερει
το μεγαλο τζαμι,Ομεγιαδων που κι αυτό βρισκετε διπλα στα σουκς,βγαζουμε τα παπουτσια μας και μπαινουμε στην μεγαλη αυλη του μην ξεροντας τι να πρωτοθαυμασουμε.

Η ωρα του σουρουπου μας δινει καταπληκτικες χρυσαφενιες εικονες και θεωρω ότι η καλυτερη ωρα να το επισκευτει καποιος είναι αυτή.
Μεσα από την πλουσια ιστορια του,και αναλογα με τις περιστασεις των καιρων και των λαων εχει κι`αυτό διατελεσει ρωμαικο ναο αλλα και βυζαντινη εκκλησια.
Ο εντυπωσιακος μιναρες του εχει υψος 45 μετρα.

Καθ`αυτό τον τροπο περασαν αστραπη οι μερες μας στο Αλεππο,και ειδικα εγω ανυπομονω να βρεθω στην Παλμυρα που τοσα και τοσα εχω ακουσει και δεν εχω δει ακομη.

Η γνωμη μου είναι ότι το Αλεππο αξιζει για 2-3 διανυκτερευσεις και όχι για μικρη επισκεψη λιγων ωρων που συνηθως γινεται.

Ο ανατολιτικος χαρακτηρας του,τα αρχαια μνημεια του,τα ατελειωτα σουκς του και οι καλοι ανθρωποι που βρηκαμε είναι ενας ισχυρος λογος να μεινετε και να ζησετε για λιγο το αρωμα ανατολης που εκπεμπει.!!!
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μετά τη περιήγηση στη Ν.Α. Ασία, ήρθε η ώρα της εγγύς ανατολής! Έμπαινε δυνατά, θέλουμε στόρυ!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Επιτέλους το άρωμα ανατολής που μοσχοβουλούσε ο xenos τόσον καιρό έφτασε και σε μας!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
τελεια, αλλα...θελουμε κιαλλο!!!!!!!να περιμενουμε και συνεχεια???
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πολυ καλο και χρηστικο .... αλλά θελουμε και αλλο !!!:p
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωστε πηγες με γκρουπ! Η Ρενατα οδηγος κι εσυ..το γκρουπ?? Δεν πιστευω να χασατε κανεναν στη διαδρομη!:haha:
Xene συνεχισε δυναμικα!:clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Κι έλεγα γιατί αργεί αυτό το παιδί να γράψει για τη Συρία....Επιτέλους! Πολύ καλές οι πληροφορίες σου.....και πολύ καλή η τιμή του εισητηρίου!!!:D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο xenos!
Είσαι πολύ τυχερός!
Το καλύτερο γκρουπάκι πέτυχες!

Λεπτομέρειες για ξενοδοχεία και εκδρομές θέλουμε πολλές μελλοντικά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
...μπραβο, σωστη αναλυση, ωραια αφηγηση και ζεστη αναμνηση ακομη και για μενα που δεν ημουν στο γκρουπ....
και το φοβεροτερο μαλλον θα το γραψει η ρενατα,,,τα σκληρα παζαρια της....,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
...μπραβο, σωστη αναλυση, ωραια αφηγηση και ζεστη αναμνηση ακομη και για μενα που δεν ημουν στο γκρουπ....
και το φοβεροτερο μαλλον θα το γραψει η ρενατα,,,τα σκληρα παζαρια της....,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με πήρατε μυρωδιά...θα μου το πληρώσεις lullu αυτό!!:bleh:
τι παζάρια λές αφού ξέρεις οτι μου ζητούν τους δίνω...:shock:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου xeno που μου χάρισε μεγάλες στιγμές,την προσοχή,και την φροντίδα του. την συρία την ξαναείδα με διαφορετικά μάτια αφού ήμουν με ένα τόσο ωραίο γκρουπάκι!
xene συνέχισε εσύ και εγώ θα απολαμβάνω τις περιγραφές σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom