Συρία Συρία, η γόησσα της Μ.Ανατολής.

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη

Στις χωρες του Ισλαμ το κορανι επιβαλει την πλυση και καθαριοτητα του σωματος,γιατι εξαλειφει τα αμαρτηματα της ψυχης.
Εξαλλου σε χωρες που εχουν μεγαλες εκτασεις με ερημο και λενε το νερο νερακι οι συνθηκες υδρευσης για ιδιωτικα λουτρα αλλα και για οικονομικους λογους παλαιοτερα δεν υφισταντο.
Eτσι τα χαμαμ από παλαιοτατων χρονων εγιναν αναποσπαστο κομματι ζωης των ισλαμιστων.

Η Συρια ποτε δεν θα ολοκληρωθει σαν προορισμος αν δεν χαρειτε τις ευεργιτικες και αχνιστες ιδιοτητες ενός χαμαμ.!!!
Όχι ενός οποιουδηποτε χαμαμ,αλλα στο πιο παληο χαμαμ της Δαμασκου το
Nour Eddin AlShaheed που λειτουργει ανελλιπως από τα μεσα του 12ου αιωνα.
Το παραπανω χαμαμ είναι μονο για αντρες.
Ο ναος των αντρων.
Υπαρχουν κι αλλα χαμαμ στη Δαμασκο που είναι η αντρικα η γυναικια.
Παντα ξεχωριστα ανδρων και γυναικων,εκτος καποια που δεχονται διαδοχικα μεχρι καποια ωρα γυναικες και μετα μονο αντρες.

Μεσα από τα σοκκακια της αρχαιας πολης συνανταμε πρωτα το γυναικειο χαμαμ.
Η Ρενατα εφτασε στον προορισμο της και μπαινει μεσα με ανεση και με ενθουσιασμο.

Το δικο μου χαμαμ είναι αρκετα πιο κατω,δινουμε ραντεβου μετα από 2 ωρες και ξεκιναω.
Περναω το μεγαλο μοσκι ομεγιαδων και κατευθυνομαι προς τους ρωμαικους κιονες που είναι η αρχη των σουκς Χαμιντιε.
Ενας καινουργιος βομβαρδισμος ηχων χρωματων αρωματων και κοσμοσυροης με κυριευει και ανακατωνομαι με το πληθος.
Παρ`ολο που μου ειχε εξηγηση η ξεναγος μου το δρομο …..πρεπει ναχεις και το μυαλο σου να μην τον χασεις…..αλλα εμενα μ`αρεσει να χανομαι…..εχει την περιπετεια του….εκτος αυτου αμα δεν χαθεις μεσα στα σουκς δεν θα χαθεις πουθενα….
Αλλα ο xenos ειχε προνοησει απο τη ρεσεψιον του ξενοδοχειου.... και βγαζω ένα χαρτακι από την τσεπη μου που ηταν γραμμενο το χαμαμ στα αραβικα και το δειχνω στον πρωτο τυχοντα.
…..Μονο που δεν με πηρε από το χερι να με παει…..
Τελικα στην αρχη των σουκς κανεις αριστερα και μετα δεξια και μετα ξαναρωτας το βρισκεις στο πιτς-φυτιλι.(χαιρομαι που σας καθοδηγησα και καταλαβατε που είναι):D

Δεν εχω κανει ποτε χαμαμ και η περιεργεια μου ηταν μεγαλη.!!!
Το κτιριο είναι παμπαλαιο,είναι μια μεγαλη αιθουσα θα μπορουσε ναναι και εκκλησια,εχει και τρουλο με παραθυρα γυρω-γυρω.
Με το που μπαινεις είναι ενας τυπος καθιστος σε μια εσοχη,εκει δινεις ότι πραγματα αξιας εχεις και τα κλειδωνει σ`ένα σιδερενιο ντουλαπακι και το κλειδι στο φοραει σαν βραχιολακι στο χερι.
Σε κεινο το σημειο στην εξοδο πληρωνεις κι`ολας.
Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα κατι λιγοτερο από 5 ευρω.

Η επομενη κινηση είναι να βγαλεις τα παπουτσια σου και να βρεις ξυλινα τσοκαρα στο νουμερο σου.
Ανεβαινεις 3-4 ξυλινα σκαλοπατια που είναι μια υπερυψωμενη επιφανεια εκει θα αποχωρηστεις τα ρουχα σου και σου δινουν μια καθαρη πετσετα να τη στερεωσεις γυρω από τη μεση σου.
Τα ρουχα θα τα κρεμασεις σε μια από τις πολλες κρεμαστρες που υπαρχουν στο χωρο ενώ μετα θα στα καλυψουν με ένα μαντηλι.
Παντως να ξερετε ότι δεν υπαρχει περιπτωση να χασετε οτιδηποτε εκει μεσα.

Τριγυρω μεσα στη κυριως αιθουσα βλεπω σ`ένα παγκακι στη σειρα να καθονται μερικοι τυποι με κοκκινες πετσετες στο κεφαλι-προφανως τελειωσαν το χαμαμ και απολαμβανουν το τσαι τους.
Ηρθε και η δικη μου σειρα να χωθω στα αδυτα του χαμαμ προσπαθοντας να κουμανταρω τα τσοκαρα που επρεπε να ειχα παρει κανα-δυο νουμερα μικροτερα.
Εκτος από την πετσετα στην μεση κραταω και μια ναυλον τσαντα που εχω μεσα μια πλακα σαπουνι από το αλεππο, ένα σφουγγαρι που μολις ειχα αγοραση και το σαμπουαν μου.
(όλα αυτά με την καθοδηγηση της πολυτιμης ξεναγου!!!).
Αλλά και τιποτα από αυτά να μην κρατατε θα σας δωσουν εκει.

Mετα από μια στενη διοδο και ανοιγοντας μια πορτα ερχομαι αντιμετωπος με μια γαλακτωδη ατμοσφαιρα από τους υδρατμους.
Όλα εκει μεσα είναι καυτα.
Μαλλον έτσι θα είναι όταν ανοιγουν και οι πυλες της κολασης για να υποδεχτουν τον κάθε αμαρτωλο.
Αλλά είναι και βρεγμενα.Εκτος από τη ζεστη όλα εκει μεσα σταζουν,αχνιζουν.
Η ζεστη του δωματιου είναι καθηλωτικη σαν να μπαινεις σε προθαλαμο φουρνου.
Η αναπνοη συνηθιζεται ευκολα και τα υδραυλικα σου αν υπαρχει καποιο προβλημα θα δουλευουν ρολοι μετα από λιγο.
Προσπαθω να ξεπερασω το σοκ της ζεστης και της ομιχλωδης ατμοσφαιρας από τους υδρατμους.
Είμαι σε ένα μεγαλουτσικο δωματιο παραλληλογραμο που στις γωνιες του εχει εσοχες που είναι σαν μικρα δωματιακια.
Παντου εχει κρουνους και από κατω μαρμαρινες γουρνες με νερο,που μεσα επιπλεουν μικρα δοχεια.
Εχει καμμια δεκαπενταρια ατομα μεσα.
Βρισκω μια θεση διπλα σε μια γουρνα που δεν ηταν κανεις και προσπαθω να δω μεσα από τους ατμους τι κανουν οι αλλοι για να κανω και γω.
Καποιος από απεναντι καταλαβαινει ότι είμαι στραβαδι και δεν ξερω που πανε τα 4 και ερχεται μου αδιαζει τη γουρνα με το νερο και μου λεει να τη ξαναγεμισω.

Αμ`δεν ηξερα ότι θελει και μανιουαλ το χαμαμ…….. τωρα όμως καταλαβα.
Ανοιγω τη ζεστη βρυση να γεμιζει νερο και λιγο το κρυο.
Το νερο πρεπει να είναι ζεστο σε θερμοκρασια που μολις αντεχεται από το σωμα σου,και δημιουργω την καταλληλη αναλογια προσθετοντας ποτε ζεστο και ποτε κρυο.
Καθομαι καταχαμα στις μαρμαρενιες πλακες και
αρχιζω να μπουγελονομαι από την κορφη μεχρι τα νυχια.
-Την πετσετα δεν την βγαζουμε ποτε από τη μεση μας-
Βγαζω και το πρασινο σαπουνι και αρχιναω το σαπουνισμα.
Μετα σειρα εχει το σφουγγαρι και αρχιζω να τριβομαι με λυσσα λες και προτειτερα ειχα πεσει σε κανενα βουρκο.

Δεν ξερω ποση ωρα εμεινα μεσα στο χαμαμ και ποσες γουρνες καυτο νερο αδειασα και ξαναγεμισα,αλλα όταν καποια στιγμη χαλαρωσα και πραγματικα το απολαμβανα ενιωθα σαν να ειχε εξαγνειστει το σωμα μου,και αφου βεβαιωθηκα
Ότι ειχα γινει γιαχνι και στις φλεβες μου αντι για αιμα ερρεαν υδρατμοι αποφασισα να περασω στο επομενο σταδιο.Το σταδιο του μασαζ.

Το μασαζ είναι διπλα από το χαμαμ και είναι ενας χωρος που μεσα εκτος από βρυσες εχει έναν παγκο ειδικο για να ανεβαινεις και να χαλαρωνεις απολαμβανοντας τα μαγικα χερια…..
Τα οποια μαγικα χερια τα ειχε ενας θηριωδης τριχωτος ευθυτενης μουστακαλης αραβας τετραγωνος σαν ντουλαπα με κοιλια και με ένα σβερκο που εμοιαζε περισσοτερο με δοκαρι οικοδομης.
Οι χερουκλες του κατεληγαν σε κατι παλαμες που εμοιαζαν περισσοτερο με πετσινα φτυαρια.
Αν εξαιρεσουμε όλα τα από πανω κατά τα αλλα φαινοταν συμπαθης (ελεγα από μεσα μου για να παρηγοριεμαι).

Φοραγε και αυτος πετσετα στη μεση όπως ολοι μεσα στο χωρο αλλωστε.
Εγω περιμενα να ερθει η σειρα μου και καθομουνα σε έναν παγκο απ`εξω παρακολουθωντας το θυμα του…τον πελατη του θελω να πω…. αν αντιδραει η είναι ηδη νεκρος….
Μετα από 2 ατομα που επεζησαν ηρθε και η δικη μου σειρα και σαλταρω πανω στον παγκο του
Προκρουστη.

Ο τυπος φοβερο ατομο.
Με ζουπα,με ζυμωνει,με τριβει,κανει χειρομαλαξεις,μετα με σαπουνιζει και με ξεβγαζει.
Όλα αυτά μπρουμιτα και ανασκελα.
Και με την πετσετα στη θεση της.... (καταλαβαινω ότι ισως εχετε αποριες).!!!

Για να καταλαβετε καλυτερα είναι όπως όταν πας το αμαξι σου σε πλυντηριο αυτοκινητων και του την πεφτουμε ολες αυτές οι βουρτσες ρομποτ για καθαρισμα γυαλισμα και κερωμα.
Ολη η διαδικασια κραταει ένα δεκαλεπτο και είναι μια καλη εμπειρια για σενα αλλα και για να τη λες στα εγγονια σου.

Βγαινοντας αλωβητος βλεπω και περιμενε στη σειρα για μασαζ ενας κοκκαλιαρης, ετοιμορροπος και ευθραυστος γερακος, εμοιαζε ευρωπαικης προελευσης.
Δεν μπορεσα να μην σκεφτω ότι ισως να ραγιζε και τον τρεχανε για συγκολληση μελων στην διαδικασια που τον περιμενε……
Μετα το μασαζ εχει σειρα ένα ντουζ ζεστο η παγωμενο αν θες να σφιξεις η να παθεις ανακοπη,και μετα ξαναγυρνας στην μεγαλη αιθουσα που εχεις αφησει και τα ρουχα σου.
Εκει σε περιλαμβανουν αλλοι που σου δινουν στεγνη πετσετα σου σκουπιζουν το σωμα,και σου φορανε και μια κοκκινη γυρω από το κεφαλι.
Μετα στεγνος αραζεις στους καναπεδες και σου προσφερουν τσαγακι-τοχα πεθυμισει-
Ενώ μοιαζεις με το αγα-χαν με το κοκκινο ντουρμπανι στο κεφαλι.
Καθισα έτσι αρκετη ωρα απολαμβανοντας το τσαι μου και χαζευοντας το παλαιο κτισμα και τους ανθρωπους γυρω μου όταν καποια στιγμη εμφανιστηκε και ο παππους ακεραιος και αρτιμελης.
Την εβγαλε και σημερα…τελικα είναι γερη κραση.

H ωρα ειχε περαση και επρεπε να ετοιμαστω να φυγω.
Το χαμαμ μου αρεσε ηταν μια ευδαιμονικη εμπειρια,ενιωθα ομορφα,καθαρος,εξαγνισμενος και υποσχεθηκα στον εαυτο μου με την πρωτη ευκαιρια να το ξανακανω.

Μετα από λιγο βρηκα και τη Ρενατα μεσα στο σουκ να κανει παζαρια με ένα εμπορο χαλιων..
_(Ρενατα) Πως σου φανηκε?
_(xenos) Αλασκα σκετη,κοντεψα να πλευριτωσω!!!.Εσυ καλα?
_(Ρενατα) Καλα μωρε αλλα δεν ειχανε σκουπισει και ειχε τριχες στο πατωμα.Κατά τα αλλα καλα.
_(Xenos) Ο μπεχτας είναι κοντα?....

 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μετά τη περιήγηση στη Ν.Α. Ασία, ήρθε η ώρα της εγγύς ανατολής! Έμπαινε δυνατά, θέλουμε στόρυ!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Επιτέλους το άρωμα ανατολής που μοσχοβουλούσε ο xenos τόσον καιρό έφτασε και σε μας!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
τελεια, αλλα...θελουμε κιαλλο!!!!!!!να περιμενουμε και συνεχεια???
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πολυ καλο και χρηστικο .... αλλά θελουμε και αλλο !!!:p
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωστε πηγες με γκρουπ! Η Ρενατα οδηγος κι εσυ..το γκρουπ?? Δεν πιστευω να χασατε κανεναν στη διαδρομη!:haha:
Xene συνεχισε δυναμικα!:clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.784
Κι έλεγα γιατί αργεί αυτό το παιδί να γράψει για τη Συρία....Επιτέλους! Πολύ καλές οι πληροφορίες σου.....και πολύ καλή η τιμή του εισητηρίου!!!:D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο xenos!
Είσαι πολύ τυχερός!
Το καλύτερο γκρουπάκι πέτυχες!

Λεπτομέρειες για ξενοδοχεία και εκδρομές θέλουμε πολλές μελλοντικά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
...μπραβο, σωστη αναλυση, ωραια αφηγηση και ζεστη αναμνηση ακομη και για μενα που δεν ημουν στο γκρουπ....
και το φοβεροτερο μαλλον θα το γραψει η ρενατα,,,τα σκληρα παζαρια της....,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
...μπραβο, σωστη αναλυση, ωραια αφηγηση και ζεστη αναμνηση ακομη και για μενα που δεν ημουν στο γκρουπ....
και το φοβεροτερο μαλλον θα το γραψει η ρενατα,,,τα σκληρα παζαρια της....,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με πήρατε μυρωδιά...θα μου το πληρώσεις lullu αυτό!!:bleh:
τι παζάρια λές αφού ξέρεις οτι μου ζητούν τους δίνω...:shock:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου xeno που μου χάρισε μεγάλες στιγμές,την προσοχή,και την φροντίδα του. την συρία την ξαναείδα με διαφορετικά μάτια αφού ήμουν με ένα τόσο ωραίο γκρουπάκι!
xene συνέχισε εσύ και εγώ θα απολαμβάνω τις περιγραφές σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom