Σύρος Συρος 2011 πληροφοριες...

DraGonHeart

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρος
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαλημερα....

Μετα απο απεριοριστο ψαξιμο σε νησια των κυκλαδων .....

Και εκει που η Μηλος ηταν το επικρατεστερο νησι καταληξαμε τελικα να διαλεξουμε Συρο με την κοπελα μου ....

Μας βολευουν ιδιαιτερα τα δρομολογια για να συνεχισουμε στην Ναξο της διακοπες μας...

Οσα ομως και αν ψαξαμε στο δυαδικτυο μερικα πραγματα δεν βρισκονται...Και μονο απο προσωπικες εμπειριες μπορουν να βρεθουν...

Και εδω χρειαζομαι τα "φωτα" σας πραγματικα....

Οπως καποια μαγαζια για φαγητο(σπεσιαλιτε) τα "must" του συγκεκριμενου νησιου την διασκεδαση και καποιες προτασεις για παραλιες...Εμεις θα μεινουμε βασικα 7 μερες Ερμουπολη....
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Για φαγητό στο Σαν Μιχάλη (περίπου 10-15 λεπτά οδήγηση από Ερμούπολη). Ξακουστό και όχι άδικα. Τρελό φαγητό, καταπληκτικές συνταγές, καλές τιμές, όμορφη θέα, και κρασάκι σπεσιάλε!
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
ημουν το 3μερο αγ πνευματος

το επισκεπτομαι αρκετα και σκ επειδη ειναι κοντα

παραλιες εχει πολυ καλες προτεινω να πας σε ολες και να μην κολλησεις σε ενα μερος εκτος και αν βαριεσαι

οπως ειπε ο gmavro σαν μιχαλη αλλα και σε οποια ταβερνα και να πηγα δεν πληρωσα πανω απο 15 ευρω και ημουν τουμπανο
εχει ενδιαφερον για κυκλοφορια ολο το νησι οπως και για φωτογραφιση
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας

DraGonHeart

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρος
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις....

Η φωτογραφικη ειναι απαραιτητο αξεσουαρ :D
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Θα συμφωνήσω κι εγώ για το εστιατόριο Πλακόστρωτο στο Σαν Μιχάλη..Δεν υπάρχει το φαγητό αυτό!! Επίσης, καφετέρια μπαράκι που μου διαφεύγει το όνομά της τώρα στην Άνω Σύρο με θέα την Ερμούπολη το ηλιοβασίλεμα..
 

skgtraveller

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Η Σύρος είναι πολύ όμορφη και θα σας μείνει αξέχαστη.

Η Ερμούπολη είναι η καλύτερη και πιο γραφική λύση για τη διαμονή. Πολύ ωραία και η Άνω Σύρος.

Στο χωριό Σαν Μιχάλη βόρεια του νησιού έχει όντως καλό & φτηνό φαγητό, αλλά επίσης σωστή είναι και η παρατήρηση ότι εξαιτίας του ότι είναι ορεινό μέρος δεν θυμίζει νησί και καλοκαίρι.

Για φαγητό θα σου πρότεινα το στέκι του Κουτούπη στη παραλιακή, διάφορα ταβερνάκια μέσα στον πεζόδρομο, αλλά και για μεζέ το γλυκοπωλείο-μεζεδοπωλείο της κυρίας...Λένας νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος για το όνομα. Θα το βρείτε, είναι πολύ γνωστό και το μοναδικό "γλυκοπωλείο-μεζεδοπωλείο", βρίσκεται σε σοκάκι του πεζοδρόμου. Τέλος για καλό φαγητό, αλλά μάλλον λίγο τσιμπημένο, κατάλληλο είναι το Όνειρο στα Βαπόρια με απίστευτη θέα (απαραίτητη η κράτηση μέρες πριν).

Τοπία για φωτογραφίες άπειρα εκτός και εντός πόλης. Να αγοράσετε λουκούμια και χαλβαδόπιτες.

Να περάσετε τέλεια..
 

DraGonHeart

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρος
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα το εχουμε στην λιστα μας και ας ειναι και στο βουνο!

Ενδιαφερουσες οι προτασεις σου skgtraveller θα τα εχω στα υποψιν μου αυτα που μου προτεινες ...
 

Fauve

Member
Μηνύματα
33
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
κάπου και σύντομα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Μάτσου Πίτσου
Πλακόστρωτο και πάλι Πλακόστρωτο!! Να έχετε στο νου σας ότι το πιθανότερο είναι να μην έχουν θέσεις (συμβαίνει ΠΑΝΤΑ, πηγαίνω στην Σύρο τα τελευταία 6 χρόνια) ειδικά αν πάτε Αύγουστο. Σε αυτό υπάρχουν δύο λύσεις, ή θα κλείσετε τραπέζι τηλεφωνικώς, ή θα πάτε εκεί κ θα περιμένετε μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι... Πέρσι αρχές Αυγούστου προτίμησα το δεύτερο και όταν πήγα μου είπαν πως ήμασταν τυχεροί γιατί από την επόμενη μέρα ήταν τα πάντα γεμάτα για 2 βδομάδες! :S Δοκιμάστε το αρνάκι στην λαδόκολλα...μιαμ!!!
Για μένα ένα από τα must είναι να πάτε μια απογευματινή βόλτα στην Ντεκαγκράτσια να δείτε τα υπέροχα αρχοντικά. Άνω Σύρα, να δείτε το μαγαζάκι που φιλοξενούσε τον Βαμβακάρη (μια σταλιά είναι γεμάτο βαρέλια κ μυρωδιά νοσταλγίας) και εκεί θα πιείτε καφέ στην ταράτσα της Ανωμερίτισας θαυμάζοντας την θέα! (πάρτε ζακέτα για το βράδυ!)
Από παραλίες αν θέλετε κάτι χαλαρό και απλό με ταβερνούλες με νόστιμο φαι κ καταπληκτικά ψάρια πηγαίντε Φοίνικα και μετά φάτε στον Μπαρμπαλία! Αν πάλι ο οργανισμός σας θέλει τζέρτζελο και πιτσιρικαρία Γαλησσάς!!(ωραία παραλία με ωραία νερά). Μια άλλη πρόταση είναι Κίνι.
Γενικά αυτό που θα σας μαγέψει είναι η ίδια η Ερμούπολη. Δεν την λένε τυχαία αρχόντισσα των Κυκλάδων και θα καταλάβετε το γιατί! Αφιερώστε χρόνο να περπατήσετε στα σοκάκια και να πιείτε καφέ στο λιμάνι.
Να μην ξεχάσω! Για φτηνό, πεντανόστιμο, σπιτικό φαγητό, με μεγάλες μερίδες και ποικιλία, ρωτήστε για τον Συνεταιρισμό Γυναικών! Ντόπιες κυρίες μαγειρεύουν ταψιά με λιχουδιές κάθε μέρα και γίνεται χαμός!! Πολλοί Συριανοί περνάνε μετά τις δουλειές τους και παίρνουν απο κει....σίγουρο πράμα!!
Να μην ξεχάσετε να φάτε σαγανάκι με γραβιέρα Σαν Μιχάλη, να πάτε στην υπέροχη ταβερνούλα Η Ιθάκη του Αει, να την θαυμάσετε όταν το πλοίο σας θα φτάνει στο λιμάνι και φυσικά να στουμπώσετε με λουκούμια!! ΜΙΑΜ!!!
Καλές διακοπές και συγχαρητήρια για την επιλογή σας!!!!
 

DraGonHeart

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρος
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστω για της πληροφοριες Fauve ....
Εισουν πραγματικα κατατοπιστικοτατη....

Σκεφτομαστε για τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου αρα θα συναντησουμε το ενδεχομενο της αναμονης που περιγραφεις....

ΥΓ:Ωραιο Avatar btw "Φοινικας"...
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
δεν εχω ανεβασει φωτο παλι ποιος θα βοηθησει???

για να κανουμε και τις απαντησεις ποιο γλυκες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom