Ιαπωνία Σύντομες πληροφορίες για Ιαπωνία.

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλά xalara, μόνο χαλαρά που δεν το πήρες το όλο θέμα! Όλα αυτά μέσα σε μια νύχτα!!!

μη παραξενευτείτε αν δείτε γιαπωνέζους να σας βγάζουν φωτογραφίες. :xmas_rolleyes: πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 30 φωτογραφίες στην Ιαπωνία με μας. Είχα την αίσθηση ότι μας ακλουθούσαν παπαράτσι (ακόμα και στο μετρό στις σκάλες μας έβγαζαν).Έχει τύχει σε κανέναν αυτό?!
Μπα σε εμάς δεν έτυχε αλλά αυτό που παρατηρήσαμε κι εγώ κι ο Κώστας ήταν το πόσο εκκεντρικός είναι ο κόσμος εδώ! Δηλαδή και την Lady Gaga σε αμφίεση Bad Romance να έβλεπα να κυκλοφορεί στον δρόμο, εντύπωση δεν θα μου έκανε!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Συμφωνώ απόλυτα για το θέμα των φωτογραφιών, εμάς μας έβγαλαν πολλές φωτογραφίες παρέα με τάξη σχολείου. Μας κάνανε πρώτα τα παιδάκια μια μίνι συνέντευξη για να εξασκήσουν τα αγγλικά τους και μετά η δασκάλα τους μας ευχαριστούσε, μας έπιανε κουβέντα και με το που άκουγε ότι είμαστε από Ελλάδα μας παρακαλούσε να βγούνε τα παιδιά φωτογραφία μαζί μας :xmas_mrgreen: Αλλά έπιασα και 2-3 φορές να μας τραβάνε όσο δεν κοιτούσαμε σε σταθμούς ή σε μέρη με πολλή κίνηση.

Στο θέμα της νυχτερινής διασκέδασης, βαθμολογώ το ιαπωνικό καραόκε με 5/5! Πέρασα αξέχαστα, η πρώτη φορά στη ζωή μου που τραγουδάω και από τα μπάσα, την ένταση και την ποιότητα του ήχου νιώθω ότι κάνω συναυλία! Απίστευτη εμπειρία!

Αν και το δικό μας πρόγραμμα στην Ιαπωνία ήταν κατά 50% διαφορετικό από το δικό σας (μιας και εμείς φτάσαμε μέχρι Κυότο και από εκεί πετάξαμε για Okinawa) τα περισσότερα από όσα αναφέρεις τα έζησα κι εγώ! Α και για τον αυτοκρατορικό κήπο μην τρελαίνεσαι, δεν ήταν κάτι το τόσο αξιομνημόνευτο... Τουλάχιστον κατά τη δική μου άποψη. Πήγα και στον κήπο της Kanazawa και ήταν 3 φορές καλύτερος.
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
χμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
7)τηλέφωνα στην Ελλάδα κινητά μας δεν πιάνανε να νοικιάσουμε απο εκεί κινητό ήταν ακριβά ,οπότε καταλήξαμε στα καρτοτηλέφωνα. Μετά από πολύ βοήθεια βρήκαμε τρόπο να καλέσουμε σπίτι. Τον γράφω μπας και βοηθήσω κάποιον μελλοντικό επισκέπτη.
πας στα καρτοτηλέφωνα στα πράσινα όχι στα γκρι .βάζεις 100 γιεν μέσα και καλείς
001 010 30 697χχχχχχχ
001 010 30 21096χχχχχ

η χρέωση ήταν περίπου 100 γιεν τα 20 δευτερόλεπτα οπότε με μέτρο .:xmas_cheesygrin:
αναγειασου, θα κρατησω αυτην τη σημειωση για την επομενη φορα!!! εγώ δεν κατάφερα να βρω ποιον συνδυασμό χρησιμοποιείς γιατί κάθε φορά που ήθελα να πάρω τηλεφωνο ήταν αργά το βράδυ (λόγω διαφοράς ώρας) και δεν έβρισκα βοήθεια (όχι ότι προσπαθούσα και πολύ). αυτό που έκανα ήταν να παρω μια κάρτα International Calls από ένα 7/11 και να τηλεφωνώ με αυτήν. αλλά ναι, ήταν πανάκριβα! υπάρχουν και τα email...
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
χμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
bonus μη παραξενευτείτε αν δείτε γιαπωνέζους να σας βγάζουν φωτογραφίες. :xmas_rolleyes: πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 30 φωτογραφίες στην Ιαπωνία με μας. Είχα την αίσθηση ότι μας ακλουθούσαν παπαράτσι (ακόμα και στο μετρό στις σκάλες μας έβγαζαν).Έχει τύχει σε κανέναν αυτό?!
εμένα δεν πέρασε στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο, ίσως επειδή εγώ είμαι πάντα η ενοχλητική με την κάμερα που τραβάω τον κόσμο :xmas_redface:
ειδικά στο ΤΟΚΥΟ, όπως συμβαίνει στις μεγαλουπόλεις, περνάς απαρατήρητος ακόμα και αν φοράς στολή godzilla.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στα περισσότερα καταλύματα και εστιατόρια έχει δωρεάν wi-fi, οπότε με skype οι κλήσεις είναι σχεδόν δωρεάν. Ακόμη κι αν δεν έχεις υπολογιστή, οι ιδιοκτήτες των minshuku συνήθως σου προσφέρουν το δικό τους χωρίς χρέωση. Σε μερικά μάλιστα, περιλαμβάνονται στην τιμή απεριόριστες κλήσεις στο εσωτερικό και κάποια λεπτά κλήσης στο εξωτερικό.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Φοβερες πληροφοριες !
Κανονικη travelpedia!Μπραβο σου.
Αν και η Ιαπωνια δεν ειναι το φορτε μου ...με εβαλες σε πειρασμο ομολογω..οχι για το Τοκιο αλλα για την ιαπωνικη υπαιθρο και τις υπολοιπες πολεις.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Περιεκτικός και ουσιαστικός.
Ευχαριστούμε θερμότατα για τις χρηστικές πληροφορίες και την αξιολόγηση των αξιοθεάτων που βοηθάει εμας τους μελλοντικούς ταξιδιώτες να ιεραρχήσουμε την περιήγηση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολυ χρησιμες πληροφοριες , μπραβο για το κόπο που εκανες να τις γραψεις και σε ευχαριστω πολυ.....
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Καλά xalara, μόνο χαλαρά που δεν το πήρες το όλο θέμα! Όλα αυτά μέσα σε μια νύχτα!!!
χεχε, ναι έπεσε ξενύχτι αλλά αν δεν τα 'γραφα σερί δεν θα την τελείωνα ποτε:xmas_cool:


Στο θέμα της νυχτερινής διασκέδασης, βαθμολογώ το ιαπωνικό καραόκε με 5/5! Πέρασα αξέχαστα, η πρώτη φορά στη ζωή μου που τραγουδάω και από τα μπάσα, την ένταση και την ποιότητα του ήχου νιώθω ότι κάνω συναυλία! Απίστευτη εμπειρία!
Τώρα ξύνεις πληγές. Ήθελα πάρα πολύ να πάω αλλά δυστυχώς δεν είναι σαν τα δικά μας καραοκε και θέλει να έχεις μεγάλη παρέα ,να κλείσεις δωματιάκι για να κάνεις χαβαλέ. Next time

Στα περισσότερα καταλύματα και εστιατόρια έχει δωρεάν wi-fi, οπότε με skype οι κλήσεις είναι σχεδόν δωρεάν. Ακόμη κι αν δεν έχεις υπολογιστή, οι ιδιοκτήτες των minshuku συνήθως σου προσφέρουν το δικό τους χωρίς χρέωση. Σε μερικά μάλιστα, περιλαμβάνονται στην τιμή απεριόριστες κλήσεις στο εσωτερικό και κάποια λεπτά κλήσης στο εξωτερικό.
δυστυχώς δεν είχα πάρει το netbook μαζί μου ,ούτε κινητό με wifi είχα οπότε δεν εκμεταλλεύτηκα το δωρεάν ασύρματο. Εκεί που μείναμε είχαν υπολογιστές με 100 γιεν το 10λεπτο.Ωπότε βολευτήκαμε με email και που και που σύντομο τηλέφωνο.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εξαιρετικός !
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες, υπόχρεοι για το ξενύχτι !:xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Οι πληροφορίες σου και η αξιολόγηση υππθέτω θα είναι εξαιρετικά χρήσιμες! Ευχαριστούμε πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom