Γενικά Ταξίδια με αεροπλάνο

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ερώτηση: Αυτό με το τελωνείο και το αποδεικτικό εξόδου ήξερα ότι χρειάζεται στις εκτός Ευρώπης πτήσεις. Χρειάζεται και στις εντός; Πού χρειάζεται;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.474
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ερώτηση: Αυτό με το τελωνείο και το αποδεικτικό εξόδου ήξερα ότι χρειάζεται στις εκτός Ευρώπης πτήσεις. Χρειάζεται και στις εντός; Πού χρειάζεται;
Χρειάζεται για κάθε πτήση που βγαίνει έξω από την Ευρωπαϊκή ένωση. Εντός δε χρειάζεται.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
να διευκρινίσομε οτι αυτή που θα πάρει μέσα στο αεροπλάνο θα είναι μικρή,έως 8 κιλά και με διαστάσεις που ανταποκρίνονται στους κανονισμούς !!:shock:
a}Ξέχασα οτι πολλές κυρίες παίρνουν πολλές φορές κάτι παραπάνω απο τα απαραίτητα.Συγνώμη!
β}Σου χω καινούργια και καλά νέα.Κάποιες εταιρίες είναι αρκετές φορές πολύ ελαστικές σε αυτό.Λόγου χάρη η πολυαγαπημένη μας Αιγαίου μας επιτρέπει πολύ συχνά να πάρουμε αρκετά μεγάλες χειροαποσκευές μαζί μας στο αεροπλάνο αρκεί να μην ξεπεράσουν κάποια πλαίσια.Αλλωστε και τα ντουλαπάκια απο πάνω μας ευτυχώς είναι αρκετά ευρύχωρα.:cool:
3}Ακόμη και η easy jet σε κάποια αεροδρόμια είναι κάπως ελαστική στις διαστάσεις τις χειροαποσκευής.Στο πολυαγαπημένο μου Βερολίνο
μου έχει επιτραπεί δυο φορές να πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο μια μεγάλη βαλίτσα.Στην Αθήνα όμως όχι.
4}Εικάζω οτι εσύ Ρενάτα επειδή πας συνήθως{?} σε μεγάλα και πολυήμερα ταξίδια παίρνεις μάλλον πολύ μεγάλο εξοπλισμό οπότε είναι λογικό να μην έχεις και πολλές καλές πιθανότητες να πάρεις η ίδια τα μπαούλα σου.
5}Η φιλτάτη η Ασημίνα πάει για Σ/Κ μάλλον θα έχει ελάχιστα οπότε την χειροαποσκευή καλό θα ήταν να την πάρει μαζί της.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
a}Ξέχασα οτι πολλές κυρίες παίρνουν πολλές φορές κάτι
madman ευχαριστώ για την ενημερωση..στα μικρά ταξίδια την παίρνω μαζί μου,κουβαλάω ελάχιστα..έ στα μεγάλα παίρνω μπαούλο εκείνο το μεταλλικό το αμερικάνικο :bleh:,το ξέρεις..έ! οπότε το δίνω στις αποσκευές..
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Παιδιά Γειά σας! Σε πτήση με ανταπόκριση, πχ Αθήνα - Μαδρίτη - Τενερίφη, παίρνεις τις βαλίτσες σου στην Μαδρίτη, και τις ξανα δίνεις μετά στο γκισέ ή θα τις πάρω στον τελικό προορισμό μου, την Τενερίφη? Επίσης, σου λένε σε πιό διάδρομο παίρνεις τις βαλίτσες ή πας μόνος σου? Και μία άκυρη ερώτηση: Είναι τα Κανάρια νησιά στην Ευρωπαική Ένωση, χρείαζεται διαβατήριο? Sorry για τις χαζές ερωτήσεις, αλλά είμαι 18 χρονών και όπως καταλαβαίνετε αρχίζω τα ταξίδια και εγώ!Ευχαριστώ.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
σε πτηση με ανταποκριση η βαλιτσα σου παει στον τελικο προορισμο,οταν λοιπον εσυ φτασεις στην τενεριφη τοτε θα κοιταξεις σε ενα πινακα ανακοινωσεων η' τηλεοραση οτι εχουν και θα δεις σε ποιο νουμερο διαδρομο μπορεις να παραλαβες την βαλιτσα σου.στον πινακα θα λεει το νουμερο πτηση σου και απο που ερχεται αυτη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.474
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά Γειά σας! Σε πτήση με ανταπόκριση, πχ Αθήνα - Μαδρίτη - Τενερίφη, παίρνεις τις βαλίτσες σου στην Μαδρίτη, και τις ξανα δίνεις μετά στο γκισέ ή θα τις πάρω στον τελικό προορισμό μου, την Τενερίφη? Επίσης, σου λένε σε πιό διάδρομο παίρνεις τις βαλίτσες ή πας μόνος σου? Και μία άκυρη ερώτηση: Είναι τα Κανάρια νησιά στην Ευρωπαική Ένωση, χρείαζεται διαβατήριο? Sorry για τις χαζές ερωτήσεις, αλλά είμαι 18 χρονών και όπως καταλαβαίνετε αρχίζω τα ταξίδια και εγώ!Ευχαριστώ.
Οι βαλίτσες συνεχίζουν πάντα μόνες τους, εκτός από:
- Αν ταξιδεύεις με low cost εταιρία (easyjet, ryanair κλπ)
- Αν ο ενδιάμεσος σταθμός σου είναι στις ΗΠΑ (ειδική περίπτωση)
- Αν συνεχίζεις με διαφορετική εταιρία, και τύχει οι εταιρίες να μη συνεργάζονται
- Αν για οποιοδήποτε λόγο, εκεί που δίνεις τις βαλίτσες σου πουν ότι δε συνεχίζουν.
Σε κάθε περίπτωση, στην απόδειξη που σου δίνουν για την παραλαβή της βαλίτσας, γράφει πάνω μέχρι που συνεχίζουν μόνες τους.

Για τον ιμάντα παραλαβής, έχει παντού μεγάλες οθόνες που λένε σε ποιόν ιμάντα βγαίνουν από ποια πτήση.

Τα κανάρια νησιά είναι ισπανικό έδαφος και μέρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης κανονικά. Για τα σύνορα δε χρειάζεσαι διαβατήριο, αρκεί η ταυτότητα αν έχει Ελληνικούς χαρακτήρες. Παρ' όλα αυτά, αν δεν έχεις διαβατήριο αλλά έχεις χρόνο, σου προτείνω να βγάλεις (το γιατί, το έχουμε εξηγήσει αρκετές φορές στο forum).
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Με την Iberia, θα πετάξω κανονικά, άρα η βαλίτσα μου θα φτάσει στην Τενερίφη, και θα την πάρω από κει, οκ!Ευχαριστώ! Εννοείται πώς θα βγάλω διαβατήριο.Ευχαριστώ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις σας, να στε καλά!:D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επισης οτι συσκευασια εχεις που περιεχει υγρο που ξεπερναει τα 100 ml καλυτερα να την εχεις μεσα στην βαλιτσα που δινεις στο check in αλλιως θα στο κρατησουν στον ελεγχο και ειναι κριμα. Στην χειραποσκευη εαν εχεις καλλυντικα (κραγιον) κλπ κλπ πριν τον ελεγχο βαλτα μεσα σε σακουλακι που θα σου δωσουνε ωστε να μην εχεις κανα προβλημα.
Tων παθων μου το τάραχο τραβηξα στη τελευταια μου πτηση απο αθηνα για ηρακλειο, εντοπιζουν στο σακ- βουαγιαζ μου μια κρεμα σωματος σε σωληναριο και μου ζητησαν να τη πεταξω....αμ δε ???? ποιο ακριβη ηταν αυτη απο το εισητηριο.....και αρχισε ενας Μαρθωνιος να τους εξηγω οτι ναι μεν ειναι 100ml στη συσκευασια αλλα την εχω καιρο οποτε ειμαι κατω απο το οριο.....
Για καλη μου τυχη ηταν και η αγαπημενη κρεμα της υπαλληλου,πιασαμε τη κουβεντα για το κοστος της, σε διαφορα αεροδρομια, αντε και ποια σειρα καταργηθηκε,και ποτε θα αλλαξει η συσκευασια,κ.λ.π κ.λπ τελικα την εβγαλα καθαρη υπέγραψα 3 χαρτια σε ισαριθμους υπαλληλους...για να τη παραλαβω σε φακελο μολις εφτασα στο Ηρακλειο....
Το περιεργο δε ειναι οτι στη πτηση Ηρακλειο - Αθηνα στο ιδιο σακβουαγιαζ βρισκοταν αλλα απο εκει περασε ανεμακτα....κανεις δεν ενοχληθηκε....
 

Asimina1978

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Η Κούβα δεν πρέπει να ειναί το ταξίδι σου όνειρο.Πρέπει να πας αυτό το καλοκαίρι. Ξέρω αρκετούς που έχουν πάει και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Φυσικά πρέπει να έχεις και κάποιο ποσό. Αλήθεια θα ταξίδευες ποτέ μόνο σου στην Κούβα? Ή σε οποιοδήποτε άλλο ταξίδι?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Κούβα δεν πρέπει να ειναί το ταξίδι σου όνειρο.Πρέπει να πας αυτό το καλοκαίρι. Ξέρω αρκετούς που έχουν πάει και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Φυσικά πρέπει να έχεις και κάποιο ποσό. Αλήθεια θα ταξίδευες ποτέ μόνο σου στην Κούβα? Ή σε οποιοδήποτε άλλο ταξίδι?
Τι άραγε θέλει να πει ο ποιητής?
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Tων παθων μου το τάραχο τραβηξα στη τελευταια μου πτηση απο αθηνα για ηρακλειο, εντοπιζουν στο σακ- βουαγιαζ μου μια κρεμα σωματος σε σωληναριο και μου ζητησαν να τη πεταξω....αμ δε ???? ποιο ακριβη ηταν αυτη απο το εισητηριο.....και αρχισε ενας Μαρθωνιος να τους εξηγω οτι ναι μεν ειναι 100ml στη συσκευασια αλλα την εχω καιρο οποτε ειμαι κατω απο το οριο.....
Ευη το ιδιο ειχα παθει και εγω το 2007 το καλοκαιρι που ειχα παει Ηρακλειο...το εχει ο προορισμος μαλλον...ειχα μαζι μου μια συσκευασια τζελ για τα μαλλια το οποιο ελεγε 150 ml αλλα μεσα δεν ειχε ουτε 20 ml...μου λεει ο υπαλληλος ΄΄τι ειναι αυτο΄΄...του λεω ΄΄για τα μαλλια΄΄...΄΄ααα πρεπει να σας το κρατησω΄΄....΄΄γιατι, αφου ειναι 20 ml το περιεχομενο΄΄ και απανταει ΄΄ναι αλλα η συσκευασια γραφει 150 ml΄΄....τι να πεις απο εκει και περα...πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος....και η πλακα ειναι οτι απο Αλεξανδρουπολη που ηρθα την προηγουμενη μερα δεν μου ειπαν τιποτα απολυτος...ουτα καν μου ανοιξαν την τσαντα...αυτες ειναι οι γελιοτητες στην ελληνικη επικρατεια...διοτι εαν θες να εφαρμοσεις κατι ας εφαρμοζεται ενιαια και οχι οπως θελει η καθε περιοχη ή καθε υπαλληλος και δεν βλαπτει να ενεργουν με λιγη ανθρωπια σε καποια θεματα...και τρομοκρατης να ημουν πως θα εκανα ζημια με τα 20 ml αφου απο οτι φαινεται μονο με ουσιες πανω απο 100 ml μπορει να γινει ας το πουμε ζημια....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom