Γενικά Ταξίδια με αεροπλάνο

dimpanayio

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία,γη του Πυρός,Αν
Η Κούβα δεν πρέπει να ειναί το ταξίδι σου όνειρο.Πρέπει να πας αυτό το καλοκαίρι. Ξέρω αρκετούς που έχουν πάει και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Φυσικά πρέπει να έχεις και κάποιο ποσό. Αλήθεια θα ταξίδευες ποτέ μόνο σου στην Κούβα? Ή σε οποιοδήποτε άλλο ταξίδι?
Βρε Ασημίνα τα 3/4 του Φόρουμ έχουν ταξιδέψει μόνοι, ακόμα και με τα πόδια, ολόκληρη τη λατινική αμερική και εσύ αναρωτιέσαι για το αν κάνεις μόνος το ταξίδι.:clap::clap::clap::clap::clap:

Άντε τα παραλέω, μόνο οι μισοί το έχουν κάνει:D:D:D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Eτσι ακριβως ειναι Μανωλη...να το εχει ο συγκεκριμενος προορισμος ???? την ιδια κρεμα σωματος περασα και αθηνα- βιεννη- αθηνα χωρις προβλημα παντως με εσωσε η υπαλληλος που ειχαμε το ιδιο γουστο...διαφορετικα ακομα θα περιμενα.....να την αφηνα στην αθηνα...... σε καμμια περιπτωση....:bleh::bleh:
 

dimpanayio

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία,γη του Πυρός,Αν
Ανευ πλάκας πάντως ταξιδέψαμε στη κούβα μόνοι μας το 2004, Αβάνα-Τρινιδάδ- Σάντα Κλάρα, και είμασταν πολύ άνετα χωρίς να αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
και τρομοκρατης να ημουν πως θα εκανα ζημια με τα 20 ml αφου απο οτι φαινεται μονο με ουσιες πανω απο 100 ml μπορει να γινει ας το πουμε ζημια....
Ρε παιδια δεν σας καταλαβαίνω, βάζετε χέρι στους υπαλλήλους γιατί κάνουν σωστά την δουλειά τους? Ο κανονισμός γράφει οτι απαγορεύεται να μεταφέρεται συσκευασίες πάνω από 100ml ή δεν γράφει? ο υπάλληλος είναι ο ηλίθιος και εσείς οι έξυπνοι που παραβιάζετε τον νόμο? Δεν έχει καμιά σημασία αν μέσα στην συσκευασία είναι 150ml ή 20ml... o νόμος είναι σαφέστατος... απαγορεύονται συσκευασίες υγρών πάνω από 100ml... αν εσείς δεν το καταλαβαίνετε και θέλετε να νομίζετε οτι είναι ηλίθιοι αυτοί που τον εφαρμόζουν δικαίωμά σας αλλά μην το λέτε και παραέξω γιατί θα σας πάρουν με τις λεμονόκουπες...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
η άλλη λύση,να την πασαλειβόσουνα όλη επί τόπου,και να έβαζες άν περίσευε την υπόλοιπη στον -στήν υπάλληλο...και όποιος αντέξει!!!!:D:D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ρε παιδια δεν σας καταλαβαίνω, βάζετε χέρι στους υπαλλήλους γιατί κάνουν σωστά την δουλειά τους? Ο κανονισμός γράφει οτι απαγορεύεται να μεταφέρεται συσκευασίες πάνω από 100ml ή δεν γράφει? ο υπάλληλος είναι ο ηλίθιος και εσείς οι έξυπνοι που παραβιάζετε τον νόμο? Δεν έχει καμιά σημασία αν μέσα στην συσκευασία είναι 150ml ή 20ml... o νόμος είναι σαφέστατος... απαγορεύονται συσκευασίες υγρών πάνω από 100ml... αν εσείς δεν το καταλαβαίνετε και θέλετε να νομίζετε οτι είναι ηλίθιοι αυτοί που τον εφαρμόζουν δικαίωμά σας αλλά μην το λέτε και παραέξω γιατί θα σας πάρουν με τις λεμονόκουπες...

Mαλλον δεν διαβασες καλα τι γραφουμε.....η απορια ειναι γιατι δεν εντοπισαν στα αλλα αεροδρομια τη κρεμα....ή την ειδαν και δεν τους ενοιαζε...και κανενας δεν εβαλε χερι σε υπαλληλο.....ειμουν σαφεστατη....ουτε τους χαρακτηρισε κανεις ηλιθιους.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ευη το ιδιο ειχα παθει και εγω το 2007 το καλοκαιρι που ειχα παει Ηρακλειο...το εχει ο προορισμος μαλλον...ειχα μαζι μου μια συσκευασια τζελ για τα μαλλια το οποιο ελεγε 150 ml αλλα μεσα δεν ειχε ουτε 20 ml...μου λεει ο υπαλληλος ΄΄τι ειναι αυτο΄΄...του λεω ΄΄για τα μαλλια΄΄...΄΄ααα πρεπει να σας το κρατησω΄΄....΄΄γιατι, αφου ειναι 20 ml το περιεχομενο΄΄ και απανταει ΄΄ναι αλλα η συσκευασια γραφει 150 ml΄΄....τι να πεις απο εκει και περα...πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος....
Aυτά για να σου φρεσκάρω λίγο την μνήμη αγαπητή rethimno...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευη το ιδιο ειχα παθει και εγω το 2007 το καλοκαιρι που ειχα παει Ηρακλειο...το εχει ο προορισμος μαλλον...ειχα μαζι μου μια συσκευασια τζελ για τα μαλλια το οποιο ελεγε 150 ml αλλα μεσα δεν ειχε ουτε 20 ml...μου λεει ο υπαλληλος ΄΄τι ειναι αυτο΄΄...του λεω ΄΄για τα μαλλια΄΄...΄΄ααα πρεπει να σας το κρατησω΄΄....΄΄γιατι, αφου ειναι 20 ml το περιεχομενο΄΄ και απανταει ΄΄ναι αλλα η συσκευασια γραφει 150 ml΄΄....τι να πεις απο εκει και περα...πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος....και η πλακα ειναι οτι απο Αλεξανδρουπολη που ηρθα την προηγουμενη μερα δεν μου ειπαν τιποτα απολυτος...ουτα καν μου ανοιξαν την τσαντα...αυτες ειναι οι γελιοτητες στην ελληνικη επικρατεια...διοτι εαν θες να εφαρμοσεις κατι ας εφαρμοζεται ενιαια και οχι οπως θελει η καθε περιοχη ή καθε υπαλληλος και δεν βλαπτει να ενεργουν με λιγη ανθρωπια σε καποια θεματα...και τρομοκρατης να ημουν πως θα εκανα ζημια με τα 20 ml αφου απο οτι φαινεται μονο με ουσιες πανω απο 100 ml μπορει να γινει ας το πουμε ζημια....
Ο Κανονισμός αναφέρει ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ (κι όχι περιεχόμενο) μέχρι 100ml. Όταν πήγα να περάσω από το JFK με ενα σχεδόν άδειο μπουκάλι σαμπουάν (ξεχασμένο) στη χειραποσκευή, πήγα να χρησιμοποιήσω το ίδιο επιχείρημα (ότι το περιεχόμενο είναι πολύ μικρότερο από 100ml) και ο αστυνομικός απλά έβαλε τα γέλια.

Απο κει και πέρα, το ότι οι αστυνομικοί σε διάφορα αεροδρόμια εφαρμόζουν πλημμελώς τους κανονισμούς με κάνει και αισθάνομαι περίεργα. Αν για ένα κανονισμό (έστω και σχετικά αβλαβή) ξέρω ότι δεν τον εφαρμόζουν, μπορώ να φανταστώ ότι το ίδιο κάνουν και με τους υπόλοιπους κανονισμους.

Εκτός αυτού, επειδή βρισκόμαστε στο internet, και αυτά που γράφουμε τα βλέπουν όλοι, καλά θα κάνουμε να μην ενημερώνουμε τους υποψήφιους τρομοκράτες (...) για κενά που βρήκαμε στα μέτρα ασφαλείας, γιατί το μόνο που θα καταφέρουμε είναι τα μέτρα τελικά να γίνουν ακόμα αυστηρότερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Συμφωνώ κι εγώ ότι ο κάθε υπάλληλος, ως εκτελεστικό όργανο, δε θα κάτσει να ανοίξει κάθε συσκευασία για να δει τι έχει απομείνει, ούτε να κάνει χημική ανάλυση του περιεχομένου του....ο κανονισμός είναι κανονισμός και οι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς μπελάδες....ας μη το ξεχνάμε αυτό..

Βρε Taver, λες οι υποψήφιοοι τρομοκράτες να ενημερώνονται από το travelstories για τα ελλιπή μέτρα προστασίας? Δε μπορούν μόνοι τους να το διαπιστώσουν?

Η δημοσιοποίηση κενών ασφαλείας οδηγεί σε καλύτερο επίπεδο ασφάλειας......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η δημοσιοποίηση κενών ασφαλείας οδηγεί σε καλύτερο επίπεδο ασφάλειας......
Δηλαδή, εν προκειμένω, σε ακόμα αυστηρότερα μέτρα.
Τη θέλουμε τόση ασφάλεια?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δηλαδή, εν προκειμένω, σε ακόμα αυστηρότερα μέτρα.
Τη θέλουμε τόση ασφάλεια?
Λάθος άνθρωπο ρωτάς, εκτός αν είναι ρητορικό το ερώτημα.....πάντως εμένα με ενοχλεί που δε μπορώ να περάσω το νερό μου μέσα, αλλά δε θα πεθάνω κι όλας...
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ο δεκάλογος μιας αεροσυνοδού

Η εμπειρία από τα πολλά ταξίδια μιας αεροσυνοδού, κωδικοποιημένη σε συμβουλές προς ταξιδιώτες:
* Οσο συχνά και αν χρησιμοποιείτε το αεροπλάνο ως μεταφορικό μέσο διαβάζετε πάντα τις οδηγίες συμπεριφοράς μέσα στο αεροσκάφος σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε πού βρίσκονται οι έξοδοι κινδύνου.
* Οσο λιγότερες χειραποσκευές έχετε τόσο το καλύτερο. Εξοικονομείτε χρόνο και κουράζεστε λιγότερο κατά τη μετακίνησή σας στα χαώδη αεροδρόμια.
* Να είστε προνοητικοί όταν φτιάχνετε τη βαλίτσα σας. Μην ξεχνάτε ποτέ το μαγιό και το αγαπημένο σας πανωφόρι. Ποτέ δεν ξέρετε πότε θα τα χρησιμοποιήσετε. Ο καιρός αλλάζει αναπάντεχα. Τα υπόλοιπα ρούχα φροντίστε να είναι άνετα και παρόμοιων χρωμάτων ούτως ώστε να συνδυάζονται εύκολα μεταξύ τους.
* Σε μια μικρότερη τσάντα πακετάρετε τα είδη υγιεινής που θα χρειαστείτε, ένα βιβλίο, το εισιτήριο και το διαβατήριο, καθώς και το πρόγραμμα του ταξιδιού σας * τον αριθμό του τρένου ή του λεωφορείου που θα σας μεταφέρει από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο και τη διεύθυνσή του.
* Εχετε μαζί σας πάντοτε μια υδατική κρέμα. Ο αέρας μέσα στο αεροπλάνο είναι πολύ ξηρός και μετά από μια πολύωρη πτήση θα νιώσετε το δέρμα στο πρόσωπο και στα χέρια να σας «τραβάει».
* Κουβαλάτε πάντοτε στην τσάντα σας ένα μπουκαλάκι με νερό. Το νερό που σας προσφέρουν στο αεροπλάνο έχει απαίσια γεύση.
* Μόλις επιβιβαστείτε στο αεροπλάνο ζητήστε από την αεροσυνοδό ένα μαξιλάρι και μία κουβέρτα, ακόμη και αν δεν πρόκειται να κοιμηθείτε κατά τη διάρκεια της πτήσης. Ο κλιματισμός στην καμπίνα του αεροσκάφους είναι πολύ δυνατός και οι διαθέσιμες κουβέρτες και μαξιλάρια δεν επαρκούν για όλους τους επιβάτες.
* Οταν ταξιδεύετε μη φοράτε στενά ρούχα. Μια φαρδιά φούστα ή ένα άνετο παντελόνι είναι η καλύτερη επιλογή. Τον χειμώνα κάτω από το πουλόβερ φοράτε πάντα ένα κοντομάνικο * η θέρμανση στις αίθουσες των αεροδρομίων είναι πολύ δυνατή.
* Οταν πακετάρετε μην ξεχάσετε να βάλετε στη βαλίτσα μια άδεια τσάντα. Θα τη χρειαστείτε σίγουρα κατά την επιστροφή για να βάλετε μέσα όλα όσα αγοράσατε.
* Το πιο χρήσιμο ταξιδιωτικό αξεσουάρ είναι αναμφισβήτητα μια πλαστική σακούλα η οποία κλείνει με φερμουάρ. Εχει πολλές χρήσεις: για τα βρώμικα ή τα βρεγμένα ρούχα, για τα μπουκαλάκια που πιθανόν να «τρέξουν» και να λεκιάσουν τα υπόλοιπα ρούχα κά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom