Γενικά Ταξίδια με αεροπλάνο

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Οι βαλίτσες συνεχίζουν πάντα μόνες τους, εκτός από:
- Αν ταξιδεύεις με low cost εταιρία (easyjet, ryanair κλπ)
- Αν ο ενδιάμεσος σταθμός σου είναι στις ΗΠΑ (ειδική περίπτωση)
- Αν συνεχίζεις με διαφορετική εταιρία, και τύχει οι εταιρίες να μη συνεργάζονται
- Αν για οποιοδήποτε λόγο, εκεί που δίνεις τις βαλίτσες σου πουν ότι δε συνεχίζουν.
Σε κάθε περίπτωση, στην απόδειξη που σου δίνουν για την παραλαβή της βαλίτσας, γράφει πάνω μέχρι που συνεχίζουν μόνες τους.

Για τον ιμάντα παραλαβής, έχει παντού μεγάλες οθόνες που λένε σε ποιόν ιμάντα βγαίνουν από ποια πτήση.

Τα κανάρια νησιά είναι ισπανικό έδαφος και μέρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης κανονικά. Για τα σύνορα δε χρειάζεσαι διαβατήριο, αρκεί η ταυτότητα αν έχει Ελληνικούς χαρακτήρες. Παρ' όλα αυτά, αν δεν έχεις διαβατήριο αλλά έχεις χρόνο, σου προτείνω να βγάλεις (το γιατί, το έχουμε εξηγήσει αρκετές φορές στο forum).
μάλλον εννοείς λατινικούς χαρακτήρες.κάτι άσχετο,πως προλάβατε και κάνατε τόσα πολλά ταξίδια??/μπράβο:clap:
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
αν εσείς δεν το καταλαβαίνετε και θέλετε να νομίζετε οτι είναι ηλίθιοι αυτοί που τον εφαρμόζουν δικαίωμά σας αλλά μην το λέτε και παραέξω γιατί θα σας πάρουν με τις λεμονόκουπες...
Λες μαζι με τις λεμονοκουπες να μας ριξουν και κανα σκουμπρι ετσι για μεζε;;;....μαλλον παλικαρι ζεις σε αλλο πλανητη.....δεν πειραζει...ειπαμε εδω ειμαι για να σου απανταω συνεχως...και το ξαναλεω.....ειναι ηλιθιοι και πολυ μαλιστα!!! Και δεν κανουν καθολου σωστα την δουλεια τους δυστηχως....και οτι θελουμε μπορουμε να λεμε και οπου θελουμε...και με οσους εχω συζητηση για αυτο το θεμα συμφωνουν ....τωρα εαν εσυ εισαι ο τελειος...μπραβο....αλλα δεν μας ενδιαφερει...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Λες μαζι με τις λεμονοκουπες να μας ριξουν και κανα σκουμπρι ετσι για μεζε;;;....μαλλον παλικαρι ζεις σε αλλο πλανητη.....δεν πειραζει...ειπαμε εδω ειμαι για να σου απανταω συνεχως...και το ξαναλεω.....ειναι ηλιθιοι και πολυ μαλιστα!!! Και δεν κανουν καθολου σωστα την δουλεια τους δυστηχως....και οτι θελουμε μπορουμε να λεμε και οπου θελουμε...και με οσους εχω συζητηση για αυτο το θεμα συμφωνουν ....τωρα εαν εσυ εισαι ο τελειος...μπραβο....αλλα δεν μας ενδιαφερει...

Φίλε manolism και ο Traveller και ο taver έχουν απόλυτο δίκιο. Δεν έχει καμία σημασία αν η συσκευασία των 100ml είναι γεμάτη ή έχει μόνο 1ml μέσα. Ο κανονισμός αφορά στη συσκευασία και όχι στο περιεχόμενο.
Το αν μας βολεύει ή όχι αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λες μαζι με τις λεμονοκουπες να μας ριξουν και κανα σκουμπρι ετσι για μεζε;;;....μαλλον παλικαρι ζεις σε αλλο πλανητη.....δεν πειραζει...ειπαμε εδω ειμαι για να σου απανταω συνεχως...και το ξαναλεω.....ειναι ηλιθιοι και πολυ μαλιστα!!! Και δεν κανουν καθολου σωστα την δουλεια τους δυστηχως....και οτι θελουμε μπορουμε να λεμε και οπου θελουμε...και με οσους εχω συζητηση για αυτο το θεμα συμφωνουν ....τωρα εαν εσυ εισαι ο τελειος...μπραβο....αλλα δεν μας ενδιαφερει...
Εκτός του ότι είσαι άσχετος είσαι και επίμονος... επιμένεις στις σαχλαμάρες που λες και βρίζεις και τους ανθρώπους που κάνουν σωστά την δουλειά τους... εκπληκτικό το επιχείρημα που αναφέρεις ... ρώτησες τους φίλους σου και αυτοί συμφώνησαν με σένα!! σώπα, τι μου λες... οι φίλοι σου είναι υπεύθυνοι ασφαλείας αεροδρομίων ή εργάζονται στην Υ.Π.Α και ξέρουν? τι άλλο θα ακούσω...

Είπαμε αστέρι μου ο νόμος λέει οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κουβαλάς συσκευασίες υγρών πάνω από 100ml... ΤΕΛΟΣ... αν υπάρχουν κάποιοι "'εξυπνοι" σαν και σένα που θέλουν να το παίξουν μάγκες και να κάνουν το δικό τους ερμηνεύοντας τους νόμους όπως τους συμφέρει το μόνο που προκαλούν είναι καθυστερίσεις και τον δικαιολογημένο εκνευρισμό των συνεπιβατών τους... αλλά εσένα σιγά μην σε νοιάζει αν ταλαιπορούνται οι συνταξιδιώτες σου... εσύ τα ξέρεις όλα και κάνεις και τσαμπουκάδες άμα λάχει γιατί είσαι ξύπνιος και οι άλλοι που υπακούουν στους νόμους είναι οι μαλ..ες... και βρίζεις και από πάνω και τα παιδιά που κάνουν την δουλειά τους σωστά και ανέχονται τον κάθε περίεργο και τις γελοιότητες που τους λέει...

Α και ευτυχώς που είσαι πάντα εδώ λες τις ανοησίες σου και επιμένεις σε αυτές... έτσι πάντα αγόρι μου , να αφήνεις το στίγμα σου με τις μπαρούφες που λες...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μια απορία επι του προκειμένου:
Δεν αμφισβητώ την διατύπωση του κανονισμού ούτε την εφαρμογή του απλά απορώ αν εγώ έχω μαζί μου ένα αδειο γυάλινο κλειστό βάζο που με βολεύει πχ για να βάζω τη σούπα του μωρού μου, θα μου το κρατήσουνε? γιατί? τι μπορώ να κάνω με αυτό?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υποθέτω οτι άμα το βάζο δεν περιέχει υγρό και φαίνεται οτι είναι κενό δε θα έχεις πρόβλημα. Άλλωστε νομίζω οτι υπάρχει κάποια εξαίρεση που αφορά τις υγρές τροφές των μωρών.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μια απορία επι του προκειμένου:
Δεν αμφισβητώ την διατύπωση του κανονισμού ούτε την εφαρμογή του απλά απορώ αν εγώ έχω μαζί μου ένα αδειο γυάλινο κλειστό βάζο που με βολεύει πχ για να βάζω τη σούπα του μωρού μου, θα μου το κρατήσουνε? γιατί? τι μπορώ να κάνω με αυτό?

Το άδειο κλειστό βάζο μπορείς να το έχεις. Αν το βάζο σου περιέχει κάποιο υγρό, τότε η χωρητικότητα του βάζου δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 100ml και να είναι τοποθετημένο σε ειδική διάφανη πλαστική συσκευασία χωρητικότητας 1 λίτρου την οποία θα επιδείξεις κατά τον έλεγχο.
Αν είναι φάρμακα, διατροφικά είδη ή βρεφικές τροφές σε υγρή μορφή, σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό κανονισμό δε χρειάζεται να μπουν σε ειδικό σακουλάκι και μπορείς να τα πάρεις μαζί σου στο αεροπλάνο, αρκεί να τα επιδείξεις στο προσωπικό ασφαλείας. Ωστόσο, μπορεί να χρειαστεί να αποδείξεις την αυθεντικότητα του υγρού.

Το γάλα και η κρέμα για μωρά δε συμπεριλαμβάνονται στα απαγορευμένα υγρά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το γάλα και η κρέμα για μωρά δε συμπεριλαμβάνονται στα απαγορευμένα υγρά.
Ασφαλώς και συμπεριλαμβάνονται... απλά η μητέρα πρέπει μπροστά στον υπάλληλο να δοκιμάσει τις συγκεκριμένες τροφές για να αποδείξει ότι όντως αυτές δεν περιέχουν κάτι επιλήψιμο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτό που εννοούμε ως εξαίρεση είναι οτι αφού η μητέρα αποδείξει οτι όντως πρόκειται για γάλα ή παιδική τροφή και όχι κάτι άλλο, μπορεί η ποσοτητα να υπερβαίνει τα 100 ml. Το σκασμένο μπορεί να είναι φαγανό και να θέλει να φάει περισσότερο! Εννοείται όμως οτι ο έλεγχος -έλεγχος.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ασφαλώς και συμπεριλαμβάνονται... απλά η μητέρα πρέπει μπροστά στον υπάλληλο να δοκιμάσει τις συγκεκριμένες τροφές για να αποδείξει ότι όντως αυτές δεν περιέχουν κάτι επιλήψιμο...
Στην ιστοσελίδα του αεροδρομίου στο σημείο που αναφέρει τον κανονισμό (Μέτρα ασφαλείας της ΕΕ για τη μεταφορά υγρών) έχει και τις συχνές ερωτήσεις. Ανάμεσά τους στο Νο 3 είναι και αυτή:

Ερώτηση: Μπορώ να πάρω μαζί μου το γάλα ή την έτοιμη κρέμα του μωρού μαζί μου? (ναι δύο φορές γράφει το μαζί μου)

Απάντηση: Βεβαίως. Οι βρεφικές τροφές δε συμπεριλαμβάνονται στα απαγορευμένα υγρά.

http://www.aia.gr/UserFiles/File/tr.../eu_measures/gr/111819_eu_security_faq_gr.pdf

Προφανώς εμπίπτει στην κατηγορία ότι μπορεί να σου ζητηθεί να αποδείξεις την αυθεντικότητα του υγρού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ασφαλώς και συμπεριλαμβάνονται... απλά η μητέρα πρέπει μπροστά στον υπάλληλο να δοκιμάσει τις συγκεκριμένες τροφές για να αποδείξει ότι όντως αυτές δεν περιέχουν κάτι επιλήψιμο...
οι παιδικές τροφές δεν συμπεριλαμβάνονται στους περιορισμούς χωρητικότητας ούτε άλλαξε κάτι σε σχέση με παλιά. οι υπερβολικές ποσότητες πρέπει να μπορούν να δικαιολογηθούν..αυτό με τη δοκιμή το έιχα ακούσει αλλά μήπως ήταν μπαρούφα των ΜΜΕ? είμαστε σίγουροι ότι περιλαμβάνεται στους κανονισμούς ασφαλείας? πώς δοκιμάζεις τη σκόνη δηλαδή? να το δώ και να μην το πιστέψω..
http://www.alitalia.com/GR_EL/your_travel/baggage/liquids.htm
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom