Ταξίδια και applications

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Χρησιμοποιω τα εξης:

1. Maps.me
Πολυ καλο και ελαφρυ app. Ο λογος που το προτιμω καποιες φορες απο το google maps ειναι οτι κατεβαζεις τους χαρτες και τους εχεις offline αρα δεν χρειαζεσαι συνδεση. Δεν εχει τις λεπτομερειες του google με φωτογραφιες κριτικες κτλ για καθε μερος αλλα εχει ολα τα σημαντικα.
Επισης εχει παρα πολλα μονοπατια αν ειστε του περιπατητικου.
Ο πιο σημαντικος λογος ειναι οτι ειναι πολυ ελαφρυ και δεν μου γονατιζει την μπαταρια, ετσι μπορω να το χρησιμοποιω για μεγαλο διαστημα της μερας.

2. Google Translate
Αν εχεις συνδεση στο ιντερνετ μπορει να κανει μεταφραση επιτοπου, πχ να μιλαω εγω αγγλικα και ο κινεζος κινεζικα και να μεταφραζει σε πραγματικο χρονο.
Επισης εχει το κολπακι που εστιαζεις σε μια επιγγραφη, ενα μενου η οτιδηποτε και το μεταφραζει επι τοπου. Με αυτο παραγγελνα στα κινεζικα :haha:

3. Rome2Rio
Μπορει να σου δωσει ολες τις επιλογες πως να πας απο ενα μερος σε ενα αλλο (με τραινα, λεωφορεια, αεροπλανα, καραβια, κτλ).
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Χρησιμοποιω τα εξης:

1. Maps.me
Πολυ καλο και ελαφρυ app. Ο λογος που το προτιμω καποιες φορες απο το google maps ειναι οτι κατεβαζεις τους χαρτες και τους εχεις offline αρα δεν χρειαζεσαι συνδεση.).
Και στο google maps μπορείς να κατεβάσεις χάρτες και να τους έχεις για offline πλοήγηση.
έχω άλλη απορία επειδή ανέφερες κινέζικα. Πήγες Κίνα? Θα πάω το επόμενο διάστημα και γνωρίζω πως το google εκεί τρώει πόρτα,οπότε ψάχνομαι για εναλλακτική. Το google transelate στην Κίνα είναι οκ ? ή μόνο οι χάρτες δεν παίζουν?
Στο προηγούμενο ταξίδι μου στην Κίνα μια χαρά τα κατάφερα χωρίς smartphote εφαρμογές και ιντερνετ. Τώρα είμαστε εξαρτημένοι όλο και πιο πολύ από το κινητό και τα καλούδια του
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Και στο google maps μπορείς να κατεβάσεις χάρτες και να τους έχεις για offline πλοήγηση.
Σωστο, βεβαια στο γουγλη πιάνουν πολύ παραπάνω χωρο.

Το google transelate στην Κίνα είναι οκ ? ή μόνο οι χάρτες δεν παίζουν?
Google translate: Κατέβασε τις γλώσσες offline πριν πας
Google search/ Google maps: δεν δουλευoυν
Gmail: λειτουργούσε αλλά τα email μου έρχονταν μαζεμένα μετά από 6 έως 24 ώρες. Έστελνα κανονικά αλλά δεν ξέρω ποτέ έφταναν στον παραληπτη. Πάντως έφταναν.
Αν έχεις android κινητό κατέβασε οτι app θα χρειαστεις πριν πας. Το google play δεν δουλεύει εκεί.
Skype κai viber δουλεύουν μια χαρά.
Facebook & messenger δεν δουλεύουν.

Άκουσα ότι στο Χονγκ Κονγκ δεν έχεις Τους παραπάνω περιορισμούς αλλά δεν ξέρω σίγουρα γιατί δεν πήγα.

Κάποιοι αγοράζουν vpn αλλά ειναι πολύ αργό. Δεν το χρειάστηκα.
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Στην Κίνα όσο αφορά το ίντερνετ με έσωσε αυτό https://www.expressvpn.com/
Δεν είμαι και πολύ γνώστης και ίσως να μην εκφράζομαι σωστά, αλλά νομίζω ότι συνδέεσαι μέσω server εκτός Κίνας και έτσι δεν έχεις κανένα περιορισμό.
Στο Χονγκ Κονγκ κανένα πρόβλημα με το ίντερνετ
 
Last edited:

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
ψαχνω μια εφαρμογη για προσανατολισμο σε πολεις
δε βρισκω κατι τοσο λεπτομερες οσο θα ηθελα
ειδαο το rome 2 rio και το maps.me
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Καλησπέρα και από μένα! Κατέβασα από το Google play το Citymaps για την πόλη της Ρώμης που θα επισκεφτώ τον επόμενο μήνα και με εχει βολέψει αφάνταστα! Εχω δημιουργήσει ένα δικό μου χάρτη με όλα τα σημεία ενδιαφέροντος και μπορώ ανά πάσα στιγμή να ανατρέξω offline σε ό,τι με ενδιαφέρει! Μου έχει δώσει ως τώρα, την εντύπωση πως είναι πολύ πιο λεπτομερής και ενημερωμένος από το Google maps στο θέμα των restaurants, coffees και του shopping γιατί εμφανίζει επιλογές που στον γουγλη δν υπάρχουν! Παρεμπιπτόντως, offline το Google translate? τι λες τώρα! δεν είχα ιδέα! :xalara:Γι'αυτό διαβάζω μανιωδώς travelstories!ευχαριστωω!!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
ποια εφαρμογή android θα προτείνατε για να καταγράφει τα ταξίδια μας από το gps του κινητού?
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
Ξέρει κανείς αν υπάρχει εφαρμογή ή χάρτες που να λειτουργούν offline, χωρίς συνδεση σε net?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ξέρει κανείς αν υπάρχει εφαρμογή ή χάρτες που να λειτουργούν offline, χωρίς συνδεση σε net?
Μόνο αν κατεβάσεις από Google maps αλλά τώρα που χρησιμοποιούμε εύκολα τα MB μας και στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom