Ταξίδια με Τρένο

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Με αυτό το μέσο δηλώνω άσχετως.Σπανίως το έχω χρησιμοποιήσει η αφεντιά μου αλλά είμαι σίγουρος οτι έχει πολλους θαυμαστές.

Θα θελα να μου περιγράψουν ,όσοι το έχουν χρησιμοποιήσει ,τις εμπειρίες τους και να μου αναφέρουν τι να προσέξω.Υπάρχει περίπτωση σύντομα που θα βρίσκομαι στη Γερμανία για δουλειές και άμα βρω χρόνο θα πάω στην Ολλανδία για λίγες ώρες μια και το Ντίσελντορφ είναι πολύ κοντά στα σύνορα.

Επειδή δεν είναι σίγουρο οτι θα το πραγματοποιήσω το ταξίδι με το τρένο τη αγορά του εισιτήριου θα την κάνω απο το σταθμό των τρένων και όχι μέσω ηλεκτρονικού δικτύου πράγμα που υποψιάζομαι οτι θα ανέβει αρκετά το κόστος :(.Ωστόσο υπάρχει περίπτωση οι τιμές να είναι ίδιες με το internet?Μπά,όχι ε?

Τέλος θα θελα να επιβεβαιώσω, αν την αλλαγή των τρένων μια και θα πρέπει να αλλάξω κάποια τρένα στη διαδρομή{?},θα μου την γνωστοποιήσουν οι υπάλληλοι στις πωλήσεις των εισιτηρίων δηλαδή θα μου πουν τις ώρες και τις στάσεις που θα πρέπει να κατέβω ώστε να αλλάξω το τρένο.Και τέλος ελπίζω να μιλάνε καλούτσικα τα αγγλικά οι υπάλληλοι.{ή τουλάχιστον τα Ελληνικά :cool:}
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
επειδη εχω μια μικρη εμπειρια με ταξιδια σιδηροδρομικα εντος γερμανιας
το εισητηριο σου μπορεις να το βγάλεις ειτε σε γκισε των Γερμανικών σιδηροδρόμων (DB, Deutsche Bahn (ντόιτσε μπαν προφέρεται) που υπαρχουν στους σιδηροδρομικούς σταθμους, ειτε σε αυτοματους πωλητες εντος των σιδηροδρομικών σταθμών, που "μιλάνε" και αγγλικα φυσικά...

μπορεις το εισιτηριο και μεσω ιντερνετ αλλα οπως ειπες αυτο δεν σε ενδιαφερει.
το ιντερνετ μπορει ομως να σε βοηθησει για να δεις δρομολογια και ανταποκρισεις και τιμες φυσικα.

αν πας τωρα σε γκισε, ναι μιλανε αγγλικα γιατι ειναι για να εξυπηρετουν πελατες ταξιδιωτες
γερμανους και μη...
τους λες που θελεις να πας, πληκτρολογουνε τα στοιχεια στον υπολογιστη τους και σου κανουν μια εκτυπωση με ολα τα στοιχεια του ταξιδιου σου και σε ενημερωνουνε σχετικως!
στη συνεχεια αν θελεις κανεις και την αγορα του αντιστοιχου εισητηριου, η αν θες κανεις μονος σου την αγορα, εξω στους αυτοματους πωλητες που ειναι μερικα ευρω φτηνοτερη...
επισης θα πρεπει να ξερεις με τι τρενο θα ταξιδεψεις, αν ταξιδεψεις με ιντερσιτι, καμια σχεση με τα δικα μας ιντερσιτι, ειναι λιγο πιο ακριβα, υπαρχουν βεβαια και τα νορμαλ, ας το πως ετσι τρενα, που ειναι φτηνοτερα στην τιμη αλλα κανεις περισσοτερη ωρα και ενδεχομένως με ανταποκρισεις που σημαινει αγχος και ψιλοταλαιπωρια με ανεβα κατεβα!

ετσι που κοιταξα λιγο προχειρα στο σαιτ
TravelService - Query page

η διαδρομη ντισελντορφ αμστερνταμ εχει περιπου απο 35 ευρω εως 50Ε και διαρκει απο 2ωρες και 10 λεπτα εως και 3.00 ωρες. και χωρις αλλαγη σταθμου!
δινεις στο σαιτ τα στοιχεια του ταξιδιου σου και μαθαινεις αυτα που θελεις να μαθεις
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σχετικά με τις τιμές...δεν έχω προσέξει ποτέ αν έχει διαφορετική τιμή μέσω ίντερνετ ή μέσω των αυτόματων πωλητών. Αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι σίγουρος ότι θα βρεις καλή εξυπηρέτηση γιατί όπου και να έχω πάει στην Γερμανία συνάντησα ανθρώπους φιλικούς και με θετική διάθεση.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σχετικά με τα εισητήρια του τρένου στη Γερμανία..
όλοι οι υπάλληλοι είναι πολύ εξυπηρετικοί, αλλά το μόνο που έχω να παρατηρήσω σε περίπτωση που είναι να ξεκινήσει το ταξίδι σου από μεγάλο σταθμό τρένων (πχ Κολωνία ή Ντύσελντορφ) είναι το εξής: Αν δεν είχα από πριν δει αναλυτικά στο ίντερνετ τι τρένα πάνε εκέι που θέλω και πόσα διαφορετικά είδη τρένων υπάρχουν, θα συσκολευόμουν να βγάλω άκρη στο σταθμό. Αυτό ισχύει περισσότερο αν εκδόσεις τα εισητήρια από τον αυτόματο πωλητή (στο Ντύσελντορφ πχ είχε τεράστιες ουρές στα εκδοτήρια, ενώ οι αυτόματοι πωλητές δεν είχαν κόσμο)
Και δεν ήταν η πρώτη φορά που ταξίδευα και χρησιμοποιούσα τρένο, γενικά έχω μεγάλη οικειότητα..Το "άγχος" του να βγάλω το σωστό εισητήριο μόνο στη Γερμανία το παθαίνω!!!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Μάλλον μου φαίνεται θα πάω νωρίς στο γκισέ και θα το κλείσω απο κει το εισιτήριο,ώστε να πάρω και κάποιες πληροφορίες.
Αλλη μια ερώτηση φιλτάτοι ταξιδιώτες μου τι είναι τα U και ICE?
υ.γ.1 Σας ευχαριστώ!
υ.γ.2 Επίσης ο σταθμός του Αμστερνταμ είναι κοντά στη πλατεία Νταμ?
υ.γ.3 Το Μάαστριχ αξίζει?
 

sotosn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μάλλον μου φαίνεται θα πάω νωρίς στο γκισέ και θα το κλείσω απο κει το εισιτήριο,ώστε να πάρω και κάποιες πληροφορίες.
Αλλη μια ερώτηση φιλτάτοι ταξιδιώτες μου τι είναι τα U και ICE?
υ.γ.1 Σας ευχαριστώ!
υ.γ.2 Επίσης ο σταθμός του Αμστερνταμ είναι κοντά στη πλατεία Νταμ?
υ.γ.3 Το Μάαστριχ αξίζει?

Το U ειναι ο υπογειος (μετρο) το S ειναι υπεργειος δηλ. τραινο που μπαινει και στις γραμμες του μετρο αλλα και λιγο εξω απο τη πολη (σαν προαστιακος) RE ( regional ) IC intercity
kai ICE intercity express
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον μου φαίνεται θα πάω νωρίς στο γκισέ και θα το κλείσω απο κει το εισιτήριο,ώστε να πάρω και κάποιες πληροφορίες.
Αλλη μια ερώτηση φιλτάτοι ταξιδιώτες μου τι είναι τα U και ICE?
υ.γ.1 Σας ευχαριστώ!
υ.γ.2 Επίσης ο σταθμός του Αμστερνταμ είναι κοντά στη πλατεία Νταμ?
υ.γ.3 Το Μάαστριχ αξίζει?
Για το U-bahn σου απάντησαν.
Για το Υ.Γ.2: Παίρνεις όλο ευθεία τη DamRak, και σε 300 περίπου μέτρα φτάνεις στην πλατεία Dam. Αν το ρωτάς για ξενοδοχείο, όμως, απέφυγε τα κοντινά στη Dam (δες άλλο thread).
Υ.Γ.3: Τα πάντα αξίζουν, άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο. Πολύ υποκειμενικό το κριτήριο, και πάντοτε σε συνάρτηση και με το διαθέσιμό σου χρόνο. Ο κύριος λόγος που το Maastricht συγκεντρώνει τουρίστες είναι επειδή είναι η πιο κοντινή ολλανδική πόλη στο Παρίσι και την υπόλοιπη Δ. Ευρώπη, και μαζέυει έτσι όλους τους Ευρωπαίους που θέλουν απλώς να μπούν στη χώρα για να πάνε σε coffee shops. Όμορφη πόλη, πάραυτα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι τιμές των εισιτηρίων είναι ίδιες. Είτε τα αγοράσεις μέσω internet, είτε στο γκισέ. Καλό θα είναι να μελετήσεις τα δρομολόγια για να είσαι προετοιμασμένος για την επιλογή σου.
Το site των γερμανικών τρένων είναι: www.bahn.de - english

Σαφώς και οι υπάλληλοι μιλάνε αγγλικά και είναι πολύ εξυπηρετικοί. Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις το ICE το οποίο κάνει λιγότερη ώρα και λιγότερες στάσεις.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Μάλλον μου φαίνεται θα πάω νωρίς στο γκισέ και θα το κλείσω απο κει το εισιτήριο,ώστε να πάρω και κάποιες πληροφορίες.
Αλλη μια ερώτηση φιλτάτοι ταξιδιώτες μου τι είναι τα U και ICE?
υ.γ.1 Σας ευχαριστώ!
υ.γ.2 Επίσης ο σταθμός του Αμστερνταμ είναι κοντά στη πλατεία Νταμ?
υ.γ.3 Το Μάαστριχ αξίζει?
ναι ειναι πολύ κοντα...ο δρόμος που θα δεις μπροστά σου μόλις βγείς από την κεντρική εισοδο του σταθμού σε οδηγεί κατευθείαν στην dam.μπροστά απο την κεντρικη εισοδο επισης περνουν και τα τραμ.το τραμ με το νουμερο 5 σε παει στην dam και γενικά περνάει απο το κέντρο της πόλης.ειναι παρα πολυ ευκολό μην αγχώνεσαι....στο μααστριχ δεν εχω πάει..πηγα όμως ουτρέχτη που ειναι πολυ όμορφη...
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Πρωτογνώρισα το τραίνο κατα την διάρκεια των ταξιδιών μου στην Ιταλία, και απο τότε παραμένω θαυμαστής αυτού του υπέροχου μέσου μεταφοράς. Αν και στην πατρίδα μου (ήπειρο) δεν υπάρχει, τουλάχιστον ακόμα!
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
και επίσης οι διαδρομές απ τις οποίες περνάνε τα τρένα τις περισσότερες φορές είναι "μοναδικές" και τέλειες.....

"παρθένα δάση" κτλ κτλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom