1. Εκπτώσεις Aegean για όλους τους προορισμούς του εξωτερικού! Δείτε ΕΔΩ
  2. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο / Ιούνιο / Ιούλιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

Κύθηρα Ταξίδι στα Κύθηρα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νησιά Ιονίου' που ξεκίνησε από το μέλος vapapou, στις 21 Απριλίου 2009.

1. vapapou

vapapou New Member

Οι καλοκαιρινές μας διακοπές φέτος, αποφάσισα να γίνουν στα Κύθηρα.
    Μαζεύοντας πληροφορίες δεν μπόρεσα να καταλήξω σε πιο χωρίο να κοιτάξω για διαμονή. Αυτό που θέλω είναι το απογευματάκι να μπορώ να κάνω βόλτα σε νησιώτικα σοκάκια, που μάλλον αυτά υπάρχουν στην χώρα.
    Θα ήθελα κάποιος που έχει επισκεφτεί το νησί, να με καθοδηγήσει με την εμπειρία του. Δεν με ενδιαφέρει αν χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο για λίγα χιλ.
    Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη.

2. Μοιραστείτε τη σελίδα

3. renata

renata Member

Επόμενο Ταξίδι:
    το μελετάω.
    το πιο όμορφο χωριό για μένα ήταν ο αβλέμονας.απο εκεί χρησιμοποιώντας το σαν ορμητήριο είσαι κοντά σε όλα τα χωριά και τις παραλίες...γραφικό η θάλασσα όμορφη και καθόλου κόσμος.έχει μιά προβλήτα που οδηγεί σε μιά μεγάλη θαλασσια λίμνη που μπορείς να κολυμπάς,απο τα βράχια μάζεψε κάπαρι που έχει άφθονη το νησί.

proud_kytherian and vapapou like this.
  4. vapapou

vapapou New Member

Δεν είναι μακρυά απο την Χώρα για βραδυνή βόλτα?
    Έχει κάποιο σημείο με αμουδιά, καθότι θα έχω και παιδάκι?

5. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
    Ισως καλυτερα να μεινεις στο Καψαλι που ειναι το "επινειο" της Χωρας. Εχει ψαροταβερνες και μερος να κανεις μπανιο και σε αποσταση αναπνοης απο την Χωρα για τη βραδινη βολτα.

6. renata

renata Member

Επόμενο Ταξίδι:
    το μελετάω.
    με συγχωρείς..για μικρό παιδάκι δεν ξέρω άν προσφέρεται η θάλασσα εκεί...η χώρα απέχει αρκετα ..ίσως σου πέσει απομονωμένο αυτό το χωριό λοιπόν...
    στίς παραλίες που θα μπορέσετε να κάνετε τα μπάνια σας συνήθως έχει πολυκοσμία και φασαρία..θα πρέπει να προσαρμόσετε λοιπόν τις ανάγκες του μικρού φίλου με τις δικές σας και να βρείτε μιά χρυσή τομή.έτσι και αλιώς τα κήθυρα ειναι ένα νησί που θα ικανοποιήσει τις αισθήσεις σας !!

7. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
  8. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
  9. Nikos5050

Nikos5050 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ναύπλιο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
    Το ιδανικό μέρος για να μείνεις στα Κύθηρα είναι το Καψάλι. Εγώ είχα μείνει μέσα στη Χώρα η οποία είναι μαγευτική αλλά δεν έχει θάλασσα σε απόσταση που να περπατιέται. Το Καψάλι είναι πολύ κοντά στη Χώρα και τα συνδυάζει όλα.

Πάντως γενικά το νησί είναι απο τους καλύτερους προορισμούς για καλοκαίρι. Έχει το δικό του χαρακτήρα. Προσοχή: αν δε διαθέτεις τζίπ (και μάλιστα βαρβάτο) συμβουλέυω να νοικιάσεις απο εκεί καθώς οι δρόμοι για τις περισσότερες (καταπληκτικές) παραλίες είναι χωματόδρομοι του χειρίστου είδους.

vapapou likes this.
  10. Rosa

Rosa Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Trobriand Islands...
    Ως φανατική των Κυθήρων (έχω πάει γύρω στις 15 φορές την τελευταία 20ετία, κάποτε μάλιστα σκεφτόμασταν να γίνουμε και μόνιμοι κάτοικοι...) σου προτείνω το Καψάλι και για διαμονή, ανεπιφύλακτα, τα Σπίτια του Βασίλη (τηλ 27360-31125 και 31356, ζητάς την Όλγα). Βρίσκονται σε απόσταση πέντε λεπτών με τα πόδια από την περατσάδα, με εκπληκτική θέα, κι είναι ό,τι βολικότερο έχω βρει για διαμονή. Περί χωματόδρομων, σίγουρα δεν χρειάζεσαι τζιπ, μια χαρά θα τα καταφέρεις και με συμβατικό. Θα τα πούμε και με πμ για να σου δώσω ότι πληροφορίες θέλεις.

proud_kytherian and vapapou like this.
  11. Nikos5050

Nikos5050 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ναύπλιο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
    Ίσως το δικό μου να τα βρήκε σκούρα με τους χωματόδρομους, δε ξέρω. Πάντως με το που γύρισα πήγα κατευθείαν συνεργείο και μετά την επισκευή (σπασμένη βάση μηχανής) μου συνέστησαν να μη ξαναπάω σε τέτοιους δρόμους. Επιμένω ότι για να δείς όλες τις παραλίες του νησιού απλά δε γίνεται με συμβατικό αμάξι, τουλάχιστον αν το αγαπάς έστω και λίγο.

proud_kytherian likes this.
  12. mary_a

mary_a Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Route 66
    Kithira, Kythera, Studios Vasili, APartments in Kithira
    αυτά είναι φαντάζομαι?

13. Menia21

Menia21 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Το επεξεργάζομαι...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Photography trip
    Πήγαμε πέρσι στα Κύθηρα. Το ATOS μας έβγαλε ασπροπρόσωπους στους επιεικώς απαράδεκτους δρόμους για τις παραλίες. Ο Αβλέμονας είναι ένα πολύ γραφικό χωριό και κοντά έχει την παραλία της Παλαιόχωρας (αν θυμάμαι καλά), τεράστια και αμμουδερή. Ομως κατά τ' άλλα δεν είναι κεντρικό σημείο. Το Καψάλι είναι το κεντρικότερο, κοντά στην χώρα και σε ανέσεις, αλλά την παραλία δεν τη συνιστώ. Η Αγία Πελαγία βόρεια του νησιού είναι ωραίο μέρος και με υπέροχες παραλίες. Γενικά οι άσχημοι δρόμοι διπλασιάζουν τον χρόνο μετάβασης από το ένα μέρος στο άλλο.

Μοιραστείτε τη σελίδα