Κύθηρα Ταξίδι στα Κύθηρα

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Διαμονή στο Καψάλι , για παραλίες Μελιδονι - Χαλκος - Καλαδι . Επίσκεψη στην χώρα και αν εχεις όρεξη για βόλτες , πήγαινε στο βόρειο και πιο αραιοκατοικημένο κομμάτι του νησιού . Στον Αβλέμωνα θα φας ψάρι στον ΄΄ΣΩΤΗΡΗ ΄΄ , αλλά σαν μέρος γενικότερα δεν με τρέλανε . Επίσης αν δεν έχεις πάει μπορείς με βαρκάκι να πας για μπάνιο στην ελαφόνησο , στην παραλία του Σίμου .
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ξέχασα να αναφέρω ποιες παραλίες μ' αρέσανε!:p Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Λιμνιώνας μου άρεσε πάρα πολύ, ότι πρέπει και για παιδάκια! Παλαιόχωρα γιατί είχε περίεργους σχηματισμούς και το κόκκινο χρώμα της, Φυρή Αμμος (όχι στην Αγία Πελαγία, γιατί έχει 2 παραλίες μ' αυτό το όνομα), οι παραλίες στην Αγία Πελαγία (έχει πολλές συνεχόμενες με εκπληκτικά νερά και πετραδάκια) και το Μελιδόνι για τον χαβαλέ που γίνεται! Να πω ότι, εκτός από την Αγία Πελαγία και την Παλαιόχωρα, για να πας στις υπόλοιπες παραλίες θέλει τρελή υπομονή και προσοχή, καθότι ο δρόμος είναι με στροφές και χωμάτινος, κάποιες φορές με πέτρες στη μέση του δρόμου. Και φυσικά, εύχομαι να σταθείτε τυχεροί και να μην φυσάει, γιατί ο αέρας των Κυθήρων απλά δεν παίζεται!!
 

vapapou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ευτυχώς έχω τζιπ.
Πίστευα ότι το πιο βολικό σημείο είναι το Καψάλι και τώρα επιβεβαιώθηκα.
Μόλις καταλήξω για ημερομηνίες θα πάρω τηλ για τα δωμάτια που μου προτείνατε.
Ευχαριστώ Βαγγέλης
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Γειά σε όλους!
Επαναφέρω στο προσκήνιο το θέμα "κύθηρα", για να ρωτήσω αν και κατά πόσο είναι εφικτό να κάνει κανείς στο νησί ελέυθερο καμπινγκ..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ψάξε και την μικρή παραλία φούρνοι.
μοναχά για πάρτι σου!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γειά σε όλους!
Επαναφέρω στο προσκήνιο το θέμα "κύθηρα", για να ρωτήσω αν και κατά πόσο είναι εφικτό να κάνει κανείς στο νησί ελέυθερο καμπινγκ..

έχει δημοτικό camping στο Καψάλι με όλες τισ ανέσεις, (ψυγεία, καταψύχτες, κουζίνα
κλπ) για όλο το κόσμο
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
έχει δημοτικό camping στο Καψάλι με όλες τισ ανέσεις, (ψυγεία, καταψύχτες, κουζίνα
κλπ) για όλο το κόσμο
Σήμερα, ψάχνοντας όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούσα -γιατί φεύγω σύντομα- έμαθα πως το εν λόγω camping δεν λειτουργεί φέτος..
 

nellylara

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει γενικά με το ελεύθερο κάμπινγκ στα Κήθυρα, υπάρχει κάπου όπου κάνουν στάνταρ, κάνουν ελέγχους, τι πρέπει να προσέξει κανείς?
ευχαριστώ!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει γενικά με το ελεύθερο κάμπινγκ στα Κήθυρα, υπάρχει κάπου όπου κάνουν στάνταρ, κάνουν ελέγχους, τι πρέπει να προσέξει κανείς?
ευχαριστώ!

Γειά! Μόλις γύρισα από 1 εβδομάδα ελεύθερου camping στα κύθηρα και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Σου προτείνω τις παραλίες "λίμνη" και "καλάμι".
-α! κι εννοείται οτι στο νησί αυτό γενικά & ιδιαίτερα αν θέλεις να κάνεις ελεύθερο camping καλό θα ήταν να έχεις αυτοκίνητο ή μηχανάκι...-
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τα κυθηρα τα εχω ερωτευτει μονο και μονο απο το ψαξιμο που εχω ριξει ψαχνωντας να βρω το καλυτερο....αλλα οφειλω να πω οτι εχω ανησυχησει λιγουλακι με δυο τρια πραγματα που διαβασα παραπανω...1)ποσο δυνατοι ειναι ανεμοι τελος σεπτεμβριου?ξερετε?τοτε ετοιμαζομαι να παω και χαιρομαι που θα τα ευχαριστηθω χωρις πολυκοσμια...2)εχουμε αποφασισει να μεινουμε στη χωρα στον ξενωνα Δαποντε,αν εχετε καποια εμπειρια ή εχετε ακουσει κατι για το συγκεκριμενο καταλυμα πολυ θα'θελα να μαθω.ενα βραδακι μαλιστα λεμε να μεινουμε στα μιτατα γιατι ειναι κοντα στο λιμανι στο οποιο και θα φτασουμε ξημερωματα...3)ειναι τοσο χαλια οι δρομοι?θα'χουμε μηχανακι...καλαδι,μελιδονι,σπαραγγαριο,χαλκο,φυρη αμμος....υπαρχει περιπτωση να μη μπορουμε να παμε σε καποια απ'αυτες τις παραλιες?
Και τελος εχετε κανενα καλο μυστικο να μου μαρτυρησετε?κατι που δεν πρεπει να χασω ας πουμε...περα απ'αυτα που γραφουν ολα τα sites.
ευχαριστω εκ των προτερων...ανυπομονω να παρω απαντησεις!!!:D
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω οταν ειχα παει ηταν σεπτεμβρης και ο ανεμος δεν μας αφηνε να δεσουμε με αποτελεσμα να περιμενουμε κανενα 2ωρο προσπαθωντας να προσεγγυσουμε το λιμανι.οσες μερες καθησαμε ο καιρος ηταν τελειος!
ευχαριστηθηκαμε τις βολτες μας σε ολοκληρο το νησι και την ημερα που ηταν να φυγουμε αντιμετωπισαμε παλι το ιδιο προβλημα.......αερας που επερνε και τις πετρες.....μαλλον ειμασταν γρουσουζηδες.
νομιζω οτι το ιδιο μπορεις να παθεις ομως και τον αυγουστο οποτε απλα κανε τον σταυρο σου.
οσο για το μηχανακι,νομιζω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι οι δρομοι ειναι στενοι και σιγουρα θα μπορειτε να κινηθειτε ευκολοτερα!
εγω θα σου προτεινα να επισκεφτεις το μοναστηρι της παναγιας της μυρτιδιωτισσας οπου γιορταζει και στις 24 του σεπτεμβρη και επεισης να πας στον καταρακτη του νησιου!
μετα απλα παρε ενα χαρτη και προσπαθησε να δεις ολο το νησι και να ανακαλυψεις τις ομορφιες του μονο σου!!!
καλα να περασεις!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Τα κυθηρα τα εχω ερωτευτει μονο και μονο απο το ψαξιμο που εχω ριξει ψαχνωντας να βρω το καλυτερο....αλλα οφειλω να πω οτι εχω ανησυχησει λιγουλακι με δυο τρια πραγματα που διαβασα παραπανω...1)ποσο δυνατοι ειναι ανεμοι τελος σεπτεμβριου?ξερετε?τοτε ετοιμαζομαι να παω και χαιρομαι που θα τα ευχαριστηθω χωρις πολυκοσμια...2)εχουμε αποφασισει να μεινουμε στη χωρα στον ξενωνα Δαποντε,αν εχετε καποια εμπειρια ή εχετε ακουσει κατι για το συγκεκριμενο καταλυμα πολυ θα'θελα να μαθω.ενα βραδακι μαλιστα λεμε να μεινουμε στα μιτατα γιατι ειναι κοντα στο λιμανι στο οποιο και θα φτασουμε ξημερωματα...3)ειναι τοσο χαλια οι δρομοι?θα'χουμε μηχανακι...καλαδι,μελιδονι,σπαραγγαριο,χαλκο,φυρη αμμος....υπαρχει περιπτωση να μη μπορουμε να παμε σε καποια απ'αυτες τις παραλιες?
Και τελος εχετε κανενα καλο μυστικο να μου μαρτυρησετε?κατι που δεν πρεπει να χασω ας πουμε...περα απ'αυτα που γραφουν ολα τα sites.
ευχαριστω εκ των προτερων...ανυπομονω να παρω απαντησεις!!!:D
Γειά!
Αρχικά σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο site του δήμου http://www.kythira.gr/greek.htm όπου κάτω αριστερά έχει και link για τις μετεωπολογικές προβλέψεις.

Οι δρόμοι που ανέφερες, δεν είναι οι καλύτεροι στο είδος τους, αλλά το αν και κατά πόσο είναι βατοί εξαρτάται από τον.. διαβάτη! Πάντως υπάρχουν άνθρωποι που τους διασχίζουν με αυτοκίνητα ή μηχανές χωρίς πρόβλημα (βλ. υποφαινόμενη).

Όσο για τα 'αξιοπράττοντα' στο νησί, κατ'εμέ ενδιαφέρον φυσιολατρικού τύπου παρουσιάζει η περιοχή 'Μυλοποτάμου' με τους 22 μύλους, τον καταρράκτη της νεράιδας και τα ρυάκια της. Μια διαφορετική πλευρά του νησιού και όχι τόσο διαφημισμένη. Αν βρεθείς εκεί συνιστώ για φαγητό το ταβερνάκι στην κεντρική πλατεία, κάτω από τον πλάτανο και δίπλα στο ρυάκι που διασχίζει το χωριό!

Επίσης, αν περάσεις από τον 'Ποταμό' προτείνω τα καφε 'αστικόν' & τις λεμονόπιτες
/μανιταρόπιτες/πιπερόπιτες/ κερασόπιτές του! Στο εν λόγω καφέ, λαμβάνουν χώρα και διάφορα πολιτιστικά γεγονότα, ενίοτε.

Παρεμπιπτώντως, την εποχή που ανέφερες οτι θα επισκευτείς το νησί -και μάλιστα στα μέρη που προγραμματίζεις να μείνεις- , εκτυλλίσεται μια σειρά από χοροθεατρικά και θεατρικά δρώμενα. Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά στο site του δήμου που προανέφερα.

Να περάσεις όμορφα!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom