Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

andreas matsi

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
ΟΧΙ δεν έκανα άλλη προσπάθεια γιατί ήμουν οριακά στις μέρες διότι δεν ήξερα ότι χρειαζόταν βίζα και είχα ήδη κλείσει τα εισιτήρια.

Και όπως καταλαβαίνεις πάνε τα λεφτά από αεροπορικά και ξενοδοχείο πάνε και τα λεφτά της βιζας και ότι άλλο χάλασα για μεταφράσεις τράπεζες κ.τ.λ.
Μια απο τα ίδια και δυστυχώς στα φόρουμ δύσκολα να βρεις κάποιον που να τα έχει κάνει και να σου δείξει τον τροπο που τα έκανε ...πιστεύω επειδη τις αγγλικες βίζες τις έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρία δεν τις δίνουν ώστε να προσπαθήσεις ξανά και να πληρώσεις πάλι ...
 

Βασιλης100

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εγω και η κοπελα μου σκεφτομαστε να κανουμε ταξιδι στην αγγλια .η κοπελα μου ειναι απο την ρωσια και μενει στην ελλαδα με αδεια παραμονης που φαινεται στο διαβατηριο της με σφραγιδα ....θα χρειαστει και νιζα για να μπορει να ερθει μαζι μου ?
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
τελικά περνάς η όχι με τον residence card.ο σιζιγοσ μου εχι..και έχουμε και ένα παιδάκι. ..Λέσ να τον γιριζουν?στή περίπτωση σασ τι έγινε τελικα
Συγγνώμη για την καθυστέρηση.
Κανονικά, σαν σύζυγος ευρωπαίου πολίτη με κάρτα διαμονής που γράφει family member of EU citizen και εφόσον ταξιδεύεις μαζί με τον/την σύζυγο περνάς. Στην δικιά μας περίπτωση όμως οι υπάλληλοι του αεροδρομίου δεν μας άφησαν γιατί ισχυρίστηκαν ότι θέλουμε visa ή family permit.

Μετά από παράπονο στην EASYJET μέσω και της πολιτικής αεροπορίας παραδέχτηκαν ότι κακώς δεν την άφησαν και μας επέστρεψαν τον ναύλο και 400 ευρώ σαν αποζημίωση.

Να σημειώσω ότι και στον συνοριακό έλεγχο της Σκωτίας μου είπαν ότι έμπαινε κανονικά.
Τώρα πάντως που σκέφτομαι να το ξαναεπιχειρήσω θα κάνω αίτηση για family permit.
Αν κάποιος θέλει να το επιχειρήσει πάντως να ταξιδέψει μόνο με την κάρτα διαμονής που γράφει family member of EU citizen καλό θα είναι να έχει τσεκάρει με την αεροπορική ότι θα τον/την αφήσουν να ταξιδέψει.
Τις λεπτομέρειες για αυτά που γράφω και τα σχετικά Links μπορείτε να τα βρείτε σε προηγούμενα Post μου στο ίδιο thread.

Πάντως αυτή η αίτηση για το family permit είναι ατελείωτη! Ρωτάνε την μάνα τους και τον πατέρα τους!
 
Last edited by a moderator:

Adriano20

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και σηχγαριτιρια για το σαιτ: θέλω να κάνω μια ερώτηση έχούμε παντρευτεί με την γυναίκα μου και έχω πάρει δελτίο διαμονής :residenc card of a family member of a union citizen και θέλουμε να μετακόμισηουμε για μόνιμα στο Λονδίνο όπου έκεί μας περιμένουν φοιλι μας ξέρει κανείς να μου πει αν μπορούμε και τι χαρτιά χρειαζόμαστε επιπλέον και αν και ρώτησα στη σελίδα εε σου δεν έβαλα ακρι οποίος μπορεί να που πει κάτι πάνω σε αυτό ευχαριστώ :)
 

ΚαλλήG.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σας & Χρονια Πολλα

Ειμαι νεο μελος απ'οτι θα δειτε και οι ιδιοι κ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .
Σχεδιαζουμε να παμε Αγγλια οικογενειακως για 15 μερες να μαζεψουμε μερικες πληροφοριες για την ζωη εκει για να μετακομισουμε μονιμα ή τουλαχιστον να το τολμησουμε με τα παιδια μας το Φθινοπωρο.Εγω ειμαι ελληνιδα και ο συζυγος μου εχει καρτα ομογενους και αλβανικο διαβατηριο.Ειμαστε παντρεμενοι εδω και 11 χρονια κι εχουμε 2 παιδια.Μπορει να ταξιδεψει με τα εγγραφα του ή θα χρειαστει visa?Θα πρεπει να βγαλουμε οικογενειακο διαβατηριο που να συμπεριλαμβανει κ εκεινον?Οποια βοηθεια καποιου που γνωριζει θα ηταν διαφωτιστικη μιας και οι δημοσιες υπηρεσιες σε μπερδευουν ολο και πιο πολυ.
Σας ευχαριστω:)
 
Μηνύματα
5
Likes
10
Καλησπερα σας & Χρονια Πολλα

Ειμαι νεο μελος απ'οτι θα δειτε και οι ιδιοι κ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .
Σχεδιαζουμε να παμε Αγγλια οικογενειακως για 15 μερες να μαζεψουμε μερικες πληροφοριες για την ζωη εκει για να μετακομισουμε μονιμα ή τουλαχιστον να το τολμησουμε με τα παιδια μας το Φθινοπωρο.Εγω ειμαι ελληνιδα και ο συζυγος μου εχει καρτα ομογενους και αλβανικο διαβατηριο.Ειμαστε παντρεμενοι εδω και 11 χρονια κι εχουμε 2 παιδια.Μπορει να ταξιδεψει με τα εγγραφα του ή θα χρειαστει visa?Θα πρεπει να βγαλουμε οικογενειακο διαβατηριο που να συμπεριλαμβανει κ εκεινον?Οποια βοηθεια καποιου που γνωριζει θα ηταν διαφωτιστικη μιας και οι δημοσιες υπηρεσιες σε μπερδευουν ολο και πιο πολυ.
Σας ευχαριστω:)

Καλημέρα.
Νομίζω πως απ την στιγμή που εσύ έχεις ελληνική ταυτότητα οποιοδήποτε μέλος της οικογένειας σου μπορεί να ταξιδέψει μαζί σου σε οποιαδήποτε πόλη της Ευρώπης ΑΛΛΑ επειδή η Αγγλία δεν ανήκει στο Σένγκεν ίσως χρειαστεί βίζα.
Όμως να ξέρεις πως η Αγγλία έχει περίπλοκο μεταναστευτικό σύστημα και υπάρχουν πάρα πολλά κενά.
 

ΚαλλήG.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Εμεις δεν παμε για διακοπες.Ειναι η κουνιαδα μου εκει κ βαση των λεγομενων της οικονομικα ειναι καλυτερα και μπορουμε να βρουμε δουλειες και οι δυο μας στην εταιρεια που εργαζεται ο αντρας της.Το να παμε οκ αλλα μετα ο συζυγος μου θα μπορεσει να εργαστει?
Αυτο με καιει να μαθω κι εαν δεν γνωριζει καποιος στα σιγουρα εστω να μου πει
που να αποταθω για μια βεβαιη απαντηση
Σας ευχαριστω και παλι
 

evtsou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους,

θα ηθελα να κανω αιτηση για βιζα απο ελλαδα προς αγγλια, και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος που εχει κανει αιτηση στο παρελθον, χρειαστηκε να βγαλετε ευρωπαικη καρτα υγειας ή καποια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Mela

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως μπορεσει να με βοηθησει καποιος.. εχω ελληνικη ταυτοτητα και ο συζυγος μου εχει αδεια παραμονης στην Ελλαδα. Θελουμε να ταξιδεψουμε στην Αγγλια αλλα ξερω οτι ο αντρας μου χρειαζεται βιζα... αν ληξει η βιζα αυτη οως μπορει να παραμεινει ακομα εκει;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom