Ταξιδιωτική Έρευνα 2014 by Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το Travelstories έτρεξε την καθιερωμένη ετήσια μεγάλη ταξιδιωτική του έρευνα για το 2014, για να βγάλει τα συμπεράσματά του σχετικά με το ταξιδιωτικό και δημογραφικό προφίλ των μελών και αναγνωστών του, αλλά και γενικότερα των Ελλήνων ταξιδιωτών. Η έρευνα έτρεξε το Φεβρούαριο του 2014 και τα αποτελέσματα που προέκυψαν από δείγμα άνω των 1000 ατόμων παρουσιάζονται στο παρακάτω infographic:




Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους συμμετείχαν στην έρευνά μας. :clap:

Σας παρακαλώ όσοι χρησιμοποιείτε τα social media, μοιραστείτε αυτή τη σελίδα σε linkedin, facebook, twitter και google+ με τα κουμπάκια που βρίσκονται κάτω από το μήνυμα αυτό. :)
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μπράβο και από εμένα , όχι μόνο για τα στατιστικά για αλλά για τη συνολική δουλειά του σάιτ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Aς σχολιάσω ένα θέμα και να ρωτήσω άλλο ένα
Στο ερώτημα 8 είναι σαφής η υπεροχή του airtickets.gr. Αν και κάποια άλλα γραφεία μπορεί να είναι ελαφρώς φθηνότερα εντούτοις για μένα έχει δύο συγκριτικά πλεονεκτήματα: έχει δυνατότητα αναζήτησης πτήσεων για πολλαπλούς προορισμούς κάτι πολύ χρήσιμο στο εξωτερικό και δεύτερον κάνει δόσεις (εξίσου σημαντικό αν πρόκειται για ακριβό εισιτήριο). Μήπως θα έπρεπε αυτά να τα σκεφτούν και οι υπόλοιποι; Η επιλογή αεροπορικές εταιρείες είναι φυσικό όταν προκειται για low cost ή για προσφορές μόνο από το site τους
Τώρα στο ερώτημα (επειδή απλώς δεν θυμάμαι από τα παλιά και δεν έχω κουράγιο να το ψάξω): πάντα η μεγαλύτερη ηλικιακή ομάδα ήταν 24-34?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.038
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Για μενα αξιοσημείωτο ειναι οτι τα μισα μελη δεν ανηκουν σε αλλο φορουμ ή συμμετεχουν μονο σε ενα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Aς σχολιάσω ένα θέμα και να ρωτήσω άλλο ένα
Στο ερώτημα 8 είναι σαφής η υπεροχή του airtickets.gr. Αν και κάποια άλλα γραφεία μπορεί να είναι ελαφρώς φθηνότερα εντούτοις για μένα έχει δύο συγκριτικά πλεονεκτήματα: έχει δυνατότητα αναζήτησης πτήσεων για πολλαπλούς προορισμούς κάτι πολύ χρήσιμο στο εξωτερικό και δεύτερον κάνει δόσεις (εξίσου σημαντικό αν πρόκειται για ακριβό εισιτήριο). Μήπως θα έπρεπε αυτά να τα σκεφτούν και οι υπόλοιποι; Η επιλογή αεροπορικές εταιρείες είναι φυσικό όταν προκειται για low cost ή για προσφορές μόνο από το site τους
Τώρα στο ερώτημα (επειδή απλώς δεν θυμάμαι από τα παλιά και δεν έχω κουράγιο να το ψάξω): πάντα η μεγαλύτερη ηλικιακή ομάδα ήταν 24-34?
Η έρευνα ήδη έχει γίνει αντιληπτή από τα μεγάλα γραφεία και καθώς το μέγεθος του Travelstories είναι πια αρκετά υπολογίσιμο, πιστεύω ότι θα λάβουν υπόψη τους στο βαθμό που είναι δυνατό, τα αποτελέσματα της έρευνας.

Για την ηλικιακή ομάδα που ρωτάς, ναι, πάντα αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε ποσοστά, αλλά έχουν αλλάξει λίγο από πέρσι: http://www.travelstories.gr/communi...Έρευνα-travelstories-2013-Αποτελέσματα.45361/

Για μενα αξιοσημείωτο ειναι οτι τα μισα μελη δεν ανηκουν σε αλλο φορουμ ή συμμετεχουν μονο σε ενα
Αυτό για να είμαι ειλικρινής έχει διάφορες ερμηνείες, η πιο κοντινή στην πραγματικότητα νομίζω ότι είναι πως πολλά από τα μέλη μας δεν συμμετέχουν γενικά σε φόρουμ, και απλά το Travelstories είναι μια εξαίρεση.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.038
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αυτό για να είμαι ειλικρινής έχει διάφορες ερμηνείες, η πιο κοντινή στην πραγματικότητα νομίζω ότι είναι πως πολλά από τα μέλη μας δεν συμμετέχουν γενικά σε φόρουμ, και απλά το Travelstories είναι μια εξαίρεση.
Για μενα εξηγει μεχρι ενός σημείου και την διαφορετικότητα και το επίπεδο του φορουμ, το οποίο αν και μεγαλώνει δεν αλλοιώνεται ο χαρακτηρας του.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Είναι κάτι που σας έχει κάνει εντύπωση από τα αποτελέσματα παραπάνω, ή κάτι που θα θέλατε να συζητήσουμε πιο αναλυτικά;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Δευκαλίωνα, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και την όμορφη παρουσίαση των αποτελεσμάτων. Δυστυχώς φέτος ήταν η πρώτη φορά τα τελευταία 4 χρόνια που δε συμμετείχα στην ετήσια έρευνα, αλλά θα φροντίσω του χρόνου να το κάνω οπωσδήποτε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραία παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας.
Ευχαριστούμε.
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Είναι κάτι που σας έχει κάνει εντύπωση από τα αποτελέσματα παραπάνω, ή κάτι που θα θέλατε να συζητήσουμε πιο αναλυτικά;
στην ερώτηση "αν το travelstories προσθέσει στο μέλλον επιλογή για να κλείνεις αεροπορικά εισιτήρια ή να κάνεις άλλες κρατήσεις κτλ" απαντάει ένα 85% το μάλλον ναι.
Όμως, στις αντίστοιχες ερωτήσεις, τα ποσοστά που κλείνουν σχεδόν οι περισσότεροι είναι πάνω από 90% (π.χ. booking για ξενοδοχεία, airtickets ή sites αεροπορικών εταιρειών για τα αεροπορικά).

Θέλω να θίξω, δηλαδή, το γεγονός ότι ίσως πολλοί στην παραπάνω ερώτηση πάτησαν "μάλλον ναι" με το σκεπτικό να βοηθήσουν ίσως το travelstories ή επηρεάστηκαν επειδή εκείνη τη στιγμή συμπλήρωναν το ερωτηματολόγιο του αγαπημένου μας site!

Μακάρι να διαψευστώ, αλλά δε νομίζω ότι θα έχει πολύ επιτυχία μία τέτοια κίνηση. Όχι μόνο σε αυτό το ποσοστό, αλλά δε νομίζω να φθάσει ούτε το μισό του 85%...

(μη βρίζεις Def, άποψη καταθέτω!! :p)

Επίσης, το θέμα "photo gallery" μήπως πρέπει να επανασχεδιαστεί; με αφορμή, φυσικά, το ποσοστό στο "καθόλου" στην ερώτηση ικανοποίησης χαρακτηριστικών του site.

(κλείνω πριν φάω καμιά διαδικτυακή μπούφλα εκ... Αυστραλίας!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom