Ταξιδιωτική Έρευνα 2017 by Travelstories

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Η συντριπτική πλειοψηφία είναι μη-μέλη (αφού συνολικά έχουμε λιγότερα από 30.000 μέλη).
Σωστά.Δεν ξέρουμε βέβαια πόσες φορές μπαίνει κάθε μέλος τον μήνα.Αν ένα μέλος μπαίνει περισσότερες από μια φορές(που σίγουρα γίνεται από πολλά μέλη) φαντάζομαι ότι κάθε φορά είναι νέα επίσκεψη.Η όχι;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σωστά. Άλλο οι επισκέψεις άλλο οι μοναδικοί επισκέπτες (unique visitors) οι οποίοι είναι περίπου 150.000 το μήνα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Πολύ ωραία παρουσίαση @Defkalion !
Τώρα για τους τοπ προορισμούς που λες,τους περισσότερους τους περίμενα να είναι στα αποτελέσματα ειδικά τους πρώτους(Ιταλία,Γαλλία,Ισπανία,Ελλάδα κλπ).
Ελάχιστοι μου έκαναν εντύπωση που μπήκαν στη λίστα(π.χ.το Βέλγιο, το οποίο αν και μου άρεσαν αρκετές πόλεις του, προσωπικά δεν με ενθουσιάστηκα).

Από την άλλη,δεν ξέρω αν η τόσο μεγάλη εκπροσώπηση της Ευρώπης στους κορυφαίους προορισμούς προορισμούς που έχουν ήδη επισκεφτεί
βασίζεται στο ότι πολλοί ίσως να έχουν ταξιδέψει μόνο Ευρώπη ή στο ότι όντως οι χώρες της Ευρώπης τους άρεσαν τόσο περισσότερο.

Πλην ελαχιστων εξαιρέσεων αναμενόμενα βρήκα, τα αποτελέσματα για τους κορυφαίους προορισμούς που θέλουν να επισκεφτούν, εκεί είχε εκπροσώπηση από διάφορες γωνιές του πλανήτη.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φαίνεται απο τους "καλύτερους προορισμούς" ότι ο Ευρωπαίος δε πολυταξιδεύει εκτός Ευρώπης και τον συνιστώ να το κάνει! (υπάρχουν φθηνοί προορισμοί)

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ για την ΤΣΕΠΗ σας ότι το 91%!!!!! κλείνει ξενοδοχεία απο το booking. Για το ΙΔΙΟ δωμάτιο που κλείνετε ,υπάρχει φθηνότερο τιμή αλλού! Απλά ψάξτε με συνδυαστικές μηχανές αναζήτησης. (έχω κλείσει ακόμη και απο Ταυλανδέζικο πρακτορείο για δωμάτιο στη Σεβίλλη)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Φαίνεται απο τους "καλύτερους προορισμούς" ότι ο Ευρωπαίος δε πολυταξιδεύει εκτός Ευρώπης και τον συνιστώ να το κάνει! (υπάρχουν φθηνοί προορισμοί)

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ για την ΤΣΕΠΗ σας ότι το 91%!!!!! κλείνει ξενοδοχεία απο το booking. Για το ΙΔΙΟ δωμάτιο που κλείνετε ,υπάρχει φθηνότερο τιμή αλλού! Απλά ψάξτε με συνδυαστικές μηχανές αναζήτησης. (έχω κλείσει ακόμη και απο Ταυλανδέζικο πρακτορείο για δωμάτιο στη Σεβίλλη)
΄Εχεις αναφέρει στο σχετικό θέμα για αυτές τις μηχανές αναζήτησης;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ο Ευρωπαίος δε πολυταξιδεύει εκτός Ευρώπης και τον συνιστώ να το κάνει! (υπάρχουν φθηνοί προορισμοί)
Σαν? Ξερεις πολλους για ημερήσιο ? Η με 5Ε εισητηριο ?
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δε βλέπω σχολιασμό των αποτελεσμάτων... Ειδικά για τους τοπ προορισμούς που είναι και φρέσκο στατιστικό φέτος :D
Εξαρταται για ποιους τοπ προορισμους αναφερεσαι....για αυτους που εχει παει καποιος ή για αυτους που θελει να παει;; Διοτι αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο και το λεω διοτι προσωπικα ειδα προορισμους που θεωρουνται τοπ, που προσωπικα δεν επιθυμω να παω ουτε δωρο να μου εκαναν το ταξιδι....και υπαρχουν αλλοι προορισμοι που εχουν να δωσουν πολλα και δεν ειναι μεσα...επομενως περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.:)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Φαίνεται απο τους "καλύτερους προορισμούς" ότι ο Ευρωπαίος δε πολυταξιδεύει εκτός Ευρώπης και τον συνιστώ να το κάνει! (υπάρχουν φθηνοί προορισμοί)

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ για την ΤΣΕΠΗ σας ότι το 91%!!!!! κλείνει ξενοδοχεία απο το booking. Για το ΙΔΙΟ δωμάτιο που κλείνετε ,υπάρχει φθηνότερο τιμή αλλού! Απλά ψάξτε με συνδυαστικές μηχανές αναζήτησης. (έχω κλείσει ακόμη και απο Ταυλανδέζικο πρακτορείο για δωμάτιο στη Σεβίλλη)
"Συνδυαστικές μηχανές αναζήτησης¨; Τι εννοεις,οτι μπαινεις σε ταξιδιωτικα γραφεια αλλων χωρων και βλεπεις "ντοπιες χρεωσεις"; Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμμενος,με links και παραδειγματα,ωστε να γινεις αντιληπτος κι απο μενα και να βοηθησεις γενικοτερα;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Προσωπικα μ'εκπλησσει οτι το 43% των ταξιδευοντων εχουν εισοδημα κατω των 500€, εως 1000€ και παρ'ολα αυτα ειναι σε θεση να πραγματοποιει ταξιδια και να συμμετεχει στην στατιστικη σας.
Το ιδιο νομιζω οτι ισχυει -σε μικροτερη κλιμακα φυσικα- ακομη και με το 42% με εισοδημα των 1000-2000€,ιδιως αν μιλαμε για 4μελεις ή και μεγαλυτερες οικογενειες.
Προς θεου,δεν υποννοω τιποτα,απλα παραξενευομαι,που στην σημερινη οικονομικη κατασταση,μπορουν και πραγματοποιουν ταξιδια.
Ευχομαι παντως,να τα καταφερνουν παντα και να ταξιδευουν οπου επιθυμουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.770
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom