Ντουμπάι Ταξιδι στο DUBAI!!!

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Ηταν το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο διαβαζοντας το προγραμμα του πρακτορειου ημουν σιγουρος οτι ηθελα παω!!!φανταστικο εκθαμβωτικο θα το χαρακτηριζα μολις φτανεις και παροτι η θερμοκρασια καθοτι πηγα αυγουστο ηταν αποπνικτικη νομιζεις οτι εχεις παει σε αλλο πλανητη!!!ολα ειναι τελεια απο τους δρομους τα ακριβα αυτοκινητα τα υπερπολυτελη ξενοδοχεια τα τεραστια εμπορικα[dubai mall]μεχρι και χιονοδρομικο κεντρο εχει μεσα![φοβερη εμπειρια],η ερημος για σαφαρι βολτα με καμηλες και το καλυτερο θεαμα που εχω δει ποτε τα συντριβανια που χορευουν ειναι εξω απο το εμπορικο ξεκιναει 9 ωρα και το θεαμα δεν μπορει κανεις να το περιγραψει με λογια,γενικοτερα θεωρω οτι το dubai ειναι ενας προορισμος που παροτι ολα οτι βλεπεις ειναι τεχνητα,μενεις αφωνος απο την οργανωση του κρατους και τον πλουτο αυτης της χωρας η οποια διαθετει το λεγομενο μαυρο χρυσο[ενδεικτικα η τιμη της βενζινης ηταν 0,36 λεπτα],φαγητο θα βρειτε για ολα τα γουστα αλλα αξιζει να δοκιμασετε λειβανεζικη κουζινα λιγο πικαντικη αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσε!ασφαλως πηγαινοντας σε ενα τετοιο μερος πρεπει να προσεξετε καποια πραγματα οπως οτι δεν φιλιεστε δημοσια,προσεχετε το ντυσιμο σας[για τις γυναικες]καθοτι μπορει να σας συλλαβουν για ασεβεια!!!!αν ειναι περιοδος ραμαζανιου η μεγαλυτερη γιορτη των μουσουλμανων απαγορευεται η καταναλωση δημοσια φαγητου και ποτου!!!!!Ηταν ενα ταξιδι που παροτι εχουν περασει 3 χρονια και εχω κανει και αλλα ταξιδια βρισκεται στη κορυφη για μενα ειναι απο τους προορισμους που θελω να ξαναπαω και συγκεκριμενα οταν το 2020 θα ειναι ετοιμη η dubailand θα ειναι το μεγαλυτερο παρκο με τρενακια και παιχνιδια οπως και για να επισκεφθω το θεματικο παρκο της Ferrari που δεν ηταν ετοιμο τοτε!!!!το προτεινω ανεπιφυλακτα ειναι ενα ταξιδι που θα σας μεινει αξεχαστο!!!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οσο το Ντουμπάι έχει πετρέλαια (και βασίζει μάλιστα και την οικονομία του σε αυτά) , άλλο τόσο εγώ έχω καμήλες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
O πλούτος όμως προέκυψε απ' το πετρέλαιο που κάποτε είχε σε μεγάλες ποσότητες. Επίσης, τo Nτουμπάι ανήκει στα ΗΑΕ που παράγει αρκετό πετρέλαιο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Απλή ερώτηση: Εχει το Ντουμπάι πετρέλαιο? Ναι?Οχι
Αν έπεφτε ερώτηση σε Δημοτικό σχολείο η παραπάνω , όσοι μαθητές απαντούσαν ναι, θα έμεναν στην ίδια τάξη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διάβασε καλύτερα τι γράφει ο ΟΡ.
...γενικοτερα θεωρω οτι το dubai ειναι ενας προορισμος που παροτι ολα οτι βλεπεις ειναι τεχνητα,μενεις αφωνος απο την οργανωση του κρατους και τον πλουτο αυτης της χωρας η οποια διαθετει το λεγομενο μαυρο χρυσο...
Το Ντουμπάι δεν είναι χώρα, τα ΗΑΕ είναι η χώρα. Τα οποία όπως ξέρουμε έχουν πετρέλαιο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απλή ερώτηση: Εχει το Ντουμπάι πετρέλαιο? Ναι?Οχι
Αν έπεφτε ερώτηση σε Δημοτικό σχολείο η παραπάνω , όσοι μαθητές απαντούσαν ναι, θα έμεναν στην ίδια τάξη.
Η ερώτηση του δασκάλου δεν είναι σωστή γιατί πρέπει να προσδιοριστεί αν μιλάει για την πόλη του Ντουμπάι ή το εμιράτο του Ντουμπάι. Εάν μιλάει για την πόλη του Ντουμπάι, η ερώτηση είναι ολίγον άκυρη γιατί δε συνηθίζεται οι πόλεις να χτίζονται πάνω σε πετρελαιοπηγές άρα εκ των πραγμάτων καμιά πόλη στον κόσμο δεν μπορεί να παράγει πετρέλαιο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για να μαθαίνουμε και τίποτα.. τελικά από που προέρχεται ο πλούτος και που στηρίζει την οικονομία του το Ντουμπάι και τα Η.Α.Ε.;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δημιουργική συλλογιστική. Μου αρέσει.
Παράδειγμα. Η Κρήτη (λέμε τώρα) έχει πετρέλαιο. Αρα η Ελλάδα έχει πετρέλαιο. Ως εκ τουτου η Κόρινθος έχει πετρέλαιο. Με συγχωρείς.... πάω να αρπάξω ένα φτυάρι να αρχίσω να σκάβω τον κήπο μου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν πχ οι πετρελαιοπηγές βρίσκονται σε κτήματα έξω απ' την Ιεράπετρα ποιος δικαιούται σύμφωνα με τη δική σου (περίεργη) συλλογιστική να λέει ότι έχει πετρέλαιο: αυτός που έχει τα κτήματα έξω απ΄την Ιεράπετρα, η Ιεράπετρα, ο Άγιος Νικόλαος, το Λασίθι, η Κρήτη ή η Ελλάδα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Δημιουργική συλλογιστική. Μου αρέσει.
Παράδειγμα. Η Κρήτη (λέμε τώρα) έχει πετρέλαιο. Αρα η Ελλάδα έχει πετρέλαιο. Ως εκ τουτου η Κόρινθος έχει πετρέλαιο. Με συγχωρείς.... πάω να αρπάξω ένα φτυάρι να αρχίσω να σκάβω τον κήπο μου.
A, το ήξερα αλλιώς: ο μπαγλαμάς είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα;;;...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom