Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Γεια χαρά. Πρόκειται να ταξιδεψω στο Νησί σε ένα μήνα. Είμαι κάτοχος αστυνομικής ταυτότητας με λατινικούς χαρακτήρες,αλλά του πρώτου τύπου (εκδόθηκε το 2001). Πριν δύο χρόνια είχα ξαναταξιδέψει απο Αθήνα για Στουτγκάρδη χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά από Στουτγκάρδη για Λονδίνο. Στο αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης οι υπάλληλοι περιεργάζονταν την ταυτότητά μου σχολαστικά. Περίμενα 15 λεπτά μέχρι να με αφήσουν να ταξιδέψω. Όταν έφτασα Λονδίνο έγινε το ίδιο πράγμα. Συμβουλεύτηκαν και ένα έντυπο όπου προφανώς είχε όλα τα είδη ταυτοτήτων που ήταν δεκτά για να μπορείς να ταξιδέψεις. Για να μην πολυλογώ,το ίδιο συνέβη και όταν έφυγα από Λονδίνο.
Δεδομένου ότι θα ταξιδέψω, μήπως θα ήταν καλύτερα να βγάλω μία νέου τύπου ταυτότητα? Γνωρίζω ότι η Αγγλία δεν είναι στη συνθήκη Σένγκεν. Μπορούν λόγω αυτού να μου αρνηθούν την είσοδο στη χώρα? Διάβασα στο τελευταίο Βηmagazino στη στήλη "Εμπειρίες" την ιστορία ενός αρχιτέκτονα που του αρνήθηκαν την είσοδο στη χώρα επειδή....έτσι!
...και δεν θα ήθελα αυτές τις λίγες μέρες διακοπών που έχω να τις περάσω τρέχοντας σε πρεσβείες και αεροδρόμια ,αλλά στα αξιοθέατα του Εδιμβούργου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρήστε την καταστροφολογία μου! Φιλικά
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν ξέρω αν έχουν το δικαίωμα να σου αρνηθούν την είσοδο στη χώρα, αλλά χώρα τους είναι γιατί να μην το έχουν.
Πάντως γιατί δεν βγάζεις και μία καινούργια; Θα έχεις και καινούργια φωτογραφία, θα δείχνεις και πιο φρέσκος.
Το μόνο που θα χάσεις είναι 15 το πολύ ευρώ για φωτογραφίες και ελάχιστη ώρα στην αστυνομία μιας και την παίρνεις αμέσως. Το σπαστικό είναι το μετά όμως που πρέπει να πας αντίγραφο της νέας σου αστυνομικής ταυτότητας όπου είσαι μέλος. Εφορίες, τράπεζες κτλ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Βγάλτε το το αναθεματισμένο. βγαίνει σε 1 βδομάδα και ούτωςή άλλως κάπου θα το χρειαστείς
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Η γνώμη μου είναι να βγάλεις ταυτοτητα ν.τύπου και διαβατήριο όταν το χρειαστεις.Να δώσεις 80 ευρω και αν το χρειαστείς σε δυο χρόνια?Γιατι να έχουν περάσει έτσι?Ενω απλά με την ταυτότητα και γρηγορα βγαίνει και οικονομικά και απλά αν έχεις συναλλάγες με τραπεζες κλπ.ενημερώνεις για τον νεο αριθμό και καθάρισες.Ουτε αντίγραφα ούτε τπτ.Στο λέω απο πείρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Μέλος του travelstories και χωρίς διαβατήριο δε γίνεται.....βγάλε διαβατήριο και άσε τα τραβήγματα, φαντάσου μόνο να γίνει καμιά στραβή και να μη σε αφήσουν να μπεις....
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
θα συμφωνησω με τη joela να βγαλεις μονο την ταυτοτητα αρχικα ,και να μην χαλασεις ασκοπα το χρονο του διαβατηριου που κανει να βγει 3 μερες ισως και πιο νωρις...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τον Οκτώβριο πήγα Αγγλία με ταυτότητα που εκδοθηκε το 2007. Κανένα θέμα δεν είχα.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Mπορείς να βγάλεις με αστυνομική ταυτότητα κ κανονική???
Ένας φίλος που ήρθε τον Οκτώβρη έβγαλε διαβατήριο. Ταυτότητα μου πε ως αστυνομικός δε μπορούσε να βγάλει.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πάω Λονδίνο πολύ συχνά, πάντα με διαβατήριο. Μπαίνεις και με ταυτότητα νέου τύπου.
Ξέρεις πως είναι η χώρα με τα αυστηρότερα μέτρα προστασίας στην Ευρώπη, οπότε για μένα, βγάλε διαβατήριο για να είσαι καλυμμένος και στο αεροδρόμιο και παντού. Με το διαβατήριο δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω παλια αστυνομικη ταυτοτητα, με λατινικους χαρακτηρες εχω!!
ρωτησα και μου ειπαν οτι για λονδινο αρκει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom